Groote Paardealoopstrij den Brusselsche Briefwisseling. Volksoiidemcliting betrekkelijk de razernij. STADSNIEUWS. bericht op Zondag 3 Juni 1888, om 2 1/2 ure 's namiddags. Gouden bruiloft. Naar Ylamertinghe. Uitstapje. Burgerstand Kemmel. West-Niemvkerke. levensmiddelen en werd er op de onver schilligheid gewezen, waarvan sommige fabrikanten van eet en drinkwaren zich schuldig maken. Intusschen is dit onderwerp verre van uitgeput en valt er voortdurend wat nieuws op dit gebied te vermelden. Men most zich eigenlijk verbazen over het talent en de handigheid die vele vervalschers blijken te bezittenzij passen de wetenschap op hunne schuldige nijverheid toe op eene wijze, die werkelijk ecne betere zaak waardig is. Om eene van de vele voorbeelden te noe men. Een vruchtengelei die te Parijs op het stedelijk laboratorium ter onderzoeking werd aangeboden, bestond uit een zeeplant van de familie der algen, die door fuchsine rood was gekleurd, terwijl uc eigenaardige reuk. die zulk een vruchtengelei behoort to hebben, daaraan was toegevoegd door eene essence, waarvan wij hier bij wijze van merkwaar digheid, de samenstelling mededeelen. De samenstelling nu was: vijf deelen azijnzuur aetbyl; vier deelen wijnsteenzuur; een deel benzolzuur, een deel appelzuur en eindelijk een deel adelhyde. Do heer Girard, de directeur van het la boratorium, geeft ook de samenstelling op van negen andere mengsels van scheikundige verbindingen, door wier toepassing men er in gelukt is de eigenaardige geuren van frambozen, ananassen, meloenen, peren, appelen, kersen, perziken, abrikozen en pruimen na te bootsen. Heeft men nu een maal dergelijke prseparaten in zijn bezit, dan behoeft men slechts eene of andere stof te nemen, die op de na te bootsen vrucht gelijkt en men kan zooveel confituren, ge leien en siroopen fabrikeeren als men zelf wil. In Frankrijk worden dagelijks ongeveer 16 2 millioen kilogrammen meel verbruikt of ongeveer zes milliards kilogram per jaar. De vervalschingen nu, waaraan dit hoogst belangrijke levensmiddel bloot staat, zijn ongelukkigerwijze veel talrijker dan men wel algemeen weet. Het wordt bijvoorbeeld aan vochtige lucht blootgesteld, ten einde het, door het opnemen van water, zwaar der te maken; daardoor verandert tevens het gluten en wordt het minder geschikt voor de broodvorming, terwijl het bovendien veel eerder beschimmelt. Het normale wa- tergehalle van eene goede meelsoort bedraagt van tien tot achttien percent. Bedraagt het meer, dan kan men er zeker van wezen, dat er eene hoeveelheid water kunstmatig aan toegevoegd is. Verder mengt men onder het korenmeel allerlei andere meelsoorten, die afkomstig zijn van boonen, erwten, maïs of aardappelen. Deze meelsoorten zijn zwaar der daa het gewone meel en geven den ver valschers dus een voordeel. Men kan vele van deze vervalschingen ontdekken, door het meel achtereenvolgens aan de dampen van salpeterzuur en van amoniak bloot te stellende roode kleur die het meel dan anneemr, verraadt de tegenwoordigheid der vreemde stoffen. Brussel, 18 Mei 1888 Sedert mijnen laatsten brief hebt gij de lijst Guillery zien verschijnen en bestatigd welk onthaal zij verworven lieeft. Het is reeds lang dat men weet dat het moeilijk is iedereen te voldoen, men mocht zich dus niet verwachten de samenstelling door het Comi- teit-Guillery vervaardigd als een brief in den post te zien doorgaan. Maar zeker verwacht te men zich ook niet ze te zien verwerpen, niet alleen door de Ligue en door de Asso ciatie, maar nog, en bijna met verontwaar dig ng, door een aanzienlijk deel der kandi daten die zij voordroeg. Asa, wat heeft dit Gomiteit dan gedaan, waarom zijne lange onderhandelingen, zijne talrijke besprekingen, indien het zich zelfs niet verzekerd heeft .van de toestemming der lieden die hei op zijne lijst bracht? Maar dringen wij niet aan. Alle hoop is niet verloren. Het Comiteit-Guillcry heeft, zonder ontmoediging, zijne laak hernomen; misschien zal het ditmaal beter gelukken. Van den anderen kant, een nieuw Gomiteit richt zich in met het doel eene verzamelings- lijstop temaken. Dat Comiteit, samengesteld uit invloedrijke personen, heeft kans te ge lukken: zijne leden verbinden zich geene kandidatuur te betrachten. Het zou al de kansen hebben indien het daarenboven be sloot geene onzer oude afgevaardigden voor te dragen. Het is eene denkwijze welke hier van gis teren niet dagtcekent, dat alle poging tot eendracht, tot overeenkomst, tot samenvoe ging zal mislukken vóór de kwestiën van personen, die onze hoofden verdeelen. De talrijke en verschillige proeven tot hier toe aangewend, toonen van langsom meer de juistheid dezer meening. Waarom dus niet overkomen? Men heeft kunnen zeggen, ofschoon het eene domheid was: Dat de koloniën ver- gian liever dan een grondstelsel. Maar nimmer is het iemand in 't gedacht gekomen eene groote partij tot de onderlaag te ver- oordeelen, den gang des vooiuitgangs in een land te belemmeren, liever dan eene kleine groep mannen, hoe verheven zij ook zijn zijn mogen, tot eenen oogenblikkelijken af tocht te veroordeelen. Nemen wij nieuwe mannen. Ik veronder stel dat men er in het arrondissement Brus sel wel vier-en-twiutig vinden zal. En indien wij vier-en-twintig goede liberalen naar de Kamers zenden, al waren het nog geene welsprekende redenaars of politieke geesten, wij zullen den klerikalen eenen harden slag toegebracht en het vertrouwen wedergege ven hebben aan de gansche liberale partij, welke onze oneenigheden zoodanig ontmoe digen, dat onze vrienden in zekere plaatsen spreken van aan den strijd te verzaken. Een Brusselsch dagblad, dat zich nochtans niet gauw ontmoedigt, zegde onlangs, toen de bekendmaking der lijst-Guillery opnieuw de bewip.en deed uitbarsten der groote ver deeldheid die onder de hoofden van het Brus selsch liberalism bestaat, Aangezien wij er niet in gelukken malkaar te verstaan, en dat de persoonlijke kwestiën bij ons zooveel aanzienlijkheid verworven hebben dat al de andere maar bijhoorige kwestiën zijn, laten wij de klerikalen doen en gaan wij slapen. Met dezen raad te volgen, die overigens maar gekscheerderij was, zouden wij gevaar loopen lang te slapen, en de vooruit gang ook. Ruimen wij liever de hinderpalen uit den weg, die de verstandhouding belem meren waar hot kiezerskorps gretig naar wacht, en zeggen wij tot dezen die deze poging willen tegenkanten: Gaat u... voor eenigen tijd verbergen. Ziehier, voor wat de staatsbedienden aan gaat, twee getallen uit ofllciëele documenten getrokken In 1855, beliep het getal agenten van den Staat tot 14497; het bedrag hunner jaarwed den tot 23.361.310 fr. de gemiddelde jaar wedde tot 1473 fr. In 1885, zijn er 28.184 agenten van den Staat; zij kosten voor jaarwedden 60.235.104 fr. en de gemiddelde jaarwedde is van 2137 franks. Onnoodig op deze cijfers aan te dringen, zij zijn weisprekend. Bemerk dat het leger in deze optelling niet gerekend is. AKenteekens van den hond van razernij verdacht. Moet als verdacht aanzien worden Alle gekende hond die,, tegenstrijdiglijk met zijn karakter, de leden der familie van zijnen eigenaar of andere vreemde personen aanrandt, zonder er door zijne rol van wachter toe aangehitst te zijn. B. Benige onderscheidene kenteekens van de razernij des honds. In de eerste dagen barer veropenbaring schijnt de razernij maar eene enkele ont steltenis te zijn. De hond die er van aange daan is, toont zich eerstens droevig, stilzwijgend en zoekt de eenzaamheid; maar ongerust en ontsteld, gaat en komt hij, legt zich neder en staat seffens op, wandelt, riekt en krapt den grond met zijne voorste poolenmet oogenblikkenschijnt hij spooken te zien, werpt zich vooruit en huilt. Zijn aanzien is meer of min vast en verwilderd. Wanneer de noodwendigheid van te bijten zich begint te veropenbaren, voldoet hij die op levenlooze lichamen, meubels, tapijten, schoenen, strooi, enz. De overvloed van de kwijl wordt dikwijls, maar niet gedurig, in de razernij opgemerkt. De stem is heesch, bedekt en het geblaf is in eene onderbrokene huiling veranderd. De razende hond is ongevoelig aan slagen en zelfs aan verbrandingen. Hij is altijd fel aangehitst door het zien of het geblaf van een anderen hond en springt met woede naar hem toe. De tegenwoordigheid van een gezonden hond verwekt gewoonlijk denzelfden indruk op de dieren van.de andere geslachten die van de razernij aangedaan zijnen het is merkbaar dat deze hond als dan eene groote vrees veropenbaart en zoekt te vluchten om aan bet gevaar dat zijn instinkt hem ingeeft te ontsnappen. Hij geeft alzoo een tamelijk zeker middel om do razernij, bij het dier in broei, te ontdekken. C. Zorgen aan een persoon te geven door een razenden of verdachten hond gebeten. De eenige kans van behoeding voor de personen die door een razenden hond gebe ten geweest zijn, is de spoedigste en de volmaakste branding mogelijk der wonden en zelfs der eenvoudigste krabbingen door den tand dezes honds veroorzaakt. Voor de branding, moet men zorg hebben het gebeten lid seffens boven de kwetsuur, bij middel van eenen welkdanigen band straf gebonden, als de plaatsing er van mogelijk is, te persen en men moet, daarenboven, de wonden met veel water wasschen en geweld doen er het vocht met de vingers uit te drukken. Met de aankomst van lut warme jaarge tijde, achten wij het nu tig bovenstaan le Volksonderrichling opmeaw onz?n lezers mede te deelen, w int i.u zijn de gevallen van razernij veel talrijker dan in t winter seizoen en daarom hoeft het publiek wel te welen wat er bij dergelijk voorval te doen staat. g VAN DEN 27 MSI 1883. KIESKOLLEGIE der kantons Ypereti. De Voorzitter van het Iloofdbureel brengt ter kennis aan de kiezers dat hij de voor stelling der candidaten, hunne aanveerding en de lijsten der getuigen, die zij zullen aangewezen hebben, zal ontvangen dep Maandag 21 Mei 1888, van 2 tot 4 uren 's namiddags, in de Raadkamer van het Paleis van Justicie. Eens dit tijdbestek verloopen, zal geene voorstelling of aanveerding van candidatuur nocli aanwijzing van getuigen meer ontvankelijk zijn. De officiëele lijst der candidaturen zal ter inzage liggen van den 22 Mei 1888, ter zelfde plaats en uren. De Voorzitter, J. IWEINS. TE UPEEIETO, PROGRAMMA: 1° Prijs van den Landbouw. Inge- gespannen drafloop 200 fr. waarvan 100 fr. aan den eersten, 70 fr. aan den tweeden en 30 fr. aan den derden. 2° Prijs der Beschermende Leden, [Welter Handicap) 500 franks. Voor alle paarden die sedert den 1" Januari geene som van 1000 fr. gewonnen hebben in een of verschillige prijzen. 3° Prijs der Yperlée. Internationale bereden drafloop. [Handicap par distance), 800 franks, waarvan 500 fr. aan den eer sten, 200 fr. aan den tweeden en 100 aan den derden voor alle paarden. 4° Prijs van de stad. (PlatleVluchtloop meteisching) 800 franks. Voor alle paar den van 3 jaar en daarboven te eischen voor 2000 fr. 5° Priis van het Plein. Internationale ingespannen drafloop. [Handicap par dis tance). 1,200 franks, waarvan 800 fr. aan den eersten, 275 fr. aan den tweeden en 125 fr. aan den derden voor alle paarden. Het Bestuur van den Sport hippique de zer stad heeft de eer het publiek kenbaar te maken dat het tot Zondag' 27 mei, te mid dag juist bij den heer J. Onraet-Parret, ge- vangenisstraat de gesloten soumissien zal aanvaarden voor het bijzonder buffet dat, op den dag der paardenloopstrijden, op het Minneplein moeten ingericht worden. Voor het bestuur: de secretaris, J. Onraet-Parret. De bewoners der Tempelstraat bereiden zich om Maandag aanstaande de gouden bruiloft der echtgenooten Plancke-Van de Woesteyne te vieren. Het feest zal aanvang nemen met eene misse en een Te Deum, die in de St-Niklaas- kerk zullen gezongen worden. De eerbiedwaardige jubilarissen zullen in open rijtuig naar de kerk gevoerd worden; Een bloemtuil \an eersten keus is hun voor beschikt. Een lekker ontbijt zal hun en al hunne famieljeleden aangeboden worden. Al de huizen der buurt zullen met de vaderiand- sclie kleuren versierd zijn en eene schitte- rende verlichting zal het feest sluiten. Vergeten wij niet hierbij te voegen dat de echtgenoot Plancke sinds vele jaren reeds bij M. Valcke werkzaam is en dat hij er zich immer door zijnen vlijt en zijne eerlijkheid heeft weten te onderscheiden. Zondag avond, ongeveer om 11 ure, zijn er kwaaddoeners gebroken in de herberg Den Vinkenboom, terwijl de bewoners naar Vlamertinghe ter kermis waren. De politie verwittigd zijnde, heeft zich ter plaats bege ven ea heeft er alles gesloten, wat open gebroken was; zij is daar verbleven, tot dat de bewoners van Vlamertinghe terugkwa men. Het is morgen dat onze moedige Pompiers met hun muziekkorps naar Armentiers, naar het muziekfeest gaan. Wij wenschen liun veel bijval en nog meer geluk. Eo dat zij zich ook naar harte lust vermaken. yaa dsa 11 tot den 18 Mei 1888. Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id. 8. Iliuveti j kers. Paul Lauwers, doctoor in de rechten en kandidaat-notaris, en Ernestina Duval, zonder beroep. Narcissa Smals, huishoudster, 67 jaar, echt- genoote van Ignaas Deholiander, Zaalhof, Karei Verhellen, beeldhouwer, 30 jaar, echt genoot van Clementia De Cock, Lombard straat. Khaderesj toesiedlesii tlo jaren. Mannelijk geslacht 0. Vrouwelijk id. 1. Maandag 21 Mei 188S, zullen de bureelen van hst Stadhuis gesloten worden, ter uit zondering van dit des burgerstands, dat zal toegankelijk zijn voor het publiek van 9 tot 10 ure 's morgens. Er werd ons overgebracht dat vele lieden, met een stuk van vijf centiemen in de hand, jongstleden Zondag den verkooper opzochten om zich een Weekblad aan te schaffen, in de mcening dat hetgeen te Kemmel en in het omliggende sedert een veertiental dagen voel belachen is, er zou behandeld worden. De teleurgestelde lezers mogen het niet euvel opnemen, dat wij over die zaak stom blijven. De persoon, over wiens gedrag veel ge sproken wordt, is immers een kalote, en al wat hij bedreven heeft is immers een kalote- trek. Wel is waar, zijne manieren verschillen eenigszins van de gewone broertjesmanieren, maar in den grond, het komt toch altijd op hetzelfde uit... kalotemanieren, te schandig dus om besproken te worden. Daarom willen wij niet verder uitbreiden. Enkel zullen wij onze geliefde lezers her inneren dat zij zich altijd moeten zwichten van kwezels en pilaarbijters, 't zijn echte Ons Heerebedriegers, ja 't zijn duivels in menschenvel. Verledene week, te middenin, dus toen iedereen het minst tijd had, kwam een lid der Bestendige Deputatie een onderzoek doen nopens de liandteekens welke ingezameld werden tot behoud der gemeenteschool. De uitslag van dit enkwest kennen wij niet en, daar wij niels ruchtbaar maken dat wij niet juist en klaar weten, bijgevolg dat wij in volle zekerheid niet mogen bevestigen, zullen wij ons bij dit onderzoek niet langer ophouden, maar spreken over een feit dat er mede in nauwe betrekking staat. Zonder omwegen te maken, zullen wij zeggen dat wij willen handelen over Petje Gallens en zijne Louise. Petje Callens en zijne Louise, die te zamen in de pastorij gehuisvest zijn, leven er als twee zielen in 'nen kloef, dat is gekend, en dat was nog te zien binst het voornoemd onderzoek. Zijde aan zijde, stonden zij, door een openstaande gevelvenster, een d'ubbel- kijker voor de oogen, te gapen naar het gemeentehuis. Waarom? Stond hetgeen in 't gemeente huis omging in betrekking met Callen's werk en met Louise's keuken? In geener deelen. Daarom kunnen wij dat maar op volgender wijze uitleggen Petje Callens vergeet zijnen plicht om zich gestadig te bemoeien met zaken die zijn hobbelig persoon niet aangaan. Vergeten wij toch niet dat het enkwest, welk gedaan werd, niets dan een gevolg is van zijne onbeschaamde handelwijze in de schoolkwestie, en dat het dus natuurlijk is voor hem ten allen tijde een oog in 't zeil te houden, opdat liet schipje, waarop hij vaart, geene schipbreuk lijde. In alle geval, wij verstaan niet wat zijne Louise daar aan zijne zijde te doen had. Schoon zulks Petje Gallens alleen betreft, zouden wij toch, zoo zijn knobbelig persoon ons eene opmerking toelaat, zijne aandacht trekken op de vreemde zonden welke hij aldus bedreef, en hem aanraden, in 't ver volg, zoo hij zich aan zijne Louise wrijven wil, wat meer uit het zicht van brave men- schen te gaan. Germana. Mijn vriend, Suske Hespeslag, schrijft mij uit Kemmel de volgende korrespendentie, welke ik met genoegen de lezers van het Weekblad mededeel. ■■nmi j[f III II i ui3g>fr-^«E*gEa provincial!" kihzirg «3» nffiyj'i'nrrs (Geboorten. O verlisJ «lens.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 2