Hovenierhof Kemmel. Wytschaete. Gheluvelt. Burgerstand van Poperinghe. Openbare Verlcooping van een 2 eer goed meer en meer afgemaakte gedaante aan neemt, geschetst naar de vaste besluiten der wetenschap, geregeld naar hare onveran- lijke wetten en onderworpen aan de nood wendigheden des tijds. Van daar de steeds klimmende bitterheid in den strijd tusschen liet behoudend en het vooruitstrevend element, vandaar ook groo- tendeels de ellendige crisis, die in de liberale rangen heerscht en die hare oplossing in den vooruitstrevenden zin zal bekomen door het wereldlijk verplichtend onderwijs. De lezers van 't Weekblad zullen mij dezen korten uitloop vergeven; men wordt soms onvermijdelijk gedreven een gedacht te her halen, al ware het ook volkomen bekend. Keeren wij nu tot onze bespreking terug. Wij zegden vroeger dat de katholieken in stilte hunne overwinningen vieren, terwijl de liberalen, in hunne gelukkige dagen, woe lig zijn. Dat schrijft de evangelist toe aan de onbevlekte deugdzaamheid der zijnen en aan den onverzaadbaren bloeddorst der geuzen. Wij hadden ons daaraan verwacht; en nog eens, mag het hem aangenaam zijn, wij vin den er geen bezwaar in dat het zoo is. Doch dit zal ons niet beletten inwendig met zijne rijke inbeelding te lachen; eens aan de II. Inkwisitie te denken; onzen geestdrift in de zege aan de rechtvaardigheid onzer zaak en aan onze liefde voor het volk toe te schrijven, terwijl hunne stilzwijgendheid te wijten is aan de laagheid hunner strijdmid delen, meer nog aan de schaamte voor hunne eigene grondbeginselen. En degenen dan die tieren: Vivat les cataliques!... Pas les hbérals!... Och ja! de evangelist heeft het gezegd: 't zijn heele- Voppen en geweldigaardsProficiat, Car los l Maar, waar de zaak dramatisch wordt, is als de doorluchtige schrijver de kreten op somt die te Rome geslaakt werden, den dag der liberale overwinning: Weg met het VaticaanDe Geeste lijkheid ter dood! Leve de liberale zege praal! Leve Giordano Bruno! De beulen der Inkwisitie ter doodDe H. Vader aan de vorke! Geheel 't Vaticaan in brandeWeg met de Unione romana!" Leve het ongenaakbare RomeLeve het liberale Rome! Leve Garibaldi! Leve Mazzini! Weg met 't gespuis van 't VaticaanDe klerikalen ter dood Leve het strafwetboek! Leve Crispil Dit alles, natuurlijk, levendig afgekeurd en zonder vergifienis Ik wed dat de Roomsche liberalen dit alk-s niet zouden geschreeuwd hebben, hadden zij onzen evangelist gekend Na regen komt zonneschijn, en op het treurige volgt het kluchtige Oordeelt, lezers: In België gelijk in Italië en hier op Nieuwkerke in 't bijzonder, de liberalen zijn zij mannen van vooruitgang? Welze- ker ja!... En patati, pata+a! Ik beken rechtuit dat ik eenigen tijd geble ven ben zonder te weten wat wel achter dat hier op Nieuwkerke in 't bijzonder schuilde. Archimedes zocht en vond en zoo ging het met mij. Gelijk Pier België aan Italië vergelijkt, wil hij ook van Nieuwkerke een ander Rome maken. Zoete, genotvolle droom Nieuwkerke-Rome 1 Petrus Vervoetianus, Pontifex! Paus van Rome, verschoon, van Nieuwkerke! En zijn huis zou het Vaticaan zijn En de kerk, St-Pietershoofdkerk! En Pierot, zijne kamenierster!... En de gebrilde kapelhaan, kardinaal En hij zou op vochtig stroo slapen En hij zou een leger zouaven hebben, met Mandussen, Basiles en Louis in En... nog zoovele schoone andere dingen En binnen twee jaren zou er kiezing zijn in Rome, ik vergis mij in Nieuwkerke. En moesten de liberalen ook boven zijn, zij ook zouden huilebalken, en onder zijne vensters roepen: De II. Vader aan de vorke! En al de gazetten van heel de wereld zou den van hem spreken Och GodOch God Maar neen, geene luchtkasteelen Dien dag zal slechts één kreet dreunen, de kreet van al de oprechte liberalen: Weg met de klerikalen! Ja, dien dag zullen wij het luide galmen, al moest uw oorvlies daardoor worden ge marteld; het zal feest bij ons zooals bij onze broeders van Rome zijn; de vlaggen zullen wapperen, de klokken zullen victorie luiden en het blijde geschal van 't muziek zal u tot inde verdieping uws Vaticaans het verwijt slingeren dat uwe nijdige politiek niets ge meens heeft met de zachtmoedigheid eens herders; dat uwe stijfhoofdige houding te genover de burgerlijke overheid niets bij bracht tenzij tweespalt onder de grooten en vervolging voor de kleinen; dat geheel uw handef en wandel wordt afgekeurd als on waardig zijnde eens dienaars des I-Ieeren en Weg met de klerikalen zal, als de laatste pijl eens vuurwerks, ten slotte oorverdoovend nog eens uitbarsten, vooraleer de zwarte nacht heerschen zal en de kalme slaap u bevange, dien wij u van her le wenschen. En 's anderendaags, als de liberale zon den gezichteinder zal verlichten, zal het u schij nen dat men u nog van alle kanten toeroept: En hij is met zijn k In 't water gevallen La de ri de ra, la de ri de ra Koes Van Riesenaelde. Bedriegen en altijd bedriegen. Toen de liberalen rechten legden op den tabak, was het, volgens het gejammer der katholieken, alsof het einde der wereld aan de deur stond. Wat klaagden zij niet over den armen werkman die door het heffen dier belasting zou verplicht geweest zijn, vaarwel aan zijn geliefd pijpje, zijn eenig verzet, zijnen eenigen troost, te zeggen. Herinnert u, brave Kemmel naars, de woorden van Bèyaert, Brugschen santjesverkooper, woor den die in de groote Polka, in eene meeting uitsprak. Men had dan waarlijk gemeend dat de katholieken met het lot van den werkman ingenomen waren. Toen zij in 1884, na menige, nu vergeten beloften, aan 't bewind kwamen, dacht elk dat hun eerste werk zou bestaan hebben in het afschaffen van voormelde lasten. Dit hadden zij wel gedaan misschien, had den die rechten geen olie geweest in hunne lamp. Ja, de belasting op den tabak brengt millioenen op. Maar dat maakt de rekening niet der menigvuldige lieden die hun bestaan vinden in den tabaksteelt. Deze, na lang vergeefs gewacht te hebben, ondervonden dat de katholieken ongestoord de rechten behielden welke de liberalen gelegd hadden. Daarom werden zij eenigszins ongeduldig, en de katholieken vreesden aldus stemmen te verliezen voor de laatste kiezing. Wat deden zij Zij verminderden de rechten van éénen centiem per plant, hetgeen natuurlijk eene vermindering van inkomsten voor de schat kist moest veroorzaken. Om dat verlies te vergoeden, namen zij hupne toevlucht tot eene lijst: Vroeger mocht men 150 planten zetien zonder belasting te moeten betalen nu mag men slechts 80 planten zetten, en alwie ééne plant méér heeft, moet de eerste 80 ook betalenniet als de kommiezen komen zien, want dan is het te laat; deze zijn ver plicht als zij ééne plant te veel vinden, terstond een proces op te maken. Wat kan men met 80 planten tabak doen? Wie zal maar 80 planten zetten? Waar vroeger 10 planters belasting betaalden zullen er nu minstens 100 moeten in 't zak schieten. Voor 't gouvernement de schade zal dus in de bate komen, de schijnbare verminde ring van laslen, is eerder eene verhooging. Nochtans, indien men zulks Petten Gal lens voor oogen legde, deze zou toch bij hoog en laag zweren dat de katholieken liever zouden sterven dan menschen te be driegen. Maar Petten moet in zijne handen niet kijken om zwart voor wit staande te houden. Dat is gekend In ons schrijven van jl. Zondag is er een kleine misslag geslopen, dien wij ons haasten te herstellen. De kerel, die met over den muur te klim men zijn onderwerk zoo deerlijk bezeerde, was geen gemeenteraadslid. Hij was een bakker, maar toch een fijne kalote. Er was, wel is waar, een der wetheeren in de her berg, maar hij was reeds gevlucht en was wat gelukkiger geweest dan zijn vriend de bakker. Het was de bakker die meende met over de ijzeren pinnen te springen aan de boete te ontsnappen en alzoo met zijne volle inane in den koekedeeg te vallen. Doch liet onge luk wilde dat hij met zijn onderwerk op iets anders terecht kwam, dat oorzaak was dat hij datzelfde onderwerk te IJperen moest doen herkneden. 't Is spijtig maar 't is zoo. Daarbij als hij thuis kwam kreeg hij maar een slecht onthaal bij zijne wettige weder helft. Zijne Eva trok maar een vies gezicht, dat van een slechte luim getuigde. Gelukkig nog dat de vader Adam uit de buurt, wie heeft er geene goede geburen, een gulden raad gegeven heeft, die moeder Eva tot bedaren bracht en hare slechte gezindheid deed overgaan. Wij zijn gelukkig te mogen aankondigen dat de bakker'en zijn herkneed onderwerk op goeden weg van genezing zijn. De bevol king van Wylschaete was daar zeer tevreden over en dat geluk moest gevierd worden. Eenige muziekanten gelastten zich met dat feest of beter gelukviering en gaven te mid dernacht eene luisterlijke serenade ter eere van den bakker en zijne gekwetste mane, daar waar de kalotjes hun pintje in 't donker pakken. Zondag laatst was er vergadering voor geheel den gemeenteraad ten huize van den herder der parochie. Aan het dagorde stond Wat staat er te doen na de onlangs gebeurde voorvallen, bespreking, sermoen en beslis sing. Men ziet dat hier te Wylschaete, gelijk op bijna al de boere parochiën, de gemeenteraad danst zooals de herders schuifelen. Is het niet benijdenswaardig alzoo gekl.... gemuil band te zijn van een paar langrokken? Wat hoop poesjenellen en strooien mannen! Er bestaat geen plezieriger gemeente in gansch Vlaanderen dan de onze. En het bewijs daarvan, hoor ik vragen? Welnu, zie het hier. Tot onze goede herder toe amuseert zich hier. Hij gaat 's zondags op eenige boogscheuten van de plaats; in d'herberg V Gouden Schuifelel, op zijn duizend ge- makskens, te midden zijner kudde een partijken volgelken pik spelen. Hij gaat de partij aan met Cariot en de herbergbazin voor eenen grooten aap. Er werd nog al dapper gepikt, en de herder niettegenstaande hij zijn uiterste best deed, verloor de partij. Maar hier kwam het spel op den wagen, hij weigerde te betalen. Er werd gerugzaagd dat het oen plezier om hooren was, tot dat de brave herder eindelijk in zijnen porte- monnaie schoot en toch betaalde. Doch daar mede was de vrede niet geteekend. Hij ver liet de herberg in gezelschap van Cariot en beiden vervorderden hunnen weg al twisten en krakeelen over het spel. De herder wilde om den duivel dat spel maar niet verstaan. Men kon hem onmogelijk wijs maken dat hij verloor en dus betalen moest. Hoe er soms kaljespel komt? Maar alles werd nog bijgelegd on de her der eindigde met aan Cariol te zeggen voor aleer te scheiden, dat hij den moed niet opgaf en herbeginnen wilde. Hij beriep dus zijn tegenstrever op een nieuwe partij vo gelken pik in dezelfde herberg voor binnen eenige dagen, doch nu niet meer voor eenen kö, maar wel voor drie koën, daar Trees van 't Schuifelet ook van 't spel zijn moest. Cariot aanveerdde, er werd in de hand ge slegen en men stelde een begeef-u-daar op een vastgestelde dag en een bepaald uur, en beiden beloofden op hun woord van cere, daar tegenwoordig te zijn. Niet waar, geëerde lezers, het gaat er bij ons plezierig toe? Gelukkig Gheluvelt Wij vernemen dat de Welluidendheid Maatschappij van Poperinghe, een groot Conceit zal geven, onder het bestier van M. Eug. Van Elslande, op Maandag 9 Juli 1888, ten 6 ure 's avonds, in de hovingen der Maatschappij. Programma 1° Deel. 2e Deel. Om 10 ure'savonds: GROOT BAL. In geval van slecht weder zal dit muzie kaal feest gegeven worden in de Concert-zaal der Maatschappij. Donderdag 12 Juli, om 4 u. 's namiddags Algemeene Vergadering in het Lokaal, om 5 ure. (Statieplaats), CHINEESCHE CIBELSCHIETING, VOLKSCONCERT. van den 13 Juni tot den 5 Juli 1888. Mannelijk geslacht 7. -= Vrouwelijk id. 11. Sluwclijkcn. Artois Renatus, 23 j. metseren Matton Maria Ludovica Cornelia, 18 j. kantwerkster. Vandooren Henricus Cornelius, 19 j. dienst knecht en Saesen Leonia Romania, 23 j. dienstmeid. Ruyssen Sophia Amelia Barbara, 68 jaar, werkvrouw, weduwe van Deconinck Au- gustinus Philippus. Devos Carolus Ludovicus, 20 j. werkman, ongehuwd. Merlevede Julia Josepha, 40 j. werkvrouw, echtgenoote van Suaels Ludovicus. Goossen Romania Sophia, 32 j. herbergier ster, echtgenoote van Delboo Carolus Lu dovicus. Lequieu Amelia Fidelia, 71 jaar, strijkster, weduwe van Ingelaere Pieter Cornelius. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id. 3. Er hoeft soms zoo weinig o m den mensch terug te geven wat hij vooral noodig heeft: degezondh ;id. Rothem, I4a Januari 1888. Ik leed veel aan slechte spijsverteeringik had draaiingen die mij verplichtten mij vast te houden: de Zwitser- sche Pillen Hertzog aan 1 fr. 50 de doos hebben mij ten volle genezen. (Handteeken gewettigd). C. Salden. Aan M. Pélerin, apotheker, 12, Schild knaapstraat, Brussel. Op Reisseizoen. -- Op het oogenblik dat elkeen zich in gereedheid brengt om zich op reis te begeven, kondigt VExcursion ons zijne aangename en wel ingerichte reizen aan. Juli, die geliefkoosde maand, onder allen voor de reizen, brengt ons eene nieuwe reeks reizen in Zweden en Noorwegen; verders reizen in België, in het Groot-Hertogdom Luxemburg, met terugkeer langs Luik en Spa of wel de boorden der Moesel of van den Rhijn. Den 2 Juli, buitengowoone schoone reis naar Engadine en de Orisons; den 8, de boorden van den Rhijn; den 12, reis naar Londen, heel merkwaardig op dit oogenblik, gezien zijne talrijke tentoonstellingen, on langs geopond. Den 16 Juli, is het de beurt van den Tyrol, met zijne indrukwekkende ijsbergen en schilderachtige gezichten, bui tengewoon schoone streek, nieuw voor veel reizigers. Terzelfdertijd, de reizen in Zwitserland, Oberland, de Rigi, de St-Gothard, f'ransch Zwitserland, de Mont-Blanc, de Rhöne-Val- lei, en voor de Juli-reeks te sluiten, eene schoone reis in de Pyreneën. De voorwaarden dezer reizen worden kosteloos gestuurd aan de personen die de aanvraag zullen doen aan M. Ch. Parmentier bestuurder van 1 'Excursion, boulevard Anspach, 109, te Brussel, M P3 18,75 14,62 15,50 18,50 18,00 8,00 2,88 11,200 1,300 1,900 200 2,100 8,000 20,010 18,87 14,87 15,50 18,75 18,50 6,25 2,80 8,800 1,100 800 600 200 11,000 17,010 Tarwe Rogge Haver Erwten Boontjes Aardappels Boter te Ypre buiten, WIJK KALFVAART). ZITTINGEN Deze verkooping zal geschieden in twee zittingen, waarvan de ééne voor den INSTEL, WOENSDAG 11 JUL11888, in de herberg St Andries, Boorn- gaardstraat, te Ypre, en de andere voor den OVERSLAG, WOENSDAG 25, derzelfde maand, in de estaminet Den Sultan, Groote Markt, binnen gezegde stad; telkens om 2 uren namiddag, door liet ambt van den No taris ,VasidIea''aiieersda, 'te Ypre, resideerende. 1,2 Voor instelpremie. 1. Les Chasseurs Vertsmarclie militaire avec Clairons et Tambours. (E.Van Elslande). 2. Fantaisie sur l'OperaLa Dame Blanche. (Boieldieu). 3. Pistonnette, polka pour piston, exécutée par M. L. Somers, Sous-Chef de la société. (Léon Conor). 4. Le Gourmet, Bolero. (Martin). 5. Ouverture de: Guillaume Tell. (Rossini). 1. Jérusalem, grande Fantaisie de Concours, arrangée pour Harmonie par J. Schroder. (Verdi). 2. La Genèvoise, Schottisch, (Duparc). 3. Tourterelle! Caprice de Con cert pour Flüte, exc'caté par M. E. Van Elslande, Chef deMusique. (Damaré). 4. Delaware-Klangé,grande valse, (J. Gung'l). aangeboden door MM. Van Merrisen D'Hondt, wederzijds Voorzitter en Onder-Voorzitter, aan de uitvoerende leden der Maatschappij alsook aa-n de Leden van het Korps der Oude Pompiers. Geboorten. O vei'li.j deus. oo oo co 3 H N M Pi H GO 00 GO 5=3 middenprijs per 100 kilo Verkochtte kwantiteit middenprijs per 100 kil. Verkochtte Kwantiteit GRANEN, ENZ.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 3