Geschiedenis mijner Jeugd WILLEMS-FONDS. YERSCHILLIGE TIJDINGEN. YÉRITABLES TRÜFFES K5S S Tweede muzikale ochtend. Burgerstand Veeartsenijschool van den Staat. West-Nieuwkerke. Burgerstand van Poperinghe. door Hendrik Conscience. w H w Dank, veel en innigen dank aan den mil- den gever van dit puik en genotvol leest, aan M. F. M., Eerevoorzitter der Maatschappij! Morgen, 15 Januari, zal de tweede muzi kale ochtend van kamermuziek plaats hebben in de zaal van den Gouden Arend, om 12 ure 's middags. Hier laten wij het programma van dit feest volgen 1. Quatuor op. 64 N° 2. a) Allegro moderato, b) Minuetto, c) finale vivace. Haydn. 2. Quatuor op. 44 N° 3. a) Allegro vivace, b) Scherzo, c) Adagio non troppo, d) Molto allegro con fuoco. Mendelssohn. De gewone maandelijksche vergadering der IJpersche afdeeling van het Willems- Fonds zal plaats hebben den Zaterdag 21 dezer, om 8 1/2 ure 's avonds, in het lokaal den Gouden Arend. Dagorde 1. Ingekomen stukken. 2. Mededeelingen. 3. Nieuwe leden. 4. Bespieking: Stemming voor een Bestuur lid in vervanging van den heer Van Al- leynnes, overleden. 5- Voordracht door den Heer A. Vermast: De Strijd der Waldenzen voor de vrij heid van geweten. van den 6" tot den 13" Jan. 1888. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 8. Hendrik Geldhof, slachter, en Sidonie Bous- semaere, dienstmeid. Ernest Deny, koopman, en Romania Bouc- quey, modewerkster. Ovei-lï.j den». Leonia Meny, zonder beroep, 44 jaar, echt- genoote van Alfons Lefevere, Oud-Hout marktstraat. Joanna Pieters, zonder beroep, 72 jaar, we duwe van André Vantomme, Meenenstr. Hendrik Dhondt, zonder beroep, 78 jaar, ongehuwd, Dixmuidestraat. Maria Sackenpi'é, zonder beroep, 80 jaar, weduwe van Jan Maerten, Meenenstr. Maria Vandermeersch, zonder beroep 80 jaar weduwe van Jan Dumon. St Janshospi- straat. Julius Billioen, zonder beroep, 78 jaar, we- duwaar van Hendrika Dewitte, Hijselstr. Barbara Leroy, zonder beroep, 60 jaar, weduwe van Desiderius Baut, Rijselstr. Emerencia Durutte, grondeigenaarster, 76 jaar, ongehuwd, Mondstraat. Kinderen beneden de 7jaren. Mannelijk geslacht 0.—Vrouwelijk id. 1. OPENBARE VOORDRACHTEN OVER I)E HOEFSMEDERIJ. BERICHT. De openbare lessen van hoefsmederij, die jaarlijks gegeven wordeu in de veeartsenij school van den Staat, te Cureghem bij Brus sel, zullen, in 1888, plaats hebben op 22n, 29n Januari; 5", 12n, 19n, 26" Februari; 4", 11", 18", 25" Maart; 8" en 15" April, om elf ure's morgens. De hoefsmeden die deze voordrachten ver langen te volgen, moeten zich laten inschrij ven bij den Bestuurder van gezegde school, vóór den 15" Januari tpekomende. en ver klarende of zij den franschen of den neder- landschen leergang zullen bijwonen. Tweede open brief aan den Eerw. Heer Piet Vervoet. Heer Pastoor, van den 29 Dec. 1887 tot den 12 Jan. 1888. Geboorten. Mannelijk geslacht 8. -= Vrouwelijk id. 7. Huwelij ken. Gerits Cornelius, 28 j. gendarm, en Accaer Emma Cornelia. Folcque Julius Renatus, 27 j. hulp-onder wijzer, en Vermeire Mathilda, 32 j. ge meente-onderwijzeres. Cnaepelynck Julius Cornelius, 28 j. bijzon deren te Watou, en Bouthé Eugenia Cor nelia, 25 j. werkster. Degros Edouardus Fredericus, 31 j. werk man te Proven, en Top Elodia Romania 20 j. kantwerkster. Claeys Emilius Cornelius, 25 j. schoenma ker en Dedecker Melania Leonia 23 jaar, werkster. O ver-lij den». Houwen Julia Amelia Prudentia, 64 jaar, rentenierster, ongehuwd. Clemone Brigitta Catliarina, 66 j. landge bruikster, echtgenoote van Quaghebeur Franciscus Josephus. Vandromme Eugenia Francisca, 52 jaar, kantwerkster, weduwe van Bellein Ludo- vicus Vedastus. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id. 2. Men meldt uit Meenen, 1 Januari: De fabriek Bernard en De Vos, gezegd Dewyn, is in liquidatie verklaard. De fabriek is stil gevallen den 31 december 1887men schat het getal personen, door die ramp van het werk beroofd, op 300. Een blad deelt mede dat de heer Bernard met de heer Duhem eene nieuwe firma opgericht heeft te Rijsel, voor den termijn van 15 jaren met recht van verlengingkapitaal800,000 frank. Brand van den Alhambra. De schoone prachtige schouwburg Alhambra staande op de Keyserlei, te midden van ande re gebouwen, is zondag avond door een geweldigen brand heel vernield. Deze schoo ne tooneelzaal, die in onze stad den bijnaam van Bonbonnière verworven had, werd gebouwd voor rekening der heeren Victor Driessens en Felix Veyrière, die ze later verkochten aan de gebroeders Hertogs, en de opening er van heeft plaats gehad op za terdag 21 augusti 1875 met een prachtig bal. De brand is ontstaan in den kelder. Het lokaal werd verwarmd met water dat door huizen liep. Ten gevolge van den hevigen vorst dezer laatste dagen, had men den calo- rifère in den kelder moeten ontsteken, ten einde te beletten dat het water in de buizen bevi'oos, waardoor deze zouden kunnen springen. Men denkt dat de sprankels vuur aan den calorifère ontsnapt en op een hoop hout, die in den kelder lag, gevallen zijn, waardoor de brand veroorzaakt werd. Het verlies wordt op 250,000 frank berekend, gewaarborgd door verscheidene maatschap pijen. Het ongeluk kan voor iets goed zijn! Wanneer men aandachtig de vele verklaringen leest waarbij de zieken verkla ren aan de Zwitsersche Pillen van 1 fr. 50 de doos hunne genezing verschuldigd te zijn, en dat na 5, 10, ja zelfs 15 jaren lijden, vraagt men zich af hoe het mogelijk is dat personen, die aan kortstondige ziek ten onderhevig zijn, nog weifelen dit middel aan te wenden. DepotApotheek Pelerin, 12, Schild knaapstraat, Brussel. Om den eersten Februari te verschijnen Een schoon boekdeel in-12, van circa 350 bladzijden, PRIJS: 1 FR. 25 Onder dezen titel zal eerlang in den boek handel JLebègue en C°, de eigenhandige levensbeschrijving verschijnen van den wel bekenden vlaamschen schrijver. In zijnen gemakkelijken en tevens boeienden schrijf trant legt hij den lezer al de lotgevallen zijns levens voor oogen, van zijne kindsheid af tot op het tijdstip zijner volkomene ont wikkeling als schrijver. Alwie een boek van den vermaarden schrijver bezit of gelezen heeft, zal insgelijks dit werk, zijn eigen leven willen hebben; men ziet daarin klaarlijk hoe zijne goedaar dige inborst en de zoo verschillige en zoo tegenstrijdige wisselvalligheden van zijn leven den schrijver hebben gevormd, wiens onuitsprekelijke voortbrengingsgeest zoovele schoone werken ons heeft nagelaten. £- «-< P P P P g H N tel POTJZALGUE, Vitry prés de Paris. Geboorten. Huwelij ken. Het is een betreurenswaardig feit, die schaarsch- heid der geuzenvretende voddenbladen Mij lust het niet te beweegredenen te onderzoe ken die zulke eigenaardige handelwijze aan onze beminnelijke tegenstrevers kunnen opleggen, doch zeker is het dat wij onder dit opzicht teenemaal verschillen. Wij inderdaad, die instaan voor het geen wij schrijven, wij houden er aan dat onze artikelen zooveel mogelijk zoo niet uitgepompt dan toch gelezen worden. Gij, integendeel beperkt zoodanig de verspeiding uwer Nieuwsbladjes dat zij enkel aan de verlamdste en de ootmoedigste uwer bewonderaars worden gestuurd en dat wij aan onze uitgelezenste middeltjes onzen toevlucht nemen moeten om uwe honingzoete doch helle- duistere en Sint-Jansevangelieachtige sermoenen te mogen smaken. Zoo is het dat ik weken lang heb moeten wachten vooraleer in het bezit te geraken van uw puik requi- sitorium tegen onze wetenschap. Met eene Veurnambachtsche fijnvoeligheid en een echt Harlebeeksch sprekerstalent roept gij luidkeels uit De Welweters Maskers af En..,, voorwaarts 1 Eén, twee, éen, twee 1 Halt J Heer Pastoor, gij zult U zeker niet verwachten aan de eer van eene wederlegging regel na regel van uw meesterstuk, daar gij, zoowel als ik, over tuigd moet zijn dat gij daarin eens te meer vele woorden, ja, oneindig vele woorden hebt gebezigd om weinig, bitter weinig te zeggen. In feit, uit geheel uw artikel, gelijk het gaat en staat, kan ik slechts die beweering opmaken dat er eene we tenschap is welke met uw H. Schrift overeenkomt en dat wij eene wetenschap aan ons hebben. Eens te meer stelt gij een feit daar, en, vol gens een zalige gewoonte, blijft het - bewijs in uw klein vingertje steken. Welaan, gij liegt, gij liegt schaamteloos en zoo gij wel een ernstig christen mensch zijt dan zijt gij verplicht zonder uitstel om uwer ziel zaligheid, dien groven leugen aan eenen uwer colega's te gaan biechten 1 Ja gij liegt! Er is slechts op geheel onzen aardbol eene wetenschap Er zijn, integendeel, talrijke godsdiensten die allen beweren de waarheid voor te houden, en duid het mij niet ten kwade, zoo ik U zeg dat gij, die zoo dikwijls op uw achttienhonderdjarig be staan pocht, niets zijt in vergelijking met zekere andere eerediensten die eeuwen vóór de uwe in voege waren en die nu nog bestaan, bijvoorbeeld: het Bouddhismus. Zoo hoog staart de wetenschap niat het voort- brensel der genïussen van al de eeuwen neen, zoo verwaand zijn de voorstanders van den leer der welweters niet De wetenschap heeft haar doel niet bereikt zoeken, kommerloos zoeken naar waarheid naar oawederlegbare, naar de eeuwige waarheid, dat is haar oogwit Gij zult, hoop ik, rechtzinnig genoeg zijn om in uwe vernedering te bekennen dat die onzijdige werkers het zoo gemakkelijk niet hebben als gij, die door mirakels, voorspellingen en ingevingen alles uitlegt wat gij niet verbergen kunt en ver bergt wat gij niet uitleggen kunt. Voor U is alles volbrach Gij zijt «vooroordeeld om beweegloos te blijven te midden van den stijgen den vloed des hedendaagschen vooruitgangs, die steeds feller en feller wordt en die onbepaald doch zeker in de toekomst eindigen zal met U in zijne woeste vaart neer te rukken en in 't niet te doen vergaan. Iets aan de statuten van uwen coöperatieven winkel veranderen is, namentlijk volgens de beslui ten van den Encycliek en den Syllabus een aanslag die met den ban gestraft wordt. Is soms die laatste bedreiging een teeken des tijds Wat or ook van zij, het spijt mij den lezers van 't Weekblad al de schoonheden van die pauselijke onfeilbaarheden (III?) door plaats- en tijdgebrek niet te kunnen voor oogen leggen. De katholieke godsdienst is dus onveranderlijk dat maakt zijne tijdelijke macht uitde weten schap gaat immer voortdaarin ligt hare macht voor de toekomst. Wel is waar, in de vier eerste eeuwen van 't chris tendom was uwe godsdienst nog niet beweegloos; maar gij voeldet dat gij met rasse schreden en tot groote schade voor utve geldbrengsels uw verlies te gemoet liept 1 Zult gij bijvoorbeeld, dapper genoeg zijn om afte- liegen dat Sint-Hilaire, bisschop van Poitiers in stof gezeid heeft dat er danzoovele Credo's waren als gedachten bij de menschen omdat men willekeurig de geloofsartiken mocht opvatten en uitleggen Merkwaardig feitHet vrije onderzoek dat de kracht der wetenschap uitmaakt was in uw midden eene oorzaak van zeker verderf. Dat voeldet gij, Roomsche winkeliers en om een critérium der waarheid vast te stellen belegdet gij uwe eerste vergaderingen die weldra tot con- ciles moesten worden. Zou het niet geraadzaam zijn hier de woorden te herhalen van den onpartijdigen geschiedschrijver Mosheim, als hij zegt het concile van Nicaca is een merkwaardig voorbeeld van de onwetendheid en de verwarring in de gedachten van de ondertee kenaars zijner raadslagingen. Gij steldet toen de uitlegging vast van den Bijbel en dit diende U eeuwen lang tot critérium der waar heid. Later eventwel ondervondt gij dat dit middel ontoereikend was tegenover de onzijdige weten schap die U onvrijwillig beuadeeligde en dan vondt gij 't is uw laatste wapen als crité rium de onvergetelijke onfeilbaarheid van de uiverkorenen die, na een leven van tijdelijke welvaart en aardsch geluk dat zij nochtans in woorden zoo minachten en verfoeien eindelijk hunne welvarende leden op den pauselijken stoel neerzetten. Dat is voorwaar, het schoonste tafereeltje uit het apenverschooning I uit het papenspel I Nu zult ge mij misschien vragen, heer Pastoor, en dat zou van uwentwege een bewijs zijn van oor deelskracht, wat wel ons critérium der waarheid» zijn mag?... Dood eenvoudig het geen Gods werk ons leert door zijne onveranderlijke wetten Want, Iaat het ons in 't voorbijgaan opmerken, nooit zal men noch den ronden vorm der aarde in twijfel trekken noch de verplatting aan de polen, noch de beweging der aarde rond de zon als mid denpunt, noch Newson's wetten over 't gewicht, noch die van Lavoisier over de onmogelijkheid van verlies op scheikundig gebied, noch die vele andere natuurwetten die ons nog zullen ondersteunen als uwe godsdienst van afgunst, tweedracht, haat en nijd sinds eeuwen reeds in zijn vuil zal rotten En zoo gij van een ander gevoelen zijt, toont dan eens dat ge man zijt en bewijst het tegenstrijdige Ik zou nog vele dingen -een bundel vastwillen zeggen nopens die gewichtige zaak, over de basis van het ware liberalismus, want liberalismus moet vrijdenkerij zijn en de vrijdenkerij rust op de we tenschap, ja, Mijnheer Pastoor op de door U ver smade onzijdige wetenschap. Doch, ik moet nog het tweede punt van uwe be wering ontmoeten hetwelk vaststelt dat er eene wetenschap is die met uw H. Schrift overeenstemt. Het oogenblik is hier om u te vragen om U te dwingen desnoods van te zeggen, welke die wetenschap is Gij blijft stom, ik wist het. Want voor die vraag moet zelfs de onfeilbare paus met zijnen mond gesloten blijven 1 Waarom? Omdat geheel het verledene, met zijne reeks eeuwen voor U dreigend staat en luide spreekt tegen U, tegen uwe kerk, tegen hare walgelijke gruweldaden, tegen hare moorden, tegen hare hatelijke dwingelandij Al wat de tijd eens opbracht van vernuftige geesten, met de gaaf^der uitvinding bezield, heeft den haat der H. Kerk gekend in al zijne bar- baarschheid De rondheid der aarde door Christoph-Colomb voorgehouden en bewezen, dat was de omverwer ping der leer van den ingegevenen H. Augusti- nus die beweerdedat de aarde plat is, het uitspansel als een vel uitgestrekt boven eene tent (tektueel), starren, zonen maan, loutere verlichtingsmiddelen, onder de aarde, de Hel: boven, de Hemel; eindelijk de aarde 't middenpunt van 't Heelal Recht ingegeven, niet waar?... Maar, zult ge mij vragen.de belooning van Christ. Colomb?...ö I spreek daarvan niet, want de kerk was daaren daar waar de kerk is, schuilt onverbiddelijke ver volging En Galileus Hij, die Copernic's theorie over beweging der planeten uit de vergetelheid trok, werd hij gelukkiger Voor het Saint-Office gebracht, moest hij, bij eenen eed, aan zijne leer verzakenHij deed het uit vrees voor den dood doch hij herhaalde dien steeds opgehaalden kreet van 't geweten: E pur se muove En nochtans zij beweegt! Trots zijne verloochening werd hij tien jaren in 't gevang opgesloten waar hij aan 't lijden het moegebracht overleed. En Giordano Bruno De genius, die de veeltal- ligheid der Werelden voorhield en de eindeloos heid van het HeelalHij werd gevangen, van kette rij aangeklaagd en ten doode veroordeeld, omdat hij zijne stelling niet wilde afgaan. Ook zag hij zijne rechters moedig in 't gezicht en bracht hun dien zedelijken doodslag toe Gij hebt misschien meer vrees door mijn vonnis uittespreken dan ik, door het te aanhooren Hij zegde de waarheid; want zijne theorie moest hem eeuwig overleven tot het groote nadeel van zijne moordenaarsbende Zal ik van de H. Inquisitie spreken en van de twee honderdduizend dapperen die zij ten doode bracht Neen, me dunkt dat ik het genoeg bewezen heb dat de katholieke kerk, zoolang het in het bereik harer middelen viel, de wetenschap heeft aangerand en gekleineerdmaar nu dat zij tegenover haar niets meer kan tenzij hare onmacht ten toon sprei den, nu wil ze de onverschillige spelen, doch, niet zonder reden Ze kan, gelijk de Vos van 't Fabeltje, zoo hoog niet springen Ik bemerk dat ik reeds veel plaats zal innemen in 't Weekblad en ik mag mijne medeschrijvers niet verjagen. Daarom zal ik mijne bespreking hier sluiten des te meer daar ik nog een woordje wil zeggen van die nieuwe tale die gij in korte woorden en hoogst welsprekend beschimpt. Daaromtrent moet ik U verklaren dat er onder de liberale vlaamsche jeugd een verbond bestaat om de eenheid der moedertaal en tegen alle ge westelijke tongvallen in, te bewerken. Wij weten op voorhand dat gij in onze meening niet deelen zult en dat het bij de HH. Paters-Jesuiten, wier opvoedingsgestichten broeinesten zijn van verkwe- zeling Ccrétinisation) en verbastering (fransquillon- nisme), niet is dat men eene zuivere Vlaamsche taal zal aanleeren. Hoe min men elkaar verstaat, voor u, hoe beterAh! kendet gij de wereld in eenen Toren van Babel herschapen, ge zoudt almachtig zijn! Ten slotte, heer pastoor, wil ik nog tot eene ge volgtrekking komen. Ik besluit, gaarne; die kwaal of die deugd, gelijk gij het noemen wilt. ligt ofwel in mijn karakter, ofwel in mijne bezigheden. Herhaaldelijk heb ik van de hoofdmannen der liberale partij ten dorpe, hooren zeggen dat gij een vernuftig man zijt. Ik, al stood ik gansch alleen, neem de vrijheid anders over u te denken, en daar gij er alle belang in hebt u in de achting van uwen vurigsten tegenstrever te herstellen, hoop ik, heer Pastoor, dat gij ditmaal niet meer met ronkende volzinnen zonder beteekenis, maar met klaarblij- kende feiten op mijn artikel zult antwoorden. U kalm en onbevreesd afwaehtend, bid ik U, de verzekering mijner verkleefdheid aan de groote zaak van den vooruitgang te aanvaarden. Scrib O'Tamen. CO 00 P3 a >J} P O "S O O. p i2 12 T3 cc XA P O 0Q CD CJP CD H P CD S*CO -J O CO O O O 4*- O O - CO O O w co co -a o o o o o CR CR OO O O O O oo to w 4^ ül H oo CO o to O O O O O O O O O O o o -J GO -j CR OO CR O O O O O CR O CO O O O P M 2 M 2 •a 3 OO OO 00 M «H p 3 c p OO OO oo ROYAL REMY'S styfsel» wordnooit als in pakken of doozen met fabriekmerk Leeuwenkop, geleverd. De verbruikers zijn dus verzocht alle losse styf sel te weigeren die men hun als «ROYAL REMY zou willen verkoopen. extra, a 20 francs le kilo net, rendues franco h la gare la plus prés du destinataire. TRUFFES conservées du Périgord, a 25 francs le kilo net, rendues franco a la gare la plus prés du destina taire. Afin de nous éviter les frais trop onéreux de retour d'argent, nous invitons nos clients de faire suivre le montant de la commande, en nous don- nant des ordres d'expédition. Donner trés lisi- bles ses noms et adresses. On demands des sérieux représentants, trés bonne commission. „vA ftO- vs61 C yl'

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 3