Lijst der Roomsche nieuwigheden. STADSNIEUWS. S in te—B ar bara Het scherm- en muziekfeest. Kerstfeest. Vlaamsche Ster. MAATSCHAPPIJ BURGERWACHTEN Burgerstand Nieutvkerke. Keramel. Zestienjarige maagd. Sterfgeval. Catechismus van het Boerinneken, t i Het gewijd water werd uitgevonden 120 Het bidden voor de overledenen begint omtrent het jaar 200 De vereering der heilige martelaars en der engelen 350 De MariadienstverspreiJtzich omtrent 431 De priesters beginnen zich anders te kleeden dan de leoken 500 De processiën voor het paaschfeest 535 De godsdienst in eene vreemde taal 000 De aanmatigingen van den paus be treffende de opperheerschappij 006 De eerste feesten van Maria beginnen omtrent 650 Het eeren der beelden en reliquiën voorgeschreven in 788 De eeredienst van St-Jozef begint om trent 890 De klokkendoop 965 l)e canonisatie van heiligen 993 Het gedwongen priestercelibaat 1000 Het feest der overledenen ingesteld 1003 Het verheffen der hostie begint in Frankrijk omtrent 1050 Het leerstuk dat de Kerk onfeilbaar is 1076 Het gebruik van den Rozenkrans 1090 Het verkoopen der aflaten 1190 De ouwel of hostie in de plaats van liet brood gesteld in het avondmaal omtrent 1200 Het leerstuk der transsubslantiasie officieel bevolen 1215 De oorbiecht officieel ingevoerd 1215 Heilige Sacramentsdag 1264 De processie van het heilig Sakra- ment 1317 Het onthouden van den kelk, officieel goedgekeurd 1415 De leer van het vagevuur, officieel er kend 1439 Het feest van St-Jozef verspreidt zich in het Westen omtrent 1500 Da traditie of Roomsche overlevering met de II. Schrift gelijk gesteld 1546 Het leerstuk der Onbevlekte Ontvan genis afgekondigd 1854 De leer van de wereldlijke macht der pauzen afgekondigd 1864 Afkondiging door Pius IX van den Syllabus waarin al de heJendaag- sche vrijheden gedoemd worden 1864 Het leerstuk der pauselijke onfeil baarheid, afgekondigd 1870 De Syllabus van Pius IX door het Concilie van het Vatikaan bekrach tigd 1870 De lijst, alhoewel niet volledig, toont ge noegzaam tot hoeverre men van de oprechte leering van Christus is afgedaald. Jesus leerde- bemint en helpt elkander, want alle menschen zijn broeders. De pastoor hedendaags leert aan de geloovigen: haat en lastert al degenen die niet kle rikaal zijn. De pompiers in parlibus hebben, ter gelegenheid van Ste Barbara, ook hun fees tje gehad, juist gelijk de andere, de ware. Alleenlijk hebben zij den dag begonnen met eene mis in de St Maartenskerk. Wij haasten ons te verklaren, zegt Le Progrès, dat het hier betamelijker toege gaan is dan voor St Morits, tijdens de inhul diging van het vaandel der katholieke wacht. Zij wij er voor iets tusschen? Misschien wel. Daarna is er een mondje geweest, het Journal d'Ypres zegt niet waar? Daaren tegen verkondigt het ons dat de vereeriiging met de tegenwoordigheid van de hoeren Surmont, Struye, enz. vereerd en voorgeze ten was door Mynheer Dupont. (Niet te verwarren met Dupont van de Eu re). Binst het banket.heeft het muziek der Blauwe kousseh zich laten hooren. Het spedde het openingsstuk: Wal is 'l ver velend aan de deur geschupt te zijn, mu ziek van Wenes. De gesprekken zijn zeer levendig geweest. Men heeft er veel gesproken over 1890 en de kiezingen van dien datum. Gelijk het Jour nal d'Ypres het zegt, men hoopt veel voor dat tijdstip. Die heeren deen wel; de hoop doet leven. Het is nu deriig jaar en meer dat zij hopen, en zooals men ziet, zij leven altijd. Zoo gij aan het leven houdt, Heeren, hoopt maar voort. Men heeft ér do rollen uitgedeeld. Gezien de omstandigheid, gold het natuurlijk eerst en vooral de Pompiers en de kapitein, na 1890, zal Dupont van de Eure, pardon, M ij n h e e r L. Dupont zijndan zullen de anderen komen, bijvoorbeeld, de s kreta- ris-boekbinder zal luitenant zijn en zoo voorts. Dat zal stevig ingericht zijn en dat zal houden, want gelijk gij ziet, er is kolle bij. De heer Surmont heeft hun aangeraden van zich wel te doordringen van de belang rijkheid huns toestands. Hij heeft hun doen verstaan dat zij van nu af zich ondereen mosten oefenen in die nieuwe bedieningen, gelijk of zij ze wezentlijk vervulden. Doet gelijk ik, zegde hij hun, met den toon der overtuiging, waarvan hij alleen het geheim bezit, ziet daar vijfjaren reeds dat ik mij als Burgemeester aanzie, gij hebt mij als dus danig geluk gewenscht; ik heb u den wijn van eersten magistraat ingeschonkenwan neer ik het heel en gansch en door den wil der kiezers zijn zal (wanneer? ik weet het niet, ik hoop altijd) ik zal op 't onverwachts niet genomen worden. Daarop begon het muziek der Blauwe koussen, dat beter dan alle speelt, het arih: Goên avond Heer Pantalon uit te voeren en men scheidde als mannen, die maagbitter genomen hebben tegen de tandpijn. Het scherm- en muziekfeest door de scher- mersgilde De Eendracht, in haar lokaal, Zilveren Hoofd, jl. Zondag avond ten voor- deele van den arme gegeven, mag een wel- gelukt feest heeten. De ruime zaal was eivol en men vond er het puik onzer burgerij. Ook wie zou een stuiverken weigeren willen wanneer het in.dit guur seizoen erop aankomt de noodlijdenden ter hulp te komen en wat heul en troost in den boezem te gie ten? Het schermspel, dat omtrent de helft van het programma innam, was heel aantrekke lijk en heeft iedereen om de goede, kracht volle en gczamentlijke uitvoering veel belang ingeboezemd en soms ook al eens hartelijk doen lachen. Daverende to: juichingen vielen aan de liefhebbers-schermers en hunnen talentvollen wapenmeester telkenmale ten deel, dat zij een staalke van hunne kennis gegegen hadden. Het muziekaal deel ook mag puik genoemd worden. Vooreerst een paar lieve muziek stukken voor klavier uitgevoerd door den heer Taccoen, hebben de algemeenste en luidruchtigste salvo's doen losbersten. De heeren A. Criem en Ordies, twee goede zangers, hebben met hunne romancen den meesteii bijval genoten en zij werden ook op daverend handgeklap onthaald. Maar het bloemtuillje van het feest was wel de heer Maillard met zijne kluchtliede ren. Wat hij heeft doen lachen is onzeggelijk en aan het handgeklap, het bravo- en bisge- roep kwam geen einde tot dat hij aan het algemeen verlangen toegaf. Hij was nogeens oprecht onbetaalbaar. Op het muziek- en schermfeest volgde eene kleine danspartij die druk bezocht werd. Men deed er een sp rongsken dat het verma kelijk om zien was en men verlustigde zich men kan niet beier. Het was een onder alle opzichten puik feest, dat op alle aanwezigen den besten der indrukken nagelaten heeft. De heeren inrichters ontvangen er onzen harlelijkslen dank voor. Dank zeggen wij hun ook in naam der noodlijdenden, die, dank aan dat feest, hun lijden wat zullen verzacht vinden en wat moed en opbeuring in 't gemoed gegoten worden. Dank dus, innigen dank aan die goedhar tige feestinrichters 1 D. Dinsdag, 25 dezer, om 3 ure namiddag, geeft onze afdeeling van het Willems-Fonds een schoon feest, waartoe zij al hare leden en hun huisgezin uitnoodigt. Dit feest wordt bijzonderlijk den kinderen der leden aange boden. Wij vernemen met genoegen dat de afdee ling, in Januari, hare reeks voordrachten met zichten voortzetten zal. ZONDAG, 30 DECEMBER, geeft de Vlaamsche Ster hare derde vertoc- ning van het tooneelseizoen. Het programma zal nogeens een der aantrekkelijkste zijn die men uitdenken kan. Buiten een drietal heel puike muziekstukken, zullen daar drie lieve tooneelslukjes opgevoerd worden: 't Is uit Liefde, blijspel met zang in één bedrijf, door Teirlynck-Stijns. Het blinde Kind, tooneelspel in een bedrijf, door Mevrouw Slimbroeck-De Peuter, waarin een achtjarig meisje de rol van het blinde kind vertolken zal. Karline, opérette in één bedrijf, door Van Peene. Men zal er lachen dat men wikkelt en tevens ook gevoelen en genieten. Alwie eenigzins het tooneel bemint, zal zich haasten die vertooning bij te wonen en hij zal overschot van gelijk hebben. In tijds dus naar de tooneelzaal, wil men eene schoone plaats hebben van Uperen. Schieting vanDonderdag 20 Decern. Gewoone schijf. Ligy Albert, 25 25 25 25 25 125 Froidure Eug. 20 25 25 25 25 120 Bogaert Alph. 20 20 25 20 25 110 Boedt Léon, 25 25 15 20 25 110 Masscbeleyn A. 20 25 20 20 20 105 Vanryckelen G. 15 20 20 20 25 100 Joos Alphonse, 15 25 20 15 25 100 DeweerdtGh., 25 15 15 25 20 100 Vantholl Henri, 25 15 25 15 20 100 Mailliard Gust. 25 25 20 10 20 100 van den 14 tot den 21 December 1888. Geboorten. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 4. O ver 8 ij dons. Honoratus Libaert, meubelmaker, 80 jaar, weduwaar van Maria Van Eegroo, Buk- kerstraat. Maria Dehaene, kantwerkster, 64 jaar, echtgenote van Isidoor Hollevoet, Meenen- straat. Adele Landrieu, strijkster, 71 jaar, echtge note van Edourdus Vandecastelle, Lom baardstraat. Theresia üelaux, zonder beroep, 72 jaar, weduwe van Pieter Billiet, Nieuwe Hout markstraat. Karei Saelens, landbouwerswerkman, 68 jaar, ongehuwd, Meenenstraat. Elisa Clinckemaille, zonder beroep, 61 jaar, ongehuwd, Boterstraat. Pieter Lombaerd, daglooner, 52 jaar, we duwaar van Barbara Van Tieghem, El- verdinghestraat. Silvia Vons, zonder beroep, 88 jaar, onge huwd, St Janstraat. Siinderen beneden do 7 jaren. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id, 0. Woensdag. 26 December, zullen de bu- ree'.en van het Stadhu 57 's middags gesloten worden. Als een zwarte raaf te midden een troep jonge duifjes geraakt, laten deze er soms van hunne pluimen bij. Dat gebeurde hier Zondag ook in de gewijde patronage voor jonge en oude malsche en uitgedroogde kwezels en wijwaterdibben. Petrus Vervoetius was te midden zijner poesjes; natuurlijk het dichtst bij de mooiste katoentjes. En, daar hij weet dat de vreugde om zeep is, wanneer men zich geneeren moet, stelde hij zelf voor eens een fermen flikker met de koord te doen. Hij toonde zich als naar gewoonte galant hom- me en draaide zelf eerst de koord, terwijl eene flinke boerendeerne een dansje deed. De duivel, die ook niet lijden kan dat de zon in 's menschen vijver schijnt, zat allichte op Piets linkerschouder en blaasde hem allerlei onkristelijke gedachten in. Hij deed hem al de aanlokkelijkheden van het vleesch voor de oogen schemeren en Piet verzon allichte eenen list om iets of wat van die aanlokke lijkheden te genieten. Eensklaps trok hij de koord omhoog en de dikke vette kwezel kwam juist met haar middenpunt op de koorde terechteen paar welgevormde bee- nen werden tot boven de knie zichtbaar en Pietje waagde meer dan een oogje. Doch de patronageman, die zag dat die lieve meiden wel wat rood wierden maar toch van geen klein bier schrik schenen te hebben en zelfs ferm pret hadden in die guitenstreek, werd van langs om stouter en wilde zijne blikken nog wat verder laten doordringen. Of hij gelukte Den volgende toer wist hij zoo hanlig met de koord te werk te gaan, dat de poezelige danseres hals over kop tuimelde, met het voor Piet gelukkig gevolg dat zij met de bee- nen op in de koord steken bleef en de gor dijn zoover oprolde dat gansch het tooneel te zien was. En Piet lekkebaarde gelijk een Jezuiet, die een testament van een half mil joen inpalmt, als hij die volle mane met dien duisteren eklips zag. Dat deed wel wat ijs en azijn in het gezel schap vallen, doch Piet Vervoet wist dat alles als eene onschuldige klucht te doen doorgaan. Hij scheen zelfs zoo fier over zijne daad als een uil in een tabernakel. Maar de deerne, die den tuimelsprong gemaakt had, trok toch een gezicht zoo zuur als een azijn vat. Zij scheen maar in 't geheel niet tevre den over hare gedwongene tentoonstelling. Moederszendt maar uwe schuchtere dochters naar de patronage en de Vervoets zullen ze wel die schuchterheid afleeren. Ze zullen vandaag een duim ver gaan en morgen eene el breed nemen. Zaterdag aanstaande zullen wij een artikel mededeelen over de handelwijze van den hooveerdigen heer pastoor van Kemmel en zijn puppennest jegens den uitgever van 't Weekblad, Maandag 11. in de herberg de Polka, te Kemmel; en als bijvoegsel, 't por tret van den pastoor en 't puppennest. Donderdag namiddag, 6 December, is te Oostende overleden, in den ouderdom van 64 jaar, Mej. Maria Van Loo, die door hare medeburgers algemeen werd geacht. Destijds werd haar naam echt populair door den tegenstand, dien zij bood aan de paters Dominicanen, voor het luiden der klokken, op ontijdige uren. De gemeenteraad deelde hare zienswijze. De burgerlijke begraving der overledene heeft plaats gehad op Zondag, 9 December, om 3 ure namiddag. Eene menigte volks volgde de lijkkoets. dat lOOO fr. 's jaars wil verdienen, met hare hennen en kiekens. EERSTE LES. 1. Wat is er noodig om geld te verdie nen met de hoenderteelt Een goed voorhof, een goed kiekenkot, eene goede soort van hennen en goede zorgen. 2. Wat is een goed voorhof Zulk een, waar de hennen vrij loepen kunnen, waar schaduwe te vinden is voor het rusten der hennen, zand om erin te scharrelen, zuiver water voor drank en een gezond en warm kiekenkot. 3. Welke struiken geven het meest schaduwe? Vlierhoutstruiken, want zij groeien snel, geven veel blad en blijven lang groen. 4. Waarom rollen de hennen zich in 7 zand Eerstens, voor de koelte, en tweedens, om zich te ontmaken van de luizen en het onge dierte, dat in hare pluimen woont. 5. Moeten d& hennen zich in 7 drink, ivater baden Neen, dat is onnoodig, anders maken zij het te vuil. 6. Wat doet men als er geen waterput is op het voorhof? Men vult een grooten bedekten bak met zuiver water, en men maakt gaten in 't dek sel, waardoor de vogels hun kop steken. 7. Hoe moet een goed kiekenkot zijn? Warm, zuiver en net, wel gesloten, wel verlucht en bevrijd tegen de roofdieren, de muizen en de ratten. 8. Moet een kiekenkot, noodzakelijk hoon gelegen zijn Volstrekt niet, als het maar goed verlucht is. 9. Hoe zal men 't kot verluchten? Met kleine gaatjes te boren in de wanden, doch niet aan den noordkant. Laat diep mij staren in uw gloedvol oog En de vuurge blik, die er aan ontvloog, Ontvinge 'k als een' bezielende gunst. Nooit aanschouwde 'k lieflijker beeld der kunst: Teeder en schuchter kleurt uw wangenpaar Inkarnaat, als de bloem van den roz'laar, Engelachtig zijn uw lipjes als bloed, Nauw plooiend tot het suizen van een' groet. De reine deugd, die uit uw' blikken straalt, En uw leest, waarmee geen Godinne praalt, Maken en tooveren op mijn'gemoed Een' zaalgen indruk, dien gij niet vermoedt. Ik heb u lief om uw' zachten eenvoud, Ja, 'k min vooral uw hartje puur als goud, Een hartje, jagend onder 't keursje daar, Rein en kuisch, wen het klopt aan zestien jaar S.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 2