WELDADIGHEIDSFEEST Vastenavondfeest. Poging tot diefte. Bij SPRIET Burgerstand Stad Poperinghe. C A VALCADB op Zondag 4 Maart 1888 Cavalcade van Half-Vasten. Maatschappij Bekwaamheidskiezers Volksvlijt. DE VRIJE KRUISBOOGSCHUTTERS. Prachtig Vuurwerk. Burgerstand van Poperinghe. De GEVLOEKTE WET te KEIMEL. eene schooiie rol toe, aisof zij de schapen waren en hij de schaper! Wij zijn benieuwd te weten wat ze daarvan zullen zeggen Schrijver beroept zich nog op de eensge zindheid tusschen hem en de leden. Inder daad, 't gaapt gelijk 'n oven: Verleden Maandag was het stemming indien men/a of «eenden bestuurder behouden ging. Op 40 leden waren er 14 aanwezig: 8 stemden ja en 6 stemden neen. Het gevolg was natuurlijk het ontslag van ons heerschap. Welk fiasco, twee dagen naliet verschijnen der annonce van 106 drukregels!!! Als opstellers en medewerkers van 't "Weekblad tot de concerten uitgenoodigd worden, zegt onze briefwisselaar, schitteren zij door hunne afwezigheid. Dit is eene grove leugen en het bewijst dat ons Heerschap ofwel de medewerkers van ons blad niet kent, ofwel dat hij moedwillig de waarheid verkracht, om ons hatelijk te maken in de oogen der werklieden. De eige naar van het Weekblad bevestigt dat hij nooit eene uitnoodigingskaart noch voor hem [als uitgever van l Weekblad) noch voor zijne medewerkers ontvangen heeft. Hij en sommigen zijner medewerkers zijn naar de concerten gegaan als betalende leden, ot als lid eener familie waarvan het hoofd eerelid is. In die hoedanigheid waren zij dus uitge noodigd, maar nimmer als medewer ker van dit blad. Tusschen die twee be- vestingen zal het puhliek geen oogenblik aarzelen. Wij lazen laatstmaal Un monsieur qui prend la mouche, van Eug. Labiche. Die titel kwam ons te binnen bij het lezen der annonce van 106 lijnen. Doch hoeveel zijn er niet, die in alles - La petite béte zoeken en, och Heere, somwijlen 'nen aap vangen! De Opstelraad. De liefhebbers .en liefhebsters van het schaatsenrijden, die talrijk zijn in onze stad, kunnen dit jaar zich aan het ijsvermaak ten volle overleveren. De verdronken meer- schen bieden alle dagen een aantrekkelijk schouwspel aan van leven en beweging. Deze week vooral was er bijzonder veel volk. Op het ijs stonden kraamkens opge richt, waar men koeken en... koffie ver kocht. Sedert de invoering van de wet op de dronkenschap, mag er geen sterke drank meer op het ijs verkocht worden. Een goed druppelken, nogtans, terwijl men aan 't schaatsen was, mocht er niet om liegen.... dat deed deugdEnfin, de wet wil dat wij er ons van berooven... Nu en dan ziet men een onoplettenden schaatsenrijder onder het ijsschieten. Gelukkig is den Engel in de nobijheid, waar men zich warmen kan. Een jongeling is deze week door het ijs •"schoten, hij werd nog al spoedig gered en naar de herberg den Engel overgebracht. Dinsdag is er bijna eenen Luitenant van de Rijschool doodgevallen en er was niets om hem te helpen. De reddersdiaalschappijmoest er eene doos met hulpmiddelen laten plaatsen, die zou goed te pas komen voor degenen die gevallen hebben, eenige zorgen toe te bren gen. Het gemaskerd dansfeest, dat zondag 19 Februari ten voordeele van den Wereldlijken Schoolpenning in de tooneelzaal gegeven werd, heeft den meesten bijval genoten. Het krioelde er van allerlei mommen, nu eens heel mooie, dan eens heel zeldzame, verder de koddigste die men uitdenken kan en ook wel hier en daar een afzichtelijke. Daaronder waren vele burgers vermengd. Het dansfeest was vol begeestering, bedrij vigheid en leven en mag onder de vroolijksl# gerekend worden, die wij ooit gehad hebben. Het was een uitgelezen orkest, dat door zijne ineêslependo dansartas iedereen, die maar beenen had, ten dans lokte. Ook heeft het aan den Schoolpenning een mooi stuiverken opgebracht. Zulk feest moet bijval hebben, want de deelnemers genieten er eon genotvollen avond, zeggen wij maar nacht, en werken tezelfdertijd mede aan het edelste en beste der werken, de aanmoediging van het dege lijk volksonderwijs. Halfvasten hebben wij om 9 ure 's avonds het 2e Bal ten voordeele van den Schoolpen ning gegeven. Voorzeker zal dat feest nog eens veel bijval genieten. Dinsdag nacht hebben boosdoeners ge tracht eene diefte met inbraak te plegen ten nadeele der uurwerkmakers, wede en zoons Dewaele Oud-Botermarkt ter stede. Aan de vitrien van den winkel staat een kistje met met gouden zakuurwerken. Men heeft de houten vensterblinden open getrokken, eene ruit ingeslagen enniets dan koperen uur werk kassen gevonden, die men dan onder den indruk dier teleurstelling in den grond geworpen heeft. De heeren Dewaele hebben gelukkiglijk zorg alle avonden de gouden en zilveren uurwerken weg te bergen. Een gebuur zegt dat hij rond drie des morgens een ruit heeft hooren in stukken vallen en de nachtwaker houdt staan dat hij de dieven verjaagd heeft. Onlangs werd eene diefte in dezelfde om standigheden gc-pleegd te Belle ten nadeele van eenen juwelier, uurwerkmaker, die ongelukkiglijk de voorzorg niet nam's avonds al de kostbaarheden uit zijne vitrien te wij deren. De dieven droegen daarvoor eene zekere som juwaeien en uurwerken mede. lezersGij Gij moet er naar toe gaan, zult er een goed kwart lachen. Die dtiïvelsche vent is toch rap 1 Wij zijn Donderdag laatst ooggetuige ge weest van zijne behendigheid. Uit eenen hoogen hoed, bijgenaamd sto- vebuis, sloeg hij doeken, mutsen, poppen en alle slag van kindergoed, een volledig kinderkraam. En 't was wel gepast: de hoed had voor eigenaar een frissche groote kerel, onlangs getrouwd, die nu reeds voorzien is, voor bij eenige maanden. Spriet weet zijne toeren toe te passen aan wie het behoort. Bravo Spriet 1 en proficiat jonge heer Vancampo. Mahieu Léon. van den 24 Februari tot den 2 Maart 1888. Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id. 9. O v ei-lï.j deim, Amelia Casys, zonder beroep, 66 jaar, we duwe van Pieter Delfosse, Rijselstraat. Kinderen beneden de T jaren. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 2. ten 2 1/2 ure stipt. Ter gelegenheid der Kattefeest, GROOT BAL, gegeven op Zondag 4 Maari 1388,om 8 u. 's avonds, in de herberg Het Zilveren Hoofd Rijselstraat. Ingangsprijs, 50 centiemenCavalier en Dame. Uitgelezen orkest. Vrijdag 11. hebben eenige jongelieden der Pompiers besloten eene cavalcade in te rich ten met Half-Vasten, ten voordeele van den arme. Alle maatschappijen en liefhebbers worden uitgenoodigd dit edelmoedig besluit bij te treden. Te dien einde worden zij ver zocht de algemeene vergadering bij te wonen welke zal plaats hebben Dinsdag 6 dezer, om 7 1/2 ure 's avonds, in 't lokaal der Pom piers, benedenzaal van het stadhuis. Men kan ook alie inlichtingen bekomen bij de heeren Th. De Groote, Aug. Igodt en V. Masschelein, leden der inrichtingscom missie. Algemeene vergadering op Maandag 5n Maart, om 8 ure 's avonds in het gewoon lokaal. Dagorde 1. Maandelijksche vergadering. 2. Bekendmaking van het nieuw reglement. 3. Stemming voor 2 nieuwe leden. 4. Groote prijskaarting gegeven door het bestuur. Koninklijke Maatschappij Sciiieting van üaandag 27 Februari Prijskamp gegeven door de Commissarissen. Prijs: Féneau, 1 1 11 1 14 Mahieu L. 25 1 1 8 1/2 35 1/2 Delmotte. 20 25 1 25 71 Dewcerdt. 25 1 25 3 54 Schidiing van Woensdag 29 Februari Veranderlijk blazoen. Hoog getal. 1 PROGRAMMA: De Brusselsche Straatzanger. De twee Wee zen. om 8 ure 's avonds van den 8 tot den 29 Februari 1888. Geboorten. Mannelijk geslacht 11. Vrouwelijk id. 10. Overllj deus. Ferleu Romania Bibiana Paulina Josephina. 79 j. winkelierster, ongehuwd. Turpein Fidelis Franciscus, 75 j. rentenier, ongehuwd. Dcvloo Achillus Franciscus Cornelius, 9j. scholier. Vennote Fredericus Ludovicus Cornelius, 58 j, zwijnslachter, echtgenoot van Benoot Regina Sophia Cornelia. Baert Carolus Ludovicus Cornelius, 82 j., wollekammer, weduwaar uit eerste hu welijk van Vandenbroele Amelia Virginia Francisca, en uit tweede en laatste van Brion Barbara Amelia. Waevenburgh Natalia Rosalia, 4 jzonder beroep, ongehuwd. Vermenlen Augustus Benedictus Cornelius 64 j. echtgenoot ran Soliier Catharina Cecilia Victoria, landbouwer. Ruant Eudoxia Sophia, 32 j. winkelierster, echtgenote van Hauspie Julius Cornelius. Dedecker Melania Virginia Cecilia, 73 jaar, winkelierster, echtgenote van Neuville Josephus Fidelis Cornelius. Lefevre Ludovicus Albertus, 82 j. zonder be roep, weduwaar van Decreus Nathalia Virginia. Huyghe Juliana Cornelia, 77 j. landbouwster echtgenote van Lermyte Pieter Joannes. Tillie Amelia Seraphina 46 j. echtgenote van Bouckilioen Livinus Gonstanlinus. Mannelijk geslacht 9. Vrouwelijk id. 1. Kinderen bemerioai de jaren. -. In zijne zitting van den 17" Februari heeft de gemeenteraad van Kemmel besloten de afschaffing der eenige gemeenteschool te vragen. De opgegevene alsmede de verzwegene redenen, welke tot die aanvraag aanleiding gaven, zullen wij achtereenvolgens in 't Weekblad onderzoeken en bespreken. Eerst zullen wij nagaan wie de onderwij zer is, die een nieuw slachtoffer wordt der gevloekte schoolwet van '84. Hij is aan velen bekend; 't is M. De Bruyne. In 1883 werd hij te Kemmel in de plaats van den overleden hulponderwijzer benoemd. Hij kweet goed zijne plichten, was gezel lig en bereidwillig. Slechts een uurken van zijn ouderlijk huis en van 't grootste deel zijner familie verwijderd, was hij echter gestadig te Kem mel. Waar ik mijn brood win, wil ik het eten zulks was zijne leus. Ook werd hij door menigen bemind. Toen op 't laatste van 't zelfde jaar M. Huys zijn ontslag indiende, omdat hij op't punt stond op pensioen gesteld te worden, werd M. De Bruyne, met éénparigheid van stemmen, hoofdonderwijzer benoemd. Hij bleef voort dezelfde gezellige, bereid willige mensch. Zooals zijn voorzaat, verdroeg hij verdul dig alle aanvallen en vervolgingen; hij kweet stipt zijne plichten, in één woord, er viel niets te zeggen op al zijn doen en laten. Nochtans nu willen de raadsheeren, de burgemeester aan 't hoofd, hem het stukje brood, dat hij rechtvaardig verdient, ontne men; nu willen die heeren hem de schande doen verduren, als een booswicht op straat geworpen te worden. Verwijt uw geweten u niet, heeren burge meester en raadsleden, dat gij eene lafhar tige, wraakroepende daad pleegt, eene daad dewelke niemand die een ziertje menschelijk gevoel heeft, kan verschoonen? Bepeinst gij niet dat gij ook nog te leven hebt, en vreest gij niet, zoo er eene straf bestaat, die schan- dige daad te moeten boeten? Hebt gij in uwe verblindheid, de zachte woorden van den Zaligmaker vergetenDoe aan een ander niet wat gij niet begeert dat u geschied" Toen gij vergaderdet om het bestaan van een eerlijk man te ontroöven, gij kendet nochtans al het hatelijke uwer handelwijze; gij wist dat gij eene schreeuwende onrecht vaardigheid pleegdet, anders zoudt gij de aanwezigheid van kiezers niet gevreesd heb ben, gij zoudt niet gezocht hebben die verga dering buiten de wete van de belanghebben den te houden. Gij wist, zeggen wij, dat gij eene onbillijk heid gingt bedrijven; het werd u in de ver gadering gezegd. Een lid, de achtenswaardi ge Henri Dambre legde u de boosheid van uw gedrag voor oogen, hij beproefde tot uw hart te spreken, hij trachtte u te bewegen maar zijne pogingen waren vruchteloos, gij bleeft versteend. Gij wist, zeggen wij nog, dat gij eene slechte daad begingt, anders zoudt gij niet gezocht hebben uwe handelwijze te wettigen door redenen, of beter door uitvluchtsels, zooals deze welke gij acht dagen liet pron ken achter eene bedampte vensterruit van 't gemeentehuis. Die uitvluchtsels zullen wij, zooals wij hooger zegden, naderhand onderzoeken. Tot Zondag, Een vroolijk gemoed. Bree (Lim burg). Ik had sedert lang hartkloppingen die mij den eetlust benamen. Ik was zoo droog als de sparreplanken die mij thans zouden bevatten zonder de werking der Zwitsersche Pillen, die mij den eetlust eu de gezondheid hebben teruggegeven. Wil mij nog eene doos aan 1 fr. 50 zenden, en wees verzekerd dat ik, zoo lang ik leef, uwe Zwitsersche Pillen in huis zal hebben. Ik laat u uit ganscher hart toe mijnen brief af te kondigen. Handteeken gewettigd. P. Cuypers. Depot voor BelgiëApoteek, Pélerin, 12, Schildknaapstraat, Brussel. Geboorten. 10 1/2 25 11 47 1/2 11114 1. Maatschappij ran Welluidendheid. Trommen en Klaroenen. 2. Muziekkorps ran voornoemde Maatschappij. Deze beide groepen zullen ten rijkste uitgedost zijn. 3. De Roemweerdigste Mannen der XVI eeuw. Graven van Hegmont en van Hoorn, die de be langen huns vaderlands onder Philips II zoo helfd- haftig verdedigden. 4- Gewapende Spaansche Soldaten. 5. Praalwagen Spaansche Edellieden van den Bestuurraad der Nederlanden onder Phi lips II. G. Afdeeling Vrijwilligers van 1830 na den slag van Berchem; Oversten te paard. 7. Kanonnen en geschut der Belgische artillerie. 8. Veldhospitaal, wagen. Verplegingder gekwet sten door den Legerdoktor. Een der gekwet ste soldaten draagt het belgisch vaandel. 9.Afdeeling Spaansche soldaten tijdens deXVI eeuw. 10. Spaansche ridders. 11. Praalwagen. De kleine Brusselsche Straat zanger, Berfje, die ten jare 1568 den.moed had zijnen vader uit dehandender Spaansche beulente redden, omringd door zijne familie, ontvangt de gelukwenschen zijner school makkers, alsook der leden van St. Lucas Gilde, waarvan zijn vader hoofdman is. 12. Het hof van Lodewijk XVI. Lodewijk XVI koning van Frankrijk en de Kroonprins met hunne schildknapen te paard. 13. Lijfwacht van den Franschen koning. 14. Heilige Victor, Patroon der Maatschappij Victorinen, vergezeld van twee edele ridders met welke hij Godfried van Bouillon naar Jerusalem volgde. 15. Wagen. De vermaarde sterrenkijker Ma theus van Drome met zijnen medehelper Aulneus, op reis om al de nieuwe veranderin gen van bet firmament op hunnen ouden Wimpel te brengen. 16. Praalwagen met edellieden uit de XVII eeuw Ridder de Prèles, gedood in een tweegeveeht met den heldhaftigen Baron de Vaudry om 't schaken eener weerlooze wees,die op bevel van den losbandigen ridder van nevens hare blinde zuster werd weggevoerd. 17. Excentrieke troep. Moeder Michel is op zoek naai' hare kat, Vader Lustecru haar gebuur, die haar reeds menig gulhartig oogje gelonken heeft, houdt de kat onder zijnen jas verborgen, en belooft ze terug te sciienken, op voorwaarde eenen goeden pot bier met moeder Michel te mogen drinken. Al de kopstukken van het dorp zijn te dezer gelegenheid verzameld. 18. In 't Schippershuis. Ziet gij ze daar, die manhaftige zeelieden, die de woede der orkanen op de onstuimige baren getrotseerd hebben, en zich nu bij een goed glas bier, door kapitein Williams aan geboden, onder tiet zingen- -^an blijde kooren verlustigen 1 19- Vlaamsch wafelhuis in volle werkzaamheid, Wijd vermaard om zijne uitmuntende pas teien. De lekkere gebraden patatjes dezer bakkerij zullen ten voordeele van den arme verkocht worden. 20.Musketiers onder XIII. Samengesteld door eene afdeeling van het Stadsmuziek. (Har monie,). 21. Don Quichotte, gevolgd van zijnen bediende Sancho, valt uit in beledigingen tegen den molen, zijnen ingebeelden vijand. 22. Liefdadigheids wagen. Overgroot® geldbus, die de menigvuldige aalmoezen zal kunnen ontvangen, welke de achtbare toeschouwers er met milde han- denzullen inwerpen. 23. Ruiterij. Koning Philips II met Willem den Zwijger, Stadhouder van Nederland, en hun gevolg. Omreis door de bijzonderste ste den van Vlaanderen. 24. Praalwagen en Ruiterij. De tijgerjacht in den Tonkin en andere Indische stréken. 25. Wagen. Eene Giiineesche Yang-tjang-tsjee. familie. Deze Familie, oorspronkelijk van de boor den der Yantse-Kiang, doet eenen verken ningstocht door de beschaafde wereld, wier zeden en gebruiken zij bij hare stamgenooten wil invoeren. 28. Praalwagen. Congo, Vrije Staat. Hulde aan Koning Leopold II, wiens men- schenlievendheid het te danken is, dat het groote werk der beschaving tot in deze wildernis doordrong. Stanley, de beroemde ontdekking van het zwarte land. Massala, Koning en Opperhoofd van een Congolische volksstam met zijne onderdanen. Ij. 'i. V.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 3