Dierengaarde. Garnisoen. DE YRIJE KRUISBOOGSCHUTTERS, Burgerstand Besluiten en Benoemingen. West-Nienwkerke. YERSCHILLIGE TIJDING Doch het parelko van Jen avond was wel het begeesterd dansfeest, dat de feestelijk heden sloot. Oud en jong, iedereen deed er een v rooi ij ken flikker, en het waren de oud jes- wel zesti r of zeventig jaar, geloof ik,'die het feest het minst bedrijvigheid bij- zetteden. Ha! men heeft zich daar oprecht vroolijk vermaakt en er een genoeglijken avond be leefd Daar h.erschte de echtste broeder lijkheid en de innigste vriendschap gestadig onder al de aanwezigen. Ook moeten wij bekennen da! alles opper best aangelegd en ingericht was. Een innig dankwoord aan de heeren Vermeulen, hoofdman, Burgho, onder-hoofd man der maatschappij en aan den ganschen bestuurraad, die allen gewedijverd hebben om ons op een puik leest te on taaien, dat ieders verwachting verre overtroffen heeft. De dierengaarde van Miss Coryzande is op de Foor onzer stad toegekomen en zal er slechts acht dagen verblijven. Deze dierengaarde, die in al de steden waar zij verbleven heeft den groots ten en wettig- sten bijval verwierf," bevat de schrikkelijkste wilde dieren die men zien kan. Miss Batislina moet met eene zeldzame stoutmoedigheid begaafd zijn 0111 in de nok ken der hyena's en der losschen le dringen. Men siddert wanneer men die juffer, alseene onversaagde teinster, opvolgentlijk haren arm, dan haar hoofd tusschen de tanden der schrikkelijke dieren ziet steken. Eene andere temster is even stoutmoedig in hare oefeningen, bijzonderlijk in hare leeuwen- en pantherjacht. Wij twijfelen niet dat deze dierengaarde dagelijks menigvuldige bezoeken zal ont vangen. Volgens wij vernomen hebben, zal de regimentschool van het 3e linie, tegenwooi dig te Oostende, in IJperen gevestigd zijn, te rekenen van den 29 dezer maand Brieven uit IJperen en Kemmel, te laat toegekomen, kunnen maar binnen acht dagen overgenomen worden. Koninklijke Maatschappij Schieting van Maandag 20 Februari Combat schieting tusschen-de Maatschappijen 3 Leliën en Bronzen Hoofd. Oppervogel. Bafcop. Zijdvogel. Ommeslach. Vandenbulke. Schie'iing van "Woensdag 22 Gewoon blazoen. Hoog getal. Deweerdt Ch. 5 6 6 Laag getal. Mahieu L. 2 11 1/2 ruari. van den 17 tot den 24 Februari 1888. fieboorten. Mannelijk geslacht 8. Vrouwelijk id 7. Ovei'Hi.f dens. Karei De Waeghenaere, gepensionneerd be diende van het stadsbestuur, 81 jaar, echtgenoot van Fidelia Desaegher, Neêr- markt. Karei Lannoy, geneesheer, 89 jaar, echtge noot van Virginia Dindorff, Boterstraat. Amelia Moyen, zonder beroep, 81 jaar, echt- genootc van Pieter Dubois, Rijke Claren- straat. Juliaan Decroix, stovenmaker, 43 jaar, on gehuwd, Lombaardstraat. Pieter Clarysse, zonder beroep, 86 jaar, weduwaar van Maria Vanacker, St Ja- kobs huiten. Regina Lescowier, zonder beroep, 78 jaar, weduwe van Jozef Goethals, Meenenstr. Sofia Slagmulder, kantwerkster, 40 jaar, echtgenoot® van Leopold Dehollander, Meanenstraat. Kinderen beneden de jaren. Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk id. 1. Jacht. De jacht met vuurwapens op boschsneppen is in de bosschen toegelaten van 1 Maart tot 10 April inbegrepen. Voorwoord. Bravopastoortje Vervoet, nu zal men ten minste niet meer zeggen dat gij u, in den loop der voorlaatste eek. met Marietjes en Estellatjes bezig gehouden hebt. Om zulke lange, ernstige, beschaafde meesterstukken over de liberale grondbeginselen (principes du libéralismete schrijvenmag men waarlijk door geene jonge dochtertjes ge streeld noch geflikflooid zijn. Peisteens, Nieuwkerknaren, onze pastoor, dat grrrroot verstand, heeft zich gesteund op eene plaats der redevoering van den heer Hanssens, volks* ei legenwoordiger, waar in er eene zinspeling gemaakt is op de fran- sche omwenteling van 89 om de boosheid, de schranderheid, de eerloosheid der liberalen te doen uitkomen. Ik, integendeel, zal de lezers van 't Week blad naar de wetgevende Kamers van Brus sel niet zenden; ik vraag hun enkeiijk dat zij mij zouden willen vergezellen naar de gemeente X. gelegen i in... enfin in Europa. Patronage van X in de XVTle eeuw. Laat ons eenige eeuwen achteruitgaan. Wij zijn in het jaar 1583. De parochie X.., heeft voor geestelijke overheid eeneu vijftig- jarigen herder, den Eerw. H. Petrus Vulos- co. Die man is politiek, ook al minneziek. Ofschoon hij vroeger belofte van zuiverheid gedaan heeft, zal hij zich nooit onthouden een flikkertje te slaan op de lieve meisjes, dlo op eenigen afstand van hem verwijderd zijn; doch zal de oogen dicht sluiten op het oogenblik dat zij hem voorbij gaan. Daaren boven heeft Vulosco de loffelijke gewoonte, 's avonds aan de vensters der liberale huizen te luisteren. Aangaande het kapelhaantje, bijgenaamd Generaal Henrij, zegt de ge schiedenis enkeiijk dat hij de hoogmoed in persoon is. Voornoemde Vulosco was stichter van de eerste patronage, waarvan er nu nog dage lijks onder de menschen zoovele lof gespro ken wordt. - Patronage, zegt men, waar heeft Petrus Vulosco dien naam uitgevon den? welke is wel de echte beteekenis van dit verfranscht woord? Patronage komt voort van patron, die beteekent baas. Het woord patron wordt dikwijls toegepast aan zekere bazen, welke, in stad bijzonderlijk, kwalijk beruchte hui zen openhouden, waar het zwakste geslacht aan de driften van het krachtigste overgele verd is en waar pastoortjes, kapelhaantjes, liefdebroerijes (in burgerskleedij vermomd geheel dikwijls hunnen toevlucht nemen, 't Is omtrent eene plaats in dien aard, welke Vulosco heeft willen instellen, toen hij de eerste patronage stichtte. Petrus deed eenen algemeenen oproep bij de goede eenvoudige ouders van dien tijd, om hunne dochtertjes tot hem te zenden. Hij gelukteer in zijne patronage door een vijftig tal wichtjes te doen bijwonen. Men vond er van alle slag en aard; niet te jong en niet te oud, niet te leelijk en niet te fraai. Ailen stonden onder het bevel van Mejuffer Pier- rota, het schoonste en bevalligste engeltje, dat de hemel ooit geschapen heeft. Vulosco was verstandig maar ikzuchtig man. Chacun pour soi et Bieu pour tous was zijn spreekwoord en, gevolgen!,lijk deze kenspreuk, was er geen andere mannelijke sterveling, welke den dorpel van Kupido's tempel mocht naderen. Alle zondagen kwamen die lieve wichtjes bijeen in een der lokalen van het wereldbe kend pensiönnaat van de H. Elisabeth. Vro lijkheid en iust gingen er met nuttige kennis sen gepaard. Petrus Vulosco gaf menige les over minnekunde. De meest bejaarde onderwees hij in pralieke, de jongere, in theorieke liefde. Toen het uur van eindigen acht ure van den donkeren avond sloeg, was het waar lijk vermakelijk om zien met welke moeder lijke bezorgdheid Vulosco zijne lievelingen omringde. Hij zelf geleidde ze door de stra ten tot nabij hunne woonst.Bij het afscheiden gaf hij ieder dochtertje eene warme streeling. De eene ontvingen een duwtjede andere een malsch lotje, de derde liefkoosde hij met den zoeten naam van mijn kepje, en niemand ging ongetroost noch ontevreden naar huis. Wat later kwam eene tweede patronage voor jongelingen tot stand. Zij had hetzelfde doelwit als de eerste: de kinders vroegtijdig te gewennen aan hetgeen zij niet zouden moeten weten. Zulks verstonden de kinders duizendmaal eerder dan de ernstige lessen in de onzijdige scholen gegeven, in weinigen tijd waren zij in staat briefjes te schrijven, rendez-vous te stellen, enz., enz. Twee dier jongelingen deden zulke snelle vorderingen, zegt de geschiedenis van dien tijd, dat zij weldra den Gr ooien Prijs van Vlaanderen verdienden. Hierdoor hadden zij recht koste loos de stad Ruijselede en nog andere te bezoeken. Ziedaar den oorsprong en het doelwit der patronage. In nomine Patri. Amen. Lichtmis-P annekoeke Mi De vrijmetselarijDe loge van Rostock heeft de 75e verjaring barer stich ting gevierd en bij die gelegenheid een brief van gelukwensching ontvangen, waarin de volgende zinsnede voortkomt: De Vrijmetselarij is het ware be- standdoel van het godsdienstig gevoel en zij werkt voor het welzijn van het mensch- dom. Wie heeft dien brief geschreven en die woorden gezegd Misschien wel de vroomste en godvruch- tigste aller vorsten, de grijze, meer dan 91 jarenoude keizer Wilhelm van Duitschland. Wat zeggen de clericale bladen daarvan, die de vrijmetselarij altijd als zoo abominabel voorstellen en afschilderen De tabakbelasting. Wanneer zal ons cterikaai ministerie de rechten op den tabak afschaffen door de snoode liberalen gestemd en die den tabaksteelt moesten ver nietigen? Doornik heeft om die reden een paapschen senateur naar Brussel gezonden en er wordt van geen afschaffen meer ge hoord. Ziehier hoe de wet van 1883 den tabaks teelt heeft vernietigd. Minister Beernaert geeft zelf de cijfers in de Kamer ten beste. Een-en-zestig miljoen planten in 1884; vijf-en zeventig miljoen in 1886; merkelijke vermeerdering van den tabakteelt in Bra bant, Luxemburg en Namen; dito van het getal tabakfabrieken en werklieden dier nijverheid; de invoer bedraagt negen mil joenen kilogrammen. Dus vast te stellen dat de rechten de nij verheid niet gedeerd hebben. De clericalen zullen de cijfers van hunnen hoofdman niet in twijfel trekken. Geene ernstige ontlasting hebben zij tot heden toe bewerkstelligd en al de belastingen door de liberalen inge voerd, behouden. Maar de kiezers zijn ge fopt. Daarom was 't te doen. (Koophandel). Vlaamsch voor de rechtbank. Een blad van Brussel haalt liet volgende feit aan Eea advokaat wilde voor 't Hof' van beroep fe Brussel in het vlaamsch pleiten, omdat een der twee beschuldigden, welke liij moest erdedigen, hem de keus der taal had over gelaten; de tweede had de Fransche .taal gekozen. De voorzitter zegde dat de 2 zetelende raadsheeren geen vlaamsch verston ieu. De advokaat heeft echter zijne pleitrede in het vlaamsch voorgedragen en het Journal de Bruxelles, tolk van het ministerie, zegt daarvan het volgende Dit klein incident heeft voor de twee beschuldigden eene vermeerdering van van acht dagen straf medegebracht. Voor de eer van liet Belgisch gerecht hopen wij dat het Journal de Bruxelles eene stel lige logenstraffing zal gegeven worden of, Indien het feit waar is, dat de minister van justicie zonder draien zal tusschenkornen. De schietoefeningen voor liet voet volk zullen dit jaar plaats hebban in het kamp van Beverloo, behalve voor de 5e en 0e brigaden, die hare oefeningen te Arlon zul len houden. Het regiment van karabiniers zal tegen dien tijd van nieuwe geweren voorzien worden. De gemeenteraad van Antwerpen in zijne zitting van den 20 februari, op voor stel van den heer Groesser, besloten van aan drie nieuwe straten de namen van Karei Ledeganck, Eugeen Zetlernam en Van Kerkhoven, drie vlaainsche schrijvers. Posterijen en Telegrafen. Be richt Gewon postverzendingen, binnen het Rijk per bode te béstellen, inogen aan de winketten van alle postkantoren en Rijkstelegraafkantoren, zonder onder scheid, afgegeven of gestoken worden in de brieven- of telegrammenbussen. Zij worden met den eerst v e t t rok k end en trein of het eerste gewoon vervoermiddel naar het kantoor van bestemming gezonden en, zooveel mogelijk, dadelijk na aankomst besteld door de boden van den Telegraaf- of den Postdienst. Voor verzendingen per bode (spoedbe stellingen) is verschuldigd de gewone vracht daarop van toepassing volgens hunnen aard, en moet bovendien, voor hunne afzending, worden betaald een vast recht van 25 cen tismen, zijnde het bedrag der kosten van bestelling binnen den omtrek, bepaald voor de plaatselijke uitreiking door het kantoor van bestemming. Een bijkomend loon, bere kend volgens den afstand, wordt geheven voor verzendingen buiten dien omtrek te bestellen. Verzekerde brieven en aangeteekende voorwerpen mogen slechts woeden afgege ven aan de winketten der postkantoren; die verzendingen geschieden in de gewone voor waarden alléén hunne bestelling wordt bespoedigd De heer graaf de Kerchove de-Den- terghem heeft Donderdag in de Kamer het volgende gezegd, op welke wij de algemeene aandacht onzer streek roepen Boter van margarine. Er wordt veel bedrog gepleegd bij 't verkoopen van boter en wat de boter betreft, hebben wij eene be langrijke markt te herwinnen! In 1886 voerde men in ons land 8,900,000 kilos boter in, en wij voerden er slechts 3,900,000 kilos uii. zoodat wij jaarlijks 13 miljoen fr. aan den vreemde betalen, alleen voor 't ver bruik van boter Onze inlandsche boter heeft veel van hare faam verloren door de ui breiding die t ver vaardigen van margarine of kunstboter in ons land heeft gekregen. Eenieder weet dat men tegenwoordig met vet van dieren eene stoi bereidt, die min of meer aan boter gelijkt. Welnu het is bewe zen dat het gebruik van margarine zeer schadelijk voor de openbare gezondheid kan zijn. Men gelieve op t merken dat margarine wel eens gemaakt wordt met den afval van geslachte paarden of met bedorven vet, wel ke bedorvenheid, nmn wi! wegnemen bij middel vaa z-kfif.) zuren, die zoo sterk zijn dat zij de nagels van de vingers doen vallen Ben middel om door den bliksem ge troffen personen, die schijnbaar dood zijn, weder in hol leven terug te roepen, bestaat hierin, dat men terstond het geheele lichaam besproeit met koud water, en dit zoo noodig een uur volhoudt. Dit middel schijnt in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika veel in toepassing te worden gebracht. De heer Poey, bestuurder van het Weerkundig Ob servatorium op Havana, heeft talrijke voor beelden verzameld, waarin het met goed gevolg is bekroond. Vele door den bliksem getroffen lieden zouden hun levensbehoud alleen te danken hebben aan de omstandig heid, dat hun gelaat door toeval vochtig was of bevochtigd werd. Verkocht aan Duitschland. 't Gerucht verspreid zich in de groote dag bladen dat België verkocht is aan aan Duitschland of ten minste dat een verdoken traktaat zoude bestaan in voordeel van Duitschland. Indien waar, waar is onze onzijdigheid en wat zal er van ons België geworden? '1 Is te hopen dat men eerstdaags onze klerikale ministers zal onderbreken in de Kamers en rekening vragen over hun gedrag! De slechte tijd. Al de menschen groot en kleinrijk en arm, klagen putten in de aarde, zeggen sommige gazetten, over den slechten tijd! En 't is wel waar, 't gaat slecht en geheel slecht in alle artikels. Er is een artikel, eene commerce die altijd goed draait, 't zijn de begravingen voor M. den Deken. Sedert nieuwjaar heeft hij reeds zes groote diensten, zonder de jaargetijden, de gezongene missen met requiem en meer an dere profijten. De menschen vinden nog altijd geld genoeg om de kerkelijke glorie en ijdelheid te betalen, 't Mag vriezen voor M. den Deken, hij vult goed de borze, en de stad heeft gelijk, dien armen man te hel pen, hij heeft het noodig. Acht waken te heel. Wiers. Sedert 8 tot 9 weken was ik verplicht te bed te blijven, ik had brand over gansch het lijf die mij hevig deed lijden en die, volgens de geneesiieerenkwade gevolgen kon heb ben. Dit jaar heb ik regelmatig de Zwit- sersche Pillen aan 1 fr. 50 de doos genomen, ook is de uitslag niet terug gekomen; ik ben gezonder dan ooit. Ik machtig u mijnen brief af te kondigen. Handteeken 'gewettigd. Adela Alexandre, eclitgenoote Leo Loïn. Depot voor België: Apotheek Pélerin, 12, Schildknaapstraat, Brussel. H H W w N 3 6 23 1 5 1/2 TT\ V? Cd P* CÜ £3 j O P O p o g 2 e-t- CD 'iQ P ró *-S CD /Ti CD* X r3 rn 2L cn O H a 3 N 9,000 1,400 2,800 j 1,300 3,000 4,000 7,064 Verkochtte Kwantiteit 18.12 15,00 15,00 .18,00 19,00 7,00 3,2.0 middenprljs per 100 kil. GO tO pl i-4 K> O o "o 92 o oo oo co o x CR o o O o O Verkochtte kwantiteit 17.07 15,00 15,00 18,50 18.75 7,75 3,10 middenprijs per 100 kilo cr rs P P GO GO OO GO CR CD cr c P 00 oo oo ROYAL REMY'S styfsel» word nooit als in pakken ofdoozen met fabriek merk. Leen w enkop, geleverd. De verbruikers zijn dus verzocht alle losse styf- sel te weigeren die men hun ais ROYAL REMY zou willen verkoopen.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 3