RINGSTEKING STADSNIEUWS. IJperen-Tuindag. Onze kermis. Bedriegster. Overreden. Burgerstand Stad IJper. - Gehucht Kruisstraat. Allerhande Volksfeesten Vuurwerk en groot Bal. geloofs, 't. t. z. aan de zegepraal der klerikale gezindheid boven de vrijzinnige gedachten. Ziedaar eene der sommen waarmede men de kiezers voor de papen koopt, en waarmede men gemakkelijk tot 1000 frs per stem kan betalen, gelijk het aan eenen kiezer te Veurne aangeboden werd, in de voorlaatste kiezing. Aanstaanden zaterdag deel ik in \\ziWeek- blad mede, wat de S' Pieterspenning opge bracht heeft gedurende het jaar 1872, in het Bisdom Brugge alleen. X. Op het oogenblik dat de stad IJperen hare jaarlijksche gemoentekermis, algemeen ge kend onder den naam van Tuyndag viert, zal het niet ongepast zijn hier eenige bijzonderheden mede te doelen nopens den oorsprong van dit feest, een 4er oudste ran Vlaanderen. 't Was op het tijdstip dat Flips van Ar- tevelde zijnen vader als Ruwaard Yan Vlaanderen opgevolgd had. Lodewijk van Male, ds toenmalige graaf van Vlaanderen en partijganger van Frankrijk, hitste de gemoederen tegen zich op, en gedurende de jaren 1382 en 1383 heerschte er te IJpe ren oen geest van oproer, zoodat den 8n November 1382 op de groote markt dier stad, pater Jan Rovers, overste der Minder broeders, en Guido Hildebrant, deken van Sint Maartenskerk, onthoofd wierden om hun aanhoudend prediken ten voordeele van Lodewijk van Male, den meineedigen graaf. De lakenwevers en kleine neeringen hadden, gelijk de Gentenaars, hunnen graaf afge zworen, maar na den noodlottigen slag van West-Roosebeke kregen de handlangers van Lodewijk te IJperen weer de bovenhand, en vermoorden Pieter Wavelaars, dien Flips van Artevelde als stadsbevelhebber had aangesteld. Te dien tijde waren er twee Pauzen; Clement VII, te Avignon, en Urbaan VI, te Rome. De Vlamingen, de vredesvoorwaar den van den graaf aangenomen hebbende, waren gedwongen het gezag van Clement VII te erkennen, hetgeen geschiedde met volle goedkeuring des toenmaligen franschen konings. Gent boog het hoofd niet. Maar de Vlamingen, Clemenlisten zijnde en aldus voor Frankrijk partij trekkende, waren de oorzaak van hunnen eigen ondergang; de eeuwenoude voorrechten dsr Vlaamsche ge meenten werden vernietigd de wollehandel en lakennijverheid lagen stil. Dit konden de Gentenaars niet lijden en om zich vrij te vechten riepen zij, in 1383, het leger van koning Rijkaard van Engeland, ter hulp om het Westland te overweldigen, 't Was in die omstandigheden dat Hendrik Spencer, bis schop van Norwich, op 9" Juni 1383 het beleg vóór IJperen kwam leggen. Volgens eene bul van Innocentius IV, telde die stad in 1247 omtrent 200.000 inwoners. Tijdens het beleg van 1383 waren er nog boven de 81.000. Die talrijke werkersbe volking bewoonde de voorsteden, welke gedurende het beleg verbrand en verwoest werden, en daar het verboden wierd nader hand die voorsteden lierop te bouwen, ver lieten al de lakenwevers de stad, zoodat van dien stond IJperens verval dagteakent. Al hoewel de Gentenaars hier eenen rechtvaar digen kamp aangingen met het oog op de verlossing van gansch Vlaanderland en dat de lakenwevers van IJperen voor die groot- sche zaak hunne voorlietde toonden, gelukte het den edelen en wethouders der stad hun die gedachten uit het hoofd te steken, zoodat al de inwoners eenpariglijk zwoeren, hunne stad tegen de vereenigde Gentenaars en Engelschen te verdedigen. De IJperlingen waren ten getalle van 16.000 mannen: edelen, rijke poorters, gil- debroeders van Sint Sebastiaan en Sinte Barbara, der ambachten en neringen. De aanvallers beschikten over een veel talrijker leger, naar men zegt bijna 60.000 strijders. Gedurende zeven weken duurde het beleg en 21 aanvallen mislukten. Terwijl do strijdbare IJperlingen zich op de muren bevonden gedurende den ln Augustus, be gaven eenige vrouwen, kinderen en grijs aards zich naar het beeld eener O. L. V. geplaatst nabij de Boesinghepoort, Het beeld droeg den naam van O. L. van Thuyne, omdat het stond bij den aarden wal, omringd van eene doornhaag (op sommige plaatsen van Vlaanderen Tuin geheeten) welke de stad omsloot. Het beeld, tot dan toe van schichten en ballen der vijanden gespaard, (o mirakel 1) werd van zijn voetstuk geno men, en door die brave lieden processiewijs rondgedragen, zoodat, toen de belegeraars het vechten moede werden, hun vertrek toegeschreven werd, zegt Meier, aan de bescherming der L. V. van Thuyne! Te recht of ten onrechte die waarschijnlijkheid schoot wortel en de toenmalige eenvoudige IJperlingen (het waren toch menschen van hunnen tijd) stelden een plechtig feest in, dat men jaarlijks vieren moest, op den eer sten zondag van Augustus in de kerk der Recolettendat is de oorsprong van Thuin- dag. Die feesten, in den beginne uitsluitend godsdienstig, begonnen reeds het volgend |aar in 1384, en werden in 1385 met grooten luister gevierd, tergelegenheid van de ver nieuwing des beelds van O. L. V. van Thuy ne, welke in de kapel der Minderbroeders geplaatst werd. In dit jaar was Ridder Jan van Grijsperre groot-baljuw der stad, en Ridder Joost Belle bekleedde het ambt van voogd (burgemeester). Naderhand zijn die godsdienstige feesten verwereldlijkt. In de groote zaal der IJpersche lakenhalle bewondert men heden eene prachtige muur schildering vanFerd. Pauwels, eene épisole uit het beleg van IJperen voorstellende. Alhoewel de IJperlingen van destijds zich in die noodlottige oogenblikken heldhaftig gedragen hebben, valt het niet te ontkennen dat van dit tijdstip af de bloei hunner va derstad verwelkte, en dat de tegenwoordige IJperlingen hunne nakomelingen, thans nog door eene jaarlijksche kermis den ondergang dier fiere en aloude Vlaamsche stad vieren. O spot van 't noodlotZoo ook viert men jaarlijks door den Roosebeke-ommegang de vereeuwiging van den slag van Roosebeke, waardoor Vlaanderen gefnuikt wierd, en herdachten de Antwerpenaars in 1885, door een jubilé processie, de 300ste verjaring van de overgaaf hunner vesting aan Alex. Far- nesie, onder het burgmeesterschap van den wakkeren geus Marnix van St-Aldegonde. M. S. V. De Tuindagfeesten zijn, om zoo te zeggen, voorbij. Kermiszondag had de weermaker wederom zijne sluizen opengezet en alzoo belet de processie uit te gaan. Blazius stelde het dan op een blazen dat hooren en zien vergingen. De wolken scheurden van een, aan het regenen kwam een einde. Doch de luchtbal die s' namiddags opstijgen ging, mocht gerust in zijne vouwen blijven. De storm belette de opstijging, die dan ook tot 's anderdaags verschoven werd. Niettegen staande dat, waren er tamelijk veel wande laars stedewaarts gekomen. 's Maandags was er eene ringsteking op het Kazernplein45 rijders namen er deel aan. Doch daar de luchtbal juist op 't zelfde uur opsteeg, was er om zoo te zeggen nie mand bij de ringsteking. Deze miek een vollen fiasco. Maar op de Alph. Vandenpeereboomplaats, waar de luchtbal met gas gevuld werd, kon men op de hoofden van de menschen gaan. De toeschouwers stonden hekeltand dik, gelijk haren op eenen hond. De opstijging gelukte opperbest. De heer Glorieux deed eene reeks van de stoutste oefeningen op het trapezium en dat op eene hoogte van honderden meters in het luchtruim. De heer A. Gaimant heeft de luchtreis medegedaan en luchtbal en reizigers zijn zonder ongeval omstreeks 7 ure te Lauwe bij Kortrijk neer gedaald en te 10 ure waren zij reeds in stad terug om de nieuwsgierige vrienden eenen handdruk te geven en de reis te beschrijven. De volksspelen op het Zaalhof en in de Boomgaardstraat zijn alle evenwel afge- loopen. Talrijk waren de deelnemers en het krioelde er van toeschouwers. De concerten door ons pompiersmuziek gegeven lokten telkenmale eene menigte toehoorders uit en mogen dus onder de beste vermakelijkheden gerekend worden. De kostelooze vertooning, door de Vlaam sche Ster gegeven, had de helft te veel volk uitgelokt. Ook waren het drie heel mooie en geestige stukjes, die opgevoerd werden en de weergalooze Stempelingen hebben nog eens de luidruchtigste en algemeenste toe juichingenonder die opeengeperste menigte doen losbersten. Morgen hebben wij nog de volksspelen op de Veemarkt en 's avonds het prachtig vuur werk. Het weder schijnt deze feesten te zullen bevoordeeligen met eenen helderen hemel, waar eene kermiszon uithangen zal Onze jonge stadsgenoot, de heer Karei De- bersacques komt op eene schitterende wijze zijne studiën te voleinden. Donderdag, Augusti, heeft hij vóór de Faculteit van geneeskunde der Hooge- school van Gent, de proef onderstaan van het derde doktoraat in genees-, heel- en vroedkunde, met de grootste onderschei ding. Gelijk over drie weken, tijdens Je proef van het tweede doktoraat, heeft de heer Debersacques de gelukwenschingen der jury ontvangen. Wij herinneren ter eere van den heer De bersacques dat hij in al zijne examen de hoogste graden bekomen heeft. Met onze vurigste gelukwenschingen bie den wij den jbngen geneesheer onze beste wenschen voorde toekomst aan. Hebben is hebben en krijgen is de kunst, dacht eene vreemde vrouw die zich deze week in verscheidene winkels onzer stad aanbood. Zij kocht er eenen hoop waren, die zij aan Mevr. W" Verhaeghe, Donkerstraaat, te Meenen, tegen remboursement deed ver zenden. Dat was allemaal wel; maar toen de koopster vertrokken was, gingen de puppen aan 't dansen want de winkeliers ondervonden, maar wat laat, dat zij zonder vragen een en ander onder hare kleederen geleend had om niet meer weer te geven. En onze gefopte winkeliers lachten dan gelijk eene kat, die azijn gelikt heeft. Maandag morgen om 7 ure is de bareel wachtster die aan de Belle Alliance dienst doet, door den trein verrast geweest. Zij was letterlijk in stukken gereden. De dood was oogenblikkelijk. van den 3 tot den 10 Augusti 1888. Geboorten. Mannelijk geslacht 6. Vrouwelijk id. 2. Huweli j ken. Duprez (Gustaaf, dienstknecht en Dezitter Julia, kantwerkster. Deckmyn Gustaaf, daglooner en Mesure Louise, kantwerkster. Mesure Arthur, steenkapper en Coutelle Silvia, kantwerkster. Dehollander Leopold, dekker en Laforce Sidonia, kantwerkster. Lacante Leopold, daglooner en Verniest Pharailde, kantwerkster. Verniest Karei, langzager en Ramskindt Maria, kantwerkster. Coffyn Arthur, daglooner en Deweerdt Ma ria, kantwerkster. Tancré Henri, schoenmaker en Roosebeke Zenobia, dagloonster. Vercamer Jozef, smid en Louf Maria, kant werkster. Pareyn Emiel, schoenmaker, en Angillis Silvia, naaister. Overlij (lens. Deconinck Filiep, 68 jaar, zonder beroep, weduwaar van Casier Sophia, Meenen- poort. Verslyppe Juliana, 46 jaar, kantwerkster, weduwe van D'ooghe Karei, Beurzestr. Cherf Hendrik, 26 jaar, daglooner, echtge noot van Lutun Emelie, Meenstraat. Matthieu Virginie, 65 jaar, kantwerkster, weduwe van Lefebvre Pieter, Rijselstraat. Goubé Frangois, 70 jaar, daglooner, echtge noot van Calmeyn Rosalia, Kaaistraat. Dely Seraphina, 63 jaar, bareelwachtster, weduwe van Berghman Felix, Sint Pie- ters buiten. Hacke Amelia, 67 jaar, kantwerkster, we duwe van Noliet Constantinus, Sint Ni- kolaas buiten. Vandermeersch Coleta, 76 jaar, zonder beroep, weduwe van Duprez Franciscus, Rijselstraat. Mylle Pharailde, 35 jaar, dienstmeid, onge huwd, Meenenstraat. Kinderen beneden de V jaren. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 2. Eene zware schat. Stockheim, 25n Januari 1888. Zend mij nog eene doos witsersche Pillen aan 1 fr. 50. Zij zijn een ware schat voor de menschheid, daar zij mij in weinige dagen van de verstopping en de maagkrampen waaraan ik reeds lang on derhevig was, verlost hebben. (Handteeken gewettigd). E. Peetërs. Aan M. Pélerin, apotheker, 12, Schild knaapstraat, Brussel. Nog getuigen. Cordes, 25 januari 1888. Sedert eenigen tijd leed ik hevig aan hoofd- en maagzeer; sinds ik eene doos Zwitsersche Pillen aan 1 fr. 50 genomen heb, ben ik gansch hersteld. Ik laat u toe mijn bewijsschrift openbaar te maken. Handteeken gewettigd. A. Desvassimes. Vacantiereizen. L"excursion kon digt ons voor de maand Augusti eene reeks reizen aan. Den 13 en 20 Augusti, algemeen vertrek voor Zwitserland waarvan men de schoonste deelen zal bezoekende Iiigi, de St-Gothard, Interlaken, Berne, Vrijburg, Geneven en de Mont-Blanc. De oorwaarden zijn bijzonder voordeelig: 8 dagen, 170 fr.; 12 dagen, 275 fr.; 15 dagen, 380 fr. Op 13 Augusti, insgelijks vertrek naar de vallei van den Rhöna, den Grooten Sint- Bernard, en den Mont-Blanc; 1® klas, 425 fr.; 2e klas, 395. Den 20 augusti, schoone reis in het Ooste lijk deel van Zwitserland, Engadine, de Orisons en de Italiaansche meeren 375 fr. Den 16 Augusti, overschoone reis naar Zweden, Noorwegen en Denemarken. Bezoek der drij hoofdsteden van het Noorden; 750 franks. Op 16 augusti insgelijks, de gekende reis naar Londen en omstreken, waarvan do bijval jaarlijks grooter wordt. Alle kosten inbegrepen voor 8 dagen, in 1ste klas, 250 frank. Den 25 augusti, reis naar Schotland, den 27 augusti, naar Normandië en Bretanje. Den 1 September, reis naar Constantinopel Athenen en naar het Oosten. Eene maand, 1,4.70 fr. Den 3 September, reis naar den Tyrol en Beieren. Eindelijk den 10 September, reis door gansch Italië, in bijzonderen trein. 20 dagen485 fr. Verders, kleine aangename reizen van eenige dagen, in België, oevers der Maas, Dinant, Spa, Grotte van Ilan, eroot Her togdom Luxemburg. Trier, in Holland, op de oevers van den Rhijn en der Moesel, te beginnen van 55 fr. Het programma dezer reizen wordt gratis gestuurd aan al de personen die er de aan vraag van doen aan M. Ch. Parmentier, bestuurder der Excursion, 109, Boulevard Anspach, Brussel. fc ts H M 3 f 24,00 00,00 15,50 00,00 00,00 5,00 2,70 4,200 00,00 500 000 000 2,000 16,200 1 s o o o o o o m Tarwe Rogge Haver Erwten Boontjes Aardappels Boter Luisterlijke met ingespannen rijtuigen voor PAARDEN en MUILEZELS, gegeven met medehulp van 't Stadsbestuur, WOENSDAG 15 AUGUSTI 1888, Onze Vrouwe Half-Oogst. ÏOO fr. prijzen. Een eermetaal en 5 fr. zullen geschonken worden aan het grootste getal ruiters (ten minste 10 mannen) deel makende van de zelfde gemeente. Een Eermetaal aan de verstafgelegene ruiters (ten minste 5 mannen). Om aan deze Eermetalen recht te hebben moet men voorzien zijn van een getuigschrift geteekend door de plaatselijke Overheid. Des Avonds: a OO OO oo »-ï i—i Pi to S3 00 00 co C/2 3 to *-> M c. X) 2 2 A Verkochtte kwantiteit midden prijs per 100 kil. O >Q O O IO O O o n n iq w N rr co O W KJ W O) r-H r—I C3 rH O TJ <o ft O O O O O O O CO CO O CO O - -N r-H O rH lO r-< s; 55 W fc 55 Ph O

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 4