YAN IJP1REN EI HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Derde Jaar. Zaterdag 21" Januari 1888. Nummer 3. Politiek overzicht. Goed stieltje. Brieven uit Antwerpen. STADSNIEUWS. Willemsfonds. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. 50 voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoneem 15 cent. per drukregel. Rechter lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers vo m arlikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Als er in Oostenrijk of Rusland een hoog geplaatste persoon eene redevoering houdt, dan zingen zij op alle toontjes dat zij den vrede willen, en in wezentlijkheid bereiden zich beide landen tot den oorlog. Het is on mogelijk te voorzien wat gebeuren zal. Het minste geschil in Bulgarië zal voldoende zijn om het vuur aan het poeder te steken. In Engeland yraagt men dat de koning Fer dinand van Bulgarië zijnen troon zou afstaan en dat Turkijen hem de zaken zou aantrek ken. Maar de Turk weet bij ondervinding dat hij bij die oneenigheden niets te winnen heeft, en hij houdt zich daarom ook liever uit het spel. Rusland stemt toe in de overeenkomst die Frankrijk en Engeland besloten hebben aangaande de onzijdigheid van het kanaal van Suez. Italië heeft Frankrijk nog geene vol doening geschonken voor de woonschenning van het fransche consultaat te Florence. Men dacht dat de zaak elfen was, maar 't was mis. Al de vreemde consuls protesteeren tegen de handelwijze van het Italiaansche Bestuur. Vreneau, die de zaak Wilson moest onderzoeken, is afgesteld omdat hij slinksche middels zou gebruikt hebben om de betichten te doen bekennen dat zij pliehtig waren. Hij zal voor den hoogeren raad der magistra tuur moeten verschijnen. Voorzitter Carnot heeft eene groote jacht gegeven; ongelukkiglijk kreeg de gene raal Bruyon, door het vallen varf eene kara bijn, een geweerschot in het been. Hij is erg gewond. De Paus heeft tien gelukzaligen Hei lig verklaard. Die plechtigheid is goed af- gelooqen. 't Is ook hetgeen Grispi doet be merken, in eenen omzendbrief aan de ver- schillige gouvernementen en waarin hij zegt dat de Paus volle vrijheid geniet aangezien hij al de feesten heeft gegeven die hij wilde, en dat zij niet gestoord werden. Rabokon, die zich van Bourges (Bulga rië) had willea meester maken, werd gedood toen hij over de turksche grens trok. Men schrijft uit Triente dat er in de kerk, binst de hoogmis eene vrouw in de vallende ziekte viel. De menschen verschoten zoodanig dat zij allen de kerk wilden uitloo pen. Er werden acht menschen versmacht en een groot getal gekwetsten. Oostenrijk gelooft niets van de vrede lievende beloften van den Russischen keizer «n bereidt zich tegen eenen aanval welken het van Rusland vreest, Ter gelegenheid van de bespreking om •den prefekt in het stadhuis te Parijs te plaat sen, is het ministerie wat getakeld geworden •door eene stemming van vertrouwen, die het kabinetshoofd Tirard eischte. Het levenis duur, de tijden zijn slecht. Hoe moet men het dan aan boord leggen, om gemakkelijk door de wereld te geraken, zonder veel te werken en vooral zonder eenen serlijken stiel uit te oefenen? In andere •woorden, welk middel bestaat er om geld door niets-doen te krijgen? Niets is eenvou diger: wordt kwakzalver A. M. D. G. Wordt aftroggelaar; maar geeft uwe onder neming eenen godsdienstigen schijn of vernis, en giet wat wijwater in uwen wijn. Neemt eene welkdanige zalf, tandpoeier, kruidensi'roop, enz. Bekleedt het pakje, potteken of fleschje, waarin die zoogezegde geneesmiddelen steken, met een Agnus-Dei, een H. Hert of eene aanbeveling van kar melietencf Benediktijnerorde; geeft daarnevens eene opsomming van volbrachte s[3ï[bjiui en een schietgebed met eenen oremus..en de zaak is geklonken! Noch politie, noch parket zullen u op de hielen zitten. Verkoopt maar zonder achterdocht en fopt de onnoozelaars, dat het water uit hunne oogen loopt, dan zijt ge ten minste zoo slim als een Langrandist Voorbeeld: Doet water in flesschen, lakt deze toe en bestempelt het lak met het woord Lourdes. Verkoopt naderhand. Niemand zal u iets zeggen. En de lieden, die zelfs door dergelijk water niet genezen werden, zouden u eene slechte poets bakken, moestet gij de vrijheid nemen hun te zeggen, dat zij liet slachtoffer zijn eener godsdienstige aftrog- gelarij. Dees voorbeeld is bovendien heel juist gekozen, dewijl wij in onze provincie ten minste twee kloosters zouden kunnen aan wijzen, waar men in het eene echt Lour- des-water, en in het andere echt Goddelieve water verkoopt. Er bestaan zelfs maatschappijen ter ver lossing der zielen des vagevuurs. Volgens eene veranderlijke som, kan men dus ge makkelijk de ziel eens vriends of eens bloed verwanten verlossen van hare tijdelijke pijnenDat zweert wel een beetje tegen de goddelijke Rechtveerdigheidmaar dit doet niets ter zake, dewijl God oneindig goed is, almachtig, getrouw in zijne beloften, enz. Al deze godsdienstige kwakzalverijen geschieden in 't openbaar en zijn schier zuivere winst voor degenen, die ze uitoe fenen. 't Was reeds zóó ten tijde van Maarten Luther. Toen ook verkocht men aflaten, op bevel des pauzen, 't Was zelfs om dien schan delijken handel en misbruik te doen ophou den, dat de groote Hervormer schier geheel Europa wakker schudde. Hij verkreeg zeke re uitslagen in die landen, welke thans het protestaniismus aankleven: Engeland, Hol land, Duitschiand, Zwitserland, Denemarken en de Skandinavische Staten. Doch in eenige andere landen, waar het papenras nog voortleeft, zooals in ons gelukkig België, in Frankrijk, Spanje en Itaalje, daar leven ook nog de kwakzalvers tot meerdere eere en glorie Gods. Aflatenhandel en zielenafkoop hebben er een brevetdoch S. G. D. G. [sans garantie du gouvernement). D. N. T. Antwerpen, IS Januari '88. Nieuws uit Antwerpen? Van zoo verre? Wat bruit ons!.. Ja, lieve lezers, het staat er: brieven uit de ScheldestadWat belang u deze wel kunnen inboezemen? Dit: de wakkere strij ders uit het verre Vlaanderen, de mannen die ook ginds den bangen kamp voor licht tegen duisternis aandurven, de zoo verspreide liberale krachten van dat eens zoo vrijzinnige Vlaanderen moeten zich getroost gevoelen bij het hooren eener stem uit eene groote, door en door Vlaamsche stad, waar ook dagelijks eenen strijd als de hunne geleverd wordt, waar ook edele zielen met hand en land de zaak der geestvrijheid verdedigen. Dat heb ik gedacht. En, ten andere, meen toch niet, dat mijn plan want ik heb er een van aard is om u af te schrikken. Wees niet bevieesd ik zal u niet, om de acht of veertien dagen, komen vertellen hoe in onze keuken de spijzen bereid worden, wat nu weer hier, dan weer daar iminer iet erg vreeselijks voorgevallen is; in éen woord, mijne brieven zullen de sporen niet dragen van het lezen der andois zeer belang wekkende en eerbiedwaardige rubriek Bran den en Rampen, waar onze Vlaamsche dagbladen zoo, er zijn er dan? mede gevuld staan. Zaken van algemeen belang ziedaar wat ik mij voorstel in het Weekblad, te behan delen. Alvorens deze inleiding te sluiten, die ik tot ineeder inlichting en begrijp van mijne waarde lezers niet overbodig achtte, moet de welgemeende belofte mij van het hart, dat ik mij vooral zal beijveren kort Le zijnd. i. t. z. weinig omhaal van woorden te gebruiken, otn de aandacht niet van de hoofdzaak af te leiden. Ziedaar, in weinige regelen, zeer veel be loften, veel gerucht en... het is waar! Die jonkheid die jonkheid! zei Groot moeder-zaliger Meken noemden wij haar altijd dat belooft, dat belooft honderde dingen die ze niet kunnen houden. Afeen, we zullen zien waar het zal op uitdraaien.... Doet ook zoo, lezers! Het groote punt aan de dagorde men zegt het niet luidop, maar het ligt in ieders gemoed is: de kiezing van Juni aan staande. I)e Kamers moeten herwonnen worden! Geen liberaal of hij denkt er zoo over. Natuurlijk. Maar: - aan denken is niet genoeg! Onze buiten, onze boeren wereld ligt onder den domplioren van den pastoor, hel onderwijs ligt ten gronde en, steeds door toedoen van den zielenherder, liet volk is en büjftdom. En, gezien dat de stemmen der cijnsbelalende, doch geen-a- voor-een-b- kennende landslieden van meer gewicht in deze kiezing zijn, dan die der verlichte stads bewoners, is het dan verwonderlijk, dat het zoo licht niet valt te Antwerpen eene vrijzin nige afvaardiging naar de Kamer van volks vertegenwoordigers te zenden? Toch verliezen de sinjoren den moed niet: dat mag le hunner eere gezegd worden. De Vlamingen zijn een taai ras, dat weet men reeds langer dan sedert 1830! Nieuwe bladen, gesticht met het oog op den kiesstrijd, verschijnen week op week: de Fakkel, voor de stad de Zaaiervoor den buiten. Van dit laatste een woordje meer: uitstekend, geheel in den volkstoon opgesteld, met tal van nuttige aanwijzingen voor den landman verrijkt, zal het onge twijfeld veel opgang maken en goed stichten. Hetzij zoo! Van propaganda op den buiten gesproken, er ontbreekt den liberalen Vlamingen een machtige factor om het volk door te dringen: ik wil spreken van een degelijkenvolksalma- nak. Meesterstukken van jezultiesche diplo matie mogen onder dit oogpunt de katholieke almanakken genoemd wordenonder de namen van AllemansgeriefKluchtige Gen tenaar .Almanak voor het Vlaamsche volk (Gent, Stepman) enz., enz., dringen zij door tot den haard van den armsten boer, die dagelijks opnieuw schatert om de meest versleten uien en alzoo terzelfder tijd en op schijnbaar schadelooze wijze het geestdoo- dend vergift inslurpt, dat de aartsdomme en verstompende bladzijden van de Sociëteit Vincentius a Paolo in hunne plooien verber gen. Toekomend jaat echter zal dit jammerlijk feit geen liberaal volksalmanak in heel Vlaanderen opgehouden hebben Ant- werpsche Vlamingen hebben besloten kracht dadig de hand aan het werk te slaan; letter kundigen van naam, de beste onder onze polemiekers zullen hunne pen ten dienste van dit nuttige werk stellen. Ik vraag mij af, of door de Antwerpsche Association libérale deze zoo heilzame propaganda op behoorlijke wijze zal onder steund worden. Immers het is Vlaamsch?... Hopen wij echter, dat deze vereeniging, die onbetwistbaar eene macht vormt waarmede dient te worden afgerekend, haren plicht zal begrijpen. De verantwoordelijkheid zou groot zijn voor het nageslacht. Nog veel heb ik te vertellen, Iepersche vrienden Maar ik wil mijne belofte kort zijn is de boodschapniet nu reeds verge len. Dus tot wederziens! Tot Zondag! Hartelijke groete van Hans Onversaaft. Morgen hebben wij dus alweèr eene con cert-voordracht in ons Willems-Fonds. Voorwaar onze moedige afdeeling spaart noch moeite noch kosten om tot haar doel te geraken. Hier laten wij in zijn geheel het volledig programma van het feest volgen. Concert-Voordracht. 1. Openingstuk voor piano: Meibloem, ma zurka door den heer R. Beele. S. Smith. 2. Leonora, te zingen door den hear Duflou. H. Vandergucht. 3. Ik ben Piot, kluchtlied, te zingen door den heer K. Deweerdt. 4. Voordracht. Spreker: M. Van De Walle, Notaris en Voorzitter der Liberale Associatiete Mechelen. OnderwerpDe strijd tusschen de twee Staatspartijen in België. (10 minuten rust.) 5. I)e Indiaan, te zingen door den heer E. Coffyn. 6. Muziekstuk voor piano uit te voeren door X. 7. Waar zijt gij heen? te zingen door den heer Duflou. 8. Kluchtlied, door den heer K. Deweerdt. Wij twijfelen niet of de pogingen welke het Willems-Fonds aanwendt otn in onze stad den strijd ten voordeele der vrijzinnige gedachten vol te houden, zullen met goeden uitslag bekroond worden. Al de vrijgezinde i t le n ia 'le jet id ji- e ,e le ;lt h, e, HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 1