VAN IJPEREN EN HIT ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad Derde jaar. Zaterdag 311 Maart 1888. Nummer 9. Politiek overzicht. Binnenlandsch nieuws. Eeuwige zuiverheid. (i, Vlaamsche grieven. t7 Aaaoacea: 15 cent. por drukregel. Ilechter- Ahoxmemeatsprjjs voorop betaalbaar: 3 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. 50 voor den buiten. Per tl maanden: 1 fr. 75. lijke eerherstellingen: 1 fr. per régel. Akkoord per jaar oi' per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers vo >v artikels, enz. 8 fr. ner 100. Alle belichten van verknopingen of andere bekendmakingen ten bureeie dozer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. f)e anuoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die -voor het buitenland worden ontvangen door den Office de PvMicüéMagdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alie hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of persounaiitei ten bevattende worden niet-opgenomen. Rusland is niet te vreden dat prins Ferdi nand, Koning van Bulgarie is. Daarom ver zamelde het zijne legerbenden op de grenzen van Oostenrijk om door bedreiging prins Frederic zijne kroon te doen afstaan. Maar Prins van Bismarck en Oostenrijk toonden hunne klauwen en men sprak van oorlog. Doch Rusland zag dat door geweld niets te winnen was en welhaast veranderde het van stelsel. Nu tracht het langs diplomatischen weg de kroon van Prins Ferdinand te ontne men. Intusschen is en blijft Prins Ferdinand Koning. Zondag jl. was het de verjaardag zijner geboorte en ter dier gelegenheid gre pen er groote feesten te Sophia plaats. Men maakt alle soort van gissingen voor het geval dat prins Ferdinand zijne kroon afstaat. Sommige beweren dat Bulgarie eene Republiek zou vormen. Andere, dat Bulgarie en Serbie vereenigd, door den koning Milan zou bestierd worden, enz. enz. Al die gezegdens toonen hoe moeilijk het zijn zal in het Oosten gerustheid en orde te brengen. Hennedy, katholijke priester in het graafschap Cork (Ierland) is tot 2 maanden kot veroordeeld, om tegen de wetten van het land op te staan. Er was Zondag 11. kiezing in 7 departe menten van Frankrijk. De Republiek is met 'e uit den slag gekomen. De toestand van den kroonprins verer- ■t gedurig. Kamer van Volksvertegenwoordigers. In zitting van Woensdag 22 Februari heeft Frère-Orban mededeeling gevraagd van de plans en devis van de forten der Maas. Die forten zullen honderde millioenen kosten. Beernaert en Pontus hebben gezegd dat zij geene nieuwe devis bezaten. Ge ziet dat het ministerie benauwd is, dat de lasienbetalers te wete zouden komen hoeveel zij voor die forten zullen moeten betalen. Daarna her neemt de Kamer de discussie van het budget van landbouw. Eenige Kaïnerheeren vragen de afschaffing der vlaamsche akademie andere spreken over de buurtwegen en nog andere over het verdeelen der hulpgelden onder de vlaamsche en fransche tooneel- schrijvers. 's Anderendaags' vraagt de Kerchove dat het Staatsbestuur wat meer haast zou toonen om de aangekondigde wetten ten voordeeie van het werkvolk neer te leggen. Desmet en Begerem verdedigen de vlaamsche Akademie en Woeste zegt dat hij tegen de stad Brussel niet is, aangaande het professionneel onder richt. In zitting van 24 legt Beernaert het voorloopig budget voor het jaar 1S89 neder, alsook den toestand der schatkist op J Ja nuari 1.1. Dat budget is nog eens eenen tour de force met cijfers uitgeoefend en goed om goudstof in de hoogen der kiezers te werpen. Wat al slonksche middels die groote ka lotepartij aan den dag legt om zich aan het bewind te klampenZij die zegde dat de belastingen, die het laatste liberaal ministerie legde, niet noodig waren De Kamer zet den 20 dezer de bespreking van het budget van openbare werken en landbouw voort. Hoezeau stelt voor de toe lagen voor de kassen van onderlingen bij stand te vermeerderen. Woeste komt er tegen op en het voorstel wordt verworpen. Ge ziet hoe de kaloten den werkman gene gen zijn! Het budget van openbare werken wordt gestemd. Het budget van ijzerenwegen wordt besproken. Magis zegt dat Peereboom zeer partijdig is in zijne benoeming. Hij ver zoekt de minister aanstonds te antwoorden. Peereboom weigert en de zitting wordt gesloten. Wij hebben vroeger beloofd op dit onder werp terug te komen, om, bij middel van aanhalingen uit de werken der geschied schrijvers, te bewijzen dat de geestelijkheid het monopolium niet bezit van zedelijkheid, en dat hare geheele geschiedenis doorweven is met overspel, minarijtjes, vrouwenschen nis en vrijage. Wij houden woord en kondi gen heden een tweede artikel af, betrekkelijk eenen geestelijken vrouwenbeliager. Jan Frans Paul de Gondi, Kardinaal de Retz, zoon van Emanuel de Gondi, generaal der galeien, uit eene Florentijnsche familie gesproten, werd geboren te Montmirail den 20n September 1613. Toen hij in 1643 dok- toor werd in de Godsgeleerdheid, benoemde men hem koadjutoor van Parijs, 't. t. z. hulpbisschop van den aartsbisschop, wiens opvolger hij later worden moest. Hij wierp zich in den burgeroorlog, welke de geschie denis onder den naam van Guerre de la Fronde geboekt heeft, en stond welhaast aan het hoofd van eene der strijdende par tijen. Slachtoffer zijner eigene kuiperijen, werd hij in 1652 gevangen genomen, in de Bastille geworpen en later naar 't kasteel van Nantes overgebracht, waaruit hij echter ontsnapte. Hij stierf te Parijs in het huis van Lesdiguières, den 14" Augustus 1679. Hij heeft een werk Mémoiresnagelaten, welk belangrijk is om de kunst, waarmede hij de voornaamste personaadjen doet herle ven en ten tooneele brengt. 't ls juist van die Mémoires dat wij een oogenblik willen praten. Gemeld werk werd herzien en met aantee- keningen verrijkt door M. Feiilet en na dezes dood, door M. Julius Gourdault; ter wijl de overige schriften van kardinaal de Retz door M. Chantelauze, kortelings over leden, uitgegeven weiden. M. Ed. Scherer, medewerker- van den Tempsheeft aan de Retz en zijne werken een drietal artikels gewijd, waarvan wij eenige uittreksels onder de oogen onzer lezers brengen. Reeds driemaal was de parijzer bisschop pelijke zetel bekleed door een familielid der Gondi's. De jonge Paul de Gondi werd, van jongs af, tot denzelfden eerepost bestemd, en te Clermont, op de kostschool der Jezuieten, geplaatst. Op 15-jarigen ouderdom maakte men hein kanunnik van O. L. V. Hij was nog niet ouder, toen hij reeds eene reeks tweegevechten en vrijerijtjes begon, waar door hij protest aanteekende tegen de roe ping, welke men hem wilde opdringen. Dat het later den kardinaal ergerde, wat hij als kanunnik uitgemeten had, blijkt hieruit, dat de bladzijden, welke van die kanunnikstre- ken gewaagden, omneedoogend uit de Mé moires gescheurd werden. De jonge geestelijke had een hoovaardig karakter, dat men noch eeren, noch vreezen kon. noch beminnen, noch haten. Menig maal verborg zijn genie de eerloosheid zijner daden, en de grootheid des doels bedekte dikwerf de lage middelen welke hij gebruikte om zijne weaschen vervuld te zien. Uit het jezuïetenklooster van Clermont bracht Gondi den priesterrok mede, drie tweegevechten en eene poging tot meisjes schaking. Niettemin volherdde zijn vader in het voornemen, aan de Kerk' de minst geestelijke ziel der wereld te hechten De jonge kanunnik was verliefd op eene juffer de Roche, van minderen oorsprong. Een vriend deed den verliefde begrijpen, dat een geestelijke, die eenmaal aartsbisschop van Parijs moest worden, wat hooger zijne min naressen moest zoeken. - 't Is met de gees- selijken, zei deze vriend, gelijk met de vrou wen in hunne liefdebetrekkingen kunnen zij slechts hunne waardigheid behouden door ue verdiensten der verliefde (2) Gondi volgde den raad en werd de minnaar der prinses de GuémenéDe minnehandel, met deze Eva's dochter, duurde langer dan de andere minnarijtjes van den kanunnik. Hij noemde dit minnespel een huishouden doch een huishouden dat gestoord, verbro ken en hernomen werdMen riep elkaar schroomelijke scheldwoorden» [des injures atrocestoe en wierp met kandelaars naar elkanders hoofd. Daarna werd de vrede ge- teekend. Kardinaal de Richelieu had Gondi als een gevaarlijke geest, een roekelooze aanzien. Deze vertrok naar Rome, waar hij tien maanden verbleef; doch na zijne terug komst, in 't begin van 1639, zocht hij elke gelegenheid om Richelieu in den weg te loo- pen. Hij gaf dan aan de prinses de Guémené eene mededingster, en nam eene tweede min nares, Mevrouw de Meilleraye, die niemand anders was dan de eigen minnares van den kardinaal de Richelieu!! Deze, die den kaas van zijn brood zag pakken, was niets min dan verwoed op den jongen mededinger Gondi, die voor geenen kwaden slag achter uit week, maakte zelfs deel van een eedge span, dat den dood des kardinaals gezworen had. De aanslag mislukte echter, zonder dat de namen der samenzweerders gekend wer den. Toen op 30-jarigen ouderdom, had Gondi slechts eene schoone gelegenheid gezocht, om den priesterrok to kunnen afwerpen en in 't burgerlijk leven terug te keeren. Nu echter scheen hij stellig den priesterstaat te behouden. De gezondheid van M. den kardinaal verzwakte (schrijft hij in zijne Mémoiresen het aartsbisdom Parijs begon mijne eerzucht te vleien. Ik nam dus het be sluit een beroep te kiezen. Alles wekte er mij toe op. Mevr. de Guémené had mij sedert zes weken verlaten en was in haar huis van Port-Royal terug getrokken. M. d'Andilly had ze mij afgedaanzij bepoeierde zich niet meer, hield op haar krullekens te maken, en gaf mij opzegging van betrekking in den echtsten vorm. Gondi scheen er niet kwaad om te zijn, wart zegt hij Ik had ontdekt, bij middel mijns kamerknechts, een vertrouweling, dat Palière, kapitein der wachten van den maarschalk, ten minste op zoo goeden voet stond als ik, met de vrouw des maarschalks. Het was hier poets wederom poets gelijk het spreekwoord zegt. De zinnelijke Gondi deed het lief af van den kardinaal de Kichelieu, terwijl de kapitein Palière met Gondi's minnares ioopen ging! Deftige zeden voor eenen kanunnik en eenen kardinaal, beiden mannen van eeuwige zuiverheid De jonge prelaat was een man van talent en vooral een goed redenaar. Ten gevolge van een wijsgeerig geschil, welk hij volhield met den vermaarden hervormden minister Mestrezat, zwoer een protestantscli edelman van Poitou zijnen godsdienst af. en Mejuff'er de Vendóme, die ook deze voordrachten bij gewoond had, was zoodanig met Gondi inge nomen,-dat deze godvruchtige oefeningen voor beiden het uitgangspunt wierden van zekere betrekkingen, welke nog al ver door gedreven werden. Er waren nochtans zekere grenzen, schrijft Gondi, welke wij nooit overschreden hebben Aanvaarden wij deze bevestiging voor hetgeen zij waard is De juffer trouwde en werd een kwezel. Alsof zij beschaamd was, over hare vorige betrekkingen met den kanunnik Gondi, spel de zij hem de les. Zij vermaande mij; ik gaf haar heure portretten, brieven en haren (cheveux) terug. Ik bleef haar dienaar en was gelukkig genoeg, om er haar een voor beeld van te geven in 't vervolg 't Moest een hertelijke manskerel zijn, die Paul Gondi, om zooveel goede kans op zijnen weg te vinden! De galante geestelijke haalde zijne minnaressen uit de aristokratische we reld, en nam er van tijd tot tijd eene andere voor de veranderingDe broertjes van liefde zijn, helaas, in 't zelfde geval niet Richelieu stierf op 't 't einde van 1642. De koning Lodewijk XIII volgde hem zes maan den later, en liet de koningin, Anna van Oostenrijk, met den onmondigen Lodewijk XIV achter. De regentes nam Mazarin tot Minister, en Paul Gondi werd, op aanvraag zijns vaders, koadjutoor van den aartsbis schop van Parijs. Hier eindigt het eerste deel der Mémoi res. II me semble, schrijft de kerkelijke dignitaris, qne je n'ai été jusques ici que dans le parterre, ou tout au plus dans l'or- chestre, jouer et h badineravecles violons; je vais monter sur le théfUre, oü vous verrez des scènes un peu moins indignes de votre attention. Indien hetgeen wij, tot nu toe, van dien geestelijke zagen, maar lachspel is, wat moet het vervolg dan wezen Zijn nieuw ambt stelde hem meer maals in betrekking met Mazarin en de koningin-regentes, die hem somwijlen en toute intimilé aan liet Hof te avondmalen noodigden. Geen twijfel dan dat Gondi, die een liefhebber was, onder de schoone mar kiezinnen en edeldamen menige noot te kraken vond, en onder dit opzicht onbe vreesd Mazarin's voorbeeld volgde! Door zijne predikatiën deed de koadjutoor zich bijzonder opmerken, dewijl hij dikwijls over die ondeugden en zonden sprak, waar mede hij zelf besmet was, en welke door de damen der hooge wereld maar al te wel gekend waren! In meer dan een zijner ser moenen, dreef hij hettot de uiterste stoutheid en onbeschaamdheid. Men is genegen te denken, als men sommige uittreksels zijner preeken leest, dat Gondi zich zeiven als voorbeeld nam, en, in 't algemeen sprekende, zijne persoonlijke ondeugden, aan de geloo- vigen afschilderde. Dewijl de aartsbisschop van Parijs, een oom van Gondi, over zijnen neef jaloersch was, en alles zelf verrichtte, had de jonge dignitaris weinig werk; hij zocht een' tijd verdrijf in zijne betrekkingen met Mevr. de Pommereux, echlgenoote des Voorzitters van den Grooten Raad. Deze betrekkingen, algemeen gekend, schaadden hem niet in zij ne reputatie! En aldus het eene minnarijtje na 't andere, geraakte onze galante kardinaal allengs versleten, leefde terug getrokken in zijn klooster van O. L. V. en ontving niemand anders dan kanunniken en pastoors. Uit spotternij heette men hem de goede pater Heremijt. Welke gelukkige toepassing van het spreekwoord quancl le diable fut vieux, il se fit ermite en welk goed sa menvallen met de volgende uitlegging, die wij in een woordenboek aantreffen: Un liberlin se fait quelquefois dévót sur ses vieux jours. Doch dit teruggetrokken leven was slechts een oponthoud. Gondi had Mazarin verjaagd, de Prinsen verlost en streelde zijne herinneringen, in afwachting dat de Fortuin haar rad te zijnen voordeeie deed draaienD. N. T. In een der jongste zittingen onzer correc tioneels rechtbank, verscheen als getuig» de brigadier bevelhebber der gendarmerie van Oostende. Het bleek dat de man geen woordje vlaamsch kende; wanneer hij belast wordt een onderzoek in te spannen, dan is hij ge dwongen den eenen of den anderen gendarm onder zijne bevelen geplaatst, als vertaler te gebruiken en dit geval doet zich voor in bijna all* zaken, daar de overgroot® meer- (1) Zie Weekblad, van 14" Januari '88. (2) De woorden, tusschen aanhalingsteekens, zijn de letterlijke vertaling van den franschen tekst, uit de Mémoires van den kardinaal de Retz oi' Paul Gondi,

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 1