De Provinciale Kiezingen. STADSNIEUWS. Benoeming. Burger wacht. Inlijv mg. Pompiers. Ongeluk. In de Val. Avondmaal. Overreden. Schipbreuk. Ongeval. Willems-Fonds. Folkloristische Bijdragen. die karakteristiek is. ».'t Gene hij gedaan heeft. De Senaat heeft dus geiachen, het hoofd van het kabinet heeft het voorkomen gehad te twijfelen, in plaats van aan den spieker kennis te vragen dier omzendbrieven, om ze onmiddelijk aan het parket te onderwerpen, en M. de Minister heeft voor het toekomende jaar eene nieuwe wet op de zaak beloofd, voorgevende dat instruktien reeds verschei dene malen gegeven zijn om de oplettendheid der toezieners en der parketten op te wekken, en dat het Bestuur dus gehandeld heeft in de volle mate van zijn vermogen. Wie sprak zoo? Dezelfde.minister die. nog aan het hoofd van het departement van jus- ticie zijnde, zonder recht de parketten gedwongen had de revolvers af te neinen hij de wapenhandelaars, die men hun dan heeft moeten terug geven. Wij lezen in de Kleine Gazet van Zon dag li. Nog een paar weken en de provinciale kiezingen zijn daar. Wat de uitslag dezer voor Antwerpen zal zijn, welen wij op voor hand. Toen de klerikalen het kanton Bur gerhout van dit van Antwerpen scheidden, onderteekenden zij het ontslag d>sr vrienden, die hen vertegenwoordigen in het gebouw op de Schoenmarkt, dat ons volk niet zonder gegronde reden nog altijd het bisdom heet. De kiezers zullen den 27n dezer dit ont slag met geestdrift bekrachtigen. Het is wel door een aaszakkerij dat het ministerie misschien een vijftal zijner getrou wen als vertegenwoordigers van Burgerhout en omliggende peeboerderijen in den raad zal houden; maar tegenover dit misschien en die daad van langvingerij, staat de zekerheid dat, eerlijk en eerlijk, het gros der Antwerpsche provinciale raadsheeren met klank aan de deur vliegen. Wij stippen dit aan minder om den wensch uil te drukken, dat zij voor eeuwig in vrede mogen rusten, dan om ons te verheugen over het opwekkend verschijnsel, dat onze liberale vrienden een strijdlust en levens kracht aan den dag leggen, die het beste be looft voor de aanstaande toekomst. En do eerst aanstaande toekomst ligt slechts eene maand van ons verwijderd. De loodzware kap, waaronder het libera lism gebukt ging en die ons alle kracht en hoop ontnam, was de onverschilligheid, die zachtjes aan, den vurigsten bekroop. Er ging zooveel zooals het niet moest gaan, het smoorde zoo deerlijk in het huishouden, de neerlaag was zoo verpletterend geweest en er daagden zoo weinig opbeurende stralen in het oosten, dat men ging wanhopen, dat men zijn plicht deed zonder veerkracht, zonder gloed, zonder vertrouwen in de almacht van de rechtvaardigheid onzer zaak. En dit duurde en bleef duren, verlammend, ontzenuwend, om een walg aan politiek te krijgen en de pijp aan Marten te geven. Er kwam een loome stilte over de gelederen ea zij die spraken vroegen en hervroegen Wachter, wat is er van den nacht? Wanneer eindigt hij, wanneer komt de dageraad? En zie de dageraad breekt aanVelerlei teekens verkondigen hem. In al onze kies- maatschappiien heerscht eert sedert lang ongekende opgewektheid, do zekerste voor bode der aanstaande overwinninge Mannen, die hun kwartier in het politieke invalieden- huis at aan het gereedmaken waren, komen terug en nemen plaats in het voors:e geii J nevens de oude strijdmakkers. Van der Tae- len is weergevonden en weergekomen Klinkt dit niet als een trompet van Jericho En Lefebvre, die niet wilde aannemen, zal zich laten gezeggen, nu onze Nant het goede voorbeeld geeft. Uk stekende lijsten worden opgemaakt, met geestdrift ontvangen. En het beste van alnog een paar weken ea er is een gat geslagen in de looden kap, die o: s zooveel jaren al kiemt op borst en hoofter is een bres geschoten in den Chiueesohon muur, die ons afzondert van de wereld, waar lucht en vrijheid mild rondstroomen. En van die eerste victorie gaan er nog veel andere uit, als wij maar goeden moed en goe den wil hebben. Een eerste stap is altijd moeilijk; maar ajs wij de katholieken in Mei wel den pas loeren, dan dansen z.j in Juni met goei ma nieren en wij walsen ze buiten met groot gemak. Mochte het waar zijn I De Burgemeester heeft van een milden onbekende veertig franken ontvangen voor de Stadsscholen. De heer Bossaeit, leeraar van 't middel baar onderwijs van den laagsten graad, voorloopig onderwijzer bij de staatsmiddel bare school onzer stad sedert 23 September 1887 is bepaald, tot die bedieningen be noemd. De heeren officieren der Burgerwachi zijn de verledene week overgegaan tot de voor stelling der kandidaten voor de graden van luitenant adjudant-majoor en van kwartier meester. De heeren Ligy en Van Tholl bekwamen de eenparige stemmen, deze laatste in vervanging van den Van Eeckliout, ontslaggever. De lotelingen van Westvlaanderen, voor den dienst aangewezen en begrepen in het getal manschappen voor de lichting van 1888 die de storting van 200 franks, door artikel 04 der soldaten wet voorgeschreven, niet gedaan hebben, zullen aan de leger oversten op 4, 5, 0, 7, 8 en 9 Juni ter hand gesteld worden. Wij verhaasten ons te melden dat ons uitgelezen muziek der Pompiers morgen, Zondag 13 Mei, van 12 tot 1 ure, in de groote zaal der Halle, een Concert zal geven, ten voordeele dor weduwe en weezen van eencn gewezen muziekant. Een bord zal aan den inging geplaatst worden om de giften te ontvangen. Een groot ongeluk is Dinsdag namiddag voorgevallen in de korte Meersch. De genaamde Gustave Gooren, oud 20 jaren, zinkwerkersgast, was aan liet plaat sen eerier allsidbuis aan den zijdsgevei van de woning der weduwe Duprez, hij vroclit met beide handen om een houlvast in de muur te krijgen, het schoot eensklaps uit, verloor het evenwicht on stortte van eene hoogte van vijf meters ten gronde. Hij werd terstond door de gebuurs opge nomen en ter woning geleid van zijnen baas, Hector Dethoor. Intusschen was men den heer Poupart gaan halen. Weinige stonden'daarna kwam de heer geneesheer Tyberghein toevallig de straat in, en het gebeurde gehoord hebbende begaf hij zich aanstonds ter voornoemde woning. Hij werd weldra opgevolgd door den heer Poupart. Beide dienden den onge lukkige de eerste zorgen toe; vervolgens werd hij tot het hospitaal geleid, alwaar M. Poupait bestatigds dat do neus van den jongen uit de plaats geraakt was alsook oen zijner handgewrichten (poignet). Aan de andere band heeft hij eene breuk bekomen. De geneesheer lukte erin den neus en de eene hand terug op hunne plaats te brengen ea vermaakte de andere hand. De staat van Cooren is voldoende. De on gelukkige, een echt brave en naarstige jon gen is in het lot gevallen en moet bij eenige weken ingelijfd worden. Zonderlinge omstandigheid eenige weken alvorens zijn vader moest ingelijfd worden, eene balk viel op zijn been hetwelk gebroken werd. De genaamde Mathilde, kiekenkoopster, heeft ji. donderdag morgend nog eens eenen konijnendief aan de politie bekend gemaakt. Nauwelijks was onze poliiie verwittigd of zij was op zoek. Eenigestonden later gelukte de agent Jan Iienet er in den dief bij den kraag te vatten. Men bevondl al lichte dat deze een zeker ge- lal konijnen en eene geit gestolen had. De dief-zat in de val. Het is heden, zaterdag avond dat de Be stuurraad onzer ievenge Willems-Fonds af- deeling de heeren medewerkers der concert voordrachten op een mooi avondfeest uitnoo- digt. Een lekker avondmaal wacht op lien in hut gasthof De Zon Groote ujarkt. Wij kennen de uitgenoodigden geuoegzaam om te kunnen verzekeren dat men daar een genoeglijken en genotvolle avond beleven zal. Daar zal het vermakelijk en geestig toe gaan. Vermaak u maar naar hartelust heeren gij hebt dat volkomen verdient! Maandag 11. reed een jongeling in vollen draf met een wagen waaraan een jong paard gespannen was, van IJperen naar Woesten terug. Omtrent de gemeente Brielen ver schrikte liet paard en ging op hol, met het ongelukkig gevolg dat de jongen uit den voorwagen viel. Ilij werd een einde ver ge sleept en had de rechter bil zeer gewond en de linker gebroken. Men beeft den ongelukkige tegen den avond op eeae slede naar zijn huis kunnen vervoeren. Jl. Zondag gingen eenige lief hebbers, waar onder een paar dames, zich wat verzetten op Zillebeekvijver. Hun schipje lag te midden de plas en zij moesten er zich, Lij middel van eene schuit naartoe begeven. Toen de schuit voor de tweede maal, met de laatste liefhebbers, het schipje naderde, keerde zij eensklaps om en allen vielen in het water. De heeren konden zich nog al gemak kelijk redden bij middel der koord waarmede hel schuitje voortgetrokken werdmaar de dames gingen ongetwijfeld het leven er bij verliezen, hadde de heer A. Gaimant, die ïveds op het schipje was, harén neteligen toestand niet begrepen en niet seffens in bet water gesprongen om haar te redden. Eenen tijd lang lieeft hij met de koord tusscheu zijne tanden de twee dames boven water gehouden en ze zoo tegen verstikking be vrijd. Gelukkiglijk en dank aan den moed en de tegenwoordigheid van geest van den heer A. Gaimant, zijn zij er alien met den schrik en een koud bad van afgekomen. Zulke moedige diensten, verdienen voor zeker eene belooning. Dezen morgend is nogmaals eert erg onge val in de renbaan onzer rijschool voorgeval len. Een officier der schutterij werd uit den zadel geworpen, met het ongelukkig gevolg dat hij zich in zijnen val den arm brak. Men zou waarlijk zeggen dat het noodlot zich aan de schutterij hecht. Bij onze burger wacht wordt zij zonder piechtplegingen afgesteld en bij het leger telt zij menigvuldi ge slachtoffers. Eerst een officier, die er het teven bij laat; kort nadien een onderofficier, die ter verpleging naar het hospitaal gedra gen wordt, en heden nog een officier die tot et-ne gedwongens rust veroordeeld is. En allen van hetzelfde wapen. Arme schutterij Het Bestuur dor stedelijke afdeeling van het Willems-Fonds heeft de eer ter kennis van het publiek te brengen dat de boekerij der afdeeling sedert eenige dagen verrijkt is van een aantal boekwerken. Ter volmaking der reeds verschenen kala- loog volgen hier de titels der nieuw ver schenen boeken De Prozawerken van J. Vuylstèke. Peer Jan, soldaat bij het 2UsLe, door De Prefer. Geschiedenis mijner Jeugd door Conscience. De Loteling, De Burgemeester van Luik, Herboren Liefde, door De Queker. Nagelaten Gedichten, door Van Duyse. Verlaten, door Papens. Hot Yzeren Graf, door Conscience. Ferdinand Huyck, door Lennep. Maria Lievens, door Buyst. Litteratuur en Kunst, door Sleeckx. Grieksch en Latijnsch Metrum, door Droo- genbroeck. Volkstafereelen, door Greyson en Lemon- nier. Tafereelen uit het Leven eens Dichters, door Willem Sanger. Bertha Baldwin, door Vr. Courtmans. Egyptische Koningsdochter, door Georg. Ebers. Warda, door Georg. Ebers. Lange Jan, door Versnayen. Met genoegen mogen we zeggen dat de Boekerij druk gevolgd wordt en de ver wachting harer instellers te boven gaat Dat strekt ter eere van het Iepersche publiek. Neen, ons volk is nog niet verkleefd aan den bijbel en werken als: Het Leven van alle Heiligen, het Vastenboekje, enz., nog heeft Rome het laatste woord niet gezegd ever den keus der boeken welke men den lezer wil in de hand steken. Wat ons volk wil, dat zijn liberale, vrijzinnige werken, die tot hart en geest spreken, die geen dweepers maken, maar menschen die nadenken, boeken waar in op iedere bladzijde de waarheid doorstraalt, waar broederliefde en vrijzinnigheid met lof bezongen worden, maar ook waar huiche larij, schijnheiligheid en luiaardij, onbarm hartig geschandvlekt worden. Ehwel, dergelijke boeken bevat de boeke rij. Als voorbeeld halen we slechts aan: Onze Vlaamsche Gewesten, Arm Vlaande ren, Ernest Staes, Sophia en nog zoo menige andere, waarvan de titels in de kataloog prijken. Ook durven we inel vol betrouwen zeggen dat de Vlaamsche boekerij, welke onze af deeling gevestigd heeft, het hare zal bijbren gen om onze moedertaal meer en meer te verspreiden, ons volk meer en meer op te voeden, en van Rome's juk, waaronder het reeds veel te lang gekluisterd ligt, af te trek ken. TE ÏJPERE^, op Zondag 3 Juni 1888, cm 2 1/2 ure 's namiddags. PROGRAMMA 1° Prijs van den Landbouw. Inge- gespannen drafloop 200 fr. waarvan 100 fr. aan den eersten, 70 fr. aan den tweeden en 30 fr. aan den derden. 2° Prijs der Beschermende Leden, Weiter Handicap) 500 franks. Voor alle paarden die sedert den in Januari geene som van 1000 fr. gewonnen hebben in een of vcrscbilligc prijzen. 30 prüs der Yperlée. Inter w'onalo bereden drafloop. Handicap par Uince), 800 franks, waarvan 500 fr. aan den eer sten, 200 fr. aan den tweeden en 100 aan den derden voor alle paarden. 4° Prijs van de stad. (PlatteVluchtloop met eisching) 800 franks. Voor allo paar den van 3 jaar en daarboven te eischen voor 2000 fr. 5° Prils van het Plein. Internationale ingespannen drafloop. Handicap par dis tance). 1,200 franks, waarvan 800 fr. aan den eersten, 275 fr. aan den tweeden en 125 fr. aan den derden voor alle paarden. Het Bestuur van den Sport hippique de zer stad heeft de eer het publiek kenbaar te maken dat het tot Zondag" 21 mal, te mid dag juist bij den boer J. Onraet-Parret, ge- vangcnissU aat de gesloten soiitnissien zal aanvaarden voor het bijzonder buffet dat, op den dag der paardenioopstrijden, op het Miuncpleiu moeien ingericht worden. Voor hel bestuur de secretaris, J. Onraet-Parret. Burgerstand van den 4 tot den 11 Mei 1888. fS-iilroorleas. Mannelijk geslacht 5. Vrouwelijk id. 5. Havvelïjken. Karei Verhaeghe, daglooner en Maria Vlae- mynck, huishoudster. Benjamin Dekeirel, gemeente-onderwijzer, en Mathielde Vandevivere, zonder beroep. verïïj diens. Pietei' Alstoin, gepensionneerd militair, 68 jaar, echtgenoot van Sophia Victoor, Plat- teelsiraat. Clemencia Resmulie, kloosterlinge, 41 jaar, St Jakobstraat. Anna Bossaert, zonder beroep, 83 jaar, we duwe van Franciscus Clement, Boterstr. Casimir Claeys, oud-onderwijzer, 80 jaar, weduwaar van Virginia Bonez, Platteel- s traaf Julius Joseph, kleermaker, 51 jaar, echtge noot van Mathielda Debruyne, Dixmude- straat. Kindorea beneden tie h' jaren. Manne'ijk geslacht 0. Vrouwelijk id. 1. 1. Rutten Legende van st-Evermaar. Men had, sedert eenige maanden, wel veel gelezen over de werkzaamheden dor afdeeling Volkskunde van 't Taalverbond, doch en kelen wisten dat de uitgestrektheid dezer in 't Vlaamsche land weinig bekende weten schap zoo wijd bedroeg. Het Vraagboek tot verzamelen van Vlaamsche Folklore, van Aug. Giltée, heeft op dit gebied voor velen een nieuwen gezichteinder geopend, en me nigeen tot mededeelingen of mede werking in dit vak aangespoord. Van daar dit paar bijdragen over Limburgsche folklore, 't Be treft eene volksoverlevering, tevens een merkwaardig voorbeeld, waarin godsdienstig gevoel, bijgeloof en wereldsch vermaak zich vermengen. Doch eerst een paar woorden over de plaats, waar de handeling plaats grijpt. Op 4 kilometers ten Z. van Tongeren ligt een dorp, dat 2004 inwoners telt en wiens grond gebied gedeeltelijk door den Geer of Jaar doorsneden wordt. Alhoewel Rutten (1) zóó is de naam dezer gemeente (Russon in 't fransch) eene tamelijk groote bevolking heeft, in vergelijking der talrijke weinig be volkte Limburgsche gemeenten, zou het geen oogenblik met onze sckoone Vlaamsche dor pen kunnen mededingen. Geen enkele straat is geplaveid en bij regenachtig weder wordt de kleigrond gelijk zeep, waarop men lastig vooruit kan. De huizen, die veelal een armoedig uitzicht hebben, staan onregelmatig gebouwd en houden, om zoo te zeggen, maar half aan elkander. Op verscheidene plaatsen, tusschen do woningen, liggen groote poelen, soort van mestputten, gevuld met groen vettig water, dat bij zware regens overloopt en eenen on- aangenamen indruk op de reukorganen ver wekt. Hier en daar een gemetselde vierkante bornput, waaruit men een geel water boven baalt en waar iedereen zich komt bevoorra den, dewijl het plaatsen van pompen in de huizen zeer kostelijk valt, omdat de kwel te diep moet gezocht worden. Het kerkje, uit rooden baksteen, met eeni ge verouderde, van vroegertijd overgeblevene deelen, is omringd van een kerkhof, waar enkel een tiental lomp gekapte arduinen o (1) Opvolgentlijk gekend onder den naam van Ruth, Rothom, Riwcclion, Rutten en Rudson. (F, Driesen).

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 2