VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoneenblad. Tweede Jaar. Zaterdag 17" December 1887. Nummer 51. Schoolkuoeierijën. Liberalen ondersteunt uwe mannen. Abonnementsprijs voorop betaalbaar.* 3 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. 50 voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annonceu: 15 cent. per drukregel. Rechter lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers vo m ariikels, enz. 8 fr. per 100.Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland wórden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat.; Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnalibeiten bevattende worden niet opgenomen. De personen die van T-r heden af een abonnement voor 1888 op liet Weekblad nemen, en het op voorhand betalen, zullen hetzelve van nu kosteloos ontvangen. Men abonneert zich ook op alle postkantooren, ten bureele van dit blad, alsook bij alle briefdragers. Wij lezen in den Brugscken Beiaard Sedert een deel der liberale partij de Grondwetsherziening beschouwt als de eeni- ge redplank en de onmiddelijkste noodzake lijkheid voor ons arm landje, schijnt voor vele liberalen de schoolkwestie niet eens meer te bestaan. 't Is nauwelijks dat men nog eens van scholen hoort spreken, als nu en dan eene lange lijst van gesloten scholen en op straat gezette onderwijzers bekend gemaakt wordt. 't is waarlijk alsof men aan de heeren radicalen van Brusseldie zoo gedurig schreeuwen van revision het harde verwijt onthouden wilde dat zij de schuld zijn van den ondergang van ons nationaal onderwijs. Intusschen gaan de klerikalen stoutmoe dig voort met hun gevloekt werk van vernie tiging en maken ze ons eene toekomst gereed van slavernij onder de geestelijke dwingelandij, of van omwenteling en geweld, om het ons gesmeede juk te verbreken. sedert dat de wet op de bekwaamheids kiezers de vrije scholen tot politieke werk huizen vervormd heeft, wordt van staatswe ge al het mogelijke gedaan om het ofliciëele onderwijs te dooden ten voordeele van de scholen - met God ofte kiezersfabrieken. Voor deze laatste alle gunsten, alle voor rechten. Men verschaft haar de middelen om eene schijnmeerderheid aan den dag te leg gen, en men verzwijgt zorgvuldig alles wat haar onderwijs in het ware daglicht stellen zou van stelselmatige ontoereikendheid. Kiezers maken, veel kiezers, klerikale kiezers, dat is haar eenig doel, en daartoe helpt men haar door alle middelen, zonder dat de liberalen zich in het minst schijnen te bekreunen om hetgeen er gebeurt. De toekomst die ons aldus voorbereid wordt is waarlijk van aard om alle echte vaderlanders te doen huiveren, en 't wordt hoog tijd dat de oogen open gaan en de han den aan het werk geslagen worden, voor het onherroepelijk te laat zij. Dezer dagen vernamen wij omtrent de prijskampen onder leerlingen der lagere scholen geruchtendie wij ten vurigste aanbevelen aan de weinige liberalen, die nog in de Kamers zetelen. Daar is, volgens ons de dringendste rtden tot eene ondervraging aan 't ministe rie en tot een algemeen onderzoek van staats wege. M. Buis vooral schijnt ons de man, om zich die zaak aan te trekken, en wij twijfe len niet of hij zal liet zich geene tweemaal laten zeggen. Ziehier dus wat ons aangebracht werd. Men weet dat een diploma, in de prijs kampen der lagere school bekomen, van rechtswege aan den houder, ervan, bij zijne meerderjarigheid, het kiezersrecht verschaft. Zoo bepaalt het de wet op de bekwaamheids kiezers. Diploma's afleveren is dus een werkje dat de klerikalen zullen inrichten met de grootste zorg en ten hunnen grootsten voor deele. Wie oogen heeft om te zien zal alreeds bemerkt hebben dat die hooge bekommering onzer meesters jaarlijks doorstraalt in de vorming der jury's, der lagere prijskampen. Het vrije of klerikale onderwijs is er in vertegenwoordigd op groote schaal, en uit de ofliciëele scholen kiest men enkel die onderwijzers, welke in 1879 overliepen en sedert de nieuwe wet wedergekeerd zijn, of welke men bepaald weet klerikalen te zijn. «Het ofliciëele onderwijs is in die jury's zoo goed als niet vertegenwoordigd. Sedert die samenstelling der jury's zijn de uitslagen der prijskampen zoo buitenge woon schitterend voor de vrije scholen, dat de klerikale gazetten zich zeiven niet meer meester zijn van fierheid en hel uitkraaien op alle tonen. Maar voor wie de vrije scholen en hare koewachters onderwijzers kent, voor wie niet aan mirakels gelooft, zijn de uitslagen juist eene reden om de kaarten waarmeè hier gespeeld wordt eens vaa naderbij te bezien. Te lang bestaan er reeds vermoedens, dan dat niet eindelijk eenige feiten aan het licht komen, en ze te bekrachtigen. Pas de fumée... enz. Ziehier eene der eerste redens van den bijval der vrije scholen, die wij, bij nader zoeken ontdekt hebben, betreffende den prijskamp van dit jaar 1887. De prijskampen der lagere scholen staan onder 't beheer van een reglement, uitge vaardigd bij ministerieel besluit van 15-20 Februari 1887. Dat reglement bepaalt als volgt het getal leerlingen, welke iedere school verplicht is naar den prijskamp te zenden. Iedere school is gehouden hare hoogste afdeeling aldus samen te stellen dat zij naar den prijskamp een getal leerlingen zenden kunne dat gelijk sta met 4 ten honderd, ten minste van het gezamentlijk getal harer bevolking op 31 December van het schooljaar des prijskamps. Art.I.§ 2. Zoo dus de scholen moeten een bepaald getal leerlingen, 't zij goede of slechte, naar den prijskamp zenden, en zijn niet vrij enkel eenige der beste uit te kiezen om daarmee te schitteren. Bij zulke regeling moeten de vrije scho len wel het onderspit delven, gezien het groote getal leerlingen en iiet slechte onder wijs dat hun gegeven wordt. - Ja, maar onze Staatsbestuurders weten daar middeltjes voor. Heel op het laatst, als de officieele on derwijzers reeds de lijsten der leerlingen, waaruit hunne hoogste afdeeling bestond, hadden ingediend, kwam eene ministeriëele bepaling vaststellen dat niet alle leerlingen, der hoogste afdeeling moesten meêkampen maar enkel die welke de voorwaarden van ouderdom en schoolgang vervulden en deel maakten van de eerste afdeeling des hooge- ren graads, die uit twee jaren studie bestaan kan. Men ziet dat dit een heel ander paar mouwen is. In zulke voorwaarden kan eene school zenden wien zij wil, hare beste leer lingen uitkiezen daartoe, en, als zij geene goede kweekelingen heeft, zelfs niemand zenden. Dit alles ware nog niet erg, indien de wijziging aan tijde gekend ware geweest door de belanghebbenden; maar zij kwam zoo laat, zoo laat, dat zij slechts drie of vier dagen voor den datum des prijskamps kon bekend gemaakt worden aan de .fficiëele onderwijzers, direeds lang hunne lijsten van deelnemers hebben ingediend, volgens de voorschriften van Art. I van 't regle ment (zie hooger). Zonderling is het nu dat de meeste vrije scholen van de late wijziging des reglements gebruik maakten in de samenstelling hunner lijsten van deelnemende leerlingen, en tot kleine getallen kwamen, die geheel en al strijdig zijn met het eerste en reeds bedoelde reglement. Zekere vrije scholen aldus, die zouden moeten opkomen zijn,volgens hare bevolking met vijf en meer mededingers, boden er slechts 1 of 3 ten honderd aan, andere zelfs geen enkelen, alhoewel sterk bevolkt. Verwondert het nu nog iemand dat Patrie en hare medezusters hoog en luid hebben kunnen kraaien dat de officieele scholen op veel mededingers slechts weinig diploma's behaalden en de vrije scholen integendeel een getal diploma's wonnen, ver boven de evenredigheid van liaar getal mededingers. 't Is gansch eenvoudig als de slechte leerlingen te huis blijven, en slechts de wei nige beste meêkampen, voor de vrije scho len, dat dan de kamp ongelijk uitvaile voor de officieele scholen, die met het bepaalde getal goede of slechte, zijn moeten optreden. Dat is dus heel sterk, maar 't schijnt dat er nog ergers gebeurd is niet ver van ons. Naar wij vernemen zouden de uitslagen van zekere prijskampen hier ergens zoo verbazend en zoo onvoorzien zijn, dat de meeste officieele onderwijzers naar hunne overheden om inlichtingen vragen over het gebeurde, en det andere, wij hoorden van drie, zich rechtstreeks naar den mi nister zouden gewend hebben met een protest. Men vertelde ons de volgende aardighe den: In een vak zou een leerling 15 1/2 pun ten behaald hebben, op 15, die er, volgens 't reglement, te winnen waren. Elders, waar drie of vier mededingers uit ééne school optraden, behaalde de slecht ste een diploma, de anderen niets, al ver klaarden zij ook goed geantwoord te hebben, wat de gediplomeerde niet eens meer voor zich zeiven bewijzen kon. Elders nog, zegt men, werden 2 mede dingers, die denzelfden familienaam droegen, naar doopnaam en ouderdom met elkander verward. Van.de twee werd natuurlijk de slechtste gediplomeerd. 'L Moet er niet bijgevoegd worden dat de meeste dier aardigheden ten voordeele der vrije scholen schijnen uitgevallen te zijn. Een onderzoek zou dat ten andere die nen te bewijzen. Wij nemen nu nog aan dat in al die gezegdens veel overdrevens kan voorkomen maar iets werd ons verzekerd, dat een be wijs moet zijn dat er ook veel waarheid bestaat in dat alles, en dat een onderzoek noodig is. Wij hoorden zeggen dat reeds boven de 20 diploma's in twee ressorten van school toezicht, na officieel eri met ministerieel handteeken afgeleverd geweest te zijn, nu aan den houder terug gevraagd worden, omdat deze niet, zooals 't reglement het wil, de helft behaald heeft van de gezamentlijke punten in alle vakken, dus niet gediplomeerd kon worden. Men zei ons ook dat sommigen van deze teleurgestelden hardnekkig weigeren dat brevet van toekomend kiezersrecht terug te geven. Maar wat te zeggen van jury's die zulke uitslagen mogelijk maken. Welke waarborgen zijn er voor hunne uitspraak, als dat alles nu waar is? Hoe hebben zij geoordeeld Of hebben zij wel geóórdeeld De zaak is nochtans der moeite waard want alzoo worden kiezers gemaakt voor de toekomst, en 't is in de handen van zulke gediplomeerden dat het lot van het Vader land eens zal toevertrouwd worden. Wij zullen de zaak in 'toog houden; wij bevelen ze aan de aandacht van al onze liberale kringen, die zich met kiezingen bezig houden. Associacie en Vlaamschc Bond\ wij dragen haar vooral op aan Karei Buis, de ware hevoegde man, om dat alles in de Kamers in 't klare te doen trekken en te bekomen wat hier recht is onderzoek en licht! De kaloten zouden voor hunne oogappels niet aan eenen liberaal willen dienst doen of kalandieze jonnen. De liberalen tot nu toe, deden allen zon der onderscheid van partijgeest, plezier of kalandieze. Maar sedert eenige jaren heb ben de kaloten voor spreuk genomen ceil pour ceil, dent pour dent! De kalotjes leurden met zulk eeu opschrift den 7den september te Brussel rond. Wij hebben bekwame en goede notarissen en doktors. Waarom dan naar de kaloten loopen? Waarom zouden wij kalotebier drinken, als wij bazen en brouwers van de liberale denkwijze kunnen bevoordeeligen. Waarom zouden wij bij kalote schilders, beenhouwers, smids, dekkers, winkeliers schoenmakers, kleermakers enz. gaan, als wij liberale neringdoeners en vrienden hebben, die ons dezelfde waren aan dezelf de prijzen kunnen geven? Is het waarlijk niet dwaas handelen voor eenen liberaal zijn geld aan kaloten te geven, en diezelfde kaloten gebruiken dan het geld der liberalen om tegen de liberalen te werken Elke liberaal moet voor kenspreuk heb ben Geendoebeltje meer, noch aan kerk, klooster of kalote 't Is tegen de vrijheid, wel is waar dat wij handelen, maar geene flauwhertigheid meer De kaloten dwingen er ons toe, en wij moeten moedig tot het einde gaan. En wees er zeker van wij zijn in IJperen, talrijker dan de kaloten. Het volk en de burgerij is met ons. Wij hebben dus, van dien maatregel niets te vreezen I JfËT~ WEEKB L AD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 1