Moorderij te Boom. Te Moskroen. STADSNIEUWS. BERICHT. Zitting des Gemeenteraads Yan Zaterdag 7 Juni. De koiitroleur aan het werk. Landbouwlaboratorium. Waterafleiding. Sl Maartenskerk. Tuindagfeesten. In de val. Schoone Kunsten. Verleden Zondag had er te Boom eene ge- meenttkiezing plaats om reden dat de kleri kale bestendige deputatie deze ran October 11. vernietigd had. Nog eens werden al de liberalen gekozen en deze maal met eene grootere meerderheid dan in October. Vreedzaam vierden de liberalen hunnen zegepraal. Een 3000 tal trokken met de ge kozen aan 't hoofd door de straten van het dorp. Om alle schermutselingen te vermij den trokken zij schuins de markt over, ten einde voor den K. K. niet te moeten voorbij gaan. Dpch eenige jongens hadden met «ene vaan langs daar voorbij getrokken en de moedige!? klerikalen, ziende dat zij het gemakkelijk hebben gingen, vielen op die jongelingen en ranselden ze duchtig at. lntusschen werd dat nieuws aan de tal- looze betooging aangebracht en iedereen stoof er naartoe. Wanneer die overgroote massa toegeloopen kwam, vielen er een 50tal gendarmen met gekruiste bajonnet en met kogel geladen geweer uit den K. K. op de menigte. Zonder de minste waarschuwing schoten zij op de menigte of doorploegden de borsten van vreedzame menschen. Ook zegt men dat zij dronken gemaakt waren. Een werkman,Vandenbosch genaamd, viel steen- dood door een kogel getroffen. Een twintig tal werden erg gekwetst opgenomen, waar van er reeds twee overleden zijn. De burgemeester, een klerikaal van 't fijnste ras, verdook zich in zijn huis en liet de bloeddorstige, beschonken pandoren maar hakken, kappen en schieten op zijne onder danen. Het gerecht is met de zaak bemoeid en men zegt dat er reeds twee gendarmen aan gehouden zijn, beschuldigd van Vandenbosch vermoord te hebben. Dat zal een bloedige vlek op 't klerikalism zijn en het zijn de kie zing verbrekers, die er de eersten verant woordelijk voor zijn. Gansch de gemeente is in de grootste ver slagenheid en het gedrag der gendarmen is er streng beknibbeld. Tot na de begraving der slachtoffers, waar ruim 4000 man aanwezig waren, bleef de vlag op bijna al de huizen halftop ten teeken van rouw geheschen en plakkaten van rouw beklag op al de hoeken der straten aange plakt. Morgen, Zondag, zullen al de liberalen e«ne indrukwekkende betooging inrichten tegen het laf en onrechtveerdig gedrag van den katholieken opgedrongen burgemeester. Ziedaar de regeering van bevrediging en herstelling! Ja, bij middel van bajonnetste- ken en geweerschoten. Dat het zoo afschuwelijk vergoten bloed den klerikalen zwaar aangerekend worde De ballotteering alhier door de duivelsche kuiperijen van Devolder-de-Rechtveerdige opgedrongen, hebben al de kandidaten het volgende getal stemmen bekomen. De heeren Bentein, 469, gekozen. Crombeke, 477, gekozen. Desprets, 461. De heeren Busschaert, 468, gekozen. Marhem, 465. Parmentier, 464. Twaalf liberale bulletijns zijn vernietigd geweest, dank aan de lafste arglistigheden. Elodie met klem). Wie zal mij verbieden u op de goede baan te leiden? Zijt gij immers de dochter niet mijner zuster Is het mijn plicht niet, wan neer gij slechts vriendinnen bezit, die u in den afgrond zullen storten, er u van los te scheuren? Victorine. Daar zijt ge weeral met uwe zedelessen, maar zij zullen op mij geen effect meer nia- ken, wees er van overtuigd! Elodie. Wat durft gij zeggen? Weet ge nog wat uw vader op zijn doodsbed zegde? Kind, be min uwe moeder en uwe tante: wat zij u zullen gebieden zal ongetwijfeld voor uw goed zijn. Victorine. Mijn vader heeft mij niet verboden mij in latere dagen te vermaken. Omdat gij afge zonderd en afgetrokken leeft, moet men daarom uw voorbeeld volgen? Elodie. Gij zijt ondankbaar, Victorine. Dat is te veel! Gij durft mij beleedigen. Wat zijt ge gelukkig dat uwe moeder het niet heeft gehoord Victorine. Gij moest maar mijne vriendin niet belee digen. Elodie. Ik verbied u nog een woord te spreken of.. [Op dit oogenblik komt Wed. Vermeersch op het tooneel.) [Wordt voortgezet.) Dat resultaat, dat de meerderheid aan de liberalen liet, heeft het geluk niet gehad te behagen aan 's bisschops handlangers. Reeds den dag der kiezing schreeuwden zij het luidop dat de bestendige deputatie de heer Marhem zou gekozen uitroepen ten na- deele van den heer Bentein en de onpartij dige!? bestendige deputatie heeft het zoo gedaan met al de ongeldige klerikale bulle tijns geldig te verklaren. Maar dan nog had de heer Marhem juist zooveel stemmen als de heer Bentein en daar deze de oudste was, bleef hij toch gekozen. Dat hadde aan de klerikalen wat al te pijnlijk gevallen. Eene andere kunstgreep werd benuttigd. Een mooie nijping met den duimnagel op den hoek van een liberaal bulletijn, het ongeldig verklaren, en de heer Marhem met eene stem meerderheid gekozen uitroepen duurde maar een oogenblik. 't Is spijtig dat wij den naam niet kennen van dien vermaarden nagelman. De heer Ruzette, nauwelijks baron uitge- geroepen, lacht niet vele op zulken onrecht- veerdigen partijaanslag; hij zou niet geerne zijn maagdelijk blazoen bevlekken met aan zulk een feit de hand te leenen. Hij zal zich tegen die beslissing in beroep voorzien, niettegenstaande de klachten en jeremiaden der huichelaars van alle kleur en grootte. Voor de bijdragen welke ons den Donder dag niet zijn toegezonden, kunnen wij de opneming niet verzekeren. Redactie. Zaterdag, in de gemeenteraad, was de goedkeuring der lijst der kinderen die het kosteloos onderwijs ontvangen in de lagere scholen aan het dagorde. De kosteloosheid van het lager onderwijs heeft altijd in Ieperen bestaan, uit reden dat het niet mogelijk is te onderzoeken of de ouders der werkende klas ja of neen de mid delen bezitten om een schoolgeld te betalen, zonder hunne gevoelens van eigenwaarde en eergierigheid aan te raken. Daarvoor alleen zou de kosteloosheid moe ten bestaan ook voor het middelbaar en hooger onderwijs. Want hoeveel kinderen zijn er niet die bekwaamheid en aanleg heb ben en die door gebrek aan middelen hunne studiën niet kunnen voortzetten, alhoewel hunne ouders zich de grootste opofferingen en ontberingen opleggen. In Ieperen nevens de kostelooze scholen zijn er waar men een gering schoolgeld be taalt en de bemiddelde ouders hebben altijd eigenwaarde genoeg gehad hunne kinderen er naartoe te zenden zonder er toe gepraamd te zijn geweest. Maar de kontroleur (van de priesters en de broêrtjes) moet dat doen veranderenhij heeft aangekondigd dat hij de lijst der koste looze kinderen zal doen nauwkeurig nazien om te onderzoeken of er daar geene andere zijn die zouden kunnen betalen. Dus, de Inquisiteurs gaan aan het werk gaan. Op elk deel der stad zullen de kape laans, de autaarbewaarders en zoo voorts hun onderzoek beginnen. Zij zullen, onder voorwendsel van Paaschbrieftje, St-Pieters- penning in de huizen dringen, alles door snuffelen en weê aan de ouders die een wei nig boter in de schaprade of wat pensen in den pot zouden hebben. De kontroleur zal eischen dat ze van de lijst zijn geschrapt. Zoo werklieden, kleine boeren en kleine burgers opgepast. Als dat gespuis in huis komt sluit alles dicht; of smijt het maar rap aan de deur. In de laatste zitting van den Stedelijken Raad heeft de heer Vermeulen er op aange drongen de inrichting van een landbouwla boratorium wederom op het dagorde van den Raad te brengen. De stad Kortrijk heeft reeds eene instelling van dat slach en zij trekt er onschatbare voordeelen uit in ver gelijking der uitgaven, die zij zich heeft moeten getroosten, uitgaven, die gedeeltelijk door den Staat en de Provincie gedragen zijn. Te IJperen vooral is een landbouwlabora torium van eerste noodzakelijkheid. Men zou er tal van stalen boter kunnen doen ontleden, die men nu verplicht is wekelijks naar Roeselare, Kortrijk, Gent, enz. te stu ren. Van het hoogste belang is die kwestie voor onze botermarkt. Daarbij is het Staats bestuur gunstig gestemd voor de inrichting van een laboratorium en de moeilijkheden zullen dus van dien kant niet komen. De Schepenraad heeft, zegt de heer Burge meester, reeds in dien zin pogingen aange wend; ongelukkiglijk zullen de onkosten veel hooger beloopen dan de heer Vermeulen wel denkt. Doch dat is geene reden om van het ontwerp af te zien. Het nut van derge lijke inrichting ware hier zeer groot en de Schepenraad zal geen oogenblik die kwestie uit het hoog verliezen. Bij de bespreking van de aanstaande begrooting zal de Raad onder zoeken of de inkomsten der stad toelaten zullen dat de nieuwe uitgaven gedaan wor den. Voor wat de goede faam onzer botermarkt aangaat, verwaaiioost de Schepenraad niets om deze nog te doen aangroeien. Hij heeft onlangs nog een tuig aangekocht dat toelaat onmiddellijk vast te stellen of de boter ja of neen vreemde stoffen bevat. Het tuig is als goed erkend en aanbevolen geweest door den heer bestuurder van het Staatslandbouw- laboratorium van Gembloers. Wat het landbouwlaboratorium betreft, de Raad zal er zich in eene aanstaande zit ting mede onledig houden. De Stedelijke Raad heeft jl. Zaterdag eene gegronde aanvraag gestemd voor het beko men van een hulpgeld, (een deeltje der 600,000 fr. door het Staatsbestuur voor openbare gezondhoidswerken uitgeloofd),voor het aanleggen eener afleiding der huishoude lijke waters op de wijk Kalfvaart.een werk, waarvan het eerste deel röeds gedaan is en in 't geheel 4000 fr. kosten zal. De kerkfabriek moet blijven wachten van de noodige herstellingswerken aan de kerk te doen, tot dat het Staatsbestuur den tijd vinde om het hulpgeld, dat het verleenen gaat, vast te stellen. Gaarne genoeg zou het Stadsbestuur die werken zien beginnen, nu vooral dat er maar weinig werk voor de IJperlingen in 't algemeen is. De fabriekraad deelt misschien ook in het verlangen, maar waarom heeft hij zoolang gewacht, voor aleer tot die herstellingen te kunnen beslui ten? Waarom moest men wachten tot dat de kerk eene heele puinhoop geleek Ja, waarom PROGRAMMA: Zaterdag4 Oogst. Te zes ure zal de Beiaard de opening van de gemeentefeesten aankondigen. Te acht ure, Concert op de Groote[Markt. door het muziek der Pompiers. Zondag5 Oogst. Prijskamp voor vinkengezang. Te middag, Concert op de Groote Markt. Groole prijskamp in 't Schieten met den Stalenkruisboogmet de tusschenkomst der stad door de maatschappij Willem Tell aan de liefhebbers van het land en den vreemde aangeboden. Prijskamp in het Bolspel ter herberg Gouden Mortier Boterstraat. Prijskamp in het kaartspel en op de schuiftafel, door de verbondene maatschap pijen ingericht; Opstijging van eenen luchtbal met oefeningen op het trapezium en nederdaling met den valscherm door den luchtreiziger Glorieux. Maandag, 6 Oogst. Te 10 ure 's morgens, Prijsuitreiking aan de leerlingen van het stadskollegie en de Staatsmiddelbare school. Prijskamp voor de reisduiven. Te middag, Concert op de Groote Markt. Te 3 ure, Volksspelen op de Veemarkt. Eondenloopen, 40 fr. prijzen. Puidenvoeren, 20 fr. prijzen. Te 8 ure, Concert op do Groote Markt. Dinsdag 7 Oogst. Te middag, Concert op de Groote Markt. Te 2 ure, Kostelooze Vlaamsche ver tooning in de tooneelzaal door de tooneel- maatschappij «De Vlaamsche Ster» gegeven. Te 3 ure, Volksspelen in de Boomgaard straat en op de Kiekenmarkt. Prijskamp in het kaartspel, voor man nen en vrouwen, 50 fr. prijzen. Woensdag, 8 Oogst. Te 3 ure 's namiddags, Volksspelen op het Zaalhof. Seultjesteken, 20 fr. prijzen. Ei slaan, 20 fr. prijzen. Donderdag9 Oogst. Prijsuitreiking aan de leerlingen van den Akademie van sclioone kunsten. Zondag, 12 Oogst. Te middag, Concert op de Groote Markt. Groote prijskamp in 't schieten met den handboog aan de pers met de tusschen komst der stad door de maatschappij IJper Hoekje aan al de liefhebbers van het land en den vreemde aangeboden. Waarde der prijzen 720 fr. Prijskamp in het bolspel ter herberg De 3 Leliebloemen Boterstraat. Prijskamp in 't lijnvisschen,og de Kaai, door de maatschappij De ware Visschers ingericht. Te 9 ure 's avonds, Groot Vuurwerk, op het Kazernplein. Woensdag 15 Oogst. Feested!op het gehucht Kruisstraat Zondag 19 Oogst. Feesten aan de Rijselpoort. Zondag 26 Oogst. Feesten op het gehucht Kalfvaart Zondag 2 September, Feesten en Volksspelen op het gehucht Polyze Donderdag morgend heeft onze wakkere politie eenen deserteur ontdekt. Ilij had zich in de omstreken der Rijselstraat, in den Kanon weg vertoond, ue politie, die hem opzocht kwam allichle te weten dat hij zich in eene herberg, achter het Nazareth bevond. Toen hij de politie gewaar werd, vluchtte hij naar boven, rukte er eenige pannen af en kroop langs de gemaakte opening op het dak. De agenten verzochten hem af te komen maar hij weigerde en bleef op het dak zitten als een koning op zijnen troon. Men ver wittigde de luitenant, die aan de kazern de wacht hield; deze kwam ter plaats en be- vool den vluchteling af te komen, db ontloo- pen vaderiandverdediger gaf toe, kwam af en gaf zich gevangen. Een rijtuig was reeds gereed en daarin werd onze weggevluchte soldaat, tusschen twee gendarmen, naar het gevang overge bracht. Het schijnt dat hij sinds een paar dagen uit Oostende weggeloopen wasde redens dier ontlooping zijn ons onbekend. Heer Uitgever, In uw blad van Zondag 11. schrijft gij eene geheele kolom over de nieuwe feesten van Brugge, waarin een uitnoodigingsbrief, aan ons stadsbestuur gericht, om de muziek onzer Pompiers en eene groep kindertjes in den stoet tegenwoordig te zien. Dat is al heel schoon en wel, maar laat mij nochtans toe eene kleine opmerking te maken. Over een jaar zijn er verschillige maatschappijen onzer stad de officiëele feesten te Brugge gaan opluisteren. Dat was een plicht voor haar; maar nu nog eens naar Brugge gaan, om het voetstuk van de standbeelden te gaan inhuldigen, is, volgens mij, wat veel van ons eischen voor de Bruggelingen, 't Is al vet in hun potje, en zij zorgen voor de Brug- sche neringdoeners, ik versta hetmaar zal er niet, na 6 maanden, nog eens een feest ingericht zijn b. v. om de ijzeren trail- liën, die rondom de standbeelden zullen ge plaatst worden te onthullen, en zullen het niet wederom wij zijn die er een derden keer naartoe zullen moeten trekken? Neen, dat kan niet aangenomen worden, dat noem ik onvcrzadelijk zijn. Mij dunkt dat de Bruggelingen zich hadden moeten tevreden houden met de eerste fees ten, zooveel te meer daar deze allerbest gelukt hebben. Nu loopt men gevaar den grootschen indruk der eerste feesten veel in te krimpen. Indien ons stadsbestuur nog eens besliste er deel aan te nemen zouden velen luidop zeggen dat zulks onnoodige uitgaven zijn en dat men met het geld daaraan besteed wat beters verrichten kan. Ik deel volgaarne in dat gedacht en zoo onze schepenraad besloten is er niet naartoe te gaan, zal hij de algemeene goedkeuring wegdragen. Onze schepenraad, die alles doet om wel te doen, heelt daarover reeds beraadslaagd, en ik ben bijna zeker dat hij ook van mijn gedacht is. Wil deze eenige regelen opnemen, Heer Uitgever en gij zult mij verplichten. Uw abonnent, J. V. N. Onder de schilderijen, de levenlooze na tuur voorstellend®,welke dit jaar in het salon van Parijs meest bemerkt werden, bekleedt het tafereel de Oesters, van onze jonge stads- genoote, Mejuffer Louisa De Hem, eene der eerste plaatsen. Het b ste onthaal werd haar door de fransche en de vreemde kritiek ge daan, ook is het met groot genoegen dat wij onzen abonnenten de lezing der verslagen van de verschillende organen der drukpers mededeelen L'Art (ln mei Parijs). Ik beveel u, en dat zeer vuriglijk, een jong meisje aan wier naam zonderling zwaar om dragen is voor eene kunstenares en die hem met eere draagt (1). 't Is eene Belgsche, Mbj. Louisa De Hem; zij heeft (zaal 16) slechts een klein schilderijtje: de Oesters,tentoongesteld,maar die levenlooze natuur is van eene zoo fijne toets dat, behalve Antoon Vallon, (en hij zou het niet beter doen,) niemand bekwaam is in dat slacht met de nieuw gekomene te worstelen. Men bevindt zich in de tegen woordigheid eener ware schildersgesteldheid. Mej. Louisa Dehem is onder de gelukkigste ster geboren; zij is begaafd. Ik zou, (en ik mag zonder de minste eigen liefde er bij voegen en al de lieden die smaak LIBERALEN. KLERIKALEN. m. (1) In de XVIIeeuw maakte de familie De Hem in Holland d« groote school uit voor de schilders- der levenlooze natuur.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 2