RINGSTEKING Exaam. Goede maatregel. Verbod. Girk Jockey-Course. MAATSCHAPPIJ BURGERWACHTEN Burgerstand Onweders. Uit het omliggende. Poperinghe. Verongelukt. Gheluvelt. Boden. Stad IJ per. - Gehucht Kruisstraat. Allerhande Yolksfeesten Vuurwerk en a/root Bal. Eessen ging inet het eermetaal van verst- komende weg, alhoewel de landskaart ons klaar en duidelijk zegt dat Komen ruim 4 kilometers verder van Boesinghe af ligt dan Eessen, De Komenaars waren nochtans volop in regel en zij zullen de Boesinghsche Jan nen eens toonsn dat zij haar op de tanden hebben en huu recht weten te doen gelden. 't En zal maar juiste en wel besteed zijn ook. Waarlijk men moet Boesinghsche Jannen zijn om'zulke bcestigh... meosterstreken te begaan. Maar die ooi ijk aards, die zoo de puntjes op de i's willen stellen, waarom hebben z<j niet eerst het goede voorbeeld gegeven; immers het spreekwoord zegt; Woorden wekken maar voorbeelden strekken waar om hebben zij het programma niet gevolgd, zij, die het nochtans gebaard hebben? Waarom hebben zij niet op het gestelde uur begonnen en opgehouden? Ja, waarom? Het is daaruit klaar gebleken dat diezelfde Jannen er bitter weinig van kennen om prijskampen ia te richten en te regelen. Enfin, 't zijn Jannen en 't zullen Jannen blijven. Een dingen is zeker en 'tis dat er nog vele water door het IJperije vloeien zal, vooraleer zij de Taartevisschers nog aan hunnen prijskamp zullen zien deelnemen. Dat kan iedereen voelen aan zijnen el leboog. Een laarlëvisscher. De heer Ernest Nolf, oud-leerling van ons gemeentekollegie, komt met onder scheiding, na een jaar studie, voor den Jurij van Luik, zijn tweede exaam van kandidaat in Wijsbegeerte en Letteren af te leggen. Eene uitgelezene maatregel komt door de Naamlooze Maatschappij der IJzerwegen van Westvlaanderen genomen te worden, ten ge volge eener vraag uitgaande van den Handels- en Nijverheidskring onzer stad. Voortaan zal er bij het stoomtuig, dat dagelijks om 7 ure's avonds uit Poperinghe naar IJperen vertrekt, een reizigers wagen gevoegd zijn. Die maatregel, zegt men ons, is reeds sinds 12 Juli 11. in voege. Bericht aan de reizigers! Tot verder order is, langs de zee-en landgrenzen, het invoeren en het doortrekken der zwijnen verboden, uit Duitschland her komstig. 't Schijnt datdeverkens uit dadland van eene hier nog onbekende ziekte aange tast zijn. De vermakelijkste inrichting die wij op de Groote Markt aantreften, is zeker wel de Cirk Jockey-Course of de pleziertrcin in vollen draf, voor dames, heerenen kinderen. Deze cirk bevindt zich rechtover het hotel der Kastelnij en is zoodanig ingericht dat men voor geene ongevallen hoeft te vreezen. Schieting van Maandag 30 Juli. Heyn W. 4 4 4 5 5 22 Ligy Albert, 3 5 4 4 2 18 Masscheleyn Alph. 4 4 5 2 2 17 Lesaffre Auguste. 3 5 4 5 0 17 Froidure Robert, 3 5 3 4 l 16 Boedt Léon, 3 1 3 3 5 15 Mailliard Gustave, 4 4 1 4 2 15 Bogaert Aiphcnse, 2 0 5 2 5 14 van den 27 Juli tot den 3 Augusti 1888. Geboorten. Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id. 2. BSuwelï jlioii. Cyriel Desaegher, dienstknecht en Virginia Delanoye, dienstmeid. Emiel Devos, stoelendraaier, en Helena Bailleul, zonder beroep, O verll.j dons. Dorothea Verschoore, zonder beroep, 79 jaar ongehuwd, Wenninckstraat. Florentinus Meersseman, 67 jaar, daglooner, echtgenoot van Eugenia Bellyn, St Dia lers buiten Carolina Vanzandycke, winkelierster, onge huwd, Casselstraat. Maximiliaan Bouchaert, meubelmakersgast, 13 jaar, Meenenstraat. Eugeen Joseph, kleermakersgast, 18 jaar, ongehuwd, Meenenstraat. Maria Cherchye, kantwerkster, 59 jaar, weduwe van Hendrik Coppien, Meenen straat. Sophia Coene, zonder beroep, 62 jaar, we duwe van Karei Basyn, Wenninckstraat. Kinderen beneden de 7 .jaren. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 0. De schrikkelijke onweders die wij te be treuren hebben op onze omstreken, hebben erge schade aan de vruchten veroorzaakt, liet vlas, dat ten gronde geslagen was, kan men niet inoogsten omdat hut gedurig regent; ile rogge en de tarwe zijn met de laatste vlagen gansch ten gronde geveld, en de aardappels zijn schier uit den akker geregend Ook heeft de plaag zich overal vertoond. De opbrengst zal dus klein wezen. Woensdag laatstleden heeft liet opnieuw zoo schrikke lijk gedonderd, geregend en gehageld dat men wellicht aan ecnen tweeden zondvloed zon denken, indien Noë nog in 't leven ware. De tabak, die maar kreupel stond, is om zoo te spreken gansch door den hagel vernield. En nu dat alles verwoest is, begint men le lezen en missen te doen voor't bekomen van schoon weder. Allo, boerkens, naar de mis met eenen langen paternoster! Praten en bidden inoogt ge, maar betalen!... moet ge. In het jaar 1879 waren de maanden juni en juli zoo regenachtig als deze maanden het dit jaar geweest zijn. Het hooi rotte in de meerschen als het niet wegdreef, medege- sleept in de overstrooming. De maand augusti was echter schoon. Mocht liet dit jaar wederom zoo zijn. Maar liet legt er zich nog niet naar aan boord. Ais het een beetje opgehouden heeft të regenen, dan drijven er nog dreigende wolken aan den hemel. Een weervoorzegger laat ons weten dat het nog zal regenen tot den 22 augusti. Naar den drommel, die ongeluks-voorspeller Hij belooft ons echter eene schoone september maand. 't Is dan wel tijd Te Bergen is er woensdag een verschrik kelijk onweder uitgeborsten. Het water viel bij stroomen. Er zullen ongetwijfeld onge lukken te betreuren zijn. Men beweert dat de donder, zonder erge schade te veroorzaken, te Voormezeele drie maal gevallen is in veertien dageneerst op de gaaipers, dan op eenen boom toebehoo- rende aan Josepbus Diervck en woensdag laatst op de schouw van de herberg de Brij- he en in den regenbak van baas Capoen. Men vertelt ons ook dat er op de hofstede van Engel Storme, te Voormezeele, in den nacht van Dinsdag tot woensdag een jaarling doodgeschoten zoude geweest zijn. Het dier zou een schot in de bil gekregen hebben. Men heeft het 's morgens dood gevonden. Er is een onderzoek geopend. De meldt uit Poperinghe, 1 Augusti: De hop is teenemaal mislukt. De schade is onbe rekenbaar sedert een paar weken. Een nieuw, vroeger onbekend venijn heeft zich op de struiken geworpen. Alles wordt letterlijk uitgezogen; doch het schijnt dat enkele vel den door die plaag lijden, het overige komt door het slecht weder. Donderdag, 26 Juli, speelden eenige kinde ren te Poperinghe en ontdekten in het veld het lijk van den genaamden Seghers, boeren werkman, oud 22 jaren, jongman, en als pensejager goed bekend. De linkerhand van den ongelukkige was letterlijk vermorzeld en de keel was vlakaf afgesneden. Men veronderstelt dat hij, bezig met pensejagen zijnde, over eenen gracht, waarvan de boorden met bramen en houtge wassen begroeid waren, heeft gesprongen en dat de takken den haan van het geweer overgehaald hebben en dat het schot op die wijze afgegaan is. Het lijk van den ongelukkige is naar het gasthuis gedragen geweest. In de verloopene week was 't kermis te Gheluvelt; in eene herberg hebben twee jongelieden met elkander twist gekregen, na harde woorden kwam men lot slagen, en een der twee tegenstrevers, de genaamde M... heeft in een aanval van uitzinnige woe de letterlijk de onderlip van M. B.., afge beten. M. B.., is de zoon van een houtkoop man. Men heeft de vechters gescheiden en het stuk onderlip opgeraapt, dat nu tot overtuigingsbewijs dienen moet. Het parket zal een onderzoek doen en geen twijfel of er zal een proces van schaden en intresten worden ingespannen. Het gaat hier van langs om beter. Het is niet genoeg dat men de kinderen allerlei zedeloosheden uit den katekismus opdient nopens moeders die baren zonder pijn en de rest te zedeloos roor onze lezers, odzc zooge zegde dienaars en opvolgers van Christus zullen nu du kerk tot eene school van zeden bederf herschapen. Jl. Zondag kroop onze zielenherder, die eeuwige zuiverheid gezworen heeft, in zijne kuip en begon er een heilig sermoen. Hij sprak er over de heilige Elisabeth, de nicht van Maria, die ook met een boom ouden man getrouwd was of leefde en na lange ja ren kinderloos te zijn gebleven al opeens een kindje kreeg. Dat was natuurlijk een mira kel, dat door Gods toedoen geschied was. Maar waarvoor nemen die langrokken hun nen God wel dan? Wij zouden het niet durven peinzen, verre van te zeggen. Zoo zat onze gekruinde tot over zijnen kop in 't mirakel van Elisabeth's zwangerschap. En wat er daar al van zijne lippen viel zou een fransche kazèrnrat doen schaamrood worden. Hij vertelde onder andere, om er maar een klein staalke van le geven, dat zij onpasselijk werd, rond hare kamer wandel de en al met eens iets in hare schoi Ij voelde vallen. Dan daalde den heiligen geest over haar neder in de gedaante van eene duif, die haren steert wikkelen deed en het schaapke kwam in Elisabeth's schoot ter wereld. Dat is maar een klein staalke en zoo duur de dat zonderling sermoen meer dan een half uur, tot groote ergernis der kindeken en jongelingen, die er tegenwoordig waren. De getrouwde menschen zelve bloosden en wis ten niet waar het hoofd wenden om hunne schaamroode kaken te verbergen en hen aan de ondervragende blikken hunner kinderen te onttrekken. Wel, wel, menheere de drietuit, ge hebt den nagel daar op den kop geslegen en ge moogt fier zijn over uw sermoen, 't Is der moeite weerd. Waarlijk, de ouders zullen zich hier al- lichte tweemaal bepeinzen, vooraleer zij hunne kinderen, zonen en dochters nog naar de sermoenen zullen laten gaan. 't Is oprecht wat al te vet ook. Waarlijk, het is volop noodig dat zulke vette brokken- en wijnslokkers in derge lijke omstandigheden lange rokken dragen, want hunnen heiligen geest zou zijnen steert wat al te duidelijk kunnen vertoonen. Amen. Nog' getuigen. Cordes, 25 januari 1888. Sedert eenigen tijd leed ik hevig aan hoofd- en maagzeer; sinds ik eene doos Zwitserscho Pillen aari 1 fr. 50 genomen heb, ben ik gansch hersteld. Ik laat u toe mijn bewijsschrift openbaai- te maken. Handtëeken gewettigd. A. Desvassimes. Vacantiereizen. h'excursion kon digt ons voor de maand Augusti eene reeks reizen aan. Den 13 en 20 Augusti, algemeen vertrek voor Zwitserland waarvan men de schoonste deelen zal bezoeken: de Rigi, de St-Gothard, Interlaken, Berne, Vrijburg, Geneven en de Mont-Blanc. De voorwaarden zijn bijzonder voordeelig: 8 dagen, 170 fr.; 12 dagen, 275 fr.; 15 dagen, 380 fr. Op 13 Augusti, insgelijks vertrek naar de vallei van den Rhöne, den Groolen Sint- Bernard, en den Mont-Blanc: le klas, 425 fr.; 2e klas, 395. Den 20 augusti, schoone reis in hel Ooste lijk deel van Zwitserland, Engadine, de Grisons en de Ilaliaansche meeren 375 fr. Den 16 Augusti, overschuone reis naar Zweden, Noorwegen en Denemarken. Bezoek der drij hoofdsteden van het Noorden750 franks Op 16 augusti insgelijks, de gekende reis naar Londen en omstreken, waarvan de bijval jaarlijks grooter wordt. Alle kosten inbegrepen voor 8 dagen, in 1ste klas, 250 frank. Den 25 augusti, reis naar Schotland, den 27 augusti, naar Normandië en J.'retanje. Den 1 September, reis naar Constantinopel Athenen en naar het Oosten. Eene maand, 1,4:0 fr. Den 3 September, reis naar den Tyrol en Beieren. Eindelijk den 10 September, reis door gansch Italië, in bijzonderen trein. 20 dagen485 fr. Verders, kleine aangename reizen van eenige dagen, in België, oevers der Maas, Dinant, Spa, Grotte van Han, Groot Her togdom Luxemburg. Trier, in Holland, op de oevers van den Ilhiju en der Moesel, le beginnen van 55 fr. Het programma dezer reizen wordt gratis gestuurd aan ai do personen die er de aan vraag van doen aan M. Ch. Pannen tier, bestuurder der Excursion, 109, Boulevard Anspach, Brussel. Om aan het verzoek van onze lezers te voldoen zullen wij van heden af wekelijks de boden mededeelen, welke in onze stad hunne standplaats hebben. Zilveren Hoofd Riselstraat. Nieuwkerke, bode P. Bodein. Vertrek: Woensdag en Zaterdag, om 1 1/2 ure. Nieuwkerke, Mallepost. Vertrek uit IJperen.- 's morgens om 6 ure, 's middags om 12 1/2 ure. Aankomst in IJperen: 's morgens om 10 1/4, 's namiddag om 4 1/4. Bronzen Hoofd, Riselstraat. Neêrwaesten, bode Zaterdag, vertrek om 12 ure. Hollebckebode Ch. Durie. Zaterdag, ver trek om 1 1/2 ure. Meesen, Mallepost. «=Vertrek alle dagen om 11 1/2 ure 's morgens; 's namiddags om 5 ure. Café de Commerce Hondstraat. Weslroosebeke, bode Ch. Verfaille. Zaterdag: aankomst om 8 ure, vertrek om 2 ure. Passcliendale, bode Verbeke. Woens dag en Zaterdag, vertrek om 2 1/2 ure. Belgische Scheur Hondstraat. Moorsledebode L. Tanghe. Woensdag en Zaterdag, vertrek om 2 1/2 ure. Hótei de G-and, Hondstraat. Houthulst, bode Facquet. Zaterdag aankomst om 9 ure, en vertrek om 1 ure. Nieuwkerkebode Henri Bodein. Den Zaterdag, Dinsdag en Donderdag aankomst om 9 ure en vertrek om 1 ure. Kemmcl, bode W. Vennem. Den Zater- terdagen Woensdag aankomst, om ure en vertrek om 1 ure. Merchem, bode Syssau. Den Zaterdag aankomst om 8 ure en vertrek om 1 ure. Zandvoorde, bode Desmarets. Den Zaterdag aankomst om 8 ure, vertrek om 3 ure. Dranoutre, bode Derycke -Verhaeghë. Den Zaterdag aankomst om 10 ure, vertrek om 2 ure. Pays-Bas Elverdinghastraat. Veurne, Mallepost. Vertrek uit IJpe ren: 5-50 's morgens, aankomst 10-10 m. s Namiddags, vertrek ton 4-30 m. In de wintermaanden, vertrek uit IJperen ten 2-30 m. Zonne Markt. Rousbrugge, bode Bustraen. Vertrekt den Zaterdag, om 2 ure namiddag. Drie Koningen Groote Markt. Gheluvelt, bode Vanden Berglie. - Don derdag en Zaterdag vertrek om 3 ure. Wcrvicq, bode De Mol. - Vertrekt den Za terdag om 2 1/2 ure. Kleine Zon Groote Markt. Roeselare, bode Reynaert. - Donderdag en Zaterdag vertrek om 2 1/2 ure. Parnassus-Hof Alfons Vandenpeereboomplaats. Sladen, bode Vanheule. - Zaterdag ver trek om 1 ure.. w !S2 H W Luisterlijke met ingespannen rijtuigen voor PAARDEN en MUILEZELS, gegeven met medehulp van 't Stadsbestuur, WOENSDAG 15 AUGUSTI 1888, Onze Vrouwe Half-Oogst. verstafgelegénë lOO ia*, pfijxeai. Een eermetaal en 5 fr. zullen geschonken worden aan het grootste getal ruiters (ten minste 10 mannen) deel makende van de zelfde gemeente. Een Eermetaal aan de ruiters (ten minste 5 mannen). Om aan deze Eermetalen recht te hebben moet men voorzien zijn van oen getuigschrift geteekend door de plaatselijke Overheid. Des Avonds: CO CO C/O a to £3 00 00 oo co CU O O O. O o O O O O lO O ooi- O O lO O O ïO w t O O NI w fc w 523 P3 O O O O O O O O CD CD CD CD CD CD C^> 0~ O o CU o O >C O O o YD O O 1> - O O CT O CO^ •h o" O OO ÏO O I O O H O O O O O O O O O O O O O O CO r—1 r-1 0 r-H O O JL, tl) O) tc O ci O p ci P O H tó K.H cq -«< eq

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 3