Geschiedenis mijner Jeugd, CESCHIEBEHIS YAH BELGIE KERKBOEKEN a a West-Nieuwkerke. Bestuur van Posterijen en Telegrafen. YERSCHILLIGE TUBINGEN. EERSTE COMMUNIE. Gedachtenis - Beeldekens EERSTE GOMlHHEGESOHEftKEN naar den laatsten smaak. Bij den Uitgever K. DEWEERDT, Rijselstraat, 59, te IJperen, PRIJS 1 FR. 25 Bij al de boekhandelaars en den uitgever K. DEWEERDT, te IJperen. Volgens hunne verklaring kost het behoud der gemeenteschool 1375 fr. - zegge dertien honderd vijf-en-zeventig frank aan de gemeentekas. Is dat de juiste som? Wij kunnen het niet bevestigen; al wat wij daarvan weten is dat de onderwijzer sedert ruimen tijd op '1 mi nimum gebracht is, dat hern dus slechts 1200 fr. twaalf honderd frank alles inbegrepen betaald wordt. De overige 175 fr. zullen wellicht moeten dienen tot onderhoud van 't. gebouw. Aangezien het gebouw zal blijven bestaan, het zal moeten voort onderhouden worden er ware dus eene besparing van 1200 fr. twaalf honderd frank mogelijk. Maar, die school is nog niet afgeschaft, of de raadsheeren met den burgemeester aan 't hoofd, spreken reeds van de vrije jongens school te aanvaardenen eene school aan vaarden, dat is, voor die school moeten betalen alhoewel men er niets in te zeggen heeft. Om niet gulzig te wezen, zullen wij aanne men dat den koster-schoolmeester eene jaarwedde van 1200 fr. twaalf honderd frank zal toegestaan worden. Ziedaar de 1200 fr. welke de raadsheeren, de burgemeester aan 't hoofd, aan M. De Bruyne ontnemen, reeds langs 'nen anderen kant verkwist! Zonderlinge manier van sparen, hé 1 Maar daarmee is 't niet al. De vernedering ware niet groot genoeg, moest M. De Bruyne het schoolhuis niet ont ruimen om plaals te maken voor den koster- schoolmeester en zijn gezin En wanneer deze laatste de slechte school zal betrekken, zal de non, welke nu de minst gevorderde kinderen bezighoudt, onge twijfeld niet meê verhuizen; men zal dan natuurlijk eenen hulponderwijzer moeten toevoegen, die ook zal moeten betaald wor den. Nemen wij aan dat deze zich zal moeten vergenoegen met lOOOfr. duizend frank. Hoe vindt ge zulk sparen? En dan Volgens het meesterstuk waardoor bekend gemaakt werd dat de raadsheeren met den burgemeester aan 't hoofd, de afschaffing der gemeenteschool vragen, verlangen de non nen, wier school sedert- 't laatste van '84 aangenomen, 't is te zeggen betaald wordt, verder nog de aanneming, in andere woor den, de betaling der bewaarschool, welke zij bij de meisjesschool gevoegd hebben, en natuurlijk zullen zij dit ook bekomen. Die betaling zal ook geschieden, zoo de gemeen teschool afgeschaft wordt. Nog een duizendtal franken besparing. En..., volgens de schoolwet van '84 moet den op straat geworpen onderwijzer een wachtgeld gegund worden. Weeral 1300 fr. beparing voor de gemeen te. Bijgevolg, alles ten nauwste genomen, zal er, indien de afschaffing der gemeente school toegestaan wordt, door de gemeente, jaarlijks, minstens drie duizend franken meer dan nu moeten betaald worden. En de raadsheeren met den burgemeester aan 't hoofd, noemen dat sparen. Waarlijk, heeren burgemeester en raads leden, ge zijt lichtenge zijt schatten (Tot Zondag.) L. i. v. NIEUWE LITANIE ter eere van den H. Petrus Staffer en van de H. Maria Pander. (Aan alwie driemaal daags dat gebed op draagt, wordt het toegelaten gedurende den vasten alle dagen vleesch te eten, uitgenomen den Woensdag, Vrijdag en Zaterdag van elke week. Bij voorkeur mag men ook een biljetje aller et retour voor den Hemel ne men. Daarmede kan men gratis vóór zijne dood eene reis naar 't Hemelrijk ondernemen. Bindt nu maar gauw wat lappen aan uwe knieën en werpt u ten gronde. In nomine Patri.... Pietje Vervoet, aanhoor ons. Pietje van Houthem, bescherm ons. Pietje Slaffer, luister naar ons. Harlebeeksche eigenaar, help ons uit den nood en bevrijd ons tegen de aanvallen der deurwaarders. Gemiste advokaat, onderwijs ons. Groote schrijver, verlicht ons. Medewerker in 't Nieuwsblad,vergeestig ons. Ajuintrappelaar, verneder u. Beschermer der werkende klas, troost ons. Politiek verstand, sta ons bij. Minnaar der vrouwelijkejeugd, bezorg ons een liefje. Pierrotje's lieveling, omhels ons. Chef d'orchestre in 't nonnekot, verblijd ons. Held van 't Gotje a carbon, bid voor ons. Klokkesmouter, laat ons luiden. Menschenhater, verzacht uwe zeden. Vrijmetselaarseter, laat ons 't leven. Van Petrus' woede, verlos ons, Heer. Van zijne liefelijke oogjes verwijder onze vrouwen. Van zijne patronage houd onze dochters af. Van zijne nette voeten bevrijd onze akkers. Pierrotje, mijn kind, bemin ons. Marietje-lief, aanhoor onze klachten. Engeltje van onze herten, verblijd ons. Gasbek van mijn bestaan, geef ons licht. Avondster, geleid ons. Godin der zedigheid, dien ons tot voorbeeld. Troosteres der bedroefden, sta ons bij. Barbierster van vette boertjes, friseer ons. Geleidster der paters-jesuïeten draag ons reispakje. Aanbidster der jongelingen, zijt ons gedachtig Spiegel der beleefdheid, bid voor ons. Maagd der maagden, zuiver ons. Van de tandpijn genees ons Van het vallen der mostaardpotten beviijd ons Van vleiende tongen, beroof ons. Van schulden ontlast ons. Tegen de vijandschap der congreganisten bescherm ons. Van alles wat voor ziel of lichaam kan zalig zijn omring ons. Gebed. O Heer, laat onzen lieven zielenherder en zijn teeder minnekind, nog vele jaren onder de Nieuwkerknaren leven, opdat zij, door hun voorbeeldig gedrag, tot schouwspel van hunne parochianen zouden kunnen dienen en geef hun dan de eeuwige glorie) in alle eeu wen der eeuwen. Amen. Domme Schrijvelaar. West-Nieuwkerke, Maart 1888. Belangrijk Bericht. In geval er Half-Vasten gemaskerd wordt en, gezien de garde civiek alhier niet dade lijk is ingericht, heeft het komiteit van de Nieuwherksche Plalronage de eer ter kennis te brengen dat het verlangt een vijftigtal mannen te vinden om tegen onver wachte aanrandingen van wegens karnaval- zotten zijne platronage te verdedigen. De verzoekers moeten aan de volgende voorwaarden kunnen voldoen Ten eerste een getuigschrift van treff@li.jk- heid kunnen afleveren. Ten tweede, niet. jonger dan 20 jaar en niet ouder dan 50 zijn. Ten derde goedgewapend zijn, (revolver of pistool en kartouchen met veel zaad). Ten vierde, kunnen bewijzen door levende getuigen, dat men goede schutter is. Alle aanvragen moeten persoonlijk gedaan worden in 't nonnekot, Pannekoekstraat, 5, waar elke verzoeker eene zwarte kraai zal moeten schieten. N. B. Degens, welke geene wapens in hun bezit hebben, zullen zich met eene eiken staak verdedigen. In name van het komiteit, Piel Spriet. BERICHT. Het Bestuur van Posterijen en Telegrafen belast zich met het innen van kwijtbrieven in het binnenland, om het even van welken aard en welke waarde zij ook zijn. Die dienst is niet verbonden met dien van de inning van handelseffekten. De te innen kwijtbrieven moeten aan een postkantoor worden afgegeven, behoorlijk met postzegels vrachtvrij gemaakt, en daar bij moet worden gevoegd een borderel waarop zij beknoptelijk zijn ingeschreven door den belanghebbende. Er is verschuldigd door eiken kwijtbrief, van 20 frank en daar beneden 10cen. van meer dan 20 frank tof en met 50 frank20 van meer dan 50 frank tot en met 100 frank30 Boven 100 frank zijn tien centiemen meer verschuldigd voor elke som van 100 frank of gedeelte daarvan toten met 1000 frank. Boven 1000 frank zijn tien centiemen meer verschuldigd voor elke som van 200 frank of gedeelte daarvan. De kwijtbrieven, waarvan de betaling werd geweigerd om eene reden, hoe ook genaamd, worden bij de vereffening terug gegeven aan de belanghebbenden, die ze weder mogen aanbieden, en voor de tweede verrichting slechts de helft der voormelde prijzen betalen. Dezelfde prijzen zijn van toepassing op kwijtbrieven van terugbetaling, behalve dat de minste prijs op 15 centiemen bepaald is. Bij eene tweede afgifte van den kwijtbrief ter inning wordt de minste prijs op 10 cen tiemen gebracht. Eene korte bemerking wegens den grooten wedstrijd te Brugge van heng sten vreemd aan de provincie West- vlaanderen. Het was den 28 Februari dat de groote ■wedstrijd te Brugge moest plaats hebben van schoons, kloeke en welgemaakte heng sten, voortkomende uit de provinciën Bra bant, Oostvlaanderen, Henegauw en Luik, met uitsluiting van de schoone, kloeke en welgemaakte hengsten der provincie Westvlaanderen. Het is die onbegrijpelijke uitsluitingvan aard zijnde de misachting van vreemdelin gen en iandgenooten, te doen vallen, op het paardenras van Westvlaanderenwaar onder er toch ook schoone, kloeke en wel gemaakte hengsten gevonden worden, het is die uitsluiting die levendig besproken is geweest in de landbouw vergaderingen te Dixmude en te Ghistel door de Heeren Neve- jan eu De Praetere, twee bevoegde mannen, die in de dierenkunde en in de kennis der paarden onbetwistelijke bekwaamheden be zitten. Het betaamde, zoo beweerden die heeren, alvorens zoo eene zware beslis sing te nemen, het betaamde, zeiden zij, de verschillige landbouwmaatschappijen onzer provincie, de provinciale landbouw-commis- sie, (en, wij voegen er dit bij, ook de gediplomeerde veeartsen), deswege eerst te raadplegen. Eene som van 10,000 fr., genomen op de provinciale fondsen, moest dinsdag laatst op dien grooten prijskamp te Brugge uitgeloofd worden, tot spijt en nijd der eigenaren van schoone, kloeke en welgemaakte hengsten onzer provincie. Inderdaad daar valt iets op te zeggen. Reis in Italië. Ter gelegenheid der Paaschvakanciën, vertrekt er uit Brussel, op 8 April aanstaande, eene bijzonder schoone reis. In eene maand tijds bezoekt zij al de steden van Italië, te beginnen van Genua, Milanen en Venetië, ook Romen en Napels, om te eindigen met het meer Majeur, de meeren van Lugano en van Cóme. Het is eene reis met verschillige rustplaat sen in exprestreinen van den dag, bijzonder geschikt voor personen die willem wal zien zonder zich te vermoeien. Twintig inschrij vers zijn voldoende om de reis te ondernemen, Het programma dezer reis wordt kosteloos gestuurd aan de personen die er de aanvraag van zullen doen aan M. K. Parmentier, be stuurder van VExcursion, 109. Boulevard Anspach, Brussel. Xavier Schmidt is voorloopig in vrijheid gesteld uit hoofde van ziekte. Wij hopen dat Falleur ook in 't kort het gevang zal verlaten en dat beiden de volle gezondheid zal ge schonken worden. Het gouvernement der jesuieten moet geene twee maten en twee gewichten hebben. Wat men aan Van- dersmissen verleent, mag men aan Schmidt natuurlijk niet weigeren. Integendeel. Als de maag goed is, is alles goed. Sedert lang had ik hoofdzeer en gebrek aan eetlusttoen ik uit de dagbladen de voor treffelijkheid der Zwitsersche Pillen had gezien, heb ik er eene doos aan 1 fr. 50 van genomen, sinds dien hebben mijne hoofdpij nen opgehouden en is de eetlusl t rugge- keerd. Ik ben de Zwitsersche Pillen veel dank verschuldigd. Handteeken gewetdgd. J. Housen, Bree. Depot voor Belgie: Apotheek, Pelerin, 12, Schildknaapstraat, Brussel. H S si P-, Pi 18,50 15,00 14,50 19,00 18,75 8,00 3,10 I j 5,200 1,800 j 1,100 2,400 5,100 3,000 8,093 f I 18,87 15,00 15,00 I 20,00 19,00 7,50 3,10 4,200 2,100 3,500 3,800 4,500 2,000 7,269 Tarwe Rogge Haver Erwten Boontjes Aardappels Boter Te bekomen bij den Drukker dezer SCHOONE in prachtband en andere, met of zonder sloten, Alles aan zeer voordeelige prijzen. A dater du Vendredi 18 Mars pro- chairi, les bureaux de la Banque de Courtrai seront transférés Place Van- denpeercboöffi, n° 6. Met Vrijdag 16 Maart aanstaande, zal de Bank van Kqrlrijk zijne buree- len verplaatsen en openen, N° 6, Vandenpeereboom Plaats. EN BIJ AL DE BOEKHANDELAARS. KOMT TE A^IETTSOILTIu TOETST DOOR HENDRIK CONSCIENCE Een schoon boekdee! van ongeveer SOO bladzijden Dit boek is de eigenhandige levensbeschrijving van den welbekenden viaamschen schrijver. In zijnen gemakkelijken en tevens boetenden schrijftrant legt hij den lezer al de lotgevallen zijns levens voor oogen, van z'jne kindsheid af tot op het tijdstip zijner volkomene ontwikkeling als schrijver. Alwie een boek van den verwaarden schrijver bezit of gelezen heeft, zal insgelijks dit werk, zijn eigen leven willen hebben; men ziet daarin klaarlijk hoe zijne goedaardige inborst en de zoo verschillige en zoo tegenstrijdige wisselvalligheden van zijn levenden schrijver hebben gevormd, wiens onuitsprekelijke werken ons heeft nagelaten. voortbrengingsgeest zoovele schoone GEILUSTREERDE dooi» H. MÖM1E HERZIEN EN VOOR HET HEDEDAAGSGHE TIJDPERK BEWERKT dooi» E. HUBERT leeraar aan de hoogeschool van Luik Een schoon boekwerk van 922 bladzijden, in groot formaat, geïllusteerd 295 houtsneden en met eene nieuwe en duidelijke letter op fraai papier gedrukt Om den aankoop van dit werk gemakkelijk te maken aan allo degene die zich gaarne onderricht in de Geschiedenis van ons Vaderland, zullen wij helzelvo leveren tegen 4 of 5 maandelijksche betalingen van fr 2.50 ieder. mm co co CO' O CO GO CO «J »=rl <3 middenprije per 100 kilo Verkochtte kwantiteit .2 s Verkochtte 8 Kwantiteit j GRANEN, ENZ. ROYAL REMY'S styfsel» wordnooit als in pakken of doozen met fabriekmerk e h w e si Si o p, geleverd. De verbruikers zijn dus verzocht alle losse styf sel te weigeren die men hun als «RQYAL REMY zou willen verkoopen. BDTTQ Ingenaaid met versierd omslagtt-OO fr. rlUdO Verbonden in vergulden prachtbond 1SÏ-2S4> fr.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 3