Poperinghe, Kemmel. West-Nieuwkerke. w is en dat het zoontje, Paul, aan het aan gezicht erge wonden bekomen heeft. Woensdag morgend zijn de vier slachtoffers begraven geweest, onder den toeloop van eene on telbare menigte. Gansch Komen is in de grootste versla genheid iedereen voelt eene diepe treurnis, die hem zwaar op het jjarte weegt. De schade, door die ramp veroorzaakt, wordt op 75 duizend franks geschat, i, 18 Januari 1888. Het is met het grootste genoegen dat wij den welverdienden bijval van onze moedige Barbaristen inboeken De vertolking van het moeilijk en be roemd drama Korpontoal, Simons was onberispelijk. Het is niet gelooflijk, zegde ons een aanschouwer, dat men te Poperin- ghe zulke goede tooneelspeiers kan aan treffen. Wij bekennen het gaarne met liem 't is verbazend. De rol van Antoon Simons is meesterlijk gegeven geweest door R. Vanden Broucke. Men mag die liefhebber zeker onder de beste tooneelspeiers onzer vlaamsche gewesten rangschikken. Hij heeft eenen natuurlijken en sympathieken gelaatsvorm aan dien oud gedienden van Napoleon den Ist" gegeven. Tot in zijne stomme gebaren heeft hij het zoover weten te brengen dat men niets van zijne mimiek verloor. Ziedaar een speler die zijne rol bestudeerd heeft en er zich heeft weten meester van te maken. Een driedubbel proficiat aan korporaal Broucke. Als wij de rol van Simons op het eerste gelid geplaatst hebben is het niet om de andere in het donker te laten. Neen. Alien verdienen lof en gelukwenschingen. Petrus Roekaart, door M. Maillard, tooneelmeester der Vlaamsche Ster van IJperen vertolkt, kon niet missen van onverbeterlijk te zijn. Taverny (J. Parein) was ook deftig in zijne rol, nogtans zou hij weldoen zijne terzijden meer uit te spreken, dit is somtijds heel ge wichtig. Felix, (E. Mourisse) zoon van Simons, nog iets of wat koel, maar toch mer kelijk verbeterd. Nellus (R. Beesem) was om ie barsten van lachen, natuurlijk. Al de andere rollen, Picard en Pioclie aan 't hoofd,waren goed vervuld. De vrouwrollen zijn gespeeld geweest door Mevrouwen Bataille, Torek en Pareira. Dit zijn uitmuntende artiesten, nogtans zal men het ons niet ten kwade duiden die dames vriendelijk aan te raden hunne rollen in het vervolg wat meer te bestudeeren; hunne reputatie zal er niets bij verliezen, integen deel, en de heeren liefhebbers zullen hunne taak veel vergemakkelijkt vinden. Een dubbel bravo aan de kleine Margue- riet Lauwers, die zoo liefelijk hare rol ver vuld heeft. Wat te zeggen van het blijspel't is een van die fijne vaudevilles die ten allen tijde den grootsten bijval genoten heeft. Eene reeks aaneengeknoopte farsen die de geestdrift van het talrijke publiek verwekte. Het was één schaterlach van 't begin tot 't einde. Goede vertolking: Vanden Broucke, Mev. Bataille en Maillard aan 't hoofd. Eene eervolle mel ding aan den Notaris; 't was een tijpe. Een uitgelezen orkest, bestaande als naar gewoonte uit eenige leden der Philharmonic, vergeestigde de lange tnsschenpoozen met puike muziekstukjes. Onze bijzondere gelukwenschingen aan de heeren A. Cr. en Hip. V., die het scèna mu ziek met veel bescheidenheid uitvoerden. Om te eindigen, onzen innigen dank aan den heer Voorzitter R. Reniere, die het on mogelijke tracht om zijn publiek te voldoen, nogmaals dank aan allen. B. Mol. N. B. Een schielijk en treurig toeval stelde de heer J. P. in de onmogelijkheid de derde vertooning te kunnen bijwonen. De heer E. Monteyne tot wien men zich wende, einde er in toe, en dat wel met eene belang- langlooze vrijwilligheid, de rol van Taverny in hot drama te lezen. Zeggen wij rechtuit dat hij ze niet alleen las maar nog wel speel de. In eene tusschenpoos zegde hij ons een fransche monoloog EEpave. van FranQois Coppée, meesterlijk op. Onze op- rechste gelukwenschingen aan dien waren liefhebber; hij mag verzekerd zijn dat het publiek gelukkig ware hem meermaals te mogen toejuichen. Bericht aan de erwtenptanters van Kemmel en het omliggende. Uit genegenheid voor u, erwtenplanters, kom ik u eene waarschuwing geven, waar mede ik zeer welkom zal zijn, hoop ik. Menigeen onder u is ongetwijfeld niet te best voorzien van plantzaad en slaapt op zijne beide ooren, verzekerd zijnde dat hij zich zonder moeite zal weten het noodige aan te schaffen. Hij denkt waarschijnlijk zich te wenden tot een manneken, dat te Kemmel geboren is, omtrent 65 kilos weegt, dat de gewone gestalte niet bereikt heeft, wellicht te klein is om soldaat te zijn en zeker te ouddat nog al zijn haar bezit, i maar reeds pommeler uitzietdat nog met de kaart, zonder bril. kan spelen, dat eene opzijds gespletene lip toont, een baardeloos gezicht, eenen neus die genoegzaam ver raadt dat het ventjen op de achierhand stond niet stond toen er neuzen uitgedeeld wer den; dat uit eene pijp met aarden kop en houten steel rookt; det lang van lijf is en beenen heeft comme ga. Hetwelk manneken een hemd met overgeplooiden kraag draagt, wat langs voren met witte gleisc en knopjes sluit; 's Zondags lage schoenen, 'nen frak met beurzen opzijds, eenen hoed om naar de vroegmis en eene klak met oorlappen om ter herberg te gaan, dat binst de week als het den kruiwagen voert, gemeenlijk in zijne baaimouwen loopt; dat 's Zaterdags om zich op zijne voeten den boterpander aan den arm, naar de markt te begeven, zijnen blauwen kiel aantrekt. Hetzelfde manneken dat eenige streepjes na elkander met inkt op papier kan plaatsen en geen letter de grootte van den berg kent dat laatstmaal gemeenteraadslid gemaakt werd en dat als het 's avonds te 7 ure moet te huis zijn nog te half tien aan de lierherg- vensters staat te luisteren. Nog hetzelfde manneken waarvan men met luider stemme mag roepen Kareltje, Kareltje, tjiep, tjiep, Het had geen hemdje aan zijn lijf, Het had geen broeksken aan zijn g... Wat een arm Karelljen wa sdat. vóór dat zijnen pacht van achttien jaar wist ie krijgen. Maar, erwtenplanters, houdt het u voor gezegd; onmogelijk zal liet hooger afge schetst ventjen u het noodige plantzaad kun nen bezorgenhet vindt den tijd niet meer om zich met het erwtendorschenen kuischen te bemoeien. Sedert het deel maakt van de wet wijdt liet zich geheel en tee aan de belangen van ons dorp en heeft reeds, hoewel de tijd u mocht kort schijnen, de kwestie van het leggen eens tramway's van IJperen op Armentières door Voormezeele, Kemmel en Nieuwkerke, onderzocht en tot het ver heven besluit geraakt dat men nooit een tramway langs dien weg zal verkrijgen. Zulks is nog maar een begin van zijne opzoekingen, zijne besluiten en zijne.... wer ken, brave erwtenplanters, hel overige zal volgen. Het is spijtig dat ons manneken, pardonons nieuw weiheertje noch lezen noch schrijven kan, anders zou iie! nog een ander paar mouwen zijn. P. S. Indien het mocht geburen dat gij, erwtenplanters, mij niet goed begrepet, ik raad u aan het boertje van den Hoogen Akker te raadplegen, het zal u heel gaarne de gewenschle ophelderingen geven. Troef- Uit. De nieuwe Barbier. Kent gij het engelachtig meisje, het lief tallig Marielje, dat hier te Nieuwkerke sinds langen tijd de hemelzoeten naam van Pier- rolje draagt Hoe beminnelijk, hoe bevallig, hoe vriendelijk is zij, niet waar Nooit zult gij haar langs de straat ontmoeten, zonder dat zij u met eenen recht tooveraciuigen groet tegenlacht Bonjour Monsiew Bonjour Madame Bonjour Mademoi selle En een hoop komplimenten en geba ren, welke voorwaar naar de congregatie niet rieken. Meer nog is Pierrotje bezield met de ware geest van dienstwilligheid en behulpzaam heid arme of ziekelijke mensclien bijstaan en troosten is voor haar een ge liefkoosden plicht, 'k Weet het wel, kwade iongen be weren, dat het zeer gemakkelijk is, iemand de hand tpe te reiken als men vollen toegang heeft tot Madame's beurs doch alles onpar tijdig en billijk beschouwd, het is altijd lof felijk goede werken te doen al moest men nog wat plakken of schulden maken. De dienstvaardigheid van ons meisje strekt nog verder en ineer dan eens is zij de palen van het redelijke te buiten gegaan; be wijs daarvan, het verhaal dat ik u hieronder voor oogen leggen zal en dat iedereen voor louter waarheid mag aanzien. Onlangs vierde men alhier het bruiloftfeest van eenen zekeren Muis du pays de Lange- marek, zegt men, met eene onzer knapste boerinnetjes der streek.prettig en ver plichtend, bood Pierrotje zich aan om als meesteres-kokin van het gastmaal aanveerd te worden. Darenboven beschikte zij al het keukengerief van den heer Vervoet (tellooren lepels, vorketten) voor de gelegenheid en deed het met een wagen naar de hofstede van de nieuwe gehuwden voeren. Daar was zij ook reeds van daags te voren om overal beuren haak in te slaan en lieure orders te geven, gelijk zij bij Mijnheer pastoor doet. Toen de gezegende huwelijksdag aanbrak en het uur van het eetmaal geslagen was stond Marietje in een buitengewonen chiek, gepommadeërd en gefriseerd naar 't lest. In volle geweld en met menig fransck kompli- ment liep ze van den eenen gast naar den anderen Monsieur, voulez-vous ciMada me, voulez-vousgaMademoiselle, patati, patata en zoo liep dit snatertje onophou delijk af, dat alle ooren ervan gekwetst waren. 's Avonds onder 't drinken van een glas en 't zingen van menig vreugdelied, werd Je meesteres-kokin zoodanig verliefd op eenen der broeders van den door het huwelijk ver bonden Muis dat de jonge smid zich waar lijk minnenijdig zou gevoeld hebben, ware hij daar tegenwoordig geweest. O geluk kige Muis Met de meeste omzichtigheid deel ik den lezer dit laatste paragraaf mede. 's Anderendaags kwam het spel eens voor goed op den wagen. Leest met aandacht en ge zult wellicht bekennen, dat behulpzame vrouwen tot alles goed zijn. De dikke vette boer Lalooië (honderd vijf en-twintig kilo, wel gewegen), dien gij allen wel kent, moest dien dag geschoren worden, hij beklaagde zich uitermate, dat iiet zoo ongemakkelijk is gedurig naar het ver afge legen dorp te moeten loopen om eenen bar bier te kunnen vinden. Dat is 't minste», sprak Pierrotje, ik zal u den baard afdoen. In liet gesticht, waar ik non was, bestond mijn meeste werk in oude mensclien te sche ren. Zet u maar, braaf boertje, het zal ras gedaan zijn met u Op die woorden, liet de man zich gezeggen, met zijn rond buiksken aan zette hij zich voorzichtig op eenen stoel neder, er werd wat zeep op 't smoeltje gewreven en den baard werd als weggetooverd onder de fijne en poezelach- tige hand van Maria-lief, tot groote verwon dering van al de otnstaanders. Volgens men zegt, weet 't boertjen niets als lof van Pierrotje te spreken. Ook geef ik hem geen ongelijk het is altijd schoon erkentelijk te zijn vooraleer te eindigen, gedoog dat ik u nog een vertellingsken mededeele dat met het eerste nauw in betrekking staat. De zaken zijn wat vroeger gebeurd doch met de nun kan ik u de echtheid van mijn verhaal verzekeren. Tijdens dat GusLen Poli a l'ecccès, het bewind van het oudenmannen huis onder handen had, werd er een man aangesteld om den hof van de pastorij te bezorgen. Op ze keren dag, dat de oude hovenier in gepein zen verslonden toevallig de oogen op eenen achterkamer van de voornoemde woonst sloeg, zag hij dAAr een meisje bezig met het haar van eenen manspersoon te kammen. Uit eerbied van den reeds zoo snel verkwij- nenden godsdienst, waarvan deze laatste zich den vertegenwoordiger noemtuit eer bied voor jongeren, die misschien deze rege len lezen zullen, durf ik den naam dier tweo vogels op het papier niet laten vallen wat de ouderling betreft, gelijk alle bejaarde menschen, was hij grillig. Met de eerste ge legenheid, kon hij zich niet onthouden, zijne verwondering over zulk een losbandig ge drag uit te drukken aan haar die de heldin van het feit was. Hebt gij zulks gezien? was haar antwoord. Zeker heb ik het gezien Zeg het aan niemand De oude bloed h eft liet niet gezwegen. Het zou mij waarlijk niet verwonderen, zoo men eensdaags het sclioone ledige huis dat te midden der marktplaats staat te pron ken in eenen barbierswinkel zag herscheppen met het volgende uithangbord boven de deur: M"° Pierrotine, coiffeuse, parfumeuse. Zoo dit gedacht zich verwezentiijkt, dan is het met onze Nieuwkerksche barbiers opge- plooid jong en oud, groot en klein, rijk en arm, iedereen zal door pierrotjes fijne hand, willen gewreven zijn en ook al eens mogen wrij... pianissimo. Een Vaurien. Nieuwe krijgslasten. Wij lezen in 't klerikaal Handelsblad Indien er iemand veel werkt, dan is het de luitenant-generaal Brialmont. Ongelukkig zal zijn werk duur, peperduur kosten aan België. Men weet nog niet juist hoe hoog de kos ten zullen beloopen van de vestingwerken op de Maas; maar zeker is het dat de voorloo- pige schattingen oneindig veel zullen worden te boven gegaan. Waar is de tijd van Geen man, geen paard, geen kanon meer! Wetgevende kiezingen. -— De wet gevende kiezingen zullen dit jaar den 12 juni plaats hebben. De Senaat is samengesteld uit 89 leden en de Kamer uit 138 er zullen in 22 arrondis sementen, 35 Senateurs en 69 Volksverte genwoordigers moeten gekozen worden, te weten Senateurs Volksverlegenw. Antwerpen 4 8 Mechelen. 2 3 Turnhout. 1 3 Brussel 8 16 Leuven 2 5 2 2 Brugge 2 3 Kortrijk 2 4 Dixinude-Veurne. 1 2 Oostende 1 1 Roeselaere 1 2 Tiiieit I 2 IJperen 1 3 Arlon-Virton 1 2 Bastogne Marche 1 2 Neufchateau 1 1 Dinant 1 2 Namen 2 4 Philippeville 1 2 De vastenavond te Niza en Rome. Ter gelegenheid van deze feesten, die dit jaar bijzonder prachtig zullen zijn, richt de Ex cursion zeer voordeelige reizen in. Het vertrek voor Niza heeft plaats den 7n februari en bevat de steden Marseilles, Can nes, het eiland St-Marguorithe, Niza (Vasten avond) Monaco en Monte-Carlo, voor 200 fr. met terugkeer, mits opleg, langs Genua, Tunis, Tunis, Milanen, de Chartreuse van Pavie en den St-Gothard. De reis naar Rome en Napels, met het bezoek van al de steden van Italië, heeft insgelijks haar vertrek op 7 februari en kost 610 fr. voor 20 dagen, met gemak van ver lenging. De kostelooze prospectussen en inlichtin gen worden vrachtvrij gestuurd aan al de personen die er de aanvraag van doen aan M. Ch. Parmentier, bestuurder der Excur sion, 109, Boulevard Anspach, Brussel. Dinsdag, 17 dezer, is er een groote brand uitgeborsten te Ensival bij Verviers. De brand is in de droogkamer begonnen van de lakenfabriek der heeren Houzeau oudste zoon en C16. De schade wordt op meer dan één millioen gerekend. 300 arbeiders zijn, ten gevolge van die ramp, zonder werk! Raat ons onderscheid maken De mensch leeft niet van hetgene hij eet, maar wel van hetgene hij als spijs verteert. Geen middel werd ooit met zoo goed gevolg aangewend tegen maagziekten als do Zwitsersche Pillen: Wiers. Aan M. Pele- rin, apotheker, 12, Schildknaapstraat. Brus sel. Ik meen eene schuld van dankbaar heid te betalen met u te bedanken voor uwe goede Zwiisersche Pillen. Sedert lang leed ik aan maagkrampen en hoofdzeersinds ik uwe voortreffelijke Zwitsersche Pillen ge bruik ben ik veel beter, ook neem ik dezelve nog altijd voort: tot staving daarvan zend ik u deze verklaring, en laat u toe dezelve af te kondigen om de twijfelaars te overtui gen. Handteeken gewettigd. V. Dupriez. Dépot voor België: Apotheek Pelerin, 12, Schiklknaapstraat, Brussel. Tarwe Rogge Haver Erwten Boontjes Aardappels Boter 11.600 3,200 700 200 700 4,000 7,300 18,25 14,75 15,00 19,00 20,00 7,00 3,15 4,600 2,300 1,800 100 100 2,500 8,427 18,37 15,00 14,50 17,00 18,CO 7.50 3.51 NJ tel 3 f :-!»&■■■ -I Nij vel GRANEN, ENZ. Verkochtte Kwantiteit middenprijs per 100 kil. Verkochtte kwantiteit middenprijs per 100 kilo to s» e s» 00 00 00 p p p p 00 00 00 H M ROYAL REM Y'S styfsel» word nooit als in pakken of doozen met fabriekmerk S.eeuw e n Ei o p, geleverd. De verbruikers zijn dus verzocht alle losse styf- sel te weigeren die men hun als ROYAL REMY zou willen verkoopen.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 3