VAN IJP1REN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Zaterdag 4n Februari 1888. Nummer 5. Politiek overzicht. Bmneiilandsch nieuws. De yoorspoed in de Vereenigde Staten. Een ernstig woord tot de heeren Frère-Orban en Bara. Het Vlaamsch in het leger. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. 50 voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncen: 15 cent. per drukregel. Rechter lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers vom artikels, enz. 8 fr. per 100.Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnalitëiten bevattende worden niet opgvnomen. De Vereenigde Staten zijn van zin eene wet te maken om te beletten dat de armen en de veroordeelden zich op het grondgebied te vestigen. Rusland heeft eene nieuwe leening aangegaan. Het Journal de St-Petersbourg zegt dat het niet met het oog op den oorlog is. Wie zal dat gelooven? Men heeft te Audrinople eene samen zweering ontdekt, die Oost-Roumelie in opstand moest brengen. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de Vereenigde-Staten deel nemen aan de we reldtentoonstelling van Parijs. De schouwburg van Madrid is afge brand. Twee menschen werden gekwetst. Niemand liet er het leven bij. Nauwelijks is de zaak effen van de woonschenning van het fransche consulaat van Plorencie, of de telegraaf meldt dat er eene andere woonschenning van het fransche consulaat is gepleegd door turksche soldaten. Frankrijk heeft uitleggingen gevraagd. Het schijnt buiten twijfel dat de gehei me policie van Berlijn de anarchisten Schroeber, Ehrenberg, Hausst, enz. betaalde om buitensporigheden te begaan. Men heeft zelfs in het bezit van Hausst eene kist dyna miet gevonden die uit eene fabriek van het Duitsche gouvernement kwam. Men zegt dat Duitschland in al de landen van Europa zulke agenten heeft. Zulke politiek is ons dunkens niet zeer eerlijk. In Ierland gaat het slecht. Meest al de kamerheeren hebben reeds achter den gren del gezeten voor ophitsing. De roomsche priesters blijven niet ten achteren en doen hevige sermoenen tegen het gouvernement. (Die kerels deden hier in België tegen de schoolwet van 1879juist hetzelfde.) Zoo moest de pastoor van Palcarragh aangehouden worden. Men is in Ierland nog meer fanatiek dan in Vlaanderen. Zondag laatstleden hebben de Republi keinen eene schoone zegepraal behaald in de Haute-Saöne. M. Mercier werd gekozen met boven de 7000 stemmen meerderheid. De winter is in de Vereenigde Stalen buitengewoon streng. Ten noord-westen, in het land van Dakota, heeft er den 11 Janua ri een sneeuwstorm gewoed waarin 140 per sonen zijn omgekomen. Het Verbrekingshof van Frankrijk komt te bevestigen dat een priester, wanneer hij het priesterschap verlaat, kan trouwen en dat de kinderen uit zulk een huwelijk gesproten echt zijn. Hij is dus gelijk gesteld met al de andere burgers. De overeenkomst is nog verre van gesloten te zijn tusschen de liberalen van Brussel. Doch alle hoop is op verre na nog niet verlo ren. Elkeen herkent de noodzakelijkheid van vereenigd te werken, en dat is reeds veel. Men zegt dat prinses Henriette, doch ter van den Graaf van Vlaanderen, zal trou wen met den kroonprins van Italië. Op dat eenvoudig gerucht zijn de kalotegazetten zot geworden van woede. Het gouvernement heeft eindelijk uit spraak gedaan in de zaak van de kiezing van Ronse. Er zijn vijf liberalen en een kalote gekozen. Men verzekert ons dat een Belgisch officier eene nieuwe soort van poeder komt uit te vinden. Dit poeder geeft een lichten zwarten rook en maakt niet meer gedruisch dan het afschieten van eene karabijn Flobert. De Clercq Julien, kalote kamerlid van het arrondissement Brugge, is zondag jl. overleden. Onze lezers geheugen zich nog den naam van den Burgemeester van Ciergnon, Die zoo onmenschelijk den onderwijzer De- thise vervolgde, tot dat de man van verdriet stierf. Diezelfde Burgemeester (een model!) is veroordeeld om 400 fr. schade en intrest te betalen aan Dandenne, algemeen toezichter van de koninklijke goederen. De barbaarsche burgemeester had eenen smaadvollen brief geschreven aan den generaal baron Goffinet, bestuurder der koninklijke eigendommen ten einde Dandenne zijne plaats van alge- meenen toezichter te doen verliezen. Ziedaar wat kaloten zijn. In een der laatste nummers van den Mo- niteur du Commerce Beige, vinden wij over den geldelijken toestand der Vereenigde Staten eenige wetenswaardige bijzonderhe den, welke wij hieronder vertalen Uit de openingsrede, welke de heer Voor zitter Cleveland uitsprak, bij het hernemen der werkzaamheden van de Statenkamer, blijkt de toestandder schatkist allergunstigst te zijn. Op eene andere wijze beschouwd, wordt die te groote voorspoed een gevaar voor het land. Inderdaad, hoe meer de staats kas zich verrijkt, hoe meer de inkomsten des lands in dezelve toevloeien en daar eenen rijkdom vormen welks bedrag ver boven de noodige sommen der verschillende budgetten loopt, hoe meer geld er uit den handel ge trokken wordt en hoe meer kapitalen uit den omloop verdwijnen. Zoo doende verrijkt de Staatskas zich ten kosle van 's volks wel vaart; zij verlamt de nationale wilskracht, houdt de gedurige uitbreiding van handel en nijverheid tegen, en bewerkt onwillens eene finantiëele krisis voor de toekomst. Het overschot der ontvangsten, waarop de hr. Voorzitter wees, rijst op verbazende wijze. In Juni 1885 was dit boni slechts 18 millioen dollars; in Juni 1886 was het tot 49.500 000 dollars gerezen; met Juni 1887 steeg het tot 55.500.000 dollars en reeds op dit oogenblik verheft het zich tot 85.250.000 dollars; voor den 20" Juni eerstkomende voorziet men een overschot van 140.000.000 dollars of ongeveer 700 millioen franks! In tegenwoordigheid dezer steeds aan groeiende verrijking der Schatkist, erkent het Staatsbestuur de noodzakelijkheid in zekere evenredigheid de ontvangsten der Staatskas te verminderen, door eene wijzi ging aan te nemen, welke reeds lang door een gedeelte van de Washingtonner Staten kamer gevraagd: de vermindering der tarie ven van in- en uitvoer. De vermindering zou echter niet dragen op al de invoerartikels. Terwijl het Staats bestuur de lasten zou behouden op tabak, wijnen en sterke dranken, is het integendeel voordeelig gestemd tot. liet afschaffen, of ten minste tot de vermindering, der inkomrech- ten op de wol, op de voedingsstoffen en op de grondstoffen welke de Amerikaansche nijverheid verwerkt. (Openen wij hier, voor eigene rekening, eene paranthesisMet de lasten te behouden op tabak, wijn en sterke dranken, heft het Staatsbestuur enkel een recht op artikels van weelde of wier gebruik der gezondheid nadeelig is. Met eetwaren en grondstoffen der verschillende nijverheden onvergeld te laten binnenkomen, neemt het Staatsbestuur eenen echt volksgczinden maatregel, welks voordeelige gevolgen allereerst door de wer kende klassen zullen gevoeld worden. Welke tegenstelling met ons klerikaal Staatsbe stuur? Het vleesch werd re ds met inkomrecht geslagen en nu spreekt men opnieuw (de Patrie onder andere) van rechten op het graan. In ons België belasten de klerikalen het eerst de voornaamste eetwaren des volks, en zij bestrijden integendeel de liberalen, wanneer deze, in rechtvaardigen zin, tabak en sterke dranken belasten. Nota der R.) Dewijl deze voorgestelde hervorming, in dien zij te uitgebreid mocht zijn, eene om keering in den Amerikaanschen handel en nijverheid zou kunnen medebrengen, heeft de hr. Voorzitter Cleveland den kapitalisten en werkers verzekerd van beider belangen rekening te houden. Hij deed ook eenen op roep tot de vaderlandsliefde der parlements leden, opdat zij met zorg en aandacht en vooral zonder partijgeest deze belangrijke kwestie der tariefvermindering zouden on derzoeken. (Hier nogmaals wordt de Belgische kleri kale partij in volle borst getroffen. Al de groote maatschappelijke vraagstukken, als persoonlijke dienstplicht, verplichtend on derwijs, werk der vrouwen en kinderen en dozijnen andere belangrijke kwestien, worden door de Rome's partij bevochten en tegenwerkt alleenlijk omdat de einduitslag het klerikalism kon schaden. En zoo buigt 's lands belang voor klerikaal kiesbelang. N. d. R.) Waarschijnlijk zullen over deze belangrij ke kwestie ettelijke debatten in de Kamer te Washington plaats hebben. Stellen wij nu reeds vast, dat het finantiëel programma van den hr. Cleveland zoowel buiten- als binnenlands voordeelig onthaald werd. Men ziet hier eenen eersten stap op den weg des vrijhandels, en van wege het Amerikaansch Staatsbestuur het inzicht, om voor goed van zijne te hooge inkomtarieven af te zien. (Dewijl België's finantiëele toestand zoo bloeiend is, Beernaert heeft het immers gezegd en de klerikale bladen hebben hef nagekraaid; ware er geen mogelijkheid, in zekere maat, het voorbeeld der Amerika nen hier te volgen? N. d. R.) De Junikiezingen naderen. De beide Staatspartijen bereiden zich tot den strijd, tot het veroveren der Kamerze tels in de provinciën West-Vlaanderen, Ant werpen, Brabant, Namen en Luxemburg. Goed ingelichte personen beweren, dat de tastbare overdrijvingen, die in de laatste redevoeringen der heeren Frère-Orban en Bara zoo mild, ja zoo kwistig voorkwamen, inzake der Vlaamsche beweging, voor doel hadden het geheeie Walenland legen het klerikaal ministerie op te ruien en twee Waalsche ministers, de heeren de Moreau en de Caraman-Chimay, met hunne klerikale kollega's in de oogen hunne kiezers onmoge lijk te maken. Door deze kleine parlementaire laktiek hoopt men te Nijvel, te Namen, te Phiiippe- ville, te Neufchateau veel stemmen te win nen en de herkiezing der klerikale uittreden de leden te beletten. Wij vragen niet beter dan de liberalen in grooter getal naar de Kamers te zien zenden; maar de bovenvermelde taktiek schijnt ons uiterst kleingeestig en uiterst gevaarlijk. De heeren Frère-Orban en Bara vergeten, dunkt ons, dat zij de hoofdleiders zijn der geheeie liberale partij en niet alleen der Waalsche liberalen. Zij vergeten dat hunne onzinnige uitvallen tegen de Vlaamschgezinden een aanzienlijk deel en, wij mogen het zeggen, een dapper en wakker deel van hun eigen leger in Vlaanderen onverdiend treffen. Zij vergeten vooral, dat de ongerijmdhe den tegen onze moedertaal en tegen onze taalrechten maar al te dikwijls uitgekraamd door Waalsche volksvertegenwoordigers, die over onze toestanden spreken als een blinde van de kleuren, dat die kwetsende woor den het geduld der Vlamingen in 't algemeen op eene harde proef stellen, ja meer en meer eene groote verbittering tegen het liberalis me en zijne Waalsche tolken in de Kamers verwekt. Dat is een gevaar, een groot gevaar voor onze partij in Vlaanderen. Dat zouden staatsmannen moeten begrij pen, vooral een paar maanden vóór eene algemeene Kamerkiezing, Te Antwerpen, te Gent, te Brugge, te Oostende, in die laatste arrondissementen, waar het liberalisme nog met eenige kans van lukken den strijd tegen de klerikalen kan aangaan, mogen onze vrienden in dien zwaren strijd niet verlamd en gedwarsboomd worden door de kortzichtigheid der liberale Waalsche leiders in de Kamers. De houding der heeren Frère-Orban en Bara met bijna geheel de linkerzijde zou aan het Vlaamsch kiezerskorps op den duur doen gelooven, dat het liberalisme anti- Vlaamsch is. Welnu, alwie onze Vlaamsche gewesten kent, weet heel goed dat de Vlamingen zeker niet allen Vlaamschgezind zijn anders had de Vlaamsche beweging reeds sedert veel jaren gezegepraald maar dat de Vlamingen ook niet zouden dulden, dat het Staatsbestuur eene anti-Vlaamsche richting zou inslaan. Veel Vlamingen zijn wel onverschillig aan de meeste Vlaamsche grieven, maar allen gevoelen toch diep den hoon, die hunne taal en hunnen landaard maar al te dikwijlsten onpas in de Kamers door de Waalsche leden der linkerzijde wordt aangedaan. 't Wordt tijd dat zulks een einde neme. Caveant consules! Volksbelang Zooals men weet, is het wetsontwerp be trekkelijk de bevordering der officieren, ten gevolge der stemming van de wijziging-Graux naar de Kamer van Volksvertegenwoordigers teruggezonden. Talrijke verzoekschriften worden thans uit alle steden naar de Kamer gezonden om te bekomen, dat die ong dukkige rechtsmis- kenning door de Kamer niet bekrachtigd worde. Onder die verzoekschriften zal bijzonderlijk datgene bemerkt worden uitgaande van de Vlaamsche Liberale Vereeniging van Gent, waarvan wij hieronder den tekst mededee- len Dit stuk volledigt op zeer gelukkige wijze het verzoekschrift derzelfde Vereeni ging dat onlangs naar den Senaat werd gezonden. Viaamsche Liberale Vereeniging van Gent Den heeren Voorzitter en Leden dei- Kamer van Volksvertegenwoordigers. Mijnbeeren, De Kamer van Volksvertegenwoordigers zal weldra te beslissen hebben over de door den Senaat, op voorstel van den achtbaren heer Granx, aangenomen wijziging van arti kel 5 (vroeger art. 3) van liet wetsontwerp betreffende de bevordering der officieren. De inhoud dier wijziging is dat de neder- landsche taal in de krijgschool onderwezen zal worden, maar dat de kennis dier taal geenszins van de officieren gevergd zal wor den als voorwaarde hunner benoeming. Wij verzoeken de Kamer die wijziging niet te bekrachtigen. De volstrekte noodzakelijkheid, die voor de officieren van het belgisch leger bestaat om de beide landstalen machtig te zijn, wordt niet enkel door de voorstanders dor vlaamsch- gezinde partij bevestigd. Zij is mede beves tigd geworden door personen wier woord gezag heeft in krijgszaken en die, vreemd aan gezegde partij, niele anders hebben in gezien dan het belang van het leger. Wij achten het nuttig dit te herinneren op een oogenblik dat de stem der drift alleen HET WEEKBLAD .«r-r-rTrgn^SHSHS^iagn-Tiii'

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 1