VAN IJPIREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Premie aan onze lezers. 01 FAMILIE GRIJPZOUT. Derde jaar. Zaterdag 8" December 1888. Nummer 49. BERICHT Wij en zij. De controleur en de studiebeurzen. De kandidaat van 't Davids-Fonds een franskiljon! Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. 50 voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncsn: 15 cent. per drukregeL Rechter- ijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100.Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. De personen die een abonnement zullen nemen aan het Weekblad voor 1889, zullen, van af den dag hunner inschrijving tot den ln Januari, het blad gratis ontvangen. Alwie ons 1 fr. in postzegels toe zendt, zal ontvangen het boek Rarekiek, van K.-H. De Queicer, een mooi gedrukt werk van 280 bladzij den, groot 8°, en op schoon geel papier. In dat boek komt het feuille ton, dat wij nu afkondigen De Familie Grijpzout, ganschelijk voor. REDACTIE. Wij lezen in het Weekblad van Oosten de: Men kan niet genoeg doen uitschijnen, niet genoeg herhalen, welk hemelsbreed verschil bestaat lusschen de handelwijze van liberalen en die van klerikalen. Zondag laatst herinnerden wij de be stuurlijke schandalen van Eerneghem en Zevecotein de beide gemeenten, zegden wij, wordt een AANZIENLIJK TE KORT in de kas gevonden, en de klerikale besten dige deputatie van West-Vlaanderen gebaart van niet te weten en laat de plichtigen loopen.... Want er zijn plichtigen; het volk wijst ze met de vingers na 1... In ons nummer van zondag wees onze Oudenburgsche correspondent op een ander feit: Het klerikaal gemeentebestuur van Oudenburg weigert de bewijsstukken, waar op de gemeentereking gesteund is, ter inzage van het publiek te leggen.. Wat schuilt daarachter? Waarom die vrees Bestaan er onregelmatigheden? Het volk kan denken wat het wil, in (Drie-en-twmtigsle vervolg De deur ging wederom open, en een kreet van verwondering steeg uit aller lippen. In plaats van den verwachten dikwangigen jonkher Pamphilestond daar een klein, mager, droog, grijsblond heertje van 4 1/2 voet, toegekoopt als een gentleman, met een glaasje in het oog en een karwatsstok in de hand, en dat heel het gezelschap met d blikken dreigde te zullen verslinden. O, verschooning. mijnheer, verschoo ning, sprak M. Grijpzout... ik... wij... ik meende.... Méêênde, mijnheerrr... schreeuwde de vreemde met nadruk, en ieder zijnèr woor den klonk als een hamer op een aambeeld. Ik méén dat gij niet weet, met wien gij te doen hebt? Toch wel, verschooning 1 Is U Edele misschien een bloedverwant van mijn schoon zoon? Een schurkriep het heertje zoo hard dat de ruiten daverden en alle genoodigden opsprongen... Een schurk is uw schoonzoon, mijnheerrr! een dief, een schriftverval- scher Zijn naam is Tist Lollepeer, mijn tegenwoordigheid dier onverstaanbare en ongehoorde handelwijze. Men ziet het, wij hoeven onze voorbeelden niet ver te zoeken om te bewijzen dat de eerlijkheid bij de klerikalen veelal een onbekend iets is, en dat, wanneer onregel matigheden in klerikale besturen aan het daglicht worden gebracht, de sacristie-ga zetten zorgvuldig zwijgen... dat ze zweeten. Wordt bij onze kadodders iets onregelma tigs ontdekt, dan helpen ze niels straffen, beletten en overdragen, zooals zij in hun catechismus leeren; neen, integendeel Zij zwijgen als een graf. Of ze loochenen hardnekkig Of ze vereerlijken onbeschaamd de plichtigen Zóó zwijgen ze over de bestuurlijke schan dalen van voornoemde gemeentenzóó zwijgen ze over de vuile daden van smerige broerkens en kosters-schoolmeesters; zóo zwijgen ze over de millioenendieven als Lagrand, 't Kint, Gasteleyn, Buyssens, enz; zoo zwijgen ze over de erfdeelrooverijen door Jezuieten en andere zwartrokken ge pleegd. En wanneer, ondanks hun zwijgen, toch licht opgaat over de feiten, zooveel licht dat de oogen der klerikalen zelf ervan pinken, dan trachten ze de openbare opinie door onbeschaamde leugens te misleiden. Zóó zagen wij hun beweren dat de vuile rekels van Citeaux en Soissons geene broer kens waren, en dat de geestelijkheid van stad en dorp de hand niet had gelangd om burgers en boeren aan te sporen, hun geld aan de klerikale bankroetiers toe te ver trouwen. Lukken de leugens nog niet, dan nemen ze hunnen toevlucht tot andere middels: Van de veroordeelde broerkens maken zij mar telaars, van drie of viermaal veroordeelde notarissen als De Malander maken ze een representant, een collega van Mons Colaert, of wel en dit is hun laatste argument ze beweren dat de daders met Ons Heer afgezworen hadden om den duivel aan te hangen, in een woord, dat ze liberalen waren geworden. schoenpoetser, mijnheerrr, de schoenpoet ser van den Chevalier Pamphile de Zeer- loopère, Chevalier de Cape et d'Epée de S. S. Léon XIII, die hier voor u staat, mijnheerrr, en die zal doen onderzoeken in hoeverre hier door u medeplichtigheid is gepleegd bij het vervalschen mijner familie papieren, want al die papieren, ja mijn geld zijn gestolen door mijn schoenpoetser, mijn heerrr, door den schurk, van wien gij uw schoonzoon hebt gemaakt. Ik heb de eer u te groeten, mijnheerrr. Dit zeggend of eerder bassend, draaide het manneken op zijne hielen om, zweepte met zijn karwatsstok, deed zijne sporen klinken en liep naar beneden. Iedereen was versla gen. M. Grijpzout en Cle was met het hoofd op de tafel gevallen en was als vernietigd. De genoodigden stamelden onsamenhangende troostwoorden en maakten onder allerlei voorwendsels zich uit de voeten. Alleen de goede Van Boterham bleef btj zijn voorgan ger en blies hem door de lange landen moed en gelatenheid in. M. Grijpzout had nog geen juist besef van wat gebeurd was. Hij wist niet of hij het slachtoffer was eener mislijke poets ofwel van de droeve werke lijkheid. Schimmel, die ook beneden was geloopen, kwam terug met een telegram, die 't volgende droeg - Papa! Gij weet waarschijnlijk alles? Ja, lezers, zóó handelen de klerikalen.- Oordeelt dus over hunne eerlijkheid 1 De controleur van het Stadhuis, die in alle hoekjes en gaatjes kijkt om te onderzoeken of er niet het eene of andere te beknibbelen valt, heeft ons nog eens een staaltje gegeven van de liefde, welke hij het wereldschonder- wijs toedraagt. In de discussie betrekkelijk de rekeningen van het pensionnaat van het collegie, kon de Poperingscbe dweper niet verkroppen dat er studiebeurzen verleend werden aan eenige door de fortuin weinig bevoordeeligde jonge lingen, ten einde ze in staat te stellen hunne studiën te kunnen voltrekken. Hij heeft er de afschaffing van durven vragen, onder voorwendsel dat zij aan de stad te veel kos ten. Zulks was slechts eene kalotestreek, eene kiesreclaam en een strik om den val van het bloeiend onderwijsgesticht zoo gauw mogelijk te verhaasten. En inderdaad, de studiebeurzen eens afge schaft, de leerlingen die van dit voordeel genoten, zullen weldra het pensionnaat en het collegie verlaten, het getal leerlingen zal eenigzins verminderen, en de rol is wonder- goed gespeeld. Het eenige doel van den be- hendigen kluchtspeler is de vernietiging van het middelbaar onderwijs en den bloei van het gesticht in de straat van den IC. K., ten einde de liberale denkwijze gansch te kun nen versmachten en de klerikale pijpekojpen de wet te laten dicteeren. De kiezers kennen zijn doel, zij weten waar hij naartoe wil en daarom zal hij nog lang moeten wachten zijne achteruitkruipende politieke denkwijze op het stadhuis te zien zegepralen. De controleur vergeet dat volgens de leer van Christus, welke hij toch belijden moet, de goede katholiek verdraagzaam moet we zen en zich met de politieke denkwijze van eenen mensch niet moet bekommeren, als het er op aan komt hem goed te doen. Hij vergeet ook dat er een tijd geweest is, waarop hij gelukkig was eene studie beurs te be komen om te worden wat hij nu is; men zou Ik ben met Frans te Napels. Mijn man, Tist Lollepeer, blijft bij ons als kamerknecht. Leonida. Een afgrijselijk wilde en woeste schreeuw ontsnapte de borst van den armen Grijpzout toen hij die woorden las. Hij sprong op, liep als een waanzinnige door de vertrekken, stormde de kamer van Moederken binnen en, onder het zwaaien met het snelbericht en het uitroepen van: - Tist Lollepeer! Tist Lollepeer! draaide hij eenige%ialen rond en viel dan loodzwaar op den grond. Eene beroerte had hem getroffen. De vreeselijke slag, de schrik deden Moe derken omhoogspringen en haar lang ver bijsterd verstand weder bekomen, zooals de oude dokter twintig jaren vroeger voorzien had. Zij liep zelf om de kamermeid, deed haar een arts ontbieden en bleef bij den lijder. De geneesheer, die spoedig aankwam, stelde vast dat de rollen nu omgekeerd zouden zijn. Moederken was genezen; M. Grijpzout, indien hij genas, zou waanzinnig blijven. Wat de man der wetenschap voorspeld had. geschiedde. M. Grijpzout genas, bleef zoo zot als een top en overleefde zijne groote ramp slechts enkele maanden. Ondertusschen was Confucius met zijne moeder naar Italië gereisd. De titeldief Tist Lollepeer werd gevangen genomen en boet op dit oogonblik nog zijn gewaagden beginnen te gelooven dat hij zijnen nederigen oorsprong niet meer bewust is. Iedereen weet nochtans dat hij de zoon van eenen bakker, herbergier of anderen neringdoener is. En 't is zulk een man, die zou willen spreken van beurzen af te schaffen onder voorwendsel dat zij te zwaar op de maag der schatplichtigen wegen. De eenige drijfveer die de controleur en al de pijpekoppen van den K. K. alzoo doen handelen is de vernietiging van het wereldsch onderwijs en inzonderheid van het stads- kollegie, dat oneindig veel vernuftige man nen voortgebracht heelt. Ja, liberale kiezers, de kaloten zijn nog niet meester op het stadhuis, zij hebben nog maar slechts eenen hunner kliek er kunnen opbrengen en gij ziet nu een staaltje van liet- gene zij doen zouden, indien zij moesten zegepralen. Al de schoone onderwijsgestich ten, die den roem van IJperen uitmaken, zoudt gij een voor een zien ondermijnen en verdwijnen,en welhaast zouden uwe kinders verplicht zijn het onderwijs te ontvangen uit handen waarvoor gij geenszins geneigd zijt. De vrijheid, welke gij nog geniet, zou dan eene doodo letter geworden zijn en de stad IJperen aan eene domme landelijke gemeente gelijken. Ziedaar het lot dat u te wachten staat, indien gij geloof hechten zoudt aan al de beloften waarmede de pijpekoppen u ge woonlijk paaien ten tijde der kiezingen om hun doel te bereiken. De heer Colaert, afgevaardigde van den IC. IC., is de eenige vlaamsche volksvertegen woordiger, die tegen art. I van de wet op 't vlaamsch vóór de rechtbanken stemde. Ook had hij daarvoor zijne reden. Die popering- sche hoogvlieger is advokaat en heeft veel te pleiten; doch hoewel hij fransch spreekt met haar op zoo lang als een hommelperse, kan hij enkel het plalste, lompste west- vlaamsch spreken en, daar hij aan zijn ad- vokatenkantoor houdt, gelijk de duivel aan streek. Hij had namelijk gemeend, daar hij van hem sedert meer dan twee jaren geen nieuws meer vernam, dat zijn meester op zijne reizen was omgekomen en had zich zonder vaar of vrees van dezes familie papieren en eene groote som gelds meester gemaakt. Het huwelijk werd dus ook nietig verklaard, en reeds eenige maanden later was Leonida wat zij zoolang gedroomd had te zullen worden: het lieve vrouwtje van Frans Van Haeren. Bij hunne vereeniging.te Rome ingezegend, was de echte jonkher de Zeerloopère, ridder des H. Vaders, met zwaard en kap, hun eer- getuige, en Moederken, gansch tot haar verstand teruggekeerd, was even als Confu cius, in den hemel van geluk en tevreden heid. De heer Grijpzout en Cl8 rust bij don Heere, M. Van Boterham zet de zaken voort en Schimmel leeft gelukkig met Bertine. Trientje Metteko heeft zich over Frans gewroken;te dien einde is zij met haren koet sier naar Parijs vertrokken, na den onuit gelegd en dood baars echtgenoots. Aandachtige lezers I Zoo werd de familie Grijpzout beproefd en verspreid. Zoo vond het hoofd der beroemde firma Grijpzout en Cle zijn vroegtijdig EINDE. 1IET" weekblad II 'II il.L

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 1