BILL AR D Doozen voor Doodkroonen, Gliisiai.ii VAN ESBROECK YERSCHILLIGE TIJDINGEN. Burgerstand van Poperingiie. Stielafgnnst. Stad IJperen. Prijskamp op Zondag 8 Januari 1888, bij CH. SPILLIABRT-BODCHABRT, KloostrerpoortIJperen. WÊÊr hun als "R0YAL RBMY zekeren tijd, toen dat lijnwaad wel door weekt was, trok men het er uit, en, door eene krachtige uitwringing, bekwam men de petrool. Die doenwijze was zeer gebrekkig. De eerste peiroolput werd in 1859 ge graven. Z:jne uitgraving vroeg twee jaar werkens en zijne dagelijksche opbrengst was maar van 40 tonnen. Op beden beloopt de dagelij kscbe opbrengst van al de petroolputten van Pensylvanie gemiddeld tot 40,000 of 50,000 tonnen. Men weet dat de hoofdplaats van Pensylvanie den naam van Oii-city (olie- stad) 'gekregen heeft. De opzoeking naar petrool heeft, om zoo te zeggen, in Amerika de goudzoeking als middel om ras fortuin te maken vervangne. Wanneer in eene streek een stoutmoedige het op zich genomen heeft eenen put te graven en gelukkig genoeg geweest is pe- troolzarnllagen te ontdekken, verspreidt het nieuws zich, de werkers stroomen loe, putten worden gegraven, aangehechte nijverheden komen tot standen eene stad is in eenige maanden gesticht. De heer Albert Tissandier heeft in zijne Reis door Amerika, eene petroolstad beschreven, die hij in 1885 heeft kunnen bezoeken. Die stad was maar vier maanden oud zij telde reeds duizend inwoners, een post- en telegraafbureel, eene school, een tabaksbu reel, een gasthof, een zeker getal winkels, koffljhuizen en zelfs eenen skating voor het vermaak der jongelingen. Een put geeft gemiddel 200 tonnen olie daags. Bij eikeen van hen zijn er groote kuipen, die 600 tonnen kunnen inhouden. Amerika heeft den alleenhandel in het petrool voortbrengen niet er zijn petrool- ontginningen in Frankrijk, in dehDauphiné; er zijn er in Egijpten en, eindelijk, in deze laatste jaren, heeft men zeer overvloedige petroolbronnen in het Kaukasich gebergte ontdekt, namelijk inde Bekou gewesten, op de Kaspische zee. De branden in petroolwerkhuizen zijn menigvuldig in Amerika. Men heeft zelfs bemerkt dat heel dikwijls de verzamelbakken, hetzij van putten, hetzij van rafSneerderijen afhangende, door den bliksem getroffen zijn, die de er in bevatte petrool doet vlam vatten. De werklieden houden staan dat de pe trool den bliksem aantrekt. Het is eerder te gelooven dat de kommen in tool, die de verzamelbakken uitmaken, alleen oorzaak zijn van die menigvuldige ongevallen. Wanneer eene kom vol petrool vlam vat, zet de brand zich bijna altijd voort aan al de kommen van die ontginning. Men spreekt in de Vereenigde Staten, in de mijnwerkers wereld, van eenige branden van dat slacht, die om hunne uitbreiding of om eenige buitengewone bijzonderheden merkwaardig waren. In Pensylvanie, bij voorbeeld, vertelt men nog de verwoesting van eene petroolraffina- derij, den 10 September 1875 afgebrand. De brand duurde twee dagen; de vlammen stegen zoo hoog dat men ze aan deze van eenen vuurberg vergelijken kon; de rook was zoo dik, dat gansch de streek, om zoo te zeggen, er door verduisterd werd. Na den brand bleef er van het werkhuis niets anders dan eenige verkoolde puinen over, de grond was tot op een meier diepte door liet vuur verhard. Het gebeurt soms dat spruitende petrool bronnen uit den grond opkomen, en in beken en rivieren loopende petrool blijft dan bo ven het water en vloeit met den stroom mede; geraakt zij bij toeval in vlam, men heeft dan het schouwspel van eene rivier in vlam. Andere malen, wanneer de petrool zich in de laagten van den grond ophoopt, vormt zij bij de vuurvatting eene vlammende kom, die te vergelijken is met eene uitgestrekte ponsbol. In Frankrijk zelve heeft men menigmaal rampen van die soort te vermelden gehad. In de Oogstmaand van 1885 lag er in de voorhave van Saint-Nazaire een groot schip met 300 tonnen petrool geladen; de petrool vuur gevat hebbende, ontstond er op de Loire eene uitgesirekte vlammende vlakte die, tengevolge van het hoogwatergetij, den stroom op zich uitbreidde. Het was maar ten prijze van veel moeilijkheden dat menig schip dien vlot lenden brand ontkomen kon. Een gelijkend ongeluk is verleden jaar te Bordeaux gebeurd. In de Teems, over twee jaar, vaarde een brandend petroolschip den stroom af en, als een oorlogsbrandschip deelde het vuur aan twee andere schepen mede. De petrool branden, in belangrijke hoe veelheid, doen grootsche verschijnselen met ijzende uitzichten ontstaan, die allijd diepe sporen achterlaten bij de personen, welke er ooggetuige van geweest zijn. Ontdekt. Men meldt uit Meenen: Eene ernstig ingerichte dievenbende is hier dezer dagen ontdekt. De leden ervan hadden de specialiteit kerken en spoorwegstatiën te bestelen. Het hoofd der bende was een oud fransch gediende, die daar tot dwangarbeid veroordeeld was. Dief. Men schrijft uit Lichtervelde Een beruchte dief, namelijk zekere Henri Debusscher, goed gekend en gevreesd om zijne veelvuldige stoutmoedige diefstallen, verdacht van nieuwe feiten, en die tol heden aan de waakzaamheid der plaatselijke policie heeft welen te ontsnappen, is op eene behen dige manier in den strik gevallen Zaterdag laatst, omtrent den avond, stel den de echtgenooten De Cuvpere-Desloovere, landbouwers alhier, vast dat zij het slacht offer van eenen belangrijken diefstal waren. Inderdaad uit eene commode was verdwenen eene som van 300 tot 400 fr. alsmede al de juweelen, bestaande uit gouden zakuurwer ken, enz., alles ruim op 800 fr. geschat; de policie, over de zaak onderricht en wetende dat Debusschere dien dag zelve door den koeiwachter van De Cuvpere, op het hooidilt was ontdekt en ontsnapt, heeft dadelijk per telegram de policie van Kortrijk verwittigd, deze is er in gelukt, met het aankomen van den trein, den beruchten dief te knippen, die voorzien was van een reiskaartje van Roe- selare op Meenen om van daar de grenzen over te steken. Bij zijne aanhouding was de schurk in bezit van al bet gestolene. Hulpsommen. De Moniteur van zaterdag bevat vijf lange kolommen hulp sommen aan de kerken verleend, als blijde intrede van den heer minister Lejeune. Onder die hulpsommen bemerken wij 1° Fr. 335,58 c. aan den gemeenteraad van Adinkerke, voor de herstelling van den kerktoren. 2° Fr. 5000 aan de kerkfabriek vanBuls- camp voor de herstelling der kerk. 3° Fr. 3995 aan de kerkfabriek van Hand zame voor de vergrooting der kerk. De graanrechten. Men leest in den Akkerbouw. Men weet dat Frankrijk op de bloem, in den vreemde gefabrikeerd een recht van 8 fr. het kwintaal gelegd heeft. Maar men heeft niet gedacht dat men met bloem overal, zoowel als in Frankrijk, brood kan maken, en dat, met de spoedige betrek kingen welke wij hebben, men dat brood zeer ver kan verzenden en het verkoopen in de plaatselijkheden van eenen zekeren kring aan de fransche grens, in zulken ver- schen staat alsof het ter plaatse vervaardigd was. Het gebeurt dus dat het brood, vrij van te gaan en te komen zonder iets te beta len, thans naar Frankrijk stoomt en er alzoo onder dien vorm aanzienlijke hoeveelheden bloem doet binnendringen, terwijl de bloem in den staat van grondstof, buitengesloten is door het recht van 8 fr.dat men een verbodrecht mag heeten. Gij ziet van hier den angst der fransche bakkers op heel de grens die, de bloem duur der betalende dan hunne vreemde mededi i- gers, er niet toe geraken het brood zoo goedkoop als deze laatsten te leveren. Een oogenblik heeft men gedacht op het brood een douanerecht, in evenredigheid van den taks der bloem te stellen. Na de kwestie overwogen te hebben nogtans, heeft men het gedaan, omdat de huidige omstandighe den niet toelaten den prijs van het brood te doen verhoogen. In afwachting, vraagt men zich af hoe men zich uit den slag zal trekkende bak kers, verplicht van te werken met duurdere bloemde mulders, wier verkoop zal ver minderen in evenredigheid der hoeveelheden bloem onder vorm brood, die steeds in Frankrijk zullen binnendringen; en einde lijk, de landbouwers, wier granen door de mulderij niet meer zullen genomen worden, zooals het zouden zijn indien deze den ver koop had dien zij zou hebben indien al het in Frankrijk verbruikte brood door de fran sche bakkerij ware vervaardigd. Ziedaar, eene reeks tegenstrijdigheden en verwikkelingen, die men moeite zal hebben te vermijden. De Nationale Maatschappij van buurtspoorwegen zal op Woensdag 8 Februa ri 1888, 's morgens ten 11 uren, in haar lokaal, Wetstraat, n° 9, te Brussel, overgaan tot de opening in het openbaar der aanbie dingen voor bet aannemen der werken van de baan Veurne-Yperen. De aannemers kunnen van 21 Januari, ten lokale der maatschappij en bij den heer provincialen ingénieur Bonnevie, Meersch- straat, nr 62, te Brugge, kennis nemen der plannen, lastenkohier, bestekken, enz. Zaterdag heeft te Brugge de aanbeste ding plaats gehad der werken van vernieu wing der deuren van het Houthem-sas. Bestek 2838 frs. Hebben aangebodenMM. K. Deseck, te Nieuwpoort, 2382 fr.; Leper, Steenkerke, 2397 fr.; Verstraete, Ramscapelle, 2460 fr.; Deckers-Schepens, Westcappelle, 2595 fr.; Vankeersbilck, Lichtervelde, 2740 fr. Baezen Brugge, 2838 fr. Staatshulpsommen voor nieuwe steen wegen: de besturende commissie van den steenweg van Gortemark, 4000 fr.; id van den steenweg van Veurne, 4000 fr.; id. van Woumen, 10,000 fr.; Handzame, 2,500 fr.; Ramscappelle, 1,372 fr.; Noordwatering, Veurne, 2,715 fr.; steenweg van Watou, 80.000 fr.Zarren, 20,000 fr.Leke en Gouckelaere, 20,000 fr. De heer minister van spoorwegen heeft het besluit kenbaar gemaakt, waarbij al de beambten te beginnen van bestuurder, op pensioen zullen gesteld worden op den ouderdom van 65 jaar. Dit besluit komt binnen weinige dagen in voege. Het getal zal omtrent de 100 ambtenaars beloopen. Sterkte van het ijs. Het zal zeker niet overbodig zijn een goeden raad te geven aan de voorzichtige schaatsenrijders in dien er voorzichtige zijn gaat op geen ijs 't welk niet de dikte heeft van 6 tot 7 centime ters, die dikte minima is door 'ondervindin gen bepaald. Volgens wijlen den generaal Renard kunnen linietroepen over bet ijs gaan wan neer hetzelve 4 centimeters dikte heeft, doch op afstand gaande man met balkplanken in de lengte genomen. Het ijs moet 9 1/2 dik zijn om de linietroe pen in groepen er met zekerheid over te gaan. Boven de 9 1/2 centimeters geeft alle verdikking hoe klein zij ook weze eene zeer merkelijke sterkste aan het ijs. Van 10 tot 13 centimeters kan er de ruiterij over met niet bespannen slede. Het ijs van 14 tot 15 centimeters draagt zonder gevaar het kanon 12 op slede, en de veldschutterij rijdt er met geheel gespan over zonder gevaar op 16 tot 19 centimeters dikte. Overigens men herrinnert zich die helden daad in de verovering van Holland door de FranschenIn Januari 1795, zag men de lichte schutterij en de schadrons fransche huzaren, aangevoerd door generaal Pichegru in volle vlucht over de ijsvlakten der Zuider zee rijden en zich van de Hollandsche vloot meester maken, dewelke in het ijs vastge- vrozen was. Valsche Vijffrankstukken, met de beel tenis van Napoleon III en het jaartal 1867, zijn in omloop. Onze lezers zijn verwittigd. Eene te maken rekeningDaar is geene ziekte wier genezing zooveel geld kost al het rhumatismen het jicht. De pijnen die deze ziekten veroorzaken geven tot allerlei uitgaven aanleiding kostelijke middelen, baden, verblijf in de badsteden, enz. Zouden deze zieken niet beter doen eens de Zwitser- sclie Pillen aan 1 fr, 50 de doos te beproeven, die in dergelijke ziekten reeds zoo dikwijls tusschen vele andere Wiers. Sedert vijf jaren leed ik aan ge- wrichtsrhumatism men ried mij het gebruik uwer Zwitsersche Pillen aan, sinds gevoel ik niets meer. Ik laat u toe dezen brief openbaar te maken. (Handteeken gewettigd.) Mw. Hommerin. Apoteek Pelerin, 12, Schildknaapstraat, Brussel. van den 15 tot den 29 December 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 5. Vrouwelijk id. 9. O ven-lij «lens Bollengier Camelia Cornelia, 76 jaar, zonder beroep, weduwe van Ruyssen Albertus Ignatius, Vandenbruwaene Seraphinus Livinus61 jaar, landbouwer, echtgenoot van Van Merris Virginia Victoria Barbara. Hennico Renatus Gustavus, 35 jaar, schoen maker, ongehuwd. Legrand Carolus .Julianus, 67 jaar, werkman, echtgenoot van Druant Cecilia Catharina. Danheel Servatius Leonardus, 35 j.-iar,werk man, echtgenoot van Vansteene Juliana Rosalia. Minnegheer Barbara Virginia, 68 jaar, werk ster, echtgenoote van Rosseel Philippus Jacobus. Masschelein Michiel Albert, 77 jaar, zonder beroep, echtgenoot van Demoen Natalia Virginia. Degrendel Ludovicus Franciscus 82 jaar, rentenier, ongehuwd. Christiaen Ferdinandus Albertus Jacobus, 74 jaar, landbouwer, weduwaar in eerste huwelijk van Goussey Victoria en thans echtgenoot van Beke Joanna Theresia. Kinderen beneden de Tjaren. Mannelijk gelacht 1. Vrouwelijk, id. 5. In een artiekel zegt de heer Ghislain Van Esbrouck, kloefenkoopman, als aanbeveling zijner waar dat hij met mij geenen handel meer drijft. Jamaar hij vergeet er bij te voegen dat bet om de goede reden is dat mijne kalanten te veel klaagden over de hoedanigheid, de schoonheid, den prijs en het uitschot der kloefen ik heb mij dus gedwongen gevon den, eene voordeeliger aanbieding van ver tegenwoordiger te aanvaarden, die mij door een anderen kloefenfabrikant gedaan werd en die mij nu eene schoonere koopwaar, van betere hoedanigheid en aan voordeeliger prijzen levert en het uitschot terug neemt, hetgeen alle mededinging dooden moet. Diezelfde tan Esbroeck doet eenen twijfel ontstaan nopens de eerlijkheid van eenen makelaar uit Roeselare, met name Verbrug- ge. met te zeggen dat deze niet meer be kwaam is zijnen dienst op te passen, zonder verdere uitleggingen. Stielafgunst en niets anders, vermits dat diezelfde Verbrugge, voor mij gelijk voor hem als makelaar reisde het is een der eer lijkste persoonen van Roeselare daarvan heb ik de ondervinding, vermits hij mijn huis sinds vier jaren vertegenwoordigt. Nog eens, 't is stielafgunst en ikzucht en niets anders. LODEWIJK DELOBE, kloefen koopmanIJperen. OP DEN ENGELSCHEN gegeven in de herberg Het Zilveren Hoofd, Rijselstraat, bewoond door Annibal Braqué, 30 FRANKS PRIJZEN. Ben Eennetaai zal toegekend wor den aan de Maatschappij die bet meeste getal spelers zal opleveren ten minste uit 10 mannen bestaande. Inleg 25 centiemen. Inschrijving om 4 ure, om ten 6 ure te beginnen spelen. Alle verdere voorwaarden zullen onwederroepelijk door de commissie beslist wodren. HOUTEN EN ZINKEN aan zeer genadige prijzen, Aannemer en G-laswerker, BLOKMAKER Valkstraat bij REE KEN S'-MIKOUAS (WIES). Gewezen verkooper in het groot aan Mijnheer Deiobe Rijsselstraat IJperen, heeft de eer de handelaars in kloefen bekend te maken alsdat hij zich zelf zal komen aanbevelen aan al de verkoopers en hun alle soorten leveren aan verminderde prijzen. Deze die zich willen verbinden een wagon te aanvaarden met medekoo- pers, zullen er nog bij winnen zij moeten zich bevragen aan het boven gemeld adres. In afwachting groet ik de heeren koopers. Gh. Van Esbroeck.. VAN ROYAL REMY'S styfsel» wordnooit als in pakken f/MÊÈ*.: of doozen met fabriekmerk Lecnwenkop, verzocht alle losse styf- sel te weigeren die men zou willen verkoopen.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 3