Klerikale compassie! STADSNIEUWS. Benoeming. Opcentiemen. Ongeluk. Ontslag. Leger. Vervreemding. Brand. Concert. Dansfeest* Concert. Wedding. Vlaamsclie Ster. Morgeiidinuziek. Wapen- en Muziekfeest. In de val. Eene zeldzame dood. VRIJE KRUISBOOGSCHUTTERS Burgerstand Boekbeoordeeling. Aalbrecht Rodenbach, eene ziel, vreest hij derhalve in moeielijkhe- den te geraken met die duivelsche nieuwe wet. Of de kiezers tevreden zijn zullen, nu zij zien dat Colaert enkel ter kamer gaat om zijne persoonlijke intresten boven de belan gen van iedereen te stellen, dat is een ander paar mouwen. In alle geval is het eene schande voor het arrondissement IJperen van door zulk eenen franskiljon in de Kamer te moeten vertegen woordigd worden. Maar wie nu lachen als uilen met cayen nepeper inde keel, dat zijn de Davids-Fond- sers van IJperen, die in de laatste gemeente- kiezingen gesparteld hebben als Satan in de heilige olie om hunnen kandidaat, den vlaamschgezinden (1?) Colaert op 't stad huis te krijgen. En de vele Vlamingen, die dan ook het vel van den beer verkocht heb ben voor dat hij gevangen was, kijken nu ook met een gezicht als een beroeste vuur pot, omdat zij zien dat Colaert, dien zij als het puurgesmede goud der vlaamsclie bewe ging aanzagen, nog meer tegen het vlaamsch in Vlaanderen is dan de verstokste wale- kop uit de provinciën Luik of Henegouwen. Men zegt dat die gefopten nu bij hooge en bij lage zweeren dat zij zich in '1 vervolg zoo gemakkelijk geen zulke ooren meer zullen laten aannaaien. Of wij dat voor goede munt mogen aanne men en of Colaert in de kiesvergaderingen van den IC. IC. nu ontvangen zijn zal als een uil in een kegelspel, zullen wij later weten. Zalig zijn de bermhertigen, want ze zullen bermhertigheid verwerven, zei een brom mend klerikaal heerschap en het deed een arme huisvader met vrouw en vier kinderen op straat zei ten om eene uitgedroogde kape laansmeid het huis te laten bewonen. Maar die brave huisvader, die ook precies van geene twee ouden wijven gemaakt is, wilde om den duivel in dat aas niet bijten. Hij werd door baas Geneverneus, de zaak gelastigde van den klerikaal,voor het gerecht gedaagd en daar moest de arme drommel voor den rijken beer duim leggen. Op strate was troef en hij mocht de eerste de beste kamer betrekken, wilde hij niet met al de zijnen in St-Pietersscheure gelogeerd zijn. I)at die klerikale en beerachtige handelwijze alle deftige lieden tegen de borst stoot, hoefik niet te zeggente meer, omdat beer en Geneverneus in de koffiehuizen zeggen dur ven dat die brave werkman niet betaalde, wat eene grove leugen is. Ook worden zij beide, sinds die heldendaad, overal ontvan gen gelijk twee uilen in een kegelspel. 't Is maar recht en wel besteed 1 In de laatste geheime zitting heeft de ste delijke Raad de heeren Cardinael-Snick en Eug. Van Daele, wederzijds leden van het Godsbuizenbestuur en het Weldadigheidsbu reel voor een tijdverloop van 5 jaren be noemd. Een koninklijk besluit bemachtigt 56 ge meenteraden van West-Vlaanderen om nieu we opcentiemen op het principaal der grond en personeele lasten en op het patentrecht te heffen, ten einde de gemeenteuitgaven te dekken. Leve de vaderlandsche voorspoed 1 Zondag laatst, een weinig vóór den avond, viel een kind in de sladswateringen bij de zwemschool, en het zou onvermijdelijk ver dronken zijn, iiadde de heer L. Doolaeghe het niet ter hulp gekomen en het van een gewissen dood gered. Die daad van moed en z< lfopoffering is des te verdienstelijker, daar het water op die plaats van drie tot vier meters diepte heeft. Het ontslag van den heer Vanheule, als burgemeester van de stad IJperen, is aan vaard. Het ontslag van den graad en de bediening die hij in het leger bekleedt, door den regi mentsveearts van le klas van het 3e Lansiers Van Vijve, bij de Rijschool gezonden, aange boden, is aanvaard. Een koninklijk besluit bemachtigt de kerk fabriek van Dickebusch om, aan den hoogsten koers van den dag, eenen schuldbrief aan den drager van de belgische openbare schuld van een kapitaal van 1000 fr. te verkoopen, ten einde met het beloop dier verkooping de uit gaven te betalen, die ontstaan zullen door de herstellingswerken aan die kerk te doen. Den 29 November zijn de woning en de stallen van Jos. Mylle, landbouwer te Rous- brugge-Haringhe, door eenen brand vernield. Bijna al de meubelen zijn de prooi der vlam men geworden. Alles was verzekerd. Wij vernemen dat, ter gelegenheid van het Sinte-Barbarafeest, het pompiersmuziek in de groote Hallezaal, op Zondag 9 dezer, te middag stipt, een mooi concert geven zal. Het programma, dat wij onzen lezeran mededeelen, is een der best gekozene: De liefhebbers zullen de gelegenheid, die hun aangeboden wordt om goed muziek te hóö- ren, niet willen verliezen. Een plateel zal bij den ingang van de zaal geplaatst zijn om de giften te ontvangen ten gunste van de hulpkas, onlangs ten profijte der pompiers ingericht. Programma. 1. Jubel-openingstuk, Chr. Bach. 2. Fantasia van Lohengrin, Rich. Wagner. 3. Die Wachtparade kommt, R. Eilenberg. 4. Pot-pourri La fille du Ré giment Donizetti. Het dansfeest, jl. Zondag door de Wer ker slier haren eereleden aangeboden, mag onder alle opzichten een welgelukt feest ge noemd worden. Er was veel en schoon volk, en die menigte woelde en krioelde flikkerend dooreen dat het een waar plezier was om zien, terwijl een uitgelezen orkest de liefste dansaria's hooren liet. Vreugde, vermaak en plezier heerschten daar gestadig tot laat in den nacht en, toen men heenging, vertrok men met de voldoe ning in 't hart aan een der vreugdevolste en broederlij kste feestjes deelgenomen te hebben. Dank aan de heeren Bestuurders van de Werkerslier voor het puik feest dat zij ons daar aangeschaft hebben. Aan hen onzen besten dank De Koorzangmaatschappij zal Woensdag aanstaande, 12 December, een Concert geven waarvan hieronder het programma volgt Eerste Deel. Tweede Deel. Verleden Woensdag zijn de heeren Giller en Caenen, beide beenhouwers, om ter eerst naar Gent weg en weer per rijtuig gereden. Een paar getuigen waren per ijzerweg voren om hen te Gent te zien aankomen en te be wijzen dat ze wel degelijk den weg afgelegd hebben. De reis is zonder ongevallen afgeloopen. Beide zijn gezond teruggekomen. De heer Giller heeft de wedding gewonnen; hij is de eerste terug geweest. Doch het schijnt dat zijn paard zoo heelshuids niet is als hij. Men zegt dat het 's anderdaags niet gaan kon. Caenen's peerd, integendeel, reed van 's mor gens reeds naar het slachthuis om vleesch. Dc mannen hebben schoone weddingen te doen, het zijn de paarden, de arme dieren, die het bezuren moeten. Wij keuren zulke lange loopstrijden volop af en denken dat de Maatschappij ter be scherming der dieren van ons gedacht is; want moest zij te weten komen in welke om standigheden die roekelooze wedding aange gaan en volbracht werd, wellicht zou zij die onbezonnen wedders op de duimen kloppen. Waarom, in plaats van onschuldige dieren af te martelen, liepen die mannen niet zelf; niet naar Gent, maar naar de eene of andere omliggende gemeente? alsdan zouden zij, met eenige goede zweepslagen in de lenden, den prijs hunner wedding verdiend hebben. Zondag, 23 December aanstaande, geeft de Vlaamsclie Ster hare derde vertocning van het tooneelseizoen. Het programma zal nog- eens een der aantrekkelijkste zijn die men uitdenken kan. Buiten een drietal heel puike muziekstukken,zullen daar drie lieve looncel- stukjes opgevoerd worden 't Is uit Liefde, blijspel met zang in één bedrijf, door Teirlynck-Stijns. Het blinde Kind, tooneelspel in een bedrijf, door Mevrouw Slimbroeck-De Peuter, waarin een achtjarig meisje de rol van het blinde kind vertolken zal. Karline, opérette in één bedrijf, door Van Peene. Men zal er lachen dat men wikkelt en tevens ook gevoelen en genieten. Ahvie eenigzins het tooneel bemint, zal zich haasten Jie vertooning bij te wonen en hij zal overschot van gelijk hebben. In tijds dus naar de tooneelzaai, wil men eene schoone plaats hebben Zondag 16 December 1888, om 12 ure juist, geeft den alomgeroemden quatuor, bestaande uit de heeren Gaimant A., Gai- mant E., Ligv A. en Weckesser A., in de zaal van den Gouden Arend, ee:.e zitting van Kamermuziek, bestaande uit de volgen de stukken 1. Quatuor op. 44 en mi mineur de Félix Mendelssohn Bartholdy. aAllegro. b) Scherzo. c) Andante. d) Pristo. 2. Scherzo de l'op. 81. Men kan voorop kaarten bekomen bij de heeren hier bovengemeld. De ingangkaarten zullen nauwkeuriglijk aan den ingang gevraagd worden. Zondag aanstaande, 16 dezer, geeft de schermersmaatschappij V Union een schoon wapen- en muziekfeest, in haar lokaal het Zilveren Hoofd. Dit feest wordt uitsluitelijk ten voordeele van den arme ingericht. Wij wenscben de heeren inrichters geluk over hun edelmoedig voornemen, dat vele navolgers zou moeten vinden. Er wordt hier nogal gesproken, zelfs meer dan er wezentlijk van bestaat, op de rekening van eenen bakker die, op verzoek van eenen Franschman, wat al te aardig brood voor den uitvoer bakt. De Franschman bad bij eenen blikslager - een vijftigtal blikken doozen doen vervaar digen, welke hij bij den bakker deed over handigen, om er wat deeg rond te bakken en dan te vullen met buskruit om nadien per wagon naar Frankrijk te sturen. De fransche tolbeambten, die percies van de eerste koude niet bevrozen zijn, rooken lont, namen te Armentiers brood en wagon in beslag en maakten tegen den bakker en zijnen franschen medeplichtige proces-ver baal op. De ijpersche broodbakker is buiten het bereik van het fransch gerecht en zal er van af zijn met eenige jaren te wachten naar Frankrijk te gaan; maar de Franschman zit in de klem, 't is hij die de gebroken potten zal te betalen hebben, en men zegt dat gansch zijn fortuin er door naar de maan zijn zal. Dat hij nu een gezicht trekt als een aap met een spaanschen peperhol in de keel, hoef ik niet te zeggen. Zaterdag 11. werd het gerucht verspreid dat de genaamde A. R...-D... schielijk over leden was. Daar deze persoon in onze stad wel gekend en alom geacht is, baarde dat nieuws eene zekere ontroeringdoch het was gelukkiglijk een leugen en Maandag, 3 dezer, in plaats van eene begraving zag men eenige vrienden vergaderd op ren sma kelijk souper waar de gewaande doode aanwezig was en zijnen buik eene ferme zielmis deed. Jammer maar dat hij die het valsch gerucht verspreid had, daar niet tegenwoordig was, want hij had kunnen zien hoe die vrienden den heer A. R..-D. gelukwenschten en op zijne gezondheid me nig glaasje van het beste nat ledigden. De vroolijkheid die daar heerschte was onbeschrijfelijk en haas A. R... mocht meer dan eene zwarte non uit zijnen kelder halen. Men zegt dat de kwade tong zich de vuisten heeft afgebeten van spijt,- maar dat hij zich vertrooste, meer dan één heeft zijnen wensch voor de wezentlijkheid genomen en dus eene bittere te leurstelling gevonden ■waar hij hoopte zijnen nijd en spijt voldaan te zien. Maatschappij Schieting van Maandag 3 Daoemb. 1383 Naar de hoepels. Bartier Fl. 8 6 8 12 34 Bafcop Henri, 4 2 6 5 17 Schieting van Woensdag 23 November. Veranderlijk blazoen Feneau Victor, 25 25 25 25 100 Vanlerberghe Jos., 1111 4 van den 30 Novemb. tot den 7 Decemb. 1888. fieboorteii. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 10. JIuweli Icon. Emiel Vandenberghe, daglooner en Maria Tytgat, kantwerkster. Desiderius De Witte, dienstknecht en Evelina Candeel, breidster. O verïij den». Maria Timmermans, zonder beroep, 66 jaar, echtgenoote van Ferdinand Vander Hae- gen, St Janstraat Julius Casier, koordendraaier, 22 jaar, on gehuwd, lange Thouroutstraat. Ludovicus Grison, koeihouder, 58 jaar, weduwaar van Eugenia Ilugebaert, Bo- terstraat. Maria Daens, zonder beroep, 62 jaar, echt genoote van Willem Belley, lange Thou routstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk id, 4. Over eenige dagen zond een vriend mij een nieuw schoolboek, en nog wel eene spraakkunstEr zijn nog geene spraakkun sten genoeg in België, dacht ik. Nochtans, wanneer ik ernstig het nieuwe werkje: Petite grammaire frangaise, door J. Chot, doorbladerd had, moest ik wel toe geven dat ik een degelijk boekje van m'n vriend ontvangen had. Hij zij er hartelijk om bedankt Over spraakkunst zou een akademieker wellicht een foliant schrijven, en daarmede zoude hr. Chot, in zijne hoedanigheid van leeraar van fransche taal, ook niet vorvaard zijn. Doch de schrijver heeft de schooljongens niet willen verbluffen, met lange, diepge- dachte, maar voor hen holklinkende, vol zinnen neen, hij heeft iets gemaakt in 't bereik van 't kinderbrein. Kort en klaar, dus goedEn wanner ik nu nog denk aan mijne strafbiljetten, gewonnen door het nietkennen mijner fransche spraakkunst- les, dan beklaag ik wel dat het werkje van den hr. Chot toen in mijnen schooltijd nog niet bestond. Alhoewel ik alsdan weinig goesting had voor die moeilijke en onver teerbare fransche grammaire, toch hadde ik met onderhavig boek vrede gehadin elk geval zou ik het beter verstaan hebben en dat ware mij in dien tijd voordeeliger geweest, dan het van-buiten-snateren van een half dozijn bladzijden. De schrijver heeft, nevens elke fransche benaming, den vlaamschen tekst gevoegd. Dat is eene redui te meer om deze spraakkunst in de handen te geven der vlaamsche kinderen, die zich met de studie onzer tweede landstaal bezig houden. De schoolknaap, die min of meer duidelijk eeni ge hoofdstukken uit de spraakkunst zijner moedertaal verstaat, zal met meer gemak het hier besproken werkje gebruiken omdat hij er dezelfde kennissen, in een ander kleed, ontmoeten en dus herkennen zal. De onderwijzers, die voor het aanleereu der tweede taal, een handboek gebruiken waarmede hunne leerlingen soms moeilijk vooruit kunnen, zouden wel doen met eens het werkje van den hr. Chot te onderzoeken. Wellicht zullen zij het geslaagd vinden en misschien in hunne klas, voor zooveel er reeds fransche spraakkunst geleerd wordt, laten gebruiken. J. door P.-P. Denys. I. De edele germaansche afkomst der Itodenbach's. II. De Rodenbach's in de omwenteling van 1830. IH. De familie Jules Rodenbach-de la Houttre. IV. Aalbrecht Rodenbach en de stu dentenbeweging in het Klein Seminarie te Roeselare. V. Aalbrecht Rodenbach aanvoerder der studentenbeweging te Leuven en in het geheele Vlaamsche Land. VI. Over de Eerste Gedichten van Aalbrecht Rodenbach. VII. Over het drama Gudrun VIII. - Ziekte, dood en begraving van Aalbrecht Rodenbach. IX- Over al de gedichten van Aalbrecht Rodenbach. BBBW". 1. Les Dragons de Villars, ouverture pour orchestre, Mailliart. 2. Chansonnettedite pr M. Deltemper, 3. Les Vêpres Sioiliennes, air chanté par M. E. Cofi'yn, Verdi. 4. Le Roman d'Arlequin, pantomime pour orchestre, F. Massenet. A. Ouveiture-gigue, B. Entrée d'Arlequin, G. Colombine h sa fenêtre, D. Sérénade d'Arlequin, E. Final. 5. Cliansonnette dite pr M. Dekemper, 1. Les Clochettes, choeur, 2. Romance chantée parM.E.Coffyn, 3. Danses espagnoles pour orchestre nos 2 et 5, 4. L'Esclave mauresqueromance chantée par M. A. Criem, 5. Chansonnette dite pr M. Dekemper, L. Jouret. Moszkowski Bordéze.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 2