St Nikolaas in eene geuzenschool. STADSNIEUWS. Willems-Fonds. Vlaamsche Ster. Brand. Benoeming'. MAATSCHAPPIJ BURGER! ACHTEN Burgerstand Gemeente taks. West-Nienwkerke. tegen de ouders, tot ongehoorzaamheid en opstand op te jagen. En de ellendigen, die van dat alles de oorzaak waren en zijn, durven nog zingen Et in terra pax hominibus!? Die woorden zijn eene godslastering in hunnen mond, een jezuïtism, dat ons den maatstaf geeft van de gewetenloosheid en de verdorvenheid der geestelijkheid en der Kerk. Thars, beminde chriverschooning, lezers en lezeressen, is mijn sermoen ten einde. Gaat in vrede, ile in pace! En zoo er onder u nog lieden zijn, die morgen naar de preek van hunnen pastoor gaan luisteren, dat ze mij naderhand verklaren wiens ser moen zij het beste gevonden hebben D. N. T. Men leest in de gazette van Thienen Verledene week bracht een jongentje naar de gemeenteschool nr 2 een ganschen koi 1 koekehaantjes met de complimenten van zekere juffer. Daar de overleden oom dier juffer reeds groote giften aan de stad gedaan had, aanvaardde mende lekkernij zonder achterdocht en de 400 leerlingen, gansch verheugd, deden hun hartje een lust. Maar juist toen alles op was kwam het mannetje van daar straks verhalen dat de koekehaantjes voor de pastoorsschool bestemd waren. Te laatSt Nikolaas, in den hemel, heeft, zegt men, zich te barsten gelachen, uitroe pende: 't Is wel besteed. Militie-Lichting 1888. Ziehier de dagen en uren op welke de lichting der militia'nen voor 1888 zal plaats hebben voor de verschillige militie-kantons van 't arrondissement Yperen dS" Kanton. Yperen, Vrijdag 3 Februari, om 9 ure 's morgens. 44e Kanton. Poperinghe, Maandag, 30 Januari, om 12 ure en half. 45e Kanton. Proven, Maandag, 30 Janua ri, om 9 1/2 ure 's morgens. 46e Kanton. Elverdinghe, Vrijdag, 27 Ja nuari, om 9 1/2 ure 's morgens. 47e Kanton. Langemarck, Dinsdag, 24 Ja nuari, om 9 1/2 ure 's morgens. 48» Kanton. Gheluvelt, Donderdag, 2 Fe bruari, om 9 1/2 ure 's morgens. 49e Kanton. Nieuwkerke, Woensdag, 1 Februari, om 1 ure 's namiddags. 50» Kanton. Waasten, Maandag 23 Janua ri, om 12 1/2 ure. 51e Kanton. Wervik, Donderdag, 26 Ja nuari, om 12 ure. J. 1. zaterdag hield onze wakkere W il- lems-Fondsafdeeling hare gewone maande- lijksche vergadering. De zaal was eivol. Een groot getal dames, vele leden en tal van be kwaamheidskiezers waren er aanwezig. Onder de mededeelingen vernamen wij met veel genoegen dat de heer PVermeulen er eindelijk in toegestemd had het voorzitter schap onzer afdeeling te bekleden. Daverende bravo's begroeten dat goed nieuws. De heer boekbewaarder deed er ook een warmen oproep tot het lezend publiek om het uit te noodigen de boekerij der Afdetding te komen bezoeken. Hij kondigde ook aan dat men de cataloog der boekwerken kon bekomen aan den prijs van 10 centiemen. Seffens waren dn cata- looges, om zoo te zeggen uitgevochten dat is een goed voortreken voor het bezoeken der boekerij, dis wij onze lezers volop aan bevelen. Toen de gewone werkzaamheden geëindigd waren ging men over lot de voor dracht of beter de reisbeschrijving door den Gothardberg naar Zwitserlandsmeren en Italië, bij middel van zichten met oxyhydrisch licht. Vooraleer die reisbeschrijving aan te van gen liet de heer spreker de portretten zien van de heeren P. Vermeulen en J Vuy'.steke. Die sympathieke wezens werden op een oorverdoovend handgeklap onthaald. Dan vertoonde hij ons opvolgentlijk de schoonste, de liefste, de wonderbaarste en de indrukwekkenste gezichten, die Zwitser land de Gothardberg en Italië voor den rei ziger opleveren. Bij elkeen dier gezichten voegde de heer spreker klare eenvoudige en duidelijke uitleggingen. Soms stond men stom bij het schoone dat zich daar voor ons oog ontrolde en andere malen huiverde men als men aan de gevaren dacht, die zulke pleziertocht en met zich dragen De doorboring van den Gothardberg, dat reusachtig werk, heeft men er in gansch hare uitgestrektheid in al hare bijzonder heden gezien. Het was, in een woord, iets dat onbetaal baar was om zien, zooveel leerrijks hield die reisbeschrijving in. Hartelijk dank aan den heer spreker en aan den bestuurraad der Afdeeling, die ons met zoovele aangenaamheden wisten te ver rassen. Morgen zondag om 3 ure namiddag is er weeral feest in ons Willems-Fonds. Maar deze maal geldt het een der liefste kinder feesten, die men beleven kan. 't Is het kerst feest. Men zegtdat 't feest nog nooitzoo luisterlijk zal geweest zijn dan dees jaar en men weet nogtans of er reeds prachtige kerstfeesten in onze Afdeeling gegeven zijn geweest. Nu des te beter. Men verzekert ons ook dat iedereen een programma van het feest zal kunnen beko men, mits betaling van 10 centiemen. Dat programma zal niet alleen de uit te voeren stukken, fabelen, enz. aanduiden, maar nog zooveel mogelijk den tekst geven der liedjes, fabelen enz. opdat iedereen te ge makkelijker van het feest kunne genieten. Dat is opperbest Verleden Zondag woonden wij de 3e ver tooning van het tooneeljaar bij, welke de tooneelmaatschappij De Vlaamsche Ster haren leden en het publiek aanbood. De schouwburgzaal was letterlijk geperst vol; men kon er zich noch roeren noch kee- ren. Ook was het programma alleraanlokke- lijkst. Drij oude Hanen voor eene jonge Henne is wel een der keurigste en leerrijkste blij spelen, die ooit het licht zagen. De heer Aernout, Deweerdt en Maillard waren de drie oude hanen in den vollen zin des woords, en zij hebben ook veel en hartelijk doen lachen, i e oude meisjeszotten, die, niettegenstaande hunne stramme leden en gerimpeld wezen, het toch nog wagen durven eene jonge deerne van liefde te spre ken, en die er aanwezig waren, zullen voor zeker voorgoed van de minneziekte genezen zijn. Zij zijn te wei in het belachelijke ge trokken geweest. En Mevr. De Vestel heeft meesterlijk hare rol van Lotje Losbol vertolkt. Zij kende het om die drie oudjes eens fijn voor den aap te houden ten haren voordeele. De heer Dufiou heeft de bijrol van jonge verliefde zeer wel voorgedragen. Hij doet van vertooning tot vertooning rassen voort gang. Een gul proficiat! voor al die goede too- neelisten Dries de Boerenknecht mag wel het pa reltje der tooneelspelen heeten. De vele zede- lessen, die er in voorkomen zijn aangrijpend en het gansche stukje raakt de gevoeligste snaren van 's menschen hart. Wat eerbiedwaardige en ongelukkige pachter was de heer Maillard. Vele tranen heeft hij door zijn uitmuntend talent doen vloeien. En de heer Delmotte was wel degelijk de grootste schurk van een rentmeester,die men uitdenken kan. Wat snoodaard, wat onge voelig en slechthart. Hij heeft wel gespeeld. De heer Aernout heeft zijne rol van Boe renknecht ook opperbest vervuld. Hij was zoo goed dankbaar en zelfopofferend als de rentmeester wreed en snood was. Mevr. De Vestel ook speelde nogeens op eene meesterlijke wijze. De heer Deraedt, met zijne rol van brief drager, heeft ontegensprekelijk zeer wel be vallen. Hij was ten minste een briefdrager van het rechterbedde. Nog nooit zagen wij een stukje opvoeren, waarin al de rollen zoowel begrepen en zoo juist weergegeven waren. Een hartelijk bravo! voor al de spelers zoowel als voor de lieve speelster. Tamboer Janssens, is een keurig blij spel met zang, dat vol is van lieve tafereel tjes. Daarin hebben uitgemunt de heeren Maillard met de rol van trommelmeester; Deweerdt met de rol van Markies: Creus met die van Baron, Deraedt met die van tapper; Delmotte met die van soldaat. Allen hebben veel kundigheid aan den dag gelegd en stiptelijk hunne rel vertolkt.1 Mer. De Vestel heeft nogeens getoond dat zij onvermoeibaar is en even goed zingt als speelt. De bijrollen en de figuratie lieten ook niets te wenschen; gansch het stuk heeft wel bevallen. Ook zijn spelers er< speelsters hier, gelijk in de andere stukken, op een oorverdoovend hand geklap onthaald geweest. Wij voegen van harte gaarne onze geluk- wenschen bij die luidruchtige toejuichingen. Wat de muziekstukken aangaat, die ook hebben aan alle verwachting volkomen beantwoord. Ja, wanneer de muziekafdeeling onder het talentvol bestuur van den heer Balmaekers, hare stukken uitvoert, mag men, met den dichter haar vragen Weet gij dat in uw akkoorden, Als in wondere tooverwoorden, Dan een taal zich hooren laat, Die ons hevig kan ontroeren En den geest aan de aarde ontvoeren, Maar die 't hart alleen verstaat Daverend waren de salvo's, die aan die bereidwillige muziekanten, na elke uitvoe ring te beurt vielen. Wij jonnen hun ook een drieduboel pro ficiat In een woord het was voorzeker een der puikste en leerrijkste vertooningen, die wij hier te IJperen ooit genoten hebben. Ook zijn al de aanwezigen heengegaan met de overtuiging in het hart dat de Vlaamsche Sier wel de beste tooneelmaatschappij zijn moet. Dank, hartelijk dank, heeren Sterrelin genvoor al het genot, dat ons daar is te beurt gevallen. Een der Slerre's vrienden. Een begin van brand ontstond woensdag jl. te middag in het huis bewoond door den heer Mortier-Basyn, Boterstraat. De Pompiers waren spoedig ter plaats doch alle gevaar was reeds geweken. De schade is heel gering. De heer Veys Vrederechter te Passchen- daele, is substitut van den Procureur des Ro llings te Kortrijk benoemd in vervanging van den heer Cornet. van liperen. Schieting van Zondag 18 Decemb. Gewone cibel. Bogaeri Alphonse, 20 25 25 25 25 120 Ligy Félix, 20 25 20 25 20 110 Ligy Albert, 25 25 20 20 20 110 Swekels Léon, 20 20 15 20 25 100 Vermeulen Henri, 20 20 20 20 20 100 van den 16" tot den 23" December 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 3. Huwclij ken. Emiel Moreels, schilder, eu Nathalie Pol- lée, herbergierster. Theophiel Gisquiere, dienstknecht,en Fannie Josien, zonder beroep. Overlij (iens. Pieter Durrant, zonder beroep, 71 jaar, echtgenoot van Stephama Joye, Rijsel- straat. Josephus Gesquière, zonder beroep, 74 jaar, echtgenoot van Seraphina Laheye, Buk- kerstraat. Amelia Lauwers, kantwerkster, 56 jaar, weduwe van Pieter Dufiou, Meenenstraat. Catherina Bailoy, zonder beroep, 82 jaar, ongehuwd, Kalverstraat. Sophia Cailliau, zonder beroep, 67 jaar, echt- genoote van Ludovicus Hugebaert, Rijsel- straat. Edmond Vanalleynnes, brouwer, 54 jaar, echtgenoot van Catherina-Mathilda Coli- gnon, Beestenmarkt. Franciscus Segers, herbergier, 53 jaar, echt genoot van Cecilia Boudry, St-Jacobs- buiten. Kinderen beneden de 1 jaren. Mannelijk geslacht. 2. Vrouwelijk id. 1. Maandag 26 December 1887, en Maandag 2 Januari Is88, zullen de bureelen van het stadhuis 's middags gesloten worden. Bij koninklijk besluit wordt de gemeente Gheluwe gemachtigd om het maximum der abonnementsrol op 13,500 fr. en het tarief reglement der belasting op de honden te behouden. Jan de Verpletter aar. Alwie het geluk gehad heeft, het Nieuws blad van 11. zondag te lezen bevraagt zich, uit welk groot verstand het laatste artikel uit Nieuwkerke getrokken is geweest. Recht uit gezegd: dit alles komt voort uit de hersen pan van Pietje Wijs, in 't fransch Pierre le Sage, harmonium-solo van het nonnenkot, breukmeester, eersten tenor van de Hoogs zaag, professor in de Ronseschool. Mijn Pietje-lief,-gedoog dat ik u nogmaals de les eens spelle. Vooraleer artikelen te willen opstellen, maak eerst en vooral beter kennis met uwe moedertaal: schrijf advoka- ten en niet avokaten-, tracht te weten aan welk geslacht het woord gemeente behoort; verkoop eenige koppelen ennen, enz., enz. Ik weet het wel, leeren voor u valt lastig, en liever hebt gij uwe avondstonden door te brengen bij mannen, wier ouders en zuster gij en uwe kliek, slechts eenige jaren gele den, in de kolommen van het Nieuwsblad schandelijk door den modder sleeptet. Daar kunt ge kaartspelen en eieromeletten eten, en dit vindt gij veel nuttiger dan uwe spraakleer te studeeren, niet waar, Koes? Genoeg voor vandaag. Eene tweede personagie, welke wij heden nog zullen leeren kennen, is de heer Jan Olie-vieralzoo genaamd omdat hij brandt en vlamt voor de... politiek. Wij zullen hem vereeren met den titel van Jan den Verplet- teraar, geboren te Ploegsteert, oud tusschen de 25 en 50 jaar, echtgenoot van Victoria Deroste. Ziehier in korte woorden de levensbe schrijving van den verpletterenden held. Jan den Verpletteraar leefde alhier onbe kend in het midden zijner vrouw, kinders, koeien, kalvers en zwijntjes, tot op den dag dat muilentrekker Vervoet te Nieuwkerke afzakte. Toen onze Veurnambachtsche Eer- weerdigheid voor de eerste maal met Jan kennis maakte, zei hij bij zich zeiven: Voila Vhomme qu'il me faut! die zal ik doen dansen zoo ik schuifel, en overtuigd ben ik, dat die dwaze sul al mijne zotte plannen blin delings zal uitvoeren. Vlanfi Het duurde niet lang of Vervoet gaf den Verpletteraar het voorzitterschap van den kaka en, met denzelfden slag werd Jan een groote Rede naar of Orateur. Bij elke vergadering van den kaka riep de fiere Jan luidkeels tot zijne toehoorders uit: Voor mij zal het liberale Nieuwkerke wellicht buigende geuzen zal ik verpletteren en zoo ging hij voort, terwijl Piet Vervoet, hartelijk in de vuisten loeg. Wat belieft er u, vriend lezer Gedurende zijn politiek leven heeft Jan weinig geluk gehad. In den loop van zes jaar smeten de Nieuwkerksche geuzen hem drie buizen om den kop, waaronder eene van 45 meters lengte. Twee merkweerdige feiten, in de laatste met den Verpletterenden Jan voorgevallen, verdienen hier aangehaald te worden. Het eerste is het afiappen van een discours mon- stre, in de Oude Mariebrugge, eenige dagen vóór de balloteering van den 11 December, waarmede de boeren van den Noordhoekzoo hartelijk gelachen hebben. Het tweede heeft betrek op de weide, vroeger gebruikt door Ducroquey, en waar Jan door den notaris gedelegeerd was om koeistronten vergeef mij 't woord te prijzen. Daarover zullen wij later wederkeeren. In afwachting, heer Verpletteraar, ont vang de verpletterende verplettering ran uwen verpletterenden Kozijn Lamerhand. [Vervolg.) V. Hij is reeds den trap beneden, doch ver zint plotselijk. De meester zal hem weêr op houden, over kunst en des al meer uitweid®0 O

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 2