Kapitein Vande Velde. Antoon Verhuist en de aardappel. Kiezingen in Juni. STADSNIEUWS. Cartonstraat. Valsch gerucht. Square. Feest der Pompiers. Deeling. Willems-Fonds. Muziek- en schermfeest. Morgenmuziek. Jury's voor liet kiesonderzoek. Landhouwmaatschappij 0, Lieve lente, wees gegroet! Het denkbeeld om eene hetooging in te richten ter nagedachtenis van den diep be treurden Kapitein L. Vande Velde, onlangs overleden te Leopold-ville, op zijnen derden ontdekkingstocht in het zwarte werelddeel, vindt overal den ruimslen bijval. Door het voorloopig Comiteit te Gent tot stand gekomen, werd een oproep gericht tot de Voorzitters der kringen, waar de onver moeibare reiziger voordrachten gehouden lieeft, met verzoek zich bij het comiteit aan te sluiten. De bereidwilligheid waarmede die uitnoo- diging door allen werd beantwoord, bewijst welke warme genegenheid de wakkere voor delver der Afrikaansche beschaving had weten in te boezemen aan allen, die zijn be zielend woord hebben gehoord, en welke zoete herinneringen zij van den man hebben bewaard. Vande Velde was diep overtuigd van de verhevenheid der zending die hij met zulke grenzenlooze toewijdingen edelmoedige zelf opoffering vervulde. Hij was eene ware Apostel van het grootscho beschavingswerk der Afrikaansche Negers, de roem onzer eeuw, de eeretitel van onzen Vorst. En de warme overtuiging die hem bezielde, wist hij door zijn medeslepend woord in de harten zijner aanhoorders te doen overgaan. De talrijke toetredingen door het Comiteit ont vangen, zijn daarvan het klaarste bewijs en laten dan ook den besten uitslag verhopen. Wij bevelen die betooging onzen lezers ten warmste aan. En dit doen wij des te liever daar wij jegens den wakkeren onder zoeker eenen plicht van dankbaarheid te vervullen hebben, voor de puike voordrach ten die hij in talrijke afdeelingen van het Willems-Fonds heeft gegeven. De Franschen maken somwijlen veel ge rucht rond den naam van Parmeruier, dien zij voorgeven de invoerder te zijn van den aardappel in Europa. Onze Zuiderburen meenen le goeder trouw dat alles wat zij in hun chez nous ver richten eene weldaad is die zij eerst en alleen aan de wereld schenken. Quand Dieu veut qu'une grande idéé éclaire le monde, il l'allume dans lame d'un Frangais. Zoo blufte Lamartine en zoo denken alle Franschen, voor de groote zooals voor de kleine zaken, 't Spreekt van zelf dat onze fransquiljons de Franschen daarin nakraaien zoo luide zij maar kunnen, al moesten zij daardoor hun eigen vaderland te kort doen. En 'twas weeral zoo met het jubileum dat men vierde te Parijs ter gedachtenis vatt de nuttige invoering der aardappelplant, thans eene eeuw geleden. Sommige Belgische en Hollandsche bladen hebben echter bewezen dat Parmentier daar met eene pluim vereerd wordt, die hem wel voor Frankrijk, maar niet voor Europa toe komt, en dat Vlaanderen, dat Belgie de beste redens hebben om de eere van zulk jubileum voor eenen Vlaming, eenen Brug geling zelfs, te vorderenvoor den Steen- brugschen boer Antoon Verhuist Dit is klaar en onweerlegbaar bewezen, en niettemin zal het goed zijn op het feit aan te dringen, om onze franschgezinden niet op Parmentier de verdienste te zien over brengen, die aan Verhuist toekomt, en eene reden te meer in te roepen voor hunne dwaze vergoding van Frankrijk, alleen steunende op onwetendheid en blinde vooringenomen heid. Bij het weinige dat eenige Fransclio en Nederlandsche bladen over Verhuist zegden in den laatsten tijd, vinden wij in de Toe komst van \&73, do volgende toelichtingen van den heer Isidoor Teirlinck Zij zullen door alie Vaderlandslievende Vlamingen met veel genoegen en fierheid gelezen worden. Antoon Verhulst was c-en West-Vlaming; hij zag het daglicht aan de poorten der oude, nu vervallen hoofdstad van het machtige Vlaanderen, Brugge, waar ook de wieg stond van Jan Breidel en van Pieter de Conine. Wanneer men do Sinl-Katelijnepoorl uitgaat kan men de kleine hoeve, die Verhulst toe behoorde en in 1800 nog bestond, misschien nog zien. In welk jaar deze eenvoudige landbouwer geboren is, vind ik niet aangestipt. Ik ineen nogtans vast te mogen stellen, dat het in de laatste helft der 17' eeuw moet geweest zijn. De aardappel, eerst door Hawkins, daarna weer door Francis Drake uit Peru in Euro pa gebracht, werd in den beginne Diet als voedingsplant, maar als sierkruid in de tuinen aangekweektniemand vermoedde nog het groote nut, dat men uit onderaard- sche knollen trekken kon. Ook de aardappe len, omtrent 1565 uit Amerika naar Ierland door Hawkins medegenomen, verdwenen haast uit Europa; Drake, een gezel van den eerstgenoemden zeevaarder, bracht ze later, in 1586, weder in Engeland en gaf er knollen van aan den grooten botanist Gerard, die er aan den hooghgheleerden en wijdtver- maerden Carolus Clusius - (le Atrecht gebo ren, dat toen Vlaamsch was) zond. Het is deze laatste plantminnaar, die het eerst eene beschrijving en leekening der Papas maak te. Ofschoon in 1586 reeds gekweekt in hoven van bloemliefhebbers, had evenwel niemand, voor 1700, de voedingseigenschappen van den aardappel ondervonden, dan onze Vlaamsche landgenoot Antoon Verhulst. Te Brugge, en in nog andere steden van ons land. bestond eene broederschap van Sint-Dorothea: zij had voor doel de verspreiding of voortzetting van nuttige soorten of verscheidenheden ook deed zij zich kennen door, voor den tijd. prachtige bloemententoonstellingen en zij deelde belooningen uit. Het was aan da leden van deze broederschap, waarvan Verhulst deel maakte, dat onze Bruggeling, die den aardappel ia het proot aangebouwd had, in 1702 meldde, dat hij eene kostelooze uitdee- lingder gewonnen knollen zou doen. Doch Verhulst had ook tegen vele voor- oordeelen te kampen, evenals bijna eene eeuw latèr de meer gekende Parmentier. Velen wilden de aardappel niet kweeken men dacht, dat de Papas van Amerika eene vergiftige, kwaaddoende plant was men schrijft, dat door geleerde mannen, door doctors! deze ongunstige meening gestaafd werd. Zelfs op de markt te Brugge moest 'Verhulst de boeren dwingen zijne vruchten gratis aan te nemen en naar huis te dragen. In 1713 aten de Engelsche soldaten, onder de oogen van iedereen, in Vlaanderen, de Verhulstplant; dit was een goed voorbeeld, 't Duurde niettemin tot den jare 1740, eer men op de markt van Brugge aardappelen verkocht. Dus was Parmentier, die in 1737 geboren werd, slechts drie jaar oud, als men te Brugge lieele zakke n aardappelen ter markt zag staan Nu werd het nuttige gewas al meer en meer verspreid. De abten van Sint-Pieters abdij, die heel rijk was en vele goederen bezat, brachten ook niet weinig bij om tie aardappelen ia verspreidenzij deden de tienden in aardappelen betalen en dwongen zoo de boeren deze vrucht te kweeken op groote schaal. En daar het volk zag, dat de priesters der abdij, die nogtans tweemaal daags aardappelen aten, zeer gezond en vet bleven, zoo werden deze knollen aldra van iedereen gegeten. Ook de geleorde kamper noeliebeschrijver, kanunnik Van Sterbeeck, van Hoogstraten, schreef in 1767, dat de aardappelplant in West-Vlaanderen alge meen aangekweekt werd en dat men ze er aardpeer noemde. Wij kunnen hier bijvoegen, ten bewijze dat die benaming zich uit Vlaanderen, waar schijnlijk wel ine' de plant zelve in 't Wa lenland en in Duilschland verspreidde, dat in zekere streken van over den Rijn de aardappel grundbirne geheeten werd en in de provincie Luik crompir. Dus is de Papas door Clusius, een Vla ming, het eerst beschreven en geteekend, en door Verhulst, ook een Vlaming, het eerst als voedingsplant, gekweekt en ver spreidt. Eere aan die twee Vlamingen. Ziehier de lijst der arrondissementen, waar kiezingen moeten plaats hebben opden twee den dinsdag van juni. Voor den Senaat. Brussel, 8 liberalen; Leuven, 2 katholiekenNijvel, 2 liberalen; Antwerpen, 4 katholieken; Mechelen, 2 idem; Turnhout, 1 idem; Arlon-Virton, 1 liberaal; Neufchateau, 1 katholiek; Marclie- Bastogne, 1 idem; Brugge, 2 idem; Korlrijk, 2 idem; Veurne-Dixmude, 1 i-dem; Oostende 1 idem; Rousselare, 1 idem; Thielt, 1 idem; Uperen, 1 idem; Namen, 2 idem; Dinant, 1 idem; Philippeville, 1 liberaal. Totaal 12 li beralen en 23 katholieken. Voor de Kamers. Brussel, 2 liberalen en 14 independenten; Leuven, 5 katholieken, Nijvel, 4 idem; Antwerpen, 8 idem; Meche len, 3 idem; Turnhout, 3 idem; Arlon, 1 liberaal; Virion 1 idem; Neufchateau, 1 katholiek; Marche, 1 idem; Bastognel idem; Brugge, 3 idem; Korlrijk, 4 idem; Veurne, 1 idem; Dixmude, i idem; Oostende, 1 libe raal; Rousselare, 2 katholieken; Thielt, 2 idem; IJpsren, 3 idem; Namen, 4 idem; Di- nan 2 idem; Pliiiippeville, 2 idem. Totaal 5 liberalen, 64 katholiekenen independenten. In de laatste zitting van den Gemeente raad werd met algemeene stemmen besloten, behalve de onthouding van M. Colaert, dat de Recollettenstraat voortaan den naam zou dragen van Cartonstraat. Tot nu toe hangt aan beide hoeken dezer straat het oude opschrift. Waarom? Het gerucht, dat over eenige dagen in stad liep over de poging totdiefte met inbraak bij de heeren Burgho en Delobel, was valsch. Het afvallen eener dakpan bij den heer Burgho heeft andere oorzaken gehad. Wij hebben bemerkt dat het Stadsbestuur staakjes heeft doen plaatsen in de square bij St-Maartens kerk, om te beletten buiten de wegen te gaan. Deze maatregel was noodzakelijk; want kwezels en dibben, die zouden moeten het Stadsbestuur dank wijten voor de verfraaiing in de omstreken der kerk gedaan, zijn de eerste geweest om hoekjes af te steken en aldus de bloem- en grasperken te beschadi gen- Men zou wel doen aldaar een opschrift te plaatsen dat het reglement op de hovingen herinnert en, zoo de gelegenheid zich aan biedt, de overtreders vóór het gerecht te dagen. Jl. Zondag hielden onze wakkere Pompiers volop feest, dat samengesteld was uit een concert, eene tooneeloefening en een bal. Dit feest had plaats in de tooneelzaal. Doch daar de redactie van ons blad niet uitgenoo- digd is geweest, kunnen wij er onmogelijk een verslag van geven. Gaarne houden wij onze lezers op de hoogte van al hetgene men in dergelijke feesten te zien krijgt; maar als wij er geen toegang hebben wordt ons zulks onmogelijk, 't Spijt ons, maar het is onze schuld niet. Donderdag li. heeft de inricht ings-commis sie der kavalkade, aan hen die er deel aan genomen hebben, elk tien bons, voor één brood ieder, uitgedeeld, waarover zij mogen beschikken ten voordeele van wien zij willen. Er waren 120 deelnemers, dit maakt 1200 brooden, aan 20 centiemen, te halen bij al de bakkers van de stad. Wij kunnen niet nalaten den heeren in richters voor hunne belanglooze moeite en hunne edelmoedige zelfopoffering een wel verdienden lof te betuigen. De deelnemers zullen een zeer goed gebruik van die bons kunnen maken, daar zij in alle wijken der stad verspreid zijn en dus het best weten waar er meest armoede geleden wordt. In den naain der noodlijdenden sturen wij een welgemeend dankwoord tot de heeren inrichters en tot de deelnemers der kavalka de, die zoo bereidwillig het hunne hebben bijgebracht om den arme wat heul en troost in den boezem te storten. Dankveel en innigen dank aan allen De leden van de IJpersehe Willems-Fonds- afdeeling, worden met hun huisgezin uitge- noodigd tot de gewone maandelijksche vergadering, die heden zaturdag om 8 1/2 ure 's avonds, in het gewoon lokaal Gouden Arendplaats hebben zal. Dagorde Bravo! heeren van den Bestuurraad des Willems-Fonds, dat is ten minste eene ver gadering die van geene aantrekkelijkheden ontbloot zijn. Ook zijn wij zeker dat er eene volle zaal toehoorders zijn zal. Het is heden Zondag, om 8 ure 's avonds, dat de schermerskring, De Eendracht het avondfeest geeft, waarvan wij in ons laatste nummer het programma medegedeeld hebben. Dat het. een heel puik feest zijn zal, dat hebben onze lezers uit de samenstelling van dat mooi programma gemakkelijk kunnen opmaken. Wie liefhebber van het vermaak zij,begeve zich naar het lokaal der EendrachtZilve ren Hoofd, oin van die genoeglijke avond te genieten. De personen, der maatschappij vreemd, zullen toegang hebben, mits een ingangrecht van eenen frank te betalen. Wij herinneren onze lezers dat onze uit muntende quatuor, morgen, 25 Maart, zijn vierden en laatsten Muzikalen Ochtend zal geven, ten 12 ure 's middags, in zijn gewoon lokaal den Gouden Arend. Uperen. le hunton. Voorzitter: de heer Vanden Ameele L., gepensionneerd onderwijzer te Vlamertinghe; toegevoegde: de heer Fraeys E., grondeige naar te IJperen. Lid-schrijver: de heer Daleu J., hoofdon derwijzer te Meesen; toegevoegdede heer Bouteca, hoofdonderwijzer te Gheluvelt. Lid: de lieer Demeulenaere, vrije onder wijzer te IJperen; toegevoegd: de heer Hal- laert, vrije onderwijzer te Voormezeele. 2e kanton. Voorzitter de lieer Desagher L, oud- bureeloverste bij het arrondissements-com- missariaat te IJperen; bijgevoegde: de heer Werbrouck G., inspecteur van assurantiën te IJperen. Lid-schrijver: de heer Swaels, hoofdonder wijzer te Meenen toegevoegde: de heer Grillet, hoofdonderwijzer te Brielen. Lid: de heer Vanden Ameele E., vrije onderwijzer te Vlamertinghe; toegevoegd, de heer Vlaminck P., vrije onderwijzer te Langemarck. van 't arrondissement IJperen. Zaterdag 3 ln Maart aanstaande, te 10 en half ure des morgens, zal er eene algemeene vergadering, in d'e gewone zaal der bijeenkomsten, ten Stadhuize van IJperen, plaats hebben. Dagorde 1. Aanveerding van nieuwe leden. 2. Deelneming aan de Internationale Tentoonstelling van Brussel, in 1888. 3. De prijzen eermetalen en premiën -- ter hand stellen aan de bekroonden iu den eersten prijskamp van het Hoornvee. 4. - De Landbouwdecoratie, door de Maatschappij ingesteld, aan oude werklieden r verleenen. 5. Voorstellen van begiftiging aan oude landbouwwerklieden, die reeds de decoratie bekomen hebben. 6. Maatregelen te beramen voor de Prijskampen van tabak en van vlas, iu 1888 te openen. 7. Mededeelingen. 8. Uitdeeling van eene aanzienlijke hoe veelheid zaden van groenseien. Zeggen wij eerst dat de sterrekundigen het niet eens zijn over het begin der lente dit jaar. De Almanak van Snoeck beweert dat het den 21 maart is; de almanak van den Weg wijzer zegt dat het den 20 maart is, dat de lente aanvangt en een blad van Brussel schrijft dat den 22 de lente is aangekomen. Het is vast en zeker dat allen zich bedrie gen. Men moet maar den neus aan de deur steken om te zien dat het geene lente is. 't Is winter en volop winter; de hemel is loodgrijs en beladen; de sneeuw ligt een voet dik in de stratenonze rivieren zijn vol drijfijs en de wind blaast nijdig en scherp in de schoorsteenpijp. We maken in onze kamers vuur gelijk in december en wij hoes ten gelijk ongelukkigen, verkouden als wij zijn. Neen, Snoeck en Wegwijzer zijn mis, erg inis, eilaas't Is nog winter en dat heeft jammerlijke gevolgen. Alle werken buiten huis liggen stil; meer dan een handel en nijverheidstak lijden door dit aanhoudend slecht weer. De ellende neemt toe. De zeeuwsche dichter Philibert van Bors- selen zegt De winter is een win-teer, omdat hij 't gëvvin verteert, en J. Darings, is een artikel over de strengste winters in de Nederlanden, verschenen in het Belgisch Museum, van Willems, doet te recht op merken dat die uitlegging van den winter eene onbetwistbare waarheid bevat. Ja, in den winter verteert menig man hetgeen hij gewonnen heeft in het goede jaargetijde en als de winter langer duurt dan gewoonlijk, zooals nu het geval is, dan komt de armoede zich in menig gezin aan den droevigen haard neerzetten. Gelukkig dat de Engel der Liefdadigheid waakt Spreken wij dus een beetje over de winters en wel over de strengste die menschen heb ben geplaagd. Het schijnt dat over vele eeuwen de ge middelde temperatuur van de koudste maand, des jaars vijf of zes graden lager was dan tegenwoordig. De winter die in onze gewesten het vroeg ste kwam, valt in het jaar 358. In den winter van het jaar 400 bevroos de Zwarte Zee; gedurende diengene van 462 trok het leger van koning Theodomir den met ijs bevloerder Donau over. In 763 vroos andermaal de Zwarte Zee toe. Zwaargeladen wagens reden in 822, ge durende eene maand, over den Donau, de Elbe, de Sine, de Rhöne en de Po. Gedurende den winter van 981 viel er buitengewoon sneeuw in gansch Europa. Petrus Scriverius verhaalt, in zijne Hol landsche, Zeelandsche en Vriessche Chro- nyeke, dal er in 1080 zulke strenge vorst lieerschte, dat daardoor de meren en rivieren in de Nederlanden zoo hard toevroozen, dat Dirk V, graat van Holland, op het ijs van den Rhijn, tweemaal aan de Vriezen slag leverde, bij welke slagen de Vriezen 10,000 dooden hadden. Als zeer strenge of langdurige winters staan nog vermeld diegenen van de jaren 1216, 1234, 1240, 1241, 1242, 1245, 1293, 1305, 1323,1334,1358, 1361, 1399. ■■■- ••-Ut»--*/ 'ga» 1. Lezing van het verslag. 2. Mededeelingen. 3. Stemming voor afgevaardigden bij de algemeene vergadering te Antwerpen. 4. Muziek. a) De arme man, gezongen door den heer K. Gesquiere. b) Kluchtlied door den lieer K. Deweerdt. De piano zal gehouden worden door den heer T. 5. Voos-cli-acht door den heer Cordenier. Een kijkje in Rome, Neer-Ecjypte en At henen, bij middel van zichten met oxyhydrisch licht.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 2