Clericalismus in Vlaanderen. s De Nederlanden. Dood van den keizer van Duitscliland. STADSNIEUWS. Een Uitstapje. Concert. Smartelijk Ongeluk. Turnhout. Uittr. 1 Senat. 3 Volksv. kath. Stemmers: 0000. Liberalen: Senaat. Geen strijd. Kamer. De heer Versluyssen, 170. Katholieken: Senaat. De lieer de Merode, 1007. Kamer. De heeren Coomans, 971; Dierckx, 1008; Nothomb, 917. WEST-VLAANDEREN. Brugge. Uittr. 2 Senat. 3 Volksv. kath. Stemmers. 0000. KatholiekenSenaat. De heeren Van Crombrugghe, 10S2; Van Ockerhout, 1109. Kamer. De heeren De Clerck, 1121; Ronse, 1099; Visart, 1105. Geen strijd. Diksmuide. Uitt. 1 Volksv. kath. Stemmers: 473.— Katholieken: Kamer. De heer de Lantsheere, 401. Geen strijd. Kortrijk. Uittr. 2 Senat. 4 Volksv. kath. Stemmers: 2526. Liberalen: Senaat Geen strijd. Kamer. Crombeke, 770; Gil- lon, 756; Van den Berghe, 757. Katholieken.- Senaat. Bethune, 1678; Lammens, 1644.Kamer, de Haerne,1688; Reynaert, 1697; Tack, 1678; Van den Peere boom, 1679. De katholieke kandidaten zijn gekozen. Oostende. Uittr. 1 Senat. kath. 1 \olks. lib. Stemmers: 0000. Liberalen: Senaat. Verbeke, 634. Kamer, de Stuers, 039. Katholieken Senaat. De Limburg, 666. Kamer. Carbon, 666. De katholieke kandidaten zijn gekozen. Roeselare. Uittr. 1 Senat. 2 Volksv. kath. Stemmers: 844. —Katholieken: Senaat. Van Outryve, 746. Kamer. De Jonghe, 754; De Montblanc, 761. Geen strijd. Thielt. Uittr. 1 Senat. 2 Volksv. kath. Stemmers: 551.— KatholiekenSenaat. Mulle, 456. Kamer. Beernaert, 496; Van- dcrbruggen, 503. Geen strijd. Veurne. Uittr. 1 Senat. 1 Volksv. kath. Stemmers: 911.— Katholieken Senaat. De Coninck, 810. Kamer. L. Visart, 413. Geen strijd. Ieperen. Uittr. 1 Senat. 3 Volksv. kath. Stemmers: 1078.=Katholieken: Senaat. Surmont, 930. Kamer. Berten, 917 Colaert, 943; Struye, 924. Geen strijd. PROVINCIE LUXEMBURG. Arlon-Virton. Uittr. 1 Senaat. Liberaal: Senaat. Crabbe. 670 stemmen. Arlon. Liberaal: Kamer. Tesch, 365. Geen strijd. Virton. Katholiek: Kamer. De Briey, 324. Liberaal: id. Ensch, 320. De katholieke kandidaat is gekozen. Batsnach (Bastogne). Uittr. 1 volksv. kath. Stemmers: 267. Katholiek: Kamer. Van Hoorde, 257. Geen strijd. Marche. Uittr. 1 Senat. 1 Volksv. kath. Stemmers: 280. Liberalen: Senaat. Geen strijd. Katholieken: Senaat. Orban, 266. Kamer. De Favereau, 266. Neufchateau. Uittr. 1 Senat. 1 Volksv. kath. Stemmers: 641. Liberalen: Senaat. Cajot, 297. Kamer. Do Moor 292. Katholieken: Senaat. De Limburg, 334. Kamer. Yanderlinden d'Hoogvorst, 334. De katholieke kandidaten zijn gekozen. PROVINTIE NAMEN. Namen. Uittr. 2 Senat. 4 Volksv. kath. Stemmers3588. —Liberalen: Senaat. Geen strijd. Kamer. Cuvelier, 1681De- thy, 1627; Finet, 1646; Hambursin, 1560. Katholieken: Senaat. De Bruges, 000; De Namur, 000. Kamer. De Moreau, 1895; Dohet, 1839; Doucet, 1820; Mélot, 1845. De katholieke kandidaten zijn gekozen. JDinant. Uittr. 1 Senat. 2 Volksv. kath. Stemmers: 1253. Liberalen Senaat. Geen strijd. Kamer. De Selys-Long- champs, 646. Katholieken: Senaat. d'Huart, 806. Kamer. De Liedekerke, 741; Thibaut, 791. Philippeville. Uittr. 1 Senat. lib. 2 Volksv. kath. Stemmers; 000. Liberalen: Senaat. De Labbeville. 610. Kamer. Mineur, 653; Tournay, 610. Katholieken: Senaat. Geen strijd. Kamer. De Baré, 662; De Caraman, 678. De katholieke kandidaten zijn gekozen. PROVINTIE OOST-VLAANDEREN. (Buitengewone kiezing.) Aalst. Stemmers: 1213.— Katholieken: Senaat. Liénart, 1165. Geen strijd. De liberale Associatie van Brussel heeft donderdagavond, in La Cour d'Angleterrs eene vergadering gehouden. Er was buiten gewoon veel volk. Het comiteit zou woensdag besloten hebben zich den strijd van dinsdag aanstaande niet aan te trekken en de drie duizend vijf hon derd die voor de kandidaten der Associatie gestemd hebben de volle vrijheid van han delwijze te laten. Aan het comiteit is een voorstel gezonden, onderteekend door .den heer Frick onder anderen, strekkende om te doen beslissen dat de Associatie een beroep doet tot de liberale kiezers die hunne stem aan hare kandidaten gegeven hebben, om hen te verzoeken hunne stem te willen uitbrengen op al de anti- clericale kandidaten, onder voorbehouding na de kiezing de middelen op te sporen om aan de liberale Associatie, in de brusselsche deputatie, de vertegenwoordiging te verze keren waarop zij recht heeft. Er zijn in de vergadering van donderdag brieven gelezen van de liberale Associatie van Dinant en ook van Rosselare, die vra gen dat de leden der liberale Associatie van Brussel de zegepraal der liberale lijst zouden verzekeren. De zitting is zeer onstuimig geworden. De hoeren Féron, Janson en Frick hebben het woord gevoerd. De heer Janson zegde dat de Associatie zich nooit bij de Ligue zal aansluiten zonder voorwaarden. De heer Frick vraagt de stemming over zijn voorstel. De verplichte onthouding is het verbond met de clericalen. Wij willen die niet De heer Féron zegt dat het comiteit der Associatie verlangt dat deze zich in de kie zing van dinsdag niet bemoeit. Hij onderwerpt aan de vergadering de vraag te weten of liet voorstel van den heer Frick zal in stemming gelegd worden. Slechts eenige aanwezigen steken de hand omhoog. De, heer Frick. Mijne verklaring zal eenvoudig zijn: Gij hebt ons voldoening ge weigerd. In mijnen naam zeg ik: Vaarwel, heeren bondgenooten der clericale partij De heer Féron. Ik denk dat de voor zitter niet moet antwoorden aan den man die zijn vaarwel heeft uitgesproken. Wij zeggen u: Ga stemmen voor de doctrinaire lijst en wij verzoeken u ons te willen verlaten. De heer Janson verwijt den heer Frick de beleediging en den hoon te gebruiken. Het voorstel der commissie wordt aange nomen met algemeene stemmen, behalve drie of vier tegen. Dit voorstel luidt als volgt: De Liberale Associatie verklaart niet tussclien te komen in de kiezing van 19 Juni. Zij laat hare leden de zorg over persoonlijk te handelen volgens hunne waardeering van den politieken toestand. De heer Frick verontschuldigt zich, om dat hij zijn gevoelen in te hevige woorden heeft uitgedrukt. Ik heb alleen willen zeggen dat uwe stemming aan de katholieken meer macht kon bijzetten. Uit het einde der zaal roept men: Gij hebt er gestaan De heer Frick.Ik heb er niet gestaan... Ik heb gedaan(Toejuichingen en gerucht.) De zitting wordt kwart na 11 ure geheven. De laats!e provintiale verkiezingen vesti gen nog eens de aandacht op den politieken toestand van Vlaanderen in het algemeen en doe ten duidelijkste uitschijnen welke de groote oorzaken zijn van Vlaanderens anti- liberalismus. Vooreerst is het bewezen dat op zeer wei nige uitzonderingen na geen strijd plaats heeft daar waar het platteland de overhand heeft. Alleen Nieupoort, Ronsse, Geeraards- bergen, en nog een paar kleine steedjes durven het wagen om op provinciaal gebied den strijd aan te vangen. Voor de grootere steden bemerkt men dat, terwijl de clerica len Antwerpen en Gent opgeven, de liberalen van hunnen kant Brugge, Mechelen, moeten verloren geven. Daaruit valt zeer gemakkelijk te bewijzen dat onwetendheid en afhankelijkheid de twee voorname oorzaken zijn van de macht van het clericalismus. Inderdaad, Vlaanderen door, van aan Maeseyck, tot aan Veurne, heerscht overal op het platte land eene betreurenwaardige onwetendheid. Mocht er al hier of daar eene school zijn, waar de onderwijzer tot een wezentlijk resultaat geraakte, daar heeft men al spoedig middel voor geweten en dan nog was hij verzwolgen in de groote zee van onwetendheid die alles overspoelde. Ziedaar waarom in onzen buiten zoo weinig liberalen gevonden worden. Alleen hier en daar ontmoet men nog eenenkern, personen, die met de stad veelvuldige betrekkingen hebben en misschien ook wel in de stad hunne studiën deden. Maar die kern is niet machtig genoeg om zich uit te breiden of eenigen blijvenden invloed op zijne omgeving uit te oefenen. En, gelijk altijd, dient lner ook de uitzon dering ter bevestiging van den regel. Zoo haast een kleine stad goede scholen bezit, die ook hunnen weldadigen invloed in de omliggende dorpen kunnen doen gevoelen, verdwijnt die hopeloozen toestand en wordt de liberale partij sterk genoeg om den strijd aan te gaan en soms te gelukken. Bij aldien, wel te verstaan, ue streek alleen lijde aan onwetendheid en niet tevens aan onwetend heid en afhankelijkheid. Men zie na wat gebeurt te Nieupoort en te Oostende. In de groote steden kan niet van onwe tendheid gesproken worden, tenzij misschien in Brugge. Alle steden, die weinig buiten gemeenten in hun kanton hebben, zouden dus moeten voor de provintie liberaal stem men dat is waar voor Gent en Antwerpen dat zou ook waar zijn voor Brugge en Mechelen indien die steden niet nog aan eene andere ziekte leden, namelijk gebrek aan onafhankelijkheid. Zoohaast zich, in eene stad van tweede orde, eene kwestie van intrest vermengt met de politiek is het zeker dat de eerste moet zegepralen. Kan men van princiepen spreken aan meusciien, die honger hebben? Ziedaar das de twee groote kwalen: eene is genoeg om de liberale partij machteloos te maken; wanneer de twee vereenigd werken is de 'strijd veelal hopeloos. Doch als de kwaal gekend is, moet van de gene zing niet gewanhoopt worden, en hier in derdaad is de genezing niet zoo moeilijk als men denken zou. Wie het liberalismus in Vlaanderen her opricht en steunen wil, moet streven naar het genezen der beide kwalen, moet dus Vlaanderen onderwijs schenken en de stof felijke belangen van het Vlaamsche volk behartigen. Dat programma nu is juist het programma der Vlaamsche Beweging. Zooals den strijd heeft opgevat moet zij recht naar het gewenschte doel leiden. Dat hebben reeds allen herkend, die weten wat in Vlaanderen gebeurt en die een helder oog hebben voor de behoeften van ons volk. Zooals wij het reeds dikwijls herhaalden, voor de liberale partij in Vlaanderen geene redding dan in de Vlaamsche Beweging: De liberalen in Vlaanderen zullen Vtaamschgezind zijn of zij zullen niet zijn. Zullende leiders niet stijfhoofdig blijven en alle waarschuwingen versmaden? Zullen zij niet te lang wachten om de waarheid onzer woorden te erkennen I God geve 't I Met den dag zal het gevoelen meer veld winnen hoe betreurlijk het was dat de Nederlanden in 1830 werden gescheiden voor de tweede maal. Een onzer oiBciëele geschiedschrijvers, geen orangist, geen flamingant nochtans, o neen, zeker! M. Theodoor Juste heeft het zeer uitdrukkelijk gezegd Les Beiges ont deux malheurs dans leur histoirehun c'est de riavoir pu suivre les Ilollandais au X Vle siècle-, l'autre c'est d'avoir dü les quitter au XIX". Dit is zeer waar. Bij elk gevaar dat ons bedreigt, Hollanders en Belgen, gevoelen wij hoe zwak en machteloos wij zijn van elkander gescheiden. B;j eiken stap vooruit, dien wij doen op de liaan van voorspoed, rijkdom en ontwikkeling, gevoelen wij ook hoe de Nederlanden het benijdbaarste land der beschaafde wereld zouden zijn, indien zij vereenigd gebleven warenhoe machtig wij al spoedig weer zouden worden, indien wij weer hand in hand te zamen dezelfde wegen mochten volgen. Die waarheid dringt zich op, en de Flan- dre Libérale heeft het moeten bekennen op deze wijze: Wij gaven reeds de voornaamste uit- slagen te kennen van den groei der bel- gische bevolking in 1884. Het onderwerp is belangrijk genoeg om er op terug te komen. Wij hebben op veel bijzonderheden te wijzen, die geen plaats konden vinden in ons eerste artikel. De bevolking van het koninkrijk groeit snel aan van jaar tot jaar. Opdat onze lezers er zich een gedacht zouden kunnen van maken, leggen wij hun de cijfers der laatste jaren voor de oogen. De aangroei was: in 1881 van 65 duizend zielen. in 1882 70 in 1883 in 1884 65 in 1885 60 in 1886 70 Het gemiddelde getal is van 70 duizend zielen. Zulke aangroei is verwonderlijk hij belooft ons eene bevolking van 6 millioen voor 1887 en van bij de 7 millioen voor het einde der negentiende eeuw. Ons met hetzelfde onderwerp bezig hou- dend, drukten wij 't vorige jaar onze spijt uit over de politieke scheiding van Belgie met Holland. Dit laatste laad, zooals wij het deden opmerken, zal omstreeks het jaar 1900 daaromtrent zes millioen inwo- ners hebben. Da twee landen vereenigd zouden er dertien millioen tellen. Dank aan de kleine uitgestrektheid van hun grondgebied en aan hunne groote rijkdom- men, zouden de twee volkeren de verdedi- ging hunner onafhankelijkheid tegen allen vreemden aanval met welgelukken kunnen ondernemen. Het is hoogst betreurens- waardig dat men het niet beproeve eene volledige toenadering tussclien de twee volkeren te bewerken. Ons statasbestuur zou moeten trachten de nauwste betrekkingen met onze Noor- derburen aan te knoopen, de volkomenste samenstemming van belangen tussclien de twee natiën te doen ontstaan. Wij zijn geheel en al van het gedacht der Flandre libérale om deze en nog vele ande re redenen, en telkens als de gelegenheid zich zal voordoen om die gedachten bij ons volk te doen ingang vinden, zullen wij haar gretig aangrijpen, in de diepe overtuiging dat alleen de hereeniging der Nederlanden in een handels- en verdedigings-verbond de toekomst voor beide landen kan verzekeren. Potsdam, 15 Juni. De keizer is om 11 ure schier zonder dood strijd overleden. Friedrich -Wilhelm-Nicolaus-Karl, keizer van Duitschland, werd den 18 October 1831 geboren. Hij trad den 25 Januari 1858 in het huwe lijk met Victoria-Adelaide, dochter der ko ningin van Engeland. Uit dit huwelijk werden zeven kinderen geboren, waarvan de oudste, Friedrich-Wil- lielm-Victor-Albert, den 27 Januari 1859 geboren werd. Deze is geroepen zijnen vader als keizer op te volgen. De overleden vorst werd den 9 Maart 1888 keizer gekroond. Morgen, zondag, doet de schutters maat schappij der Burgerwacht een uitstapje naar Veurne, om deel te nemen aan de groote schieting, die aldaar gegeven wordt. Wij wenschen hen veel vermaak en zoo veel bijval als verleden jaar. Morgen, 17 Juni, om 5 ure 's avonds, geeft het muziek der Pompiers, onder het bestuur van den lieer J. Wittebroodt, een schoon concert in den hof van het zomerlokaal der maatschappij de Concorde. Ziehier het programma 1. L'Ansouisienne, marche pro- vengale, G. Michiels. 2. Berlin, wie es weint und lacht, ouverture, Gonradi. 3. Souvenir de l'op. Le Tann- liaiiser de R. Wagner arr. p. L. Weckesser. 4. La Babillarde, morceau de sa lon, Eilenberg. 5. Stadt und Land, polka-ma zurka, Strauss. 6. Marche guerrière et hymne de combat, de l'op. Rienzi, R. Wagner. 7. L'Amour mouillé, valse, O. Métra. Vrijdag morgend, rond 10 1/2 ure, is er in de Statie van Komen een schrikkelijk onge luk gebeurd. De treinoverste die op Oostende rijdt is er doorzijn eigen trein overreden geweest. Hij sprong van eenen wagen terwijl de trein nog in gang was, viel en werd in stukken gere den en geheel vermorzeld. De dood was oogenblikkelijk. De ongelukkige was nog maar een jaar getrouwd. /D

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 2