Brusselsche Briefwisseling. Officiëele cijfers over onderwijs. Internationale Prijskamp. Stad Oostende. STADSNIEUWS. Werkrechtersraad. Pokinenting. Meesterstukken. Walen de adultenschool en 30,5 Vlamingen En toen het op scholen afschaffen aan kwam, werden wij alweer gepaloeterd. Ten onzent werden 514 scholen gesloten en slechts 328 in Wallonië. Sedert, want deze cijfers zijn getrokken uit het jaarboek voor 1880, is de wanverhouding nog aangegroeid. Is het een wonder dat de kloosters liier floreeren? Lees nog deze cijfers, vriend lezer zij zijn eentonig,niet waar? en gij hebt in eens de proef op de som. Op het einde van 1880 telde België meer dan 25,000 kloosterlingen. Dit getal is sedert aanzienlijk gestegen, maar houden wij ons aan de laatstbekende ofïicieële cijfers. Welnu, zij verdeelen zich als volgt. Voor de 4 Waal- sche provintiën7007, voor de Vlaamsche 14313 paters en nonnen, meer dan het dub bel I)ie dingen zijn niet algemeen geweien en worden niet genoeg herhaald door hen die ze wel weten. Wij zijn clericaal, niet omdat we Vlamingen zijn, maar omdat onze maat schappelijke toestand, ons akkerleven, het clericalism reeds uit zijn aard bevordert; om dat het clericalism hier voor eeuwen met geweld werd ingeplant en omdat door hoo- ger hand schier niets gedaan werd om op te wegen tegen die noodlottige verschijnselen. Gebrek aan welstand voor geest en licbaam, een kranke geest in't kranke lijf, verbreken in Vlaanderen en in 't Walenland liet gezonde evenwicht. Hier heerscht het clericalism, ginds het socialism. Wij meenen den vinger op de wond gelegd te hebben. De vraag blijft nog open: hoe zullen wij haar helen? Brussel, 27 April 1888. I)e kieskwestie heeft hier deze week geen stap vooruit gedaan. Er moest eene samen komst plaats hebben Dinsdag geloof ik tusschen den heer Guillery en den heer Bergé. Zij heeft geen plaats gehad. Men zegt dat zij tot later verschoven is. Intusschen spreekt men niet meer van de lijst Guillery en men spreekt nog niet van deze der Ligue. Wat de liberale Associatie betreft, 't is heden avond dat zij in algemeene zitting vergadert om te beslissen of zij eene volle dige lijst zal aanbieden, dan wel of hare lijst, volgens het voorstel des heoren Janson, maar kandidaten zal bevatten voor de helft der te verleenen zetels. Daar dit laatste gedacht ook dit van het Gomiteit is, welks almachtigen invloed op de huidige Associatie men kent, is het buiten twijfel dat het de overhand zal hebben. De zifting van heden avond verspaart ons dusgeene verrassingen, tenzij men er de houding der Associatie bespreke in geval van balloteering, hetgeen, in den toestand die zich voor den strijd van Juni bereidt, zeker een punt van het grootste belang is, ingezien de gedachten die den radikalen toegeschreven zijn door lieden die lien wel moeten kennen. De klerikalen-onafhankelijken werken als één.... klerikaal. Gij hebt gezien dat da XIV zich Maandag laatst naar de vergadering der katholieke Associatie begeven hebben, waar zij immers te huis waren en waar zij met de klerikalen verbroederd hebben. Zulkdanige feiten verwonderen niemand meer over onze onafhankelij ken en men denkt er zelfs niet aan erop aan te dringen. Wat eene gebeurtenis zou mogen heeten, lioe logiek dit onafhankelijk gedrag ook zijn mocht, ware dezen avond de XIV in de ziiting der liberale Associatie te zien. Men zegt hier nu dat de wezentlijke ope- mijn fortuintje kan ik 't zelfde bedrijf aan- - gaan.... Moedermensch alleen zoo O neen, ik neem een bediende. Mag ik mij aanbevelen? Zie, dat is een heerlijke gedachte Jam mer maar.... Ja, jammer maar, dat ik niet eveneens eenige duizend frank bezit, zei Schimmel met zijn eeuwig lachje, maar toch mei eenige inwendige bitterheid. Wat zoudt gij doen? vroeg Bertine. Wat ik doen zou? Wel... Maar, o, '1 is gek eraan te denken.... Wel, ik vroeg u ten huwelijk. Bertine bloosde lot in het haar. O, zei ze, M. Schimmel!... Ik zei u immers dat het een gekke ge dachte was.... Waarom gek? vroeg ze. Ik heb kruis noch duit. Daarom zou ik niet weigeren. Is het waar? Indien ik durfde?... M. Schimmel, hebt gij waarlijk eenige genegenheid en verkleefdheid voor mij? Ik denk wel, dat ik er voor niemand meer gevoel. Ik ook, ik kan u lijden. Wij zijn im mers altijd goede vrienden geweest. Van liefde kan geen sprake zijn; 't ware belache lijk op onze jaren.... Natuurlijk, zei Schimmel met veel over tuiging. Vriendschap, dat is immers de liefde van rijperen leeftijd. Welnu, wilt gij mij?... Welzeker, welzeker ning van den Grooten Prijskamp zal uitge steld worden tot den 19 Juni, 't is te zeggen tot na de kiezingen. Men mag zich niet meer verwachten dat die tentoonstelling groote eere dce aan de onafhankelijke afgevaardig den die aan hare inrichting zijn gemengd geweest, en mee gelooft het zelfs voorzichtig, in het belang hunner herkiezing, het oogen- blik te verschuiven op welk men hun werk zal kunnen beoordeelen. Over eenigen tijd heeft men de aanstaande benoeming aangekondigd der heeren Jacobs en Woeste, als Staatsministers. Nu spreekt men van deze des heeren Delcour, ook oud minister en die langer in de Kamer zetelt dan de eersten. Maar het verwondert mij niemand voor dit eereambt te zien denken aan den kanonnik de Haerne, oud-lid van het Congres, die meer titeis heeft dan de andere klerikalen waar van men spreekt en die zich nooit in geene zaak blootgesteld heeft. X. Volgens officiëele stukken waren in 1883 de uitgaven voor de lagere scholen als volgt: Bijdragen der gemeenten fr. 6910866,18 c. der provintiën-. 386271,71 c. van den Slaat91-30557,53 c. Totaal 16427695,42 c. In 1888 betalen de gemeenten, de provin ciën en de Staat te zamen fr. 16329738,54 c. Dus is er eene vermindering van uitgaven van slechts 97,956 fr. 88 cent. (omtrent 98 duizend fr.) En om zulke nietige besparingen op een budget van 16 1/2 millioen, moest men voor de wet van 1884 gansch het land overhoop zetten, zooveel slachtoffers maken en het officiëel onderwijs in den grond boren I En het is minister De volder zelf, die verplicht is al die cijfers aan de Kamer voor te leggen I Hebben nu de gemeentekassen profijt ge vonden bij die ellendige uitsparing van 98,000 fr. Wel integendeel. Dezelfde M. De Volder geeft ons daarover de volgende cijfers: Bijdragen der gemeenten in de uitgaven van de lagere scholenadullenscholcn en bewaarscholen en 1883 8.482.655 fr. Bijdragen der gemeenten in 1887 10.884.710 Hetgeen eene vermeerdering voor de ge meentekassen daarstelt van 2.402.055 fr. (omtrent 2 1/2 millioen) En wij, die altijd hoorden, dat vóór 1884 de gemeenten geruïneerd werden door de dwaze, overdreven uitgaven voor het onder wijs I Doch liet zijn de papen door hunne scho len, die zich thans op de kassen van den Staat, provincie en gemeente hebben ueèr- gezet en ze uitzuigen tot den laatsten druppel. En daarom is nu alles opperbest. Het is alweder M. De Volder, die ons de bewijzen levert Aangenomen scholen in 1883 10 in 1884 1181 in 1885 1465 in 1886 1469 in 1887 1550 In 1885 betaalden de gemeenten voor - Ziedaar mijue hand. Sla toe Schimmel nam hare hand, maar in plaats van toe te slaan, drukte hij er met ridderlij ke hoofschheid eenen kus op, terwijl zijne verloofde liem met goedheid aanzag en glim lachte. Nu begon de elektrische bel driemaal kort en gebiedend te schellen, wat beduiden wil de, dat Bertine spoedig moest boven komen of dat M. Grijpzout en Cle gramstorig werd. In gewone omstandigheden zou Bertine op dien klank spoedig op den loop zijn gegaan, doch ditmaal voelde zij zich volkomen ont- slaafd. Zij stak zelfs eene nootschelp achter éen klopper der bel, drukte Schimmel nog eens ferm de handen, liet zich op beide wangen kussen en verliet hem met een Tot wederziens! De gelukkige dokter in de rechten nam zijn grooten rooden zakdoek, veegde van geluk een traan weg en verliet hoofdschud dend de keuken. Nu niet meer wegdruipend als eene verschuwde dakgootkat, maar het hoofd fier verheven klom hij den trap op naar zijn zolderkamertje, alwaar hij onder den invloed van de twee uitgedronken halve fiesschen bourgogne zalig aan de toekomst begon te droomen. Een sardanapalisch diner, eene lieve vrouw en een patroonschap in een kruidenierswin kel, dit alles had hij in min dan een paar uren veroverd. Hij mocht over zijuen dag tevreden zijn. En dat was hij waarlijk ook [Wordt voortgezet.) hunne 1465 aangenomene scholen eene ge- zamentlijke som van fr. 6.910.886.18 c. In 1887 (ofschoon het getal scholen slechts met 85 verhoogd is) beloopt die som totfr. 9.120.024.07 c. Op twee jaar lijds geven dus de gemeenten voor hunne aangenomene scholen franks 2.209.158 meer. In de aangenomene scholen wordt het onderwijs thans gegeven door 638 paters en 1368 nonnen. Het is voor dat janhagel dat de officiëele beambten werden aan de deur ge zet. Hoeveel vreemdelingen daar nu tusschen zijn, ziedaar iets wat M. De Volder in zijne statistieken niet durft zeggen.' In 1881 telde men in België 1925 avond scholen in 1887 zijn er nog 9861 En in dit getal zijn nog begrepen 53 aangenomene en 38 vrije avondscholen, zoodat liet wezenlijk cijfer der officiëele avondscholen, welke nu nog bestaan, slechts 845 isl De 1080 andere zijn weggevaagd door de zoo hooggeroemde «autonomie communale". En op die 936 thans bestaande scholen, zijn er 711 in de Waalsche provincies, en 105 in de provincie Brabant. De beide Vlaanderen, de provincie Ant werpen en Limburg lellen er te zamen slechts 120, en hierin zijn dan nog begrepen 17 aan genomen en 6 vrije avondscholenin wezen lijkheid dus 97 adultenscholen voor vier provincies! En wanneer men daar nu aftrekt de stad Gent met 27, en de stad Antwerpen met 22 adultenscholen, dan houdt men voor al het overige van de beide Vlaanderen, Antwerpen en Limburg, 48 avondscholen Er waren vroeger, volgens de klerikalen veel te veel normaalscholen er werden veel te veel onderwijzeressen en onderwijzers ge kweekt. Heden zijn er nog in ons land: 11 officiëele normaalscholen voor onder wijzers en 8 officiëele normaalscholen voor onderwijzeressen. Zij tellen te zamen 827 leerlingen. De geestelijkheid daarentegen bezit van haren kant 9 klerikale normaalscholen voor onderwij zers, en 20 klerikale normaalscholen voor onderwijzeressen, met een totaal van 2,489 leerlingen(zegge twee duizend vier honderd negen en tachtig). Hadden wij ongelijk te beweren, dat pa pen en nonnen zich tegenwoordig vetmesten bij middel van hunne scholen? Geen wonder dus, dat al die wijwater- kwispels de wet van 1884 zoo hoog ophe melen? 't is de gouden tijd voor de scherre- weg's van alle geur en kleur 't Is waarlijk ellendig: De Staat, die met de schuldige medewerkingen der gemeente en provinciale overheden, het officiëel onder wijs in den grond boort Is er ooit in een land iets hatelijker voort gebracht dan die ongelukswet van 1884? Doch zal het volk eindelijk de oogen gaan openen en aan de ellendige schoolcomedie een emde stellen Wij hopen het voor de eer van ons België. De opening van den Grooten Internationa len Prijskamp van Brussel, 1888, is de kwestie aan liet order van den dag en waar mede eenieder zich bezig houdt. Wij ver nemen dat het uitvoerend Comiteit de vol gende beslissingen desaangaande genomen heeft: de opening der tuinen zal plaats hebben op zaterdag 5 Mei 18i>8. Wat de gebou wen betreft, die zullen geopend worden den 19 Mei, dus slechts veertien dagen later dan liet aangekondigd was, ondanks een buiten gewoon gurigeu winter. Ook mag .men zeggen dat er dapper gewerkt wordt; de werken gaan vooruit met eene zeldzame vlugheid. Van alle kanten ziet men ge bouwen oprijzen. Het is als een waar tooverspei. De gaanderijen zijn bijna vol trokken. In de tuinen zijn er reeds verschei dene huizen geopend. Onder deze laatste moeten wij op eene bijzondere wijze de brou werij Callebaut van Dendermonde vermelden, waar men een lekker glas Uitzet van Den dermonde drinkt aan 10 centiemen. Nu men gerust gesteld is op den dag der opening hopen wij dat eenieder het mogelijke zal bijbrengen tot het welgelukken dier grootsche onderneming die nooit op een gunstiger oogenblik kon geschieden. Internationale Tentoonstelling van Gezondheidsleer en Reddingtoestellen. Juni-September 1888. Deze Tentoonstelling, ingericht onder be scherming van Stedelijk Bestuur van Oosten de en met medehulp der voornaamste inwoneisder stad, is ontegensprekelijk tot grooten bijval geroepen. De stad Oostende, inderdaad, was om zoo te zeggen voorop aangeduid voor eene Ten- tensteliing van dien aard. Hare prachtige en onvergelijkelijke zeekust, hare dijken, hare instellingen en goede inrichting van hare hotels, doen haar terecht aanzien als de eerste en prachtigste badstad van het vaste land. Ook groeit er alle jaren het getal vreem delingen aan, en deze oosmopolitische bevol king, welke altijd vernieuwd wordt, zal aan de Nijveraars en Handelaars, die er zullen tentoonstellen, eene eenige en uitstekende gelegenheid verschaffen om in de verst af gelegene landen hunne waren en fabrikaten te doen kennen en waaardeeren. Van eenen anderen kant zullen de Feesten, tijdens den duur der Tentoonstelling te geven, niet weinig bijdragen om de Belgische bevolking van alle kanten des lands naar de badslad te doen toestroomen. De Gemeenteoverlieid heeft bereidwillig het schoon Park Leopold afgestaan aan de Inrichtings-Gommissie, die er de bevallige bouwwerken zal oprichten. Daarbij schenkt zij nog een Gouden Eerme taal. eener waarde van 500 franks, dat zal toegekend worden aan de Nuttigste Uitvinding op het gebied der Gezondheids leer van de Jeugd. Om het aangename aan het nuttige te paren, heeft het Comiteit goed gevonden bij de verschillige Afdeelingen van Gezondheids- loer, eene Afdeeling van Schoone Kunsten en eene andere van Nijverheidskunsten te voe gen; het spreekt van zelfs dat deze twee afdeelingen geheel en al van de andere zullen afgezonderd worden voor hetgeen de beloo ningen betreft. Wij doen dus eenen dringenden oproep tot al de specialisten, wier produkten met de gezondheidsleer in verband staan, alsook aan de Kunstenaars en Kunstnijveraars; allen zuilen het beste onthaal genieten. Een bijzondere omzendbrief somt de voor naamste artikelen van het Reglement der Tentoonstelling op. Al wie begeert dien omzendbrief te ontvangen gelieve zich te wenden tot den Secretaris, L. DE VRIESE Regnessenstraat, 3, te Gent. De Werkrechtersraad van het bestrek IJperen is, voor het dienstjaar 1888, volgen derwijs samengesteld Voorzitterde heer Engel Van Eeckhout. Onder- Voorzitterde heer August Brun- faut. Bazen Werkende ledende lieeren August Brun- faut, Rijselstraat, 49; Theodoor Verhaeghe, Diksmuidestraat, 91; Eugel Van Eeckhout, Diksmuidestraat, 39; Emiel Delobel, Oude Kleermarkt. Bijgevoegd lid-, de heer Frans Didier, Plateelstraat, 16. Werklieden: Werkende leden-, de heeren Jan Verborgh, Onze Vrouwstraat, 6; Antoon Derulle, Ko men; Désiré Blieck, Diksmuidestraat, 36; August Harleel, Diksmuidestraat. Bijgevoegde ledende heeren Frans De- wilde, Dickebpssche steenweg; Pieter Deril- le, Diksmuidepoort, 1. Greffier-. de heer Constant Vandenbussche, Tempelstraat, 17. Deurwaarder-, de heer Alfons Hof, Diks muidestraat, 8. De zomer komt aan en de Weekblad wakkert al de ouders aan hunne kinders de pokken te laten zetten, 't is nu immers het beste saizoen. Een onzer beste ambachtslieden, de heer Emiel Coffyn, draaier, heeft drie meester stukken afgewerkt en stelt ze nu in zijn huis, Hondstraat, 72, ten toon. Dat merkweerdig werk bestaat uit eene standhorlogie en twee kroonkandelaars in ebbenhout met elpenbeen er in gewerkt. Die drie kunstgewrochten, die ongeveer 65 centimeters hoogte hebben, zijn de vrucht van ruim twee jaar neerstig werkens, want alles is er door de hand van den heer Coffyn vervaardigden dat is wei een der grootste ver diensten van het werk: beeldhouwwerk, lijstwerk en inlegwerk, alles, in een woord', werd door hem vervaardigd. Vooraleer naar de tentoonstelling van Brussel verzonden te worden, waar zij eene eereplaats innemen zullen, zal de heer Coffyn die kunstwerken morgen Zondag, van 9 1/2 tot 1 ure, op het Stadhuis, in dé Blauwe Zaalten toon stellen. De heer Coffyn is een oud-leerling van onze Stadsschool en van onze Academie van schoone kunsten. ij o

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 2