DE Ï81JE KRUISBOOGSCHUTTERS. w Burgerwacht. Landbouwmaatschappij Burgerstand De gevloekte wet te Kemmel. West-Nieuwkerke. Alexander Joniaüx. ten en aan de maatschappij, hun kind, het beste deel hunner krachten te wijden. D« hr. Ducorney nam andermaal 't woord, om den hr. orkestmeester Balmaekers te bedanken voor zijne hooggeschatte mede werking in 't opluisteren der vertooningen van de Vlaamsche Ster en bood hem, in haren naam, eenen gouden ring aan. De muzikanten, vervoerd door de hulde aan hunnen bestuurder bewezen, speelden het Tuindagliei, terwijl de Sterrelingen lang durig de dankwoorden van den hr. Balmae kers toejuichten. De hr. Voorzitter, in eene korte aanspraak, overhandigde aan den hr. ondervoorzitter een herinneringsmetaal, welk door 't stads bestuur aan de Vlaamsche Ster geschonken wierd. De medalje, stuk van groot moduul met een gelegenheidsopschrift, werd aan het vaandel der Maatschappij gehecht onder 't vreugdegeroep der leden. De hr. ondervoor zitter bedankte het Gemeentebestuur van IJperen, om zijne aanmoedigingen en mild heid tegenover de Vlaamsche Ster, en deed uitschijnen in hoever de maatschappij haren bloei te danken had aan de stoffelijke toela gen en zedelijke medehulp der stedelijke overheid. Hij kondigde aan, onder aller toejuiching, dat de Vlaamsche Ster welhaast het 20jarig jubelfeest zou vieren van haren geachten hr. voorzitter J. Ducorney, en stelde eenen heil dronk in ter eere der feesthelden en aan den voorspoed der Maatschappij. Dat de geestdrift steeg, naarmate het feest vorderde, laat zich begrijpen en 't was onder den besten indruk, dat allen de eetzaal ver lieten om in de danszaal het tweede deel te beginnen en te voltrekken. Daar ook heersch- te broederlijkheid en geestdrift en, toen 't scheidensuur sloeg, schitterde op elks gelaat voldoening en innige tevredenheid. S. De Burgerwachten van IJperen, zijn voor morgen, 8 April 1888, om 9 ure 's morgens, bijeengeroepen, om over te gaan tot de kiezing van hunne kapiteins, luitenanten, onder-luitenanten, enz. Deze bijeenkomst is aanzien als verplichtende dienst. Strijd bestaat in de 4e kompagnie tusschen den heer Verhaeghe, kapitein tn Emiel Bu- taye, wacht, voor de plaats van kapitein; en de heeren Devarver, onder-luitenant, en Vandevoorde, kaporaal, voör den graad van Onder-luitenant, in dezelfde kompagnie. Deze laatste, gelooven wij, is maar lach partij. - - van 't arrondissement IJperen, Mijnheer en, Hel Lid can het Comité De Secretaris, RUBBRECHT. DE DEYNE. Koninklijke Maatschappij Schieting van Woensdag 23 Maart Hoog getal. Maillard 25 25 25 25 25 100 Delmotte 11111 4 van den 30 Maart tot den 6 April 1888. «ïelboorteii. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 3. Muweli j keil. Desiderius Talon, lintenwever en Helena Desomer, kantwerkster. Gustaaf Burggraeve, schrijnwerker en Ma ria Spriet, kleermaakster. Gustaaf Doolaeghe, aardwerker en Juliana Dubois, kantwerkster. Polydoor Rosseel, smid en Romania Malle;, kantwerkster. Jan Talon, schilder en Maria Gaston, kleer maakster. Prosper Decheiver,meubelmaker en Hermen- cia Mesure, dienstmeid. Ferdinand Pecceu, zonder beroep en Fanny Desramaults, zonder beroep. Henricus Victoor, hovenier en Pelagia Ron- delez, dienstmeid. Franciscus Dekoninck, bouwkundige en Loui sa Dondeyne, zonder beroep. O verlïj dens. Maria Ruyflfelet, zonder beroep, 89 jaar, ongehuwd, Meenenstraat. Leopold Dedeystere, brouwer, 47 jaar, echt genoot van Maria Boukaert, Vandenpee- reboomplaats. Alixe Allaer, kantwerkster, 57 jaar, wedu we van Ludovicus Ferrand, Bukkerstr. Jan Maerten, hovenier, weduwaar van Francisca Duthoo, IJper buiten Cornelia Declercq, huishoudster, 57 jaar, echtgenoote van Eduard Devaux, Oude- Kleermarkt. Franciscus Bollaert, zonder beroep, 78 jaar, weduwaar van Celestina Duforret, Rijssel- straat. Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk id. 0. Vervolg.) Tot heden hebben wij getracht te bewijzen dat de uitvluchten welke liet Kemmelsch gemeentebestuur opgaf om de aanvraag tot afschaffing zijner school te wettigen een louter weefsel van leugens, laster en dom migheden uitmaakt. Nu zullen wij nagaan waarom eigenlijk die school zou moeten verdwijnen. Andere redenen kunnen niet bestaan buiten deze welke wij reeds in een voorgaande artikel opgaven, namelijk om, evenals in sommige andere verkwezelde dorpen het geld van de gemeentekas in 's pastors zak te gieten en daarenboven nog dat mensch eene pluim op zijnen drietuit te laten stellen. Doch, vooraleer wij daarover verder uitweiden, achten wij het noodig te onderzoeken hoe de zoogezegde katholieke school tot stand kwam In 1879, onder voorwendsel dat het onder wijs, door M. Huys gegeven, slecht was, welk onderwijs altijd bovenmate goed ge weest en in geener deelen veranderd was noch veranderen zou; onder voorwendsel, zeggen wij, dat dit onderricht slecht was, besloot Callens eene nieuwe school te laten bouwen. Om eene school, evenals om al ander gebouw te stichten, hoeft men eenen grond. Dien grond wist hij voor niet te krijgen. Maar dan Had hij het geld om school en huis en af hankelijkheden te laten opmaken? Kon hij de noodige meubelen en verder gerief aan- koopen Hier kwam zeker zijn fortuin te pas? Maar zijn fortuinWie kent zijne afkomst niet genoeg om te weten dat er van zijn fortuin geen sprake mag zijn. Neen, het geld bezat hij niet, maar hij wist het in korten tiid bijeen te zamelen. Het is dank aan de milde giften van dis edelmoedige weldoeners der katholieke school, waarvoor, naderhand, eenige missen gelezen werden voor hun zieltjes zaligheid; dank aan de honderden en duizenden fran ken welke hij rondschooide van deur lot deur, bij rijken en bij armen, dat die school tot stand gebracht werd. En, terloops gezegd, bij sommigen Yoer Callens zeer wei. Om daarvan een staaltje te geven, hoeven wij slechts te zeggen dat de Burgemeester alleen vijftien honderd fran ken gaf; en zeggen dat hij in dien tijd nog liberaal was, of minstens voor liberaal door ging. Wat moeten dan de kwezels afgeteld hebben Zouden wij ons bedriegen moesten wij beweren dat in gansch dat groot gebouw met eenen cent van Callen's geld steekt? En nochtans, bet is het zijne, het zijne gelijk liet gaat en staat. O Kemmelnaars! hadtgij kunnen voorzien wat al vervolgingen de katholieke school u op den nek moest halen! hadt gij geweten waar Callens u leiden wilde 1 gij hadt den mensch naar den weerlicht gezonden, niet waar, en gerust, zooals vroeger, uwe kinders bij meester Huys ter school laten gaan, waar ze toch zoo wel leerden en zoo goed opge bracht werden; naar de school waar velen onder u hunne opvoeding en geleerdheid ontvingen, waarmede zij zich altijd goed bevonden hebben. Alzoo ware de immer toenemende twist en tweedracht, waarvan gij sedert acht jaren getuige zijt, u onbekend gebleven; Kemmel ware nog het rustig en vermakelijk dorp van voordezen; nu, dat de verdeeldheid er heersch en God alleen weet hoe en wanneer zij eindigen zal! Tot Zondag. L. i. v. Varia, in 't vlaamsch: Mengelmoes. Garde k vous, Magister Ongekamd. Het schijnt dat Magister Ongekamd, opper bevelhebber van het Postwezen alhier, ge wezen Bombardon-Solo van de Fanfaren- maatschappij, en tegenwoordig bestuurder des K. K.'s, eenigszins de lauweren benijdt, die menigvuldig en druk als sneeuwvlokjes, op de gezalfde hoofden van Vervoeten en Generalen en op de ongewijde koppen van Paul Louche en consoorlen, neervallen. Hun ruime oogst van hulde en lof door het Weekblad gezaaid, belettede Magister te slapen, een Magister heeft ook eens eenen hoorn afgeloopen zooals men gemeenlijk zegt. Hol Zuzuultje! höóööl Nu, zulks zal de lezers niet verwonderen, als zij nadenken dat de hoorn het kenteeken of symbolum der posterij is. En daarbij de hoorn staat in nauwe betrekking met de ooren, waarvan men het samengestelde ezel- ooren vormt 1 Juist langs dien weg is de oorzaak te vinden van Magisters heldendaad! Het feit is reeds te wel bekend en ook te kleingeestig ingebeeld opdat wij er zouden gewag van maken Daarbij men heeft er reeds zoo hartelijk mede gelachen dat buik trekkingen (coliques) en afloopen (diarrhées) zouden te vreezen zijn, moest er opnieuw van gesproken worden. Wat meer is, de eigenlijke oorzaak is evenzeer in 't oogloo- pend; zij rust op familiezakenKozijnschap naar allen schijn! 't Is immeis beiachelijk: Kozijntje is zoo bekwaam en zoo behendig, dat bij zich enkel voor de Jurij eener Hooge- school aan te bieden beeft om op staanden voet doktoor in de rechten, genees-, heel- en vroedkunde, en in meer andere winstgeven de vakken te worden uitgeroepen en met een tal diploma's als 't ka (je van de baan huis waarts te komen En dan zal 't er schuimen! Doch, dit alles zal zekere liberaaltjes en misschien wel progressist)es (schildpad den gaan ook.... maar 't is achterwaarts) niet verhinderen eerstdaags in do schaduwe van een groot glas kalotenbier, aan Zuultje de uitdrukking hunner bewondering te bren gen 1 Wat ons betreft, wij hebben immer afkeer gevoeld ten opzichte van Jesuieten; 't isjuist daarom dat wij aan Magister wat meer moed wenschen om openhartig de kaloot te spelen. Maar, garde a vous, Magister Ongekamd 't Zijn liberalen die u eens genoemd hebben en zouden kunnen... (gij begrijpt het overige.) Nu van een ander dingen koet en in 't plat Niekèksch, wi'je mentjes, of woare 't rnott omdan ze *oèn weten damme 't ook kunn'n. Jen hohrt te Niekerke van nieten anders meefi koet'n of van d'n Poaschen hoed'n en van't schuüvetje. Ewi, tonnerre! je zoe me ziele ael te mets kreveeren van lachen. D'n paster zit in ziin kot mee kalpeintje! zoe-je niè doavol'n E kaipeintje mee de noamen van de kiezers drup! Ewi, djoe! En je goat't nu hooaren, wi'je! In 't hot van 'n paster. Eerste biecht. Paster. Zil-je getrouwd? Man. J>'a'k, je wit liet wal. Paster. Eè-je kinders of last voohr kin ders te zorgen Man. Jofi 'k m'neere paster.... euu.... eerwirdiigen voider, wul 'k zegg'n. Paster. =- Woü goinze noa d'schoole? Man. Noa de commenoale schoole. Paster. Zil-je verplicht? Man. Nink, m'nheere! Paster. 't (s slichte schoole êje moe z'uuttrekk'n. Man. 't'n is geeft slichte schoole, z'eet ossan goed wisten z'is nu nog goed. Paster. Goi-je ze nic uuttrekk'n? Man. Nink. Paster. (Binst dat 'n durtje sluüt en grolt) 'k en kunn'n joen nie absolveeren. Man. (Uutkomende). Ewi froet ze toen 'n Paster makt kruisje bii ziin nohme Tweede biecht. KaploAn. Voir wie eè'je gestemd 'n last'n keer? Man. Voir de liberollen. Kaploin. 't Ziin slichte. de lieberollenl En binnen drie jaar, voir wie goi-je toen stemmen? Man. 'k Kunn'n ol doid ziin binn'n drie joar! Kaploin. En os'je nie doid en zilt? Man. Dat is nog ol lange. Kaploin. Dat er morgen moste stem- minge ziin Man. Jo moi, ten is morgen geeine. Kaploin. Jo moi, datter moste ziin? Man. Vooar de liberollen, tê! Kaploin.'k Goajoen 1 geliik poisch- briefje gev'n, moi 'ken kunnen joen d'absluft- che nie gev'n. En kruisje bil ziin noame, wi-je? Niekêknoars, j'eê nu modaltje van olie tweei! Me goin Zundoage keei koet'n van vrommenscheri't is nog en ander lettertje, wi-je Moi, ze kunn'n nie te dom ziin, hoe meear hoe beter voir nuis! Zeg nu nog dat 't geean winkel en is Toet Zundage, zegt 'n paster, en ik, padomme, ook. Goed geantwoord. Twee discipels der katholieke school van S.... ontmoetten eene vrouw op eenen ezel gezeten. Dag moeder van de ezels wenschten zij in 't voorbij gaan. - Dag mijne kinders antwoordde de ongestoorde vrouw. Aan de schilders. Sedert ik schilder geworden ben voel ik mij dikwijls onpasselijk door den reuk der kleuren; ik bad aan vallen van buikpijn, veroorzaakt door bat loodwit, maagpijnen en brakingen na het eten; het hoofd was zwaar en ik kreeg draaiingen bij het stuipen. Ik heb drie doozen Zwitsersche Pillen aan 1 fr. 50 genomen, en ben volkomen van al deze kwa len genezen. Handteeken gewettigd. Reis in Italië. Ter gelegenheid der Paaschvakancien, yertrekter uit Brussel, op 8 April aanstaande, eene bijzonder scnoone reis. In eene maand lijds bezoekt zij al de steden van Italië, te beginnen van Genua, Mil anen en Venetië, ook Romen en Napes, om te eindigen met het meer Majeur, de meeren van Lugano en van Cöme. Het is eene reis met verschillige rustplaat sen in exprestreinen van den dag, bijzonder geschikt voor personen die willem wel zian zonder zich te vermoeien. Twintig inschrij vers zijn voldoende om de reis te ondernemen. Het programma dezer reis wordt kosteloos gestuurd aan de personen die er de aanvraag van zullen doen aan M. K. Parmentier, be stuurder van I'Excursion, 109. Boulevard Anspach, Brussel. S3 ►"S M H P3 S 4,400 1,300 1,400 1,300 700 4,000 10,415 18,50 14,75 15,00 18,00 18,50 7,00 2,90 12,200 3,200 1,000 5,500 4,700 3,000 11,211 Tarwe Rogge Haver Erwten Boontjes Aardappels Boter (erkend bij Koninklijk Besluit van 28 Juni 1848). IJperen, den 8 April 1888, Aan de Gemeentebesturen van 't Arrondissement, aan de heeren Leden van het Comité der Land- bouwmaatschappij en aan de heeren Leden der Maatschappij. Ter gelegenheid van den grooten Internationalen Prijskamp van Wetenschappen en Nijverheid, die te Brussel, dit jaar, zal geopend worden, zal er eene bijzondere tentoonstelling van Landbouwvoort- brengselen plaats hebben. Het is van het hoogste belang voor iedereen dat onze landbouwnijverheid daar weerdiglijk voorge steld worde te dien einde heeft de heer Minister van Landbouw de begeerte uitgedrukt dat elke provincie van ons Land eene collectieve of gezament- Itjke tentoonstelling inrichte. De Landbouwmaatschappijen onzer Provincie, door hare afgevaardigden in eene algemeene ver gadering te Brugge vertegenwoordigd, hebben dat voorstel allerbest gevonden, en besloten de onder scheidene producten van onze landstreek collectie- velijh ten toon te stellen. Men zal voor onze provincie eene soort van landbouwershuis opslaan, bij middel van planten: tarwe-, rogge-, vlasstengelshoppe in balen, enz., enz. Ook de opsieringen van dat gebouw zullen uit allerlei landbouwproducten bestaan. Wij hopen dat gij aan onze Maatschahpij al uwe medewerking zult verleenen opdat ons Arrondisse ment de eereplaats bekleede. welke hem toekomt: kan het die behouden, zulks zal strekken tot het algemeen voordeel van onze streek. Te dezen einde richten wij eenen dringenden oproep tot uwe welwillende medehulp, en bidden IJ, MM., ons het voornaamste dat uwe gronden opbrengen, of uwe landbouwnijverheid te willen laenen. Ued. wordt verzocht die voortbrengselen te zen den ten allerlaatste den 15 der loopende maand, naar het Arrondissements-Commissariaat Recollettestraat. Alle vervoerkosten zijn ten laste der Maatschap- pij. Gij zult wel gelieven te zorgen dat elke baal, zak, schoof, boot, in een woord, alle staal, nauwkeurig de naam en voornamen van den kweeker of eige naar, zijne hoedanigheid of beroep en zijne woon plaats aanduide, en dat tevens de natuur of de in houd der balen, zakken, enz., stipt aangewezen zij. Wij drukken de begeerte uitdatonze onderschei dene producten zooveel mogelijk, onder hunnen verschillige toestanden of verkoopvormen voorge steld worden voorbeeld ruvr vlas, vlas gerot in stilstaande water, vlas gerot in de Leie, ge zwingeld vlas, enz. tabak in bladen gesneden, gesponnen tabak, enz. Gelief wel te bemerken dat de namen der tentoon- stellers op elk voorwerp ter plaatse tn de Groote Tentoonstelling zullen behouden wordenaldus kan het u persoonlijk, en in 't algemeen aan onze streek voordeelig wezen meer en meer gekend te zijn. Dat elkeen iet wat bijbrenge tot het opmaken van ons landbouwgebouw, dat aldus merkweerdig zal worden door zijne schilderachtige en aantrek kelijke menging van zoo menigvuldige en verschil lige producten van den akker en van de nijverheid. Wij rekenen op uwe beste medehulp en bieden Ued. op voorhand onzen hartelijken dank aan, U tevens verzoekende de uitdrukking van onze bij zondere achting te aanvaarden. bijzonder gelast, Kinderen beneden de jaren. Pe co co 00 u, CL, O O O O co O O ID O CQ O O C5 Ui lO 05 oo Oi 00 00 00 Lé CÖ es Verkochtte kwantiteit middenprijs per 100 kil. 2 2 O •- 2 o Ij «s ff x GRANEN, ENZ.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 3