GAAI HO L LING Uit Bikschote. De lieve, lieve Meuleneirkens 1 YERSCH1LLIGE TIJDINGEN. Yan alles wat. Boden. Burgerstand van Poperinglie. ■a Gemeente Hollebeke. gegeven op Zondag 1 Juli 1888, Zoudt gij niet meenen dat het aan iedereen vrijstaat veel of weinig en zelfs niets in de schalen te geven? Hewel, zoo gij dat peist, gij bedriegt u, inen moet hier geven en bo vendien veel geven. Tot bewijs: Een persoon, dien ik niet noemen zal, omdat zijn naam u niet kan schillen, legde in de schaal eenen cent, bijgevolg twee cen tiemen te veel. Nauwelijks was het geldstuk neergelegd, of de pastoor vroeg hem op barschen toon Moet ge niet weèr hebben? Hoe vindt ge het? Is 't niet treffelijk? Later snauwde hij tot zekere vrouw: Geef gij voor uwen man hij geeft niets Proper niet waar? Waardig van 'nen pas toor! En zeggen dat dit alles plaats grijpt in de kerk, in het huis Gods, waar iedereen in het grootste stilzwijgen, met den grooten eerbied moet verblijven; en zeggen ook dat het de pastoor is, hij die tot voorbeeld zou moeten strekken, die zulke schandalen begaat, die zulke verergernis geeften zeggen nog dat hij het is die de zonden van onaandachtig mis te hooren, van verstrooidheid in de kerk, en Yan oneerbiedigheid in Gods huis, ver geeft Waarlijk, ik versta er mij niet aan! Als ik zulke dingen in de kerk zie gebeu ren en dan wat beschouw hoe onze zwart rok en zijns gelijken gedurig te werk gaan, ik maak mij en gedacht dat het meer dan noodig is dat de tijden wat veranderen en dat die vogels gekortvlerkt worden, om wat beter hunne plichten te kwijten en de men- schen in vrede te laten. Daarmeê sluit ik mijnen brief. Tot wederziens, heer Uitgever. Een 'Nouternare. Achtbare burgers van Bikschote, een laat ste woord De gemeente staat op sprieten. Wie is daar de schuld van? Wie zijn de ruziemakers? Onnoodig het te zeggen, geheel de gemeenta weet het. Zondag laatst heeft men trachten zand in uwe oogen te strooien, met nevens de questie te slaan, met te spreken van con gregatiën, zondagscholen, biecht, O.L.Vrouw enz. Maar wat heeft dat al gemeens met de zake van Bikschote? Ja, dat men het wete, de Bikschotenaars hebben allen eerbied voor den godsdienst, in de verhevene beteekenis des woords, maar niet voor bedekte zakvulderij, noch voor eenen baatzuchtigen en onverzadelijken pas toor, die misbruik maakt van zijnen invloed om eene geheele gemeente onder den voet te houden. De pastoor in zijne kerke en de burgemeester op het stadhuis, zoo willen het de burgers van Bikschote, en zoolang er een druppeltje vlaamsch en onverbasterd bloed in onze aderen zal stroomen, zoolang zullen wij het onthouden dat men eenen kaakslag gegeven heeft aan de wettige gekozenen des \olks, aan de leden van den gemeenteraad, en dat men een treffelijk en braaf burger, die eerste schepen was en 16 jaar in den Raad, en die de beenen van onder zijn gat loopen zou om 'nen mensch plezier te doen, versteken heeft. Wij willen burgemeester die, onafhanke lijk, te zamen werkt met den Raad voor het welzijn der gemeente, maar geen zulk een, die alles doet en achterzegl wat de pastoor hem ingepompt heeft. Vanneste, ik wil zeggen Vermeersch, is nu burgemeester; maar de tijd zal komen dat het volk zal toonen dat het niet getergd wil worden, dat het zijne gekozenen, de leden van den Raad, zal wreken over den smaad hun aangedaan, en dat het die verraders en die valschaards met kiekens en pouliadienen in uitnemende gramschap naar de mane zal jagen. Amen. Point Final. Meimaand, Bloeimaand. (Polilisch volkslied). Eene wreede pijn! Cordes, 22" december 1887. Sedert lang leed ik lievig aan hoofdzeer; deZwitsersche Pillen Hertzog (1 fr. 50 de doos) hebben mij ten volle van die wreede pijn verlost; gij moogt mijn getuigschrift in de bladen laten afkondigen. (Handteeked gewettigd). Grille Parent. Neemt u in acht voor de talrijke namaak sels der Zwitsersche Pillen, M. Pélerin, apotheker, 12, Schildknaapstraat, Brussel, is algemee.i depositaris; schrijft hem indien gij denkt dat men u eene namaking in de hand gestopt heeft. De zon bij middernacht. Geduren de dit tijdstip van het jaar, levert Noordwe gen het wonderbaar schouwspel op van volgende dagen zonder -nachten, gedurende dewelke de zon 24 uren lang de schilderach tigste streken der aarde verlicht, Dit treffend en grootsch schouwspel, die het bovenna tuurlijke paalt, is op dit oogenblik in zijnen vollen luister. Het is dien oogenblik dat 1'Excursion waarneemt voor eene reeks reizen in te richten naar Zweden, Noorwegen en de Noord-Kaap, waarvan het eerste vertrek plaats heeft den 14 Juni. Men zal de schoon ste deelen bezoeken van deze wonderbare streken, zoo weinig gekend van de belgische speelreizigers, voor welke reizen men kan beschikken volgens verkiezen, van 15 tot 45 dagen. De gelegenheid is buitengewoon schoon en velo belgan zullen er waarschijnlijk deel aan nemen. De prospectussen worden kosteloos ge stuurd aan al de personen die er de aan vraag van doen aan M. Parmentier, bestuur der der Excursion 109, Boulevard Anspach, Brussel. Reis naar Zweden en Noorwegen. Eene reeks aangename reizen kondigt zich aan voor de maanden juni, juli en augusti, voor het land der zon bij midder nacht. De reiswegen zijn gansch hernieuwd en de prijzen heel voordeelig. Het programma dezer reizen wordt gratis gestuurd aan al de personen die er de aan vraag van doen aan M. Cli. Parmentier, bestuurder der Excursion, 109, Boulevard, Anspach, Brussel. Geluk. Het geheim, om op deze we reld, waar niets volmaakt bestaat, zooveel mogelijk gelukkig te zijn, dat is door zich tevreden te stellen met wat bijna goed is (zonder toch daarom te laten naar het beter te haken). De heer Damper is een groote lekker bek en kan wat dood doen Op zekeren dag wandelde hij met zijnen dikken buik in de St-Huibrechtsgalerij, en wij kwamen hem te gemoet. Zeker goed gedineerd dezen middag? vroegen wij hem. Ja, antwoordde Damper, zich de lip pen lekkend, met een haasken, een kiek- sken en een kreeftje En met hoeveel waart gij? Vier. Vier voor een heelen haas, een kieken en eene kreeft Ja, ik en den haas, het kieken en de kreeft... dat maakt vier. Alle talen. Op den voorgevel van een der voornaamste hotels van Brussel stond er te lezen Hier spreekt men alle talen. Een onzer taalgenooten gaat binnen en begint eene samenspraak in 't vlaamsch, iets waarvan de hotelhouder geen woord verstond. Men vroeg hem wie in zijn hotel alle soorten van talen sprak? Maar, antwoordde de hotelhouder met waardigheid, 't zijn de reizigers! Eerbied voor de tong. Eene vrouw werd veroordeeld om de tong afsneden te worden, op het oogenblik dat men haat- die straf ging doen ondergaan, riep zij bid dend uit Snijd mij liever het hoofd af! Prospectus van een nieuw uit te geven Muzikaal tijdschrift. De abonnenten ontvangen gratis, bij iedere maandelijksche aflevering het handschrift van een beruch- ten gauwdief; met Paaschen de stof voor eene nieuwe zomerbroek en met Siiixen eenen nieuwen hoed. Daarbij een doorloopenden bon, waarbij zij alle maanden hun haar kunnen laten snijden en zich laten vaccineeren. Die drie jaar vooruitbetaald, ontvangt bovendien bij zijn overlijden een grafzerk met zijnen naam en zes zilveren lepels. Tusschen een jong koppel. Een jong koppel was aan 't praten over hunne gelukkige dagen Maar Alfons, indien ik het ongeluk moest hebben te sterven, zoudt gij dan nog hertrouwen? Hoe, wat denkt gij wel van mij, een keer is meer dan genoeg. Waartoe dienen de Uitheemsche be zittingen, vraagt schertsend een dagblad van Frankrijk, wat kunnen o. a. de Franschen doen in den Tonkin? -= Zij kunnen er koophandel drijven. Kunnen wij er onzen wijn verkoopen? Neen, de Chineezen drinken niets dan thée. Onze Lyonsche zijde, dan? Zij maken zelf zijde, die hun driemaal goedkooper kost dan deze van Lyon. Ons laken van Elbeuf? Zij zijn in katoen gekleed en koopen rene gansche kleedij voor een stuk van 2 fr« Schoenen Zij gaan barvoets. Zenden wij hun graan, als wij er te veel hebben? Zij eten slechts rijst. Maar wat drommelshebben wij dan in den Tonkin te verrichten Wij zullen er spoorlijnen leggen. En waartoe zullen ons die spoorlijnen dienen? Om Vennootschappen te stichten die actiën zullen uitgeven en om plaatsen te bezorgen' aan een twaalftal inge nieurs. Ik zie niet wat wij daarbij zullen win nen. Ik ook niet. In eene voorname straat van Antwerpen had een winkelier op zijn uithangbord doen schilderen Au Bonnet Beige maar op de bemerking dat hij liefst in 't Vlaamsch zijne waar zou aankondigen, deed hij ernevens zetten In de Beige Muts. Van opschriften gesproken mogen wij het ontstaan van nieuwsoortige bestatigen. Op de deureener vergaderzaal waarslechts fatsoenlijke menschen binnen mochten, had iemand geschreven G B uiten Aanstonds volgden een schoenmaker en een wijnverkooper uit de beurt dit voorbeeld; de exne liet boven zijne vitrien schilderen; oone V Sch de andere ins oenen F Waarna een regen- en zonneschermfabrie- kant het drietal aldus volledigde pluies sols Para Om aan het verzoek van onze lezers te voldoen zullen wij van heden af wekelijks de boden mededeelen, welke in onze stad hunne standplaats hebben. Zilveren Hoofd Rfjselstraat. Nieuwkerke:, bode P. Bodein. Vertrek: Woensdag en Zaterdag, otn 1 1/2 ure. Nieuwkerke, Mallepost. Vertrek uit IJperen: 's morgens om 6 ure, 's middags om 12 1/2 ure. Aankomst in IJperen: 's morgens om 10 1/4, 's namiddag om 4 1/4. Bronzen Hoofd, Rijselstraat. Neêrwaesten, bode Zaterdag, vertrek om 12 ure. Ilollebeke, bode Ch. Durie. Zaterdag, ver trek om 1 1/2 ure. Meesen, Mallepost. «Vertrek: alle dagen om 11 1,2 ure 's morgens; 's namiddags om 5 ure. Gifé de Commerce Hondstraat. Weslroosebeke, bode Ch. Verfaille. Za'erdag: aankomst om 8 ure, vertrek om 2 ure. Passchendale, bode Verbeke. Woens dag en Zaterdag, vertrek om 2 1/2 ure. Belgische Scheur Hondstraat. MoA-sle.de. bode L. Tanghe. Woensdag en Zaterdag, vertrek om 2 1/2 ure. Hótel de Gand, Hondstraat. Houthulst, bode Facquet. Zaterdag aankomst om 9 ure, en vertrek om 1 ure. Nieuwkerkebode Henri Bodein. Den Zaterdag, Dinsdag en Donderdag aankomst om 9 ure en vertrek om 1 ure. Kemmel, bode W. Vennem. Den Zater- terdag en Woensdag aankomst om 9 ure en vertrek om 1 ure. Merckem, bode Syssau. Den Zaterdag aankomst om 8 ure en vertrek om 1 ure. Zandvoorde, bode Desmarets. Den Zaterdag aankomst om 8 ure, vertrek om 3 ure. Dranoutre, bode Derycke-Verhaeghe. Den Zaterdag aankomst om 10 ure, vertrek om 2 ure. Pays-Bas Elverdinghestraat. VeurneMallepost. Vertrek uit IJpe ren; 5-50 's morgens, aankomst 10-10 m. 's Namiddags, vertrek ten 4-30 in. In de wintermaanden, vertrek uit IJperen ten 2-30 m. Zonne Markt. Rousbrugge, bode Bustraen. Vertrekt den Zaterdag, om 2 ure namiddag. Drie Koningen -, Groote Markt. Gheluvelt, bode Vanden Berghe. - Don derdag en Zaterdag vertrek om 3 ure. Wervicq, bode De Mol. - Vertrekt den Za terdag om 2 1/2 ure. Kleine Zon Groote Markt. 7 Roeselare, bode Reynaert. - Donderdag en Zaterdag vertrek om 2 1/2 ure. Parnassus-Hof Alfons Vandenpeereboomplaats. Staden, bode Vanheule. - Zaterdag ver trek om 1 ure. van den 17 tot den 30 Mei 1888. Geboorten. Mannelijk geslacht 7. Vrouwelijk id. 9. Huwelijken. Bouthé Julianus Renatus Cornelius, 27 j. dienstknecht en Lemahieu Amelia Silvia 27 j. werkster. Degraeve Henricus Cornelius, 24 j. dienst knecht, en Vandooren Juliana Cornelia 27 j. kantwerkster. Beele Amandus Fredericus, 33 j. werkman te Crombeke en Decoker Leonia 30 j. kantwerkster. Bollengier Carolus Ludovicus, 26 j. schoen maker, en Pacco Maria Eugenia, 21 j. dienstmeid. Overlijden». Cornells Barbara Cecilia, 67j. ongehuwd, zonder beroep. Brutein Philippus Bernardus Aloïsius, 76 j. zonder beroep, weduwaar van Delanghe Maria Theresia Amelia. Cardinael Regina Cornelia, 38 j. winkelier ster, echtgenoote van Turpein Tkeophilus Cornelius. Lefever Amelia, 72 j. sprinster, weduwe van Christiaen Ludovicus Josephus. Baillieul Amatus Renatus Henricus, 21 jaar, ongehuwd, dienstknecht. Kinderen beneden de jaren. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 3. H SI P5 H P3 a 19,00 15,75 15,75 17,67 18,75 8,00 2,79 19,400 700 800 700 400 7,000 18,866 i 19,00 15,25 15,00 18,00 18,00 8,00 2,79 3 18,000 700 800 400 800 6,500 14,670 Tarwe Rogge Haver Erwten Boontjes Aardappels Boter Luisterlijke door de Maatschappij St PAUL, ge vestigd ter herberg De Kroon, bewoond door Fideel Vansuvt, te Ilollebeke. @0 Cr. pi-ijzen. Inleg 1 fr. 30. Inschrijving in De Kroon, van 2 tot 3 ure, begin om 7 ure. Alle andere voorwaarden, naar gewoonte. Lieve, lieve meuleneirkens, Als gij opvliegt met den dag, Als gij ronkt uw' aardig airkens Die uw vreugd zijn en uw lach. Wacht u van de kleine jongens, Vliegt maar heen't gevaar is groot. Anders in de plaats van lieber, Krijgt g'een draadjen aan uw poot! 't Blaarken. dat z'u willen geven, Is wel frischen schijnt wel blij, Maar 't en zal u toch niet smaken, Want 't betaalt uw slavernij. Vliegt op hagen en op boomen, Mint uw vrijheid en verstoot Al het vleien van de jongens, En het draadjen aan uw poot. Als gij eenmaal z'jt gevangen, Vliegen moet gij naar hun wil, Hangen, slepen aan het draadjen, Nimmer rustig, nimmer stil. En gij hebt dan wel te roepen; Hulp te vragen in uw nood, 'tls te laat, mijn meuleneirken, 't Draadjen hebt gij aan uw poot En al komt gij ons vertellen Dat gij vrij zijt als de wind, Dat gij handelt naar begeeren, En gij nooit uw meester vindt, Och! dat zijn verloren woorden, En al schreeuwdet gij u dood... Hoe zoudt gij in vrijheid wezen Met een draadjen aan uw poot? Politieke meuleneirkens, Die uw vrijheid hebt verkocht, Die bij bazen en bij grootkop Eene sehoone plaatse zocht, Die in 't ruim niet meer kunt vliegen, En van vrijheid zijt ontbloot. Arme beestjens! ach de grootkop Bond een draadjen aan uw poot! En ge zegt ons dat ge vrij zijt, Dat ge doet al wat ge wilt, Dat ge vrij, vrank en rechtig zijt En de rest u niet en schilt. Dat ge werken zult en stemmen Vrij en vrank tot aan uw dood. Maar, baaskens tochde grootkop Iloudc het draadjen aan uw poot Ach! gij goede meuleneirkensI 't Was voor u een slechte kans, Als gij u liet vaste knappen, U liet vangen in den dans Van de politieke driften. Ach nu zit gij in den nood Want gevoelt wel dat het draadjen Heel gênant is aan uw poot... Zegtwie zal u laten vliegen En u helpen uit 't getreur! En wie toch zal u verlossen Uit de hand van mon seigneur? Maar gij blijft toch vastgebonden, Arme slaven tot den dood, Lijk de muldersoch! mijn baaskens! Met het draadjen aan uw poot 1"_ij g/-«. O 'ja." i iTirf'r*rP~TL H* W ÏH co GO GO G 0-1 00 co GO o> O C-ï midöenprijs per 100 kilo Verkochtte kwantiteit '2 3 a g 2 -3 U 2 O 2 GRANEN, ENZ.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 3