Zeer zeldzame gelegenheid. VI SIETKAARTJES MEUBELS DOODKISTEN Doozen voor Doodkroonen, lp® w Sche urka landers, Burgerstand van Popermghe. Najaarsbuïen. Allerlei. TE EEKOMEN ^.<3-E2sTIDj^'S NIEUW J A ARBRI E Y E N Openbare Verkooping HERBERGGERIEF WIJN EN LIKEUREN op Donderdag 22 December 1887 bij CH. SPILLIAERT-BOUCHABRT, KloostrerpoortIJ per en. Scrib O'Tamen. van den 17 tot den 30 November 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 7. Vrouwelijk id. 10. Huwelij ken. Deweerdt Arthurius Cornelius, 23 j. land- werker, en Lava Eugenia Ursula 24 j. werkster. Yansteene Augustus Cornelius, 25 jdienst knecht, en Vandromme Maria Eugenia, 29 j. landbouwster. Thores Henricus Cornelius, 24 j. landbouwer en Dehaudt Celestina Barbara Cornelia, 24 j. bijzondere. Kesteman Petrus Henricus, 38 j. landbou wer, en Thoris Maria Lucia, 38 j. land bouwster, weduwe van Quaghebeur Caro- lus Cornelius. Overlij dens Hespeel Jacobus Joannes, 80 j. winkelier, echtgen. van Blondeel Josephina Rosalia. Vandezande Regina Paulina, 82 j. zonder beroep, weduwe van Lefever Joannes Carol us. Mahieu Amelia Prudentia, 52 jherbergier ster, weduwe van Venant Carolus Bar- tholomeus. VanRenynghe Maria Cornelia Silvia 72j. weduwe van Van Merris Justus Carolus Ludovicus Josephus, grondeigenaarster. Minne Carolus Ludovicus Cornelius, 57 j. zonder beroep, ongehuwd, overleden te Aertrycke, Vergelde Rosa Victoria, 77 j. zonder beroep, weduwe van Peel Franciscus, overleden te Kortrijk. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk gelacht 4. Vrouwelijk, id. 2. i. Op de Louizalaan, dicht bij het Bosch-ter- Kameren, staat een eenzaam huis met twee verdiepingen, dat er langs buiten ietwat vervallen uitziet. Het is verhuurd aan een schilder van naam, die in de stad woont. Deze, een weinig menschenschuw, beweert in de stad niet te kunnen werken. Hier heeft hij, in de achterzaal van het benedenhuis, uitzicht gevende op den tuin, zijn atelier ingericht. De voorkamer dient hem tot ont- vangstvertrek voor kunstkoopers en vrien den. De derde plaats gelijkvloers is zijn schrijfkabinet. Het overige van 't huis heeft de schilder onderverhuurd aan een beambte, die, op zijne beurt, de huur nog te hoog vindende, het tweede, laagzolderige verdiep voor eenen lichten prijs sedert eenige dagen afstond aan eene dertigjarige weduwe, die er woont met haar kind, een jongentje van een tiental jaren. II. Het is in November en avond Het weèr is buiig; de regen, met hagel doormengd, klettert tegen de ruiten van het helder ver lichte atelier aan. Het vuur in de kachel ronkt en snorkt of huilt en schokt, alsof eene geheime kracht daarbinnen in opstand kwam. De takken van appel- en perelaren geesekn elkander, de hengsels van stal- en tuindeuren piepen en kraken. In de verte loeit de wind in Ter-Kameren-Bosch; dof en eentonig rolt van tijd tot tijd een tram voorbij Reeds eenigen tijd zit de kunstenaar, mid den onder zijne doeken en zijn gereedschap eenzaam te droomen. Het slechte weêr.maakt hem mismoedig, zenuwachtig, prikkelbaar. Op eenen hoogen stoel gezeten, laat hij het hoofd op de handpalmen rusten en staart naar den grond. Hij peinst. Hij denkt na over de doelloosheid des levens, over de ijdelheid van roem en glorie, over het vele leeds dat elk menschenbestaan van alle zijden aangrijnst. Zijne haren en baard beginnen te vergrijzen, menige rimpel heeft zijn voor hoofd doorploegd. Wat was zijn leven? Hoe veel honderden malen heeft hij gewerkt, gewaakt, gevreesd, gejuicht, gesmeekt, ge weend, gewoed, gehoopt en vertwijfeld? Waar zijn zijne ontgoochelingen, waar zijne idealen? Wat blijft hem stoffelijks, bevatte lijks over van al den roem dien hij smaakte, van al de eer, die hem te beurt viel? Waar zijn de sporen van den smaad en den spot, dien hij zoo menigmaal moest verduren? Alles dreef voorbij; alles geraakte vergeten.... En zijne liefde? Als eenen zonnigen lente dag streelde zij zijne ziel eene korte poos. Wie zal, op eene uur van daar in de klei achtige kerkhofaarde van Evere hem het verpulverd gebeente aanduiden van haar die hem alles was En zijn zoon? Toen deze nog een kind was sloeg hij zijn mollige armpjes om vaders hals en streelde hem teeder. En nu? Nu draaft hij te Parijs, hoort er door het gevoel der wijde wereld. Zijn vader be mint hij, ja, maar laat het struggle for live van een gloeiend artistenleven den zoon toe aan vader te denken En zijne vrienden? De hesten gingen heên, de anderen bleven en werden hem ontrouw. Broodnijd en afgunst maakten hun het bloed gallig. Kwaadsprekerij kwam meer dan lof uit hunnen mond. En zijne medeburgers, zijn landsgenoten wiens welvaart hem steeds zoo naar aan 't harte lag? Och, herinneren zij zich de toe juichingen van vroeger? Geven zij niet gretig gehoor aan het gebabbel en gezwets van ellendige penneverkens, die zich journalisten heeten, en die niet weten door welk walge lijk gedobber zich uit hun slijk te verheffen? De schilder staat op en neemt eene zooge- heeten Kunstrevue ter hand. DaarWat heeft hij aan dat onbenullig inktbeest ooit misdreven opdat deze hem uitmake als een artist, wiens beste kunst- krachten versukkeld zijn, als iemand die men uit vroegeren eerbied nog duldt, maar wel ken men niet moet wachten van de kunst- baan te kegelen? Is dat de belooning van zooveel studie, van zooveel werk, van zoo veel pogen en verzuchten naar hooger be trachten Moet de-eerste-de-beste droge vrucht der konkelfoezende krantenwereld met eenen enkelen blaas het luchtkasteel zijns levens komen vernielen? Vloek! En meteen zenuwachtige beweging stopt de verbolgen kunstenaar het papier in de kachel. Ja, vloek maar, kunstenaar; niets zult gij eraan veranderen. Des levens noodlot rolt immer voort, de roem blijft immer broos, de crietiek immer vernijnig, het publiek immer schaapsch en dom K -H. De Qdéker. [Wordt voortgezet). De talrijke bekwame gemeente onder wijzers ongenadig door het papen ministerie afgezet, zijn thans over 't algemeen door eenen troep onwetende kerels vervangen, die voorheen in de vrije scholen leeraarden. Als bewijs van de slimheid van sommige dier koeiwachters, deelen wij eenige hunner antwoorden mede, op de hen gestelde vragen voor het bekomen van een diploma. Wij staan voor de echtheid in. V. Welke zijn de onderdeelen van den kubieken meter? A. De pinte en de halve scheut. V. - Aan wat is een kubieke decimeter gelijk? A. Aan eenen emmer water. V. Noem eenige historieke feiten onder het romeinsch tijdvak gebeurd A. De vlucht naar Egypte op eenen ezel, de boodschap van den engel Gabriel aan Maria en de overwintering der Hollan ders op Nova-Zembla. V. Wat is vloeistof; noem eenige voor beelden A. Een mengsel van iets dat wij niet kunnen begrijpen evenals de H. Drij- vuldigheid, de regen die op de aarde valt om den ajuin en de spruiten te doen schie ten. alsook het zeewater, als het gewijd is, en de hollandsche bitter. V. Noem eenige uitvindingen in den laatsten tijd in 't belang der nijverheid gedaan A. De naaimachienen, de biberons, het Lourdeswater en de cols van caoutchouc. Alleenspraak van eenen bedelaar: Nu heb ik schoenen aan van 'nen bankier, een broek van 'nen graaf, frak en vest van 'nen rentenier, en mijn hoed is van 'nen ba ron, en toch zie ik er uit als een gemeene kerel daar begrijp ik niets van. Bij het onderzoek in eene geduchte vechtpartij, werd door den onderzoeksrech ter aan een der getuigen gevraagd hoe de zaak was aangekomen. Hij antwoordde Eerst kregen we vier glazen bier. En toen Twee flesschen wijn. En toen? Een glas brandewijn. En toen? Toen kregen wij natuurlijk ruzie. Zeg eens, Jan, wat is toch de vertegen woordiging der minorités Wel dat zijn mineurs |die in de Kamers willen zitten. De mijnwerkers of de minderjarigen Alle twee, vriend. Naar Amerika. - Wel, hoe is 't u in Amerika bevallen Spreek er mij niet over, vriend, mij dunke de gebraden eenden vliegen daar nog een paar meters hooger dan bij ons Doktor. Uw man is zieker dan giste ren, wat heeft hij geëten? Vrouw. Wel wat kiekenssoep, zooals ge gezegd hebt. Doktor; En hoe kookt ge die kiekens soep? Vrouw, Wel, zooals ze altijd voor de kiekens kook, van haver en zemelen? Het brandt. Madame klinkt tot dat de meid komt Euphrasie Madame? - Er brandt iets. Ja, 'k weet het, 't zijn de gordijnen die branden. Het kan niet zijn, 'k heb niet anders dan warm water. Beklag van eenen vader. Een vader spreekt eenen vriend aan en zegt Vriend Pepermans, gij moest eens'mij nen zoon onder handen nemen, hij wil daar eene dommigheid doen van te trouwen met een meisje dal hem niet evenaart. Maar als gij hem dat eens zelf zegde hij zal toch eerder naar zijnen vader luiste ren Dat juist doet hij niet, al wat ik zeg helpt niethij luistert meer naar de dom koppen Gij moest hem eens spreken, Pe permans! Eene koude is gauw betrapt, maar de genezing iaat zich dikwijls lang wachten. Den volgenden brief mogen wij niet stilzwij gend voorbij gaan; Dilsen, 5 juli. Wij zijn zeer voldaan over uwe Zwitsersche Pillen aan 1 fr. 50 de doos. Mijne vrouw leed sedert eenigen tijd aan zenuwtrekkin gen in de armen en in de beenen, die wij aan eene verkoudheid toeschreven; zij heeft uwe Zwitsersche Pillen genomen, en dank dit geneesmiddel heeft zij hare bezigheden kunnen hernemen. Zulken uitslag verdient aangestipt te worden. Handteeken gewet tigd. Jacob Jennen. Depot voor België; Apoteek Pelerin, 12, Schildknaapstraat, Brussel. H S3 P3 Pi H P3 3 H m L'ILLÜSTRATSOM ÜNIVERSELLE geschiedenis der vijf werelddeelen prachtige zedelijke uitgave, eerste jaar 1843 tot 1877, zij 35 jaren volle- digd (70 boekdeelen gr. in-4°) hal ven band, inhoudende honderde zeer ver zorgde teekeningen in elk boekdeel, aanfr.4 'tverbonden boekdeel, fr. 280 Bij abonnement, kost het jaar 36 fr., hetgene maakt voor de 35 jaren, de som de 1,260 franks. Het is een ware schat voor eene familie waar er zich jongelingen be vinden die begeeren zich te onder wijzen. Zich te begeven ten bureele van dit blad. BIJ DEN DRUKKER DEZES alle soorten van spoedig en fraai afgewerkt. Rijke keus van Alle soorten van Schoone keus te beginnen van 5 Centiemen. VAN te IT pei ler herberg DEM RO'ÖDEN LEEUW. ten 10 uren voormiddag, Door het ambt van den Deurwaar der Louis-Frau^oi» -Vei-lsaeglïe, te Ypre. Met gereed geld en verhoog van 10 0/° voor onkosten. m A G A 25 JT M HOUTEN EH ZINKEN aan zeer genadige prijzen, Aannemer en Glaswerker, Wij zijn geklopt, ja!.. Maar laat ons toch nog hopen! Een schooner zon rijst op,de hemel scheurt zich open Voor mijn verstomd gezicht.Gelijk een bliksemslicht Zoo klaar en helder duidt ons God 'nen nieuwen plicht! Want. wat de Geuzen doen, Bulcke zal balloteeren, En dan,ö welja, dan; dan. dan, dan Mijnheeren, Dan gaan wij hand in hand en stormen in 't stadhuis Zoo hevig en zoo ras als de kat. naar de muis. Gij weet het hoe K. K. kan, in de vlaamsche tale [schrijven Welaan mijn'harp mijn gloed, en mijne hersenpan Schenk ik aan U, als Bulcke zegevieren kan (Daverende toejuichingen...) Kariewi aan Rikiki Dat is gezeid, hé koes, met haar op zijne tanden, 't Is etwat anders hé dan de nieuwe geusverstanden! Rikiki aan Kariewi Ware 't niet van Vervoet, hij ware president En Jantje ware weg en 'k ware ik stief kontent! Gugusse aan zijnen jongen collega On a beau dire, ami, cette langue flamande... Est un puissant inoyen de bonne propagande, Je n'ai pas compris mot,'de tout ce qu'il a dit Et je suis convaincu pourtant que c'est ainsi. Curieux maintenant, s'il leur fera cotnprendre L'appui qu'a notre cause, unpeu d'argeut sait rendre Ha, ha, ha, ha, ha, ha!... Jonge collega Hi, hi, hi, hi, hi, hi! Ma foije crois que nonl... Gugusse Ma foije crois que oui 1 Vervoet (plechtig) Uw driftig handgeklap kan ons reeds overtuigen Dat gij volstrekt niet wilt dat ons kram valt in duigen Daarom is 't niet genoeg met het boeiend talent Van onzen Pietje wijs als Redenaar bekend, Zeker zal hij eestdaags in de akademie treden En daar als dichter steeds vurig worden aanbeden 1 Maar dat is niet genoeg! Geen centen in ons kas 1 Ik zal dus eens rond gaan. Gij zijt hier juist van pas! (Allen verlaten de zal behalve de leden van 't bureel) Gugusse II faut bien l'avouer, la crise économique Se fait même sentir jusqu'a notre boutique 1 Je propose aux amis, d'aller en corps la bas Chez la dame oü les sous,certes ne manquant pasl... Vervoet Cette proposition, je crois, est acceptée C'est pourquoi, président, la séance est levée Een vlaamscu lid van 't bureel. Ik hersluit de zitting in onze moedertaal De laatste franskiljon ter Helle nederdaal!... ï»-©-'Sr-'v>«S M t- 00 00 Ph O _Q P <9 P CO' 00 00 <u O o fc W O O 1D O O ïo co io o cc c O o O O ïo lO r co O O O O O O O O O O O O O 05 iC CO b- (M kO CO O O O O O go r-H o o o o oo ia io aT oT t-T co O O O co O O O O O O O O O O O W •T? H -ri a> j* cn O CO Q. <D 2 O. T3 O U O c3 p <D -w VAN ROYAL REMY'S styfsel» wordnooit als in pakken of doozen met fabriekmerk Leeuwenkop, geleverd. De verbruikers zijn dus verzocht alle Sosse styf sel te weigeren die men hun als "ROYAL REMY zou willen verkoopen.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 3