Bijvoegsel aan. het WEEKBLAD van 17 December 1887. Zeer zeldzame gelegenheid. VISIETK AARTJES S c h e u rk a 1 and ers Aan het verlangen van een groot getal onzer lezers gehoor gevende, zullen wij heden dit artikeldat zooveel opspraak gemaakt heeftals hijvoegsel mededeelen Vermaardheid der heeren onbekend. TE EEKOMEN NIEUWJAARBRÏEYE N Belangrijk Bericht. Het bestaan veler lieden vliedt genoeglijk henen, zonder dat de Faam het noodig achte liare bazuin aan te heffen, om het doen en laten' dier stille menschen in den lande te verkondigen. Anderen, integendeel, zijn verzot op eigen grootheid, en laten geenegelegenheid voorbij gaa.11zonder hunne nooit genoeg volprezene persoonlijkheid op een voetstuk te hijschen. Voor zulke soort van lieden bestaat er zekere drukpers, welke stelselmatig het hare bij draagt, tot de verwezenlijking der droomen dier verwaande koppen of wijsneuzen. Of die jacht naar eer en grootheid nu overeen komt, met de spreuk des Meesters: Mijn rijk is niet van deze aarde», is wel de nevenzaak, waarover zij zich het minst be kommeren. Wie kent, in -onzestad, M. Hendrik Iweins niethet manneken, aan wien ons klerikaal staatsbestuur over twee jaar toeliet «d' Eeck- houtté achter zijnen naam te plaatsen M. Hendrik Iweins d'Eeckhoutte.... Hen drik is toch maar een alledaagsche voor naam bij zulk eenen schoonklinkenden edelen famielienaamheeft eenen faible om brieven te schrijven, en die brieven te onderteekenen met zijnen ellenlangen naam. Op 5 April laatst stuurde hij aan de ge- meentesekretarissen van ons arrondissement eenen brief, waarin hij bericht gaf dat den heer Verhaege, lid der West-Vlaamsche be stendige deputatie, se tiendra doréna- vant a la disposition des personnes qui désirent le parler d Ypres, les P et u gé samedi de chaque moisde 9 a 11 heures du matin, au cercle catholique, premier étage, rue de menin. Het Weekblad had de goede kans den briefin handen te krijgen, en hem een toer- ken door gansch de liberale pers te laten maken. Al de gazetten lachten met M. Hen drik Iweins d'Eeckhoutte, omdat hij geen goed fransch kon en omdat hij zich bij de gemeente besturen eene rolle toekende waarin hij niets te zien had. Daags na de balloteering van 23e oktober 1.1., kregen wij een paar andere brieven van M. Hendrik Iweins d'Eeckhoutte in handen, en reeds den volgenden zondag schreef het Weekblad in zijnen nr 44: Wij hebben eenen brief in handen gehad, onderteekend door eenen gebuisden kalote kandidaat van 16n dezer, waarin men aan eenen vreem- den kiezer, benevens reis- en verblijfkosten nog 25 fr. in gelde aanbiedt. Wij hebben eenen tweeden brief gelezen, door het- zelfde ventje ouderteekend, waarin men k eenen vreemden kiezer aanraadde niet her- waarts ter stemming te komen, enz... Iedereen verstond reeds, dat bet nog eens M. Hendrik Iweins d'Eeckhoutte was, waar op wij wilden wijzen. Om wat meer rucht baarheid aan de zaak te geven, worden deze twee brieven aan de Indépendance ge stuurd, die ze in haar n: van 12 november 1887 overnam; oorspronkelijke tekst en vertaling. Want ditmaal had M. Hendrik Iweins d'Eeckhoutte het fransch versmeten om vlaamsch te schrijven. Maar, hemeltje lief welk vlaamschIn die twee epistels is onze nederlandsche taal zoo afschuwelijk verwrongen en geradbraakt, dat Vondels ge beente, in zijn graf van verontwaardiging zal getrild hebben Niettemin het feit alleen dat het grootste dagblad onzes lands zich met hem bezig houdt, vleit niet weinig den hoogmoed van M. Hendrik Iweins d'Eeck houtte; wij moeten echter, alhoewel onge vraagd, onzen held den volgenden raad geven Leer eerst vlaamsch en herhaal dan uwe fransche spraakkunst Fluiten wij een ander deuntje, maar in denzelfden toonslechts eene variatie Over jaar en dag, was er te Vlamertinghe een gemeentesekretaris noodig. Tweemaal werd het besluit van den gemeenteraad, waarbij een nieuwe sekretaris benoemd werd, door de bestendige deputatie onzer provincie afgekeurd of verbroken. Dit ge schiedde omdat de titularis liberaal heette doch de verstandige en onpartijdige depu tatiemannen beweerden dat de nieuw ge kozene onbekwaam was 1 Wat later benoemde de gemeenteraad den heer C. Dambre tot gemeentesekretaris te Vlamertinghe. Wij zouden onze lezers niet kunnen be vestigen, indien de heer G. Dambre, evenals zijn liberale mededinger, naar Brugge ge roepen werd om er een exaam af te leggen en aldus zijne bekwaamheid te stavendoch wat de bekwaamheid van den nieuwen be ambte betreft, daarover zullen wij eenige regels verder kunn en oordeelen. In het grootste ezelblad dezer provincie lazen wij, sedert eenige weken, eiken Zatur- dag dezelfde aankondiging: Bericht. Twee winstgevende peerdenatien te koo- i pen te Antwerpen. Voor alle inlichtingen zich te bevragen bij den Heer Camille Dambre, gemeentesekretaris te Vlamer- tinghe. (Nota der Redactie: Deze annonce ne men wij gratis over Op hem gevraagde inlichtingen, antwoord de de heer Dambre per brieve in het fransch, juist gelijk M. Hendrik Iweins d'Eeckhoutte. De verkregene vermaardheid van dezen laatste, belette zeker eerstgenoemde gerust te slapen. Die vermaardheid zullen wij hem ook geven door bet overnemen van den vol genden brief, waarvan de afkondiging ons toegelaten werd. Wij waarborgen de echt heid van het stuk, alïsook het bestaan der stijl- en taalfouten Vlamertinghe, le 25 novembre 1887. Monsieur Salm, Je serais trés charmé si j'avais l'onneur de me mettre en rapport avec vous. Je regrette beaucoup devoir vous dire que vous avez mal compris l'annonce du journal; vous avez confondu le mot peerdenatien (sociétés établies a Anvers se chargeant du charche- ment et déchargement des marchandises et divisées en actions) au mot nahepeerden (cbevaux appartenant a ces sociétés et qui ne sont jamais a vendre.) Les renseignements que vous me demandez ne peuvent consé- quement avoir aucune suite. Néamoins, monsieur si javais la faveur de votre adresse je pourrais vous informer par occasion des chevaux de race forte a vendre dans cette contrée; et ainsi en queique sorte pouvuir vous être utiie. Agréez, monsieur l'expression de mes sen timents distingués. geleekenclG. Dambre. secrétaire commuDal. Wij vragen ons te vergeefs af, in welk woordenboek décharchementconséque- ment, néamoins, enz. te vinden zijn, sedert wanneer men zegt: vous avez confondu le mot peerdenatien tita. mot naliepeerden en wat het beteekendsi j'avais la faveur de votre adresseStaken wij nochtans ver dere bedilling, ons herinnerende dat iedereen geen Littré noch Larousse kan zijnmaar de geestrijke vader Cats had wel gelijk toen hij zei: Spring niet verder dan uw stok lang is. Bezigen wij geene vreemde taal, zoolang wij ze maar gebrekkig kennenzoo zullen wij ons onaangenaamheden sparen. En, al nmest de Chronique er eene bloed spuwing van krijgen, geloof ons, Mijnheer Dambre, schrijf in uwe moedertaal. De schrijver van bovenstaanden brief mag zich echter gelukkig achten, dat hij nooit met ons in 't pensionnaat gelegen heeft, waar wij de jonge jaren onzes levens door brachten en waar wij meer slagen kregen dan eten. In die klerikale kostschool, door de dorpspastoors zeer hoog geroemd, liield men uitmate veel van het lieve en schoone fransch; en wanneer het gebeurde dat wij, paardekoppen van Vlamingen, eenen kemel schoten, dan sloeg de langgerokte paap met den eiken meter, die steeds in zijn bereik lag, ons het een of het ander lichaamsdeel zwart en blauw. En als wij nu overdenken hoe die iompen boerenprofessor onzen schoonen tijd stool met ezelarijen te vertellen, met ons weten schappelijke ketterijen aan te leeren en met ons half kapot te slaan, dan bevangt ons, nu nog meer dan toen, afkeer en haat tegen pa pendom en klerikaal onderwijs. Dan keeren wij terug tot de heeren Hen drik Iweins en Camillus Dambre, om eenen welgemeenden wensch uit te drukken. Brugge bezit de prachtige groep Breydel en De Ooninc; waarom zou IJperen de Stand beelden Iweins-Dambre niet mogen bezitten? Men zou slechts op het voetstuk hoeven te beitelenIn den beginne waren zij onbe kend maar naderhand werden zij vermaard door hun verstand en hunne pen D. N. T. [■'ILLUSTRATION ÜKIVERSELLE geschiedenis der vijf werelddeelen prachtige zedelijke uitgave, eerste jaar 1843 tot 1877, zij 35 jaren volle- digd (70 boekdeelen gr. in-4°) halven band, inhoudende honderde zeer ver zorgde teekeningen in elk boekdeel, aanfr.4 'tverbonden boekdeel, fr. 280 Bij abonnement, kost het jaar 36 fr., hetgene maakt voor de 35 jaren, de som de 1,260 franks. Het is een ware schat voor eene familie waar er zich jongelingen be vinden die begeeren zich te onder wijzen. Zich te begeven ten bureele van dit blad. BIJ DEN DRUKKER DEZES alle soorten van spoedig en fraai afo werkt. Rijke keus van a.lle soorten van Sciioone keus te beginnen van 5 Centiemen. G-root Nationaal Fransch - N ederduitsch en NederduiischFrausch WOORDENBOEK door J. VAN DE VELDE Het gerucht is verspreid geworden onder de talrijke persoonen die zich op de studie der twee hoofdtalen van ons vaderland toe leggen, dat de nieuwe Akademie, te Gent ingericht, voornemens is op een min of meer naderend tijdstip de uitgave te bewerken van een fransch-Vlaamsch en vlaamsch- fransch woordenboek. Inlichtingen, welke aan eene zeer goede bron geput zijn, veroorloven den uitgever met de grootste zekerheid te verklaren, da^ er geen de minste grond bestaat voor dat ge- j rucht. Hier mag bijgevoegd worden dat de vlaamsche Akademie zich uitsluitend onledig houdende met de moedertaal, zulk een voor nemen nooit kan gekoesterd hebben, en dat zelf een onderwerp welk beter in den kring harer werkzaamheden valt, te weten dat van een woordenboek voor het vlaamsch al- een op te stellen om den zin en de spelling van elk woord te bepalen, tot nu toe nog j geen deel in hare beraadslagingen heeft ge- had. Dit woordenboek moet twee groote deelen in-4° uitmaken, van omtrent 1,700 bladzij den elk, verkrijgbaar tegen den gematigden j prijs van fr. 1-25 per aflevering van 96 bladzijden. Alle maanden zal er eene levering van de pers komen. Eene specimen aflevering wordt gratis gezonden aan alle personen die er, vrachtvrij om vragen zullen, bij MM. Alph. Greuse en 1 Cle, uitgevers, 13, d'IIooghvorststraat, te Brussel, alsook ten bureele van dit blad. Drukkerij Gh. Deweerdt, IJperen. i^v>c3sau'»^fryT'grTn ■°"rr r'iir m TO '"in ■*f^»^i»MjuM3«wrti«B»wgOTicr.CT««cB?wwaM3wg»MMaiwj«HMBLv«iw«j«^^ 'v:~ f- ?'^g.;aBzat

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 3