STADSNIEUWS. Vlaamsehe Ster. Goed werk. VRIJE KRUISBOOGSCHUTTERS Burgerstand NIEUWSTIJDINGEN. Burgerstand van Poperinghe. Boden. I Aalbrecht Rodenbach, Men vraagt zich af welken wind van toe gevendheid eensklaps over de drie rechters gewaaid heeft, wier krachtdadigheid van zoo korten duur geweest is. Zulke ongehoorde onmenschelijkheden die ongestraft blijven Dat gaat toch boven zijn hout, niet waar? Allo, broertjes, timmert er maar op, gelijk djoos op zen katte; gij hebt niets meer te vreezen Jl. Zondag gaf de tooneelmaatschappij De Vlaamsehe Ster hare eerste vertooning van het tooneeljaar 1888-1889. De zaal was proppens vol en men zat er opeen als harin gen in eene ton. Ook het kon niet anders. Immers de toonoelkennis der Sterrelingen is einde en verre gekend en wanneer er dan een stuk als Elena, drama met zang in vier bedrijven, door Destanberg, op t programma komt, dan mag men zeker zijn dat men er eenige genoegelijke stonden beleven zal. De hoofdrollen, vertolkt door de heeren Mailliard, Delmotte, Deweerdt en Deraedt, zijn onder alle opzichten meesterlijk vertolkt geweest. De aangrijpende toestanden, die er zoo veelvuldig in voorkomen, wisten zij toch zoo goed weer te geven, Waarlijk men had gedacht dat men daar voor de werke lijkheid stond. Menige dame en ook wel eenige heeren konden niet laten eenen traan van aandoening weg te pinken. Op de hou ding, de gebaren en het optreden viel niet veel af te dingen. Alles was natuurlijk, on bedwongen en los. Onder dat opzicht roepen wij de spelers een hartelijk bravo toe. Maar op de taal, de uitspraak, daarop valt nog al iets te zeggen. Het was geene zuivere, echt nederlandsche taal, men gedoge dat wij het openhartig zeggen. Wij richten ons hier niet zoo zeer tot de spelers als tot hem, die het op zich genomen heeft de uitspraak te verbete ren. De bijrollen lieten ook niets te wenschen. Wat de vrouwenrollen betreft, die waren vertolkt door de dames Rans en Serré. De eerste heeft zich gewetensvol van hare taak gekweten. Zij is eene volleerde speelster, die goed op de hoogte harer rol is. Een gul proficiat voor haar. Doch over Mej. Serré kunnen wij zooveel lof niet spreken. Zij was niet rolvast en geenszins op de hoogte van de toestanden waarin zij optrad. Gelukkig dat zij met goe de tooneelisten te doen heeft gehad, anders had zij deze wel eens van hun stuk kunnen brengen. Dus, Mej. Serré neme het niet kwalijk, maar zij moet hare rol beter kennen en bestudeeren. Het blijspel, De duivel op t dorp, is alleszins goed gespeeld geweest en heeft het publiek hartelijk doen lachen. Doch wij za gen zulke stukjes maar liever niet opvoeren. Waarom den ijzerweg, die toch wel de grootste weldaad voor een dorp is, ook uit geven als de grootste ramp, welke aan bui tenlieden overkomen kan? Waarom dien machtigen factoor van beschaving, verlich ting en volkswelvaart als iets zoo noodlot tigs doen uitkomen, dat gansch het dorp het onderste boven keert en dat iedereen zoo wanhopend maakt, dat de eenen zich maar kortweg te drogen gaan hangen terwijl de anderen zich te weeken willen leggen Neen, zulke stukjes, hoe geestig zij ook wezen, hoeven niet veel vertoond te worden om de buitenlieden, die reeds veel te wan trouwig zijn, jegens al wat beschaving of volksverlichting nabij komt, er heel en gansch afkeerig van te maken en ze hunne vooroordeelen nog meer te doen aankleven. Wat de muziekstukken betreft, de heer Balmaeckers en zijne goede muziekanten halen er eere van. Zij dragen niet weinig bij om de vertooning te doen wellukken. Een gul proficiat voor hen allen. In één woord, het was een genotvolle avond, dien men daar genoten heeft. Ook heeft de groote menigte, daar aanwezig, spelers, speelsters en muziekanten veel en luidruchtig toegejuicht. Die vertooning is nog eens te meer de goe de faam der Sterrelingen komen staven en heeft op iedereen den besten der indrukken nagelaten. Gisteren heeft de policieagent, Jan Renet, een verdienstelijk werk verricht. Sedert eenige dagen gebeurde het nogal eens dat er, in het omliggende, hier of daar wat goud- en zilverwerk en ook andere voorwerpen al met eens vertrokken waren zonder te zeggen welk gewest zij waren ingeslagen. De wak kere agent, wien dat de keel uithing, is ge- lukkiglijk de daders op 't spoor gekomen en reeds heeft hij er drie bij den kraag gevat en in 't droog gesteken. Volgens men zegt zijn er nog andere me deplichtigen, die reeds achter de grendels zaten. Een hartelijk bravo! voor den agent Renet. Maatschappij Schieting van Maandag 22 Octob. 1888 Hoogst getal. Deweerdt, 25 10 1/2 1 25 61 1/2 Laagst getal. Pickhout, 3 2 10 1/2 3 18 1/2 Schieting van Woensdag 24 October. Veranderlijk blazoen. Hoogst getal. Rabau A. 8 1/2 20 11 25 64 1[2 Laagst getal. Pinteion F. 1111 4 van den 19 tot den 26 October 1888. Geboorten. Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id. 9. Hu vveli j Iten- Ludovicus Cloet, bediende'der douanen en Julia Dezwarte, dienstmeid. O verli.j den». Aloysius Carron, landbouwerswerkman, 51 jaar, echtgenoot van Eugenia Verborght, Elverdinghestraat. Franciscus Candeel, metser, 56 jaar, echtge noot van Joanna Ghys, Lange Thourout- straat. Karei Gillebert, bareelwachter aan den ijzerenweg, 48 jaar, echtgenoot van The- resia Blavier, Meenenstraat. Helena Vercouter, kantwerkster, 22 jaar, ongehuwd, Tichelstraat. Coleta Dael, zonder beroep, 74 jaar, wedu we van Pieter Verkinderen, Bollingstraat. Joanna Smagghe, zonder beroep, 69 jaar, weduwe van Jozef Moreau, Mondstraat. Kinderen beneden de 7jaren. Mannelijk geslacht 0. Vrouwelijk id. 2. Vrijdag, 2 November, Allerzielendag, zul len de bureelen van het Stadhuis 's middags gesloten worden. Onontbeerlijk in huisVierves, len februari 1888. Lang reeds leed ik aan slechte spijsvertering, verstopping en rhu- matism; sedert ik de Zwitsersche Pillen aan (1 fr. 50) de doos neem gevoel ik mij veel beter, en voortaan wil ik er altijd in huis hebben. Ik betuig u mijnen vurigen dank en machtig u mijnen brief openbaar te maken. (Handteeken gewett.) E. Gilly. Aan M. Pélerin, apotheker, 12, Schild knaapstraat, Brussel, Poperinghe. Sedert eenigen tijd hoorde men hier veel van konijnendieften, en nooit kon men de daders ontdekken. Verledene week, had een brouwersgast, toen hij zekeren nacht van eene herbergskermis terugkeerde, het goed gedacht zich dronken te gebaren wanneer hij twee mannen elk eenen zak op den rug dragende ontmoette. Toen hij dezen tot elkander hoorde zeggen dat zij hem niet moesten vreezen, dewijl hij zat was, werd hij achterdochtig. De geveins de dronkaard verloor de zakdragers geen oogenblik uit 't oog en wanneer zij in eene herberg dicht bij de stad binnen gestapt waren, ging hij haastig de gendarmerie verwittigen. De konijndieven had men wel haast bij den kraag. Wat zegt de loi-wet van zulke dron kaards? Gortemarck. Dezer dagen is een ongeluk voorgevallen. Bij het afstappen van den trein van Thourout, om 8 ure 's avonds, is eene dame van Duinkerke, een been af gereden. In het huis van den heer statieoverste gedragen, heeft de ongelukkige verklaard te zijn: Mev. Moulin, wonende te Duinker ke, rue du Baton, 6. Verdere nieuws over den toestand is tot heden nog niet gekend. Reninghelst. Deze week is er in ons dorp een ongeluk gebeurd, dat de beween- lijkste gevolgen gehad heeft. Een metser was bezig met pannen te leggen op een dak van een tiental meters hoog. Eensklaps stapte hij mis en kwam zonder ladder naar beneden. Die val verbrijzelde hem gansch het lichaam en de dood was bijna oogen- blikkelijk. Hij was een voorbeeldig werkman die eene familie in de grootste droefheid achterlaat. De oudste man. De heer. Willem Vanrenterghem, van Ruddervoorde, is "don derdag aldaar overleden. Hij was te Brugge geboren op 9 December 1782 en was dus 106 jaren oud. Sinds 90 jaren bewoonde hij Ruddervoorde. Tot op het laatste oogenblik was het voor hem een waar genoegen zelf de talrijke personen te ontvangen, die hem bezoeken gingen. Hij was met een wonder baar geheugen begaaft en herinnerde zich nog goed de kleinste voorvallen zijner jeugd. Hij vertelde vooral gaarne, hoe hij er in gelukt was aan het loten onder Napoleon I te ontsnappen. Hij was de ouderdomsdeken van gansch het Belgische kiezerskorps en de oudste man van Belgie. In de laatste kiezingen was hij nog zelf zijn stembriefje gaan neerleggen. De minister van oorlog heeft bevel gegeven zonder regelmatig bewijs van goed gedrag, geteekend door den vroegeren korps overste van den postulant, niemand als plaatsvervanger of vrijwilliger met of zonder premie meer aan te nemen. Op ministerieel bevel zullen de kantie nen in de ministerien afgeschaft worden. Onder voorwendsel van bier te verkoopen aan de bedienden, ten einde hen te beletten van 's middags uit te gaan, hadden de por tiers echte herbergen en zelfs restauratien ingericht, waarvan het licht en het vuur door den Staat betaald werd. En daar werd zelfs geen patent voor betaald Eene belangrijke berekening. Wat is een billioen? Het antwoord is zeer eenvoudig: een millioen maal miliioen. Dat is spoedig geschreven en nog spoediger uit gesproken; maar er is niemand bekwaam om het te tellen. Gij kunt 160 of 170 per minuut tellen; maar laat ons zelfs veronderstellen dat gij tot 200 geraakt; dan zoudt gij in een uur 12000 tellen, in een dag 288,000 en in een jaar van 365 dagen (want alle 4 jaar moogt gij dan een dag rusten) 205,120,000. Laten wij nu veronderstellen dat Adam van af het begin van zijn bestaan had begonnen te tellen, zonder ophouden zoo bezig geble ven was, nog immer voorttelde, dan zou hij volgens den algemeen veronderstelden ouder dom van den aardbol, nog op verre na niet genoeg hebben. Want om een billioen te tellen, zouden volgens den hierboven aange nomen regel, 9512 jaren, 34 dagen, 5 uren en 20 minuten noodig zijn. Indien wij nu den armen teller eens 12 uren dagelijksche rust verleenden om te eten en te slapen, dan zou hij, om het bovengenoemde getal te be reiken, niet minder noodig hebben dan 19,024 jaren, 68 dagen, 10 uren en 40 minu ten. van den 18 tot den 2 ÖOctober 1888. Geboorten. Mannelijk geslacht 5. -= Vroüwelijk id. 4. Werquin Achillo Etienne, 34 j. bakker te Watou, en Beddeleem Natalia Cornelia, 24 j. bijzondere. Brabandt Augustus, huisbediende, geboren te Rousselare, den 30 October 1843, en Verhille Floride Elisa Zélie, rentenierster, geboren te Arneke, den 7 November 1839, weduwe van Haelewyck Adolphus, Ludo- vicus Josephus. Coutteel Carolus Aloysius Maria, 64 jaar, grondeigenaar, ongehuwd Quaghebeur Joannes Franciscus, 90 jaar, zonder beroep, weduwaar van Botte Bar bara Gonstantia. Benaut Eugenia Cornelia, 18 jaar, bijzonde re, ongehuwd. Kinderen beneden de jaren. Mannelijk geslacht 0. Vrouwelijk id, 1. Zilveren Hoofd Rijselstraat. Bronzen Hoofd, Rijselstraat. «Caféde Commerce Hondstraat. Belgische Scheur Hondstraat. Moorsledebode L. Tanghe. Woensdag en Zaterdag, vertrek om 2 1/2 ure. Hótel de Gand, Hondstraat. Pays-BasElverdinghestraat. Zonne Markt. Drie Koningen Groote Markt. Kleine Zon Groote Markt. Parnassus-Hof Alfons Vandenpeereboomplaats. H N i-s Pfl Pi H 53 u door P.-P. Denys. I. De edele germaansche afkomst der Rodenbach's. II. De Rodenbach's in de omwenteling van 1830. III. Da familie Jules Rodenbach-de la Houttre. IV. Aalbrecht Rodenbach en de stu dentenbeweging in het Klein Seminarie te Roeselare. V. Aalbrecht Rodenbach aanvoerder der studentenbeweging te Leuven en in het geheele Vlaamsehe Land. VI. Over de Eerste Gedichten van Aalbrecht Rodenbach. VII. Over het drama Gudrun VIII. - Ziekte, dood en begraving van Aalbrecht Rodenbach. IX. Over al de gedichten van Aalbrecht Rodenbach. 'CS!!— Huwelijken. O ver-lij dens. m-rm» -«gï"rm- Om aan het verzoek van onze lezers te voldoen zullen wij van heden af wekelijks de boden mede- deelen, welke in onze stad hunne standplaats hebben Nieuwherkebode P. Bodein. Vertrek: Woensdag en Zaterdag, om 11/2 ure. NieuwherkeMallepost. Vertrek uit IJperen-. s morgens om 6 ure, 's middags om 12 1/2 ure. Aankomst in IJperen's morgens om 10 1/4 ure, 's namiddags om 4 1/4. Neérwaestenbode Zaterdag, vertrek om 12 ure. Hollebeke, bode Ch. Durie. Zaterdag, vertrek om I 1/2 ure. MeesenMallepost. Vertrek: alle dagen om II 1/2 ure's morgens; 's namiddags om 5 ure. Westroosebeke, bode Ch. Verfaille. Zaterdag: aankomst om 8 ure, vertrek om 2 ure. Passchendale, bode Verbeke. Woensdag en Zaterdag, vertrek om 2 1/2 ure. Houthulst, bode Facquet. Zaterdag aankomst om 9 ure, en vertrek om 1 ure. Nieuwherke, bode Henri Bodein. Den zater dag, Dinsdag en Donderdag aankomst om 9 ure en ertrek om 1 ure. Kemmel, bode W. Vennem. Den zaterdag en woensdag aankomst om 9 ure en vertrek om 1 nre. Merckembode Syssau. Den zaterdag aan komst om 8 ure en vertrek om 1 ure. Zandvoorde, bode Desmarets. Den zaterdag aankomst om 8 ure, vertrek om 3 ure. Dranoutrebode Derycke-Verhaeghe. Den zaterdag aankomst om 10 ure, vertrek om 2 ure. Veurne, Mallepost. Vertrek uit IJperen 5-50 morgens, aankomst 10-10 m. 's Namiddags, vertrek ten 4-30 m. In de wintermaanden, vertrek uit IJperen ten 2-30 m. Rousbrugge, bode Bustraen. Vertrekt den zaterdag om 2 ure namiddag. Waasten, Diligence. Vertrek den zaterdag ten 12 ure juist. Gheluvelt, bode Vandenberghe. Donderdag en zaterdag vertrek om 3 ure. Wervicq, bode De Mol. Vertrekt den zaterdag om 2 1/2 ure. Roeselare, bode Reynaert. Donderdag en zater dag vertrek om 2 1/2 ure. Staden, bode Vanheule, Zaterdag, vertrek om 1 ure. cc 00 00 S-4 <D rO O i—i bjd C£ oo 00 -O O -+-» O O O o-i w w -4 O O O O O Q O O O O O O o O O iO O O O O o O O O O O O O 00 O O O O O O O t> O O O O O - O O 00 lQ O O O O O O O lO O IO H ïo co O C\} r—t r—I O O O o oo» CV* O O O O O O O O O O O O O O t> CO X" O O O) 00 co O O O cd U bQ <D ÖD O c3 en xfi o. O? S S "O cu O U 42 O CS O cj O t-, O S3 O h Pi K H ffl

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 3