VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Tweede Jaar. Zaterdag 10n December 188T. Nummer 50. Vermaardheid der heeren Onbekend. De wet op de bekwaamheidskiezers. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. 50 voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncen: 15 cent. per drukregel. Rechter lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Br .ssel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag yrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. "5-^. De personen die van heden af een abonnement voor 1888 op het Weekblad nemen, en het op voorhand betalen, zullen hetzelve van nu kosteloos ontvangen. Men abonneert zich ook op alle postkan- tooren, ten bureele van dit blad, alsook bij alle briefdragers. Het bestaan veler lieden vliedt genoeglijk henen, zonder dat de Faam het noodig achte hare bazuin aan te heffen, om het doen en laten dier stille menschen in den lande te verkondigen. Anderen, integendeel, zijn verzot op eigen grootheid, en laten geene gelegenheid voorbij gaan, zonder hunne nooit genoeg volprezene persoonlijkheid op een voetstuk te hijschen. Voor zulke soort van lieden bestaat er zekere drukpers, welke stelselmatig het hare bij draagt, tot de verwezenlijking der droomen dier verwaande koppen of wijsneuzen. Of die jacht naar eer en grootheid nu overeen komt, met de spreuk des Meesters Mijn rijk is met van deze aarde is wel de nevenzaak, waarover zij zich het minst be kommeren. Wie kent, in onze stad, M. Hendrik Iweins niet, het manneken, aan wien ons klerikaal staatsbestuur over twee jaren toelietd'Eeck- houtte achter zijnen naam te plaatsen M. Hendrik Iweins d'Eeckhoutte.... (Hen drik is toch maar een alledaagsche voor naam bij zulk eenen schoonklinkenden edelen familienaam!)... heeft eenen <-/aible» om brieven te schrijven, en die brieven te onderteekenen met zijnen ellenlangen naam. Op 5 April laatst stuurde hij aan de ge- meentesekretatissen van ons arrondissement eenen brief, waarin hij bericht gaf dat den heer Verhaege, lid der West-Vlaamsche be stendige deputatie, se tiendra doréna- vant a la disposition des personnes qui désirenl Ie parler a Ypres, les P et 3" samedi de chaque moisde 9 a 11 heures du matin, au cercle calholique u premier étage, rue de menin. Het Weekblad had de goede kans den brief in handen te krijgen, en hem een toer- ken door gansch de liberale pers te laten maken. Al de gazetten lachen met M. Hen drik Iweins d'Eeckhoutte, omdat hij geen goed fransch kon en omdat hij zich bij de gemeente besturen eene rolle toekende, waarin hij niets te zien had. Daags na de bollotteering van 23° oktober 1.1., kregen wij een paar ander brieven van M. Hendrik Iweins d'Eeckhoutte in handen, en reeds den volgenden zondag schreef het Weekblad in zijnen nr 44 Wij hebben eenen brief in handen gehad, onderteekend door eenen gebuisden kalote kandidaat van 16n dezer, waarin men aan eenen vreem- den kiezer, benevens reis- en verblijfkosten nog 25 fr. in gelde aanbiedt. Wij hebben eenen tweeden brief gelezen, door het- zelfde ventje onderteekend, waarin men eenen vreemden kiezer aanraadde niet her- waarts ter stemming te komen, enz... Iedereen verstond reeds, dat het nog eens M. Hendrik Iweins d'Eeckhoutte was, waar op wij wilden wijzen. Om wat meer rucht baarheid aan de zaak te geven, worden deze twee brieven aan de Indépendance ge stuurd, die ze in haar nr van 12 november 1887 overnam oorspronkelijken tekst en vertaling. Want ditmaal had M. Hendrik Iweins d'Eeckhoutte het fransch versmeten om vlaamsch te schrijven. Maar, hemeltje lief welk vlaamsch In die twee epistels is onze nederlandsche taal zoo afschuwelijk verwrongen en geradbraakt, dat Vondels ge beente, in zijn graf van verontwaardiging zal getrild hebben Niettemin het feit alleen dat het grootste dagblad onzes lands zich met hem bezig houdt, vleit niet weinig den hoogmoed van M. Hendrik Iweins d'Eeck houtte wij moeten echter alhoewel onge vraagd, onzen held den volgenden raad geven Leer eerst vlaamsch en herhaal dan uwe fransche spraakkunst Fluiten wij een ander deuntje, maar in denzelfden toon slechts eene variatie 1 Over jaar en dag, was er te Vlamertinghe een gemeentesekretaris noodig. Tweemaal werd het besluit van den gemeenteraad, waarbij een nieuwe sekretaris benoemd werd, door de bestendige deputatie onzer provintie afgekeurd of verbroken. Dit ge schiedde omdat de titularis liberaal heette doch de verstandige en onpartijdige depu- tatiemannen beweerden dat de nieuw geko zene onbekwaam was Wat later benoemde de gemeenteraad den heer C. Dambre tot gemeentesekretaris te Vlamertinghe. Wij zouden onze lezers niet kunnen be vestigen, indien de heer C. Dambre, evenals zijn liberale mededinger, naar Brugge ge roepen werd om er een exaam af te leggen en aldus zijne bekwaamheid te staven doch wat de bekwaamheid van den nieuwen be ambte betreft, daarover zullen wij eenige regels verder kunnen oordeelen. In het grootste ezelsblad dezer provintie lazen wij, sedert eenige weken, eiken Zatur- dag dezelfd aankondiging: Bericht. Twee winstgevende peerdeuatien te koo- pen te Antwerpen. Voor alie inlichtingen zich te bevragen bij den Heer Camille Dambre, gemeentesekretaris te Vlamer- tinghe. (Nota der Redactie Deze annonce ne men wij gratis over Op hem gevraagde inlichtingen, antwoord de de heer Dambre per brieve in het fransch, juist gelijk M. Hendrik Iweins d'Eechoutte. De verkregene vermaardheid van dezen laatste, belette zeker eerstgenoemde gerust te slapen. Die vermaardheid zullen wij hem ook geven door het overnemen van den vol genden brief, waarvan de afkondiging ons toegelaten werd. Wij waarborgen de echt heid van het stuk, als ook het bestaan der stijl- en taalfouten Vlamertinghe, le 25 noveinbre 1887. Monsieur Salm, Je serais trés charmé si j'avais l'onneur de me mettre en rapport avec vous. Je regrette beaucoup devoir vous dire que vous avez mal compris l'annonce du journalvous avez confondu le mot peerdeuatien (sociétés établies a Anvers se chargeant du charche- inent et déchargement des marchandises et divisées en actions) au mot natiepeerden (chevaux appartenant a ces sociétés et qui ne sont jamais a vendre.) Les renseignemenls que vous me demandez ne penvent consé- quement avoir aucune suite. Néamoins, monsieur si javais la faveur de votre adresse je pourrais vous informer par occasion des chevaux de race forte a vendre dans cette contrée, et ainsi en quelque sorte pouvoir vous être utile. Agréez, monsieur l'expression de mes sen timents distingués. (geteekend) C. Dambre, secrétaire communal. Wij vragen ons te vergeefs af, in welk woordenboek décharchement, conséque- ment, néamoins, enz. te vinden zijn, sedert wanneer men zegt vous avez confondu le mot peerdenatien <11 mot natiepeerden en wat het beteekend si j'avais la faveur de votre adresse Staken wij nochtans ver dere bedilling, ons herinnerende dat iedereen geen Littré noch Larousse kan zijn maar de geestrijke vader Cats had wel gelijk toen hij zeiSpring niet verder dan uw stok lang is, Bezigen wij geene vreemde taal, zoolang wij ze maar gebrekkig kennen zoo zullen wij ons onaangenaamheden sparen. En, al moest de Chronique er eene bloed spuwing van krijgen, geloof ons, Mijnheer Dambre, schrijf in uwe moedertaal. De schrijver van bovenstaanden brief mag zich echter gelukkig achten, dal hij nooit met ons in 't pensionnaat gelegen heeft, waar wij de jonge jaren onzes levens door brachten en waar wij meer slagen kregen dan eten. In die klerikale kostschool, door de dorpspastoors zeer hoog geroemd, hield men uitmate veel van het lieve en schoone fransch en wanneer het gebeurde dat wij, paardekoppen van Vlamingen, eenen kemel schoten, dan sloeg de langgorokte paap met den eiken meter, die stèeds in zijn bereik lag, ons het een of het ander lichaamsdeel zwart en blauw. En als wij nu overdenken hoe die lompen boerenprofessor onzen schoonen tijd stool met ezelarijen te vertellen, met ons weten schappelijke ketterijen aan te leeren en met ons half kapot te slaan, dan bevangt ons, nu nog meer dan toen, afkeer en haat tegen pa pendom en klerikaal onderwijs. Dan keeren wij terug tot de heeren Hen drik Iweins en Camillas Dambre, om eenen welgemeenden wensch uit te drukken Brugge bezit de prachtige groep Breydel en De Conine waarom zou IJperen de Stand beelden Iweins-Dambra niet mogen bezitten? Men zou slechts op het voetstuk hoeven te beitelen In den beginne waren zij onbe kend maar naderhand werden zij vermaard door hun verstand en hunne pen D. N. T. De wet van 1883 geeft het stemrecht voor de provincie en de gemeente. Voor haar zijn bekwaamsheidskiezers degene die, van 1883 tot 1888, gelukken in het kiezersexamen te beginnen van 1888 degene die, vooraleer zich tot dat examen te begeven, kunnen getuigen dat ze gedurende zes jaren eene lagere school gevolgd hebben. Natuurlijk was in den geest van de wet dat die verschillige voorwaarden het behoud veronderstelden van den Staat waarin het onderwijs was. Dan was er geen spraak van die zelfwetgeving der gemeenten, er was maar spraak van lagere scholen van den Staat en gepriveerde onder het toezicht van den Staat. Het verwoesten van ons onderwijs nood zaakt de Staat de verplichting tot het kies- examen te verschuiven zonder het school- bijwonen er tusschen te doen komen tot hij den ouden staat van zaken hersteld hebbe. De Staat mag met de eene hand niet weer trekken wat hij met de andere geeft. Maar, de gemeenten vrij laten al hunne gestichten af te schaffen uitgenomen een, ongelukkig door en door klerikaal, is de bevolking in de onmogelijkheid stellen aan de eischen der wet te voldoen. Wie verzekert ons dat al de gemeentescholen 6 jaren studie kunnen ge ven? In menige plaatsen is dat onmogelijk. Zal men het uitvluchtsel der gedoubleerde jaren aanvaarden? Het schijnt dat het gouvernement in dien zin eenige hervormingen wil inbrengen. Het zou de van rechtswege bekwaamheidskie zers afschaffen. Al de dragers van een diploom, hooge studiën bevestigende (genees- heeren, advokaien, ingenieurs, enz) zouden nog moeten bewijzen dat ze de kennissen hebben eener lagere school. Maar dat heeft geen zin. De congresmannen van 1830 wil den reeds de bekwaamheid en de cijns als basis nemen voor het algemeen stemrecht. Heden tellen voor onze bazen de hooge stu diën niet meer voor het gedeeltelijke stem recht. De kiezer zou moeten 25 jaar oud zijn, als de kiesbare voor de Kamers, in plaats van 21 jaar. Waarom? Een jongeling van 21 jaar gesteld en betalende fr. 42,32 voor recht- streeksche belastingen, kan algemeene stem mer zijn de bekwaamheidskiezer moet 4 jaar ouder zijn om eene halve stemmer te zijn. Onverstaanbare logiek. De bekwaamheidskiezer twee hinder palen te boven gekomen zijnde, ontmoet nu nog een derde: twee jaren verblijf in de ge meente waar hij woont. Het eenige aannemelijke voorstel van dit ontwerp ware juist datgene wat we verde digen: men zou tot het examen toegelaten worden, zonder eenig bewijs van schoolbij- woning. Die kieswetten, bewerkt zonder oogwit, zijn immer ontoereikend. De partijen bewer ken ze tot hun eigen profijt zonder kommer van algemeen welzijn. Die hervormingen, die maar herstellingen zijn, dienen slechts om nog eens te meer te bewijzen dat de onaanraakbare wetten de rechtveeraige wetlen zijn en dat de goede wetten de eenvoudigste zijn. Bij gebrek aan het algemeen stemrecht die zich zal indrin gen, is de basis van het kunnen lezen en schrijven de eenige waarop de wetgevers logisch mogen steunen om de hoedanigheid van algemeen stemmer te vestigen, en dit zooveel te meer wanneer er spraak is van stemming voor gemeente en provincie. Zou de linkerzijde geene vraag kunnen doen tot de opschorsing van het tegenwoor dig stelsel, dat haar werk is? Zoo men haar antwoordt door het voor stel van andere ontwerpen, dat ze klaar zie, en dat ze de intresten yan het land be- scherme. Het is meer dan tijd dat ze zaaie, zoo ze wilt in Juni goede vruchten plukken. X. "het" "weekblad" ■il II III J IJ

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 1