VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Derde jaar. Zaterdag 14" Juli 1888. Nummer 28. IJzerenweg. Liberalisme. Schandalen. Bevolking. Kiezing van Boom. Al 1 nementsprijs voorop betaalbaar: 3 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. 50 voor den buiten. Per G maanden: 1 fr. 75. Annoncarx: 15 cent. per drukregel. Rechter- ^herstellingen- 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer.Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle ,IJ iLhten vanXerkoopingea of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede oeuci buitenland worden ontvangen door den Office de Publicüé, Magdalenastraat, BitfSsel. Men wordt verzocht alle lioegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. - Artikelen ongeteekend of personaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Vertrekuren van IJperen naar Poporinghe, 6-50 -9-09 - 10-00 - 12 07 - 3-00 - De onpartijdige onderzoeker der politieke zeden ten onzent, heeft in de jongste jaren meer dan eene gelegenheid gehad, om bij de heerschende staatkundige partijen verschijn selen van verval op te merken, die eene langzame doch onvermijdelijke ontbinding derzelve zullen voor gevolg hebben. We zijn sedert 1884 heel wat teruggegaan! Door den overwegenden invloed van het prozaïsche en het stoffelijke, zijn de werke lijke liberale beginselen verdrongen gewor den naar het achterplan; en in de plaats van te strijden voor vrijzinnige princiepen en menschlievende doeleinden, is het streven der hedendaagsche politiekers grootendeels beperkt bij enge en kleingeestige persoon- kwestiën. Er is in het censitairskorps geen gloed meer; de onmatige jacht naar stoffelijke genietigingen heeft den laaisten genster van heilig vuur in den boezem der gegoeden uitgedoofd; de warmtemeter wijst onder nul En hier rijst de vraag: Waar ligt de schulo? In het liberalisme voorzeker nietLibera lisme is immers de concrete uitdrukking van den vooruitgang in de volheid zijner openba ring; het grenzelooze veld waarop plaats is voor elke edele verzuchting, voor elk grootsch ideaal, en waarop het zaad der zoogenaamde utopiën van vandaag, morgen weeldrig zal opschieten en heerlijke vruchten afwerpen. De schuld moet gezocht worden en is alleen te vinden in de bekrompenheid van geest, in het verkeerd opvattingsvermogen van hen, die zich de leiders noemen, pontiefen die de pliilosophie van den tijdsgeest niet begrepen hebben. Zij hebben gemeend het liberalisme naar de cijnsmode te kunnen kleeden, met een benauwend keurslijf om de krachtige lenden TOONEELSPEL IN TWEE BEDRIJVEN, Eerste Bedrijf. (Het tooneel verbeeldt eene nette bur gerswoning ten huize van Weduw Ver meersch; deuren rechts en links.) Eerste Tooneel. Victorine. (Houdt zich met naaiwerk onledig.) 't Slaat vijf! Valentina zal weldra hier zijn om te zeggen of ze van avond naar den kouter gaat of niet. Gaat ze er heen, natuurlijk ik ga ook. Mooder en tante zuilen wederom wel opschieten, maar indien ze ie veel zeggen, dan zullen wij er maar kort spel mede maken. Ze vervelen mij sedert lang met al hunno zedelessen. Zoudt ge gelooven dat ik nergens meer mag gaan? Zondag kwam ik om elf uren te huis, maar ge moest het gehoord en dachten alzoo zijne ontwikkeling voor lange jaren te belemmeren. Dwazen! Perso nen verdwijnen, partijen sterven aan bloeds- arrnoede; het liberalisme is onsterfelijk. De vooruitgang kent geen borstziektenHoort ge niet hoe de naden kraken; ziet gij de scheuren niet? Door den aanhoudenden drang der levenssappen, door de onweerstaanbare ontwikkelingskracht der Natuur, wordt de keurs langs alle zijden losgerukt en valt ze aan flarden van het immer jong en levens lustig lichaam af, dat zich aan ons vertoont in al de heerlijkheid zijner maagdelijke schoonheid. Voor velen gaat liberalisme niet verder dan anti-clericalisme. Het verleden der liberale partij in België, moet eene les zijn voor de toekomst. Al wat hier te lande se.iert veertig of vijftig jaren tegen het clericalisme is gedaan geworden, heeft deszeifs uitbreiding en steeds toene mende kracht niet kunnen beletten. De over- heerscbing der Kerk drukt zwaarder dan ooit op de bevolking en de overwinning, door haar over eenige dagen behaald, mag het natuurlijk, het onvermijdelijk gevolg genoemd worden van de verkeerde richting door het heerscliend schijnliberalisme aan de openbare meening gegeven. Sedert '46 luidt het liberaal programma scheiding van Staat en eerediensten. Jaren lang was de liberale partij aan het hoofd der regeering. Het heeft haar noch aan tijd noch aan eene sterke meerderheid ontbroken om dit artikel van het vrijzinnig programma te verwezenlijken; het heeft haar ontbroken aan overtuiging, aan wilskracht! Is hetnoo- dig te herinneren aan de verklaringen van staatsminister Bara, dat onder zijn mi nisterie kerken en priesters meer voordeden genooten dan onder welk clericaal ministe rie ook!" enzjn de woorden, door dien zelfden h >er Bara uitgesproken op zijn 25ja- rig jubelfeest als lid der Kamer: - Over tien «jaren hadden de clericalen de achteruit- kruipende wetten niet ongestraft zooals nu durven voorbrengen niet eene klinkende bevestiging onzer meening: dat het officieel liberalisme altijd onmachtig is geweest, uit gebrek aan overtuiging, of moedwillig, uit behoudszucht, om de partij der kerk in haar geest verstompend en vrijheids wurgend werk te stuiten Daardoor is bij de eenen ontmoediging ontstaan; bij de anderen, de besten, mis noegdheid; bij allen mistrouwen in de leiders hebben't Was: zijt ge niet beschaamd zoo laat huiswaarts te komen? Wat zulle de ge- buren van u wel denken? Enfin te veel berispingen om die aan te halen. (Er wordt Geklopt.) Victorine. Binnen Tweede Tooneel. De VorigeValentina. Valentina. Juist op mijnen tijd, hee? Victorine. Hadt ge een uurwerk op zak, gij zoudt het niet beter kunnen passen. Ehwel, gaan wij van avond naar den kouter? Valentina. Stellig. Maar Zoudt ge gelooven dat ik bij na mijnen broeder aan mijne zijde had? Victorine. Wat zegt ge? Valentina. Ja, ja, maar 'k heb wel welen mijn plan ie trekken. Ik moet vooreerst naar mijnen win kel, ziet ge? Zoo kon ik alleen naar den kouter gaan. Victorine. Zooveel te beter. Ik kan geene uitvlucht- seis zoeken, en toch ga ik er naario.31 Valentina. Hebt gij er uwe moeder of uwe tante nog. niet van gesproken? en als gevolg verzwakking voor heel de partij. Eene volkspartij die staan blijft op den weg der noodzakelijke hervormingen, pleegt zelfmoord Moesten wij al de schandalen aanhalen, sinds eenige dagen in de gestichten door broerljes bestuurd gepleegd, onze kolommen zouden veel te klein zijn, zoo talrijk zijn de feiten welke die gerokte vuildoppers gestadig plegen. Een schandaal willen wij heden aanhalen omdat het zulke ongehoorde uitgestrektheid neemt. Te Citeaux, in Frankrijk, bestaat er eene landbouwschool (verbeteringschool) waar er een vijf honderd tal kinderen, meest landloo- pers en kleine boosdoeners, zijn, die er door een zestigtal broertjes op den weg der deugd moesten teruggebracht worden. Een jongeling van 16 jaar, die een afschrik kreeg van de walgelijke aanslagen, welke die heilige smeerlappen op hem pleegden, was er in gelukt te ontsnappen. Om niet ver kend te zijn had hij een pak kleederen ge stolen en aangetrokken en voor dat feit werd hij voor den onderzoeksrechter ge bracht, aan wien hij verklaarde wat er in die zoogezegde verbeteringschool gedaan wordt. Het parket stelde seffens een onderzoek in en kwam te weet dat er 250 knapen bezoe deld werden op eene wijze, die de haren doet te berge rijzen. En zeggen dat die broertjes voor zending hadden de ondeugende knapen, op den goe den weg terug te brengenHet is aan die heilige opvoeders te danken dat zij geheel zedeloos en verdorven werden. Vijf broêrtjes zijn aangehouden. Verschei dene andere hebben in tijds kunnen vluchten en zijn misschien naar ous land overge komen. Misschien zal men nog eenige onder wijzers afstellen om die gerokte smeerlappen te plaatsen. Zijn zij niet gediplomeerd, gelijk hot bijna zeker is, dan hebben zij dubbele kans om te gelukken. Het schijnt dat de fransche wetgeving zal tusschenkomen en strenge maatregelen ge bruiken tegen die broeinesten van smeerlap perij welke men broertjes gestichten noemt. Het ware te wenschenvoor de franschen, maar dan krijgen wij ze allen ten onzent en wij hebben er reeds overschot van. Victorine. Er is nog tijd genoeg om verwijlingen naar het hoofd te krijgen 1 Geloof mij, zegt men te veel, dan zal het er eens duchtig op los gaan. Valentina. Ja, ik begrijp het, 't is onverdraaglijk. Gij moet maar toonen dat gij geen kind meer zijt.- Victorine (zingt). Valentina. Gij hebt gelijk. Zeg eens, waar is uwe moeder en uwe tante? Victorine. Moeder is naar den winkel, en tante is misschien in de kelderkeuken. We hebben ze niet noodig. Valentina. Ik hoor iemand naderen. Victorine. 't Is tanle Elodie. Valentina. Ze zal mij wederom bezien met een paar oogen 'lijk kogels. Ongelukkig Belgenland! wat gaat er dan van u geworden Zooals reeds werd medegedeeld, beliep op 31 december december 1887, de bevolking van ons land 5,974,743 inwoners. Indien men dus de nationale vertegenwoordiging in verhouding bracht van de bevolking, dan zou men in de Kamer tellen 5,974,743: 40,000 =- 149 volksvertegenwoordigers en bijgevolg 74 senateurs. Daar de Kamer tegenwoordig 138 leden en de Senaat 69 telt, zoo zou men voor de eerste 11, voor. de tweede 5 leden moeten bijkiezen. De verdeeling dezer nieuw zetels moet iu de volgende arrondissementen plaats hebben. Voor de Kamer: Antwerpen, 2; Mechelen, 1; Brussel, 2; Oostende, 1Gent, 1; Sint- Nikolaas, 1; Charleroi, 1; Luik, 1 en Has selt, 1. Voor den Senaat: Antwerpen, 1; Brussel, 1Dendermonde, 1 Charleroi, 1 en Luik 1. Krachtens de bepalingen der wet. kan echter do nationale vertegenwoordiging al leen vermeerderd worden, na de tienjarige volkstelling van 1890. Volgens alle waarschijnlijkheid zal alsdan het cijfer der bevolking nog toegenomen zijn en zullen andere arrondissementen in de vermeering kunnen deelnemen. Maandag laatst was de gemeente Boom in volle feest, toen de vrijzinnige partij met 28 stemmen meerderheid zegepraalde. Ziethier den volledigen uitslag: Liberalen. Katholieken. Lamot 451 Deproft 442 Rypens 450 Lamot 438 Spillemaekers 452 Reyniers 437 Tuyaerts 451 Somers 435 Verbeek 455 Tobback 429 Saunier 453 Vanutïel 429 Vanreeth 455 Verstrepen 435 Onze beste gelukwenschen aan de moedige liberalen van Boom Victorine. Neem er geen acht op. Wat kunt ge voor eene oude, jonge dochter wei goed doen? Derde Tooneel. De vorigen, Elodie. Elodie. Victorine, is het lijfrokje in orde voor Mevrouw De Keghel Victorine. Neen tante. Elodie. 't Is reeds de vierde maal dat men er komt naar vragen. Van avond zal men het komen halen. Victorine. Denkt men, dat ik mij van avond voor zoo een lijfrokje zal zetten te werken, 'k Ga naar den kouter. Valentina opstaande Dus, Victorine, ik zat u van avond koinen halen; maak dat ge klaar zijt Victorine. Wees gerust. Valentina af.) Vierde Tooaoel. Eiodie. Zie, die is 't bederf van uw jong leven. (Naar Valentina wijzend.) Vïoiorine. Tante, ik verbied u mijne vriendin te be leed i gen. 4-00 6-25 9-05 9-58. Poperinglie-Hazebrouck, 6-50 12-07 6-42. Houtliem, 5-30 8-20 11-16 5-20. Komen, 5-30 - 7-55-8-20 -9-58 - 10-03 - 11-16 2-41 2-51 5-20 7-50 8-o5. Komen-Armentiers, 5-30 7-55 11-16 2-o4 5-20 8-55. Rousselare, 7-4510-45 12-20 4-10 - Langemarck-Ostende, 7-16-9-51 - 12-17 -3-o6-6-2 Koi'trijk, 5-30—8-20—9-58—11-16—2-41—5-20—1-50 Kortrijk-Brussel, 5-30 9-5811-16 2-41 j-20 Kortrijk Gent, 5-30— 8-20 11-16 2 41, 5 20. DOOR Isidoor Albeut. PERSONEN Weduwe Vermeersch, Elodie, hare zuster, Victorine, hare dochter, Valentina, vriendin van Victorine, Mejuffer Geers, onderwijzeres. MeisjesSidonie, Emma, Liza, Sophie. 45 jaren. 39 jaren. 19 jaren. 20 jaren. S=B Ik zal voortaan niet meer gehoorzaam blijven, Dat is voor mij waarachtig al te veel Kom 'k laat naar huis.men durft mij streng bekijven Hun prekend woord komt stellig uit mijn keel Ik zweer het u op dezen stond, vriendinne, Verbiedt men mij met u nog mee te gaan, 'k Verlaat dit huis om elders 't brood te winnen, Want 't is te veel om langer uit te staan 1

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 1