STADSNIEUWS. Bal. Ongeval. Koud bad. Ongeluk. Benoeming'. Willems-Fonds. YRIJE KRUISBOOGSCHUTTERS Burgerstand Lijst der lotelingen In het aanslaande artikel zullen wij onze gevolgtrekkingen nemen en aanwijzen hoe men aldaar, zonder welkdanige belangen te verzuimen,eenen vruchtbaren liberalen strijd zou mogelijk maken. Wordt voortgezetIckqux. Het dansfeest door den heer Bevelhebber Brunfaut aan de leden van ons uitgelezen Pompierskorps en hun huisgezin gegeven is heel goed gelukt. Vermaak, vreugde, begees tering, genot,hartelijke vriendschapen gulle blijmoedigheid heerschten er gestadig onder ai de aanwezigen. Dat feest zal op alle aan wezigen den besten der indrukken achter laten. Het korps was daar in zijne gansche volle digheid; niemand had zulk een puike avond stond willen vcrwaarloozen en allen hebben overvloed van gelijk gehad. Gehoord van eenen brigadier, zegt Le ProgrèsMet de kaloten 't en ware niet te dansen, noch plezier te maken, noch te lachen; 't ware paternosters knabbelen! Of het waar zijn zou Een ongeval, dat de ergste gevolgen had kunnen hebben, is dezer dagen in de Vleescli- houwerstraat gebeurd. De heer K. L. die twee paarden, aan eene driewielkar gespannen, wilde leeren, was zijne jonge loopers een oogenblik geen mees ter meer en meende zich aan hun hoofd te moeten werpen; hij moest het bekoopenhij weid omgeworpen en rolde op de kasseien. Gelukkiglijk kwam hij er nog van af met eenige lichte kneuzingen en eene schrab aan het oor. Zondag laatst heeft men op de Verdron ken Weiden, buiten de Rijseipoort, ferm kunnen schaatsenrijden. Het was merkwaardig om zien, hoe dat groot getal schaatsenrijders en schaatsen- rijdsters aan hunne vreugdevolle genoegens den vrijen teugel lieten. Doch de schoonste medalje heeft ook hare keerzijde. Tegen den avond wilde een acht baar huisgezin, bestaande uit vader, moeder en twee kinderen, eene gracht overgaan, toen het ijs onder hunne voeten brak en allo vier aan 't zwemmen tusschen do ijsschotsen waren. Bij gelukkc zijn zij er nog met een ijskoud bad van thuis gekomen, iets dat iedereen een gezicht moet doen trekken ge lijk eene politiemuts zonder voering. Een zeer droevig ongeluk is Maandag jl. .in onze stad voorgevallen. De dienstmeid van den heer Huyghe leidde dezes dochtertje, oud 2 jaren, ter schole, toen het, bij de S' Maartenskerk, uitgleed, viel en het dij been brak. ende, gaat terug, of lk doe schieten. Schiet, riep de Flut te. De vertegenwoordigers deden hunne hoe den af en keerden hen naar de geweeren. Met debajonnet! zegde de kapitein en zich tot de pelotons keerendeCroisez ette! Leve de republiek riepen de vertegen woordigers. Debajonnettendaalden, degelederen kwa men in beweging en de soldaten liepen storm op de onbeweeglijke volksvertegenwoordi gers. Het was een ijselijke en groofscke stond. De zeven vertegenwoordigers zagen de bajonnetten op hunne borst aankomen zon der een woord, zonder een gebaar, zonder eenen stap achteruit te gaan, maar de aar zeling, die in hunne ziel niet was, was in het hert der soldaten. Te soldaten voelden heel goed dat er daar eene dubbele bezoedeling voor hun kleed was: aanvallen op volksvertegenwoordigers, wat ern verraad is, en ongewapende mannen dooden, wat eene lafheid is; welnu, verraad en lafheid zijn twee schouderkwasten, waar mede de generaal zich soms opsmukt, maar nooit de soldaat. Wanneer de bajonnetten zoo dicht bij de De heer Deschacht, leeraar van het mid delbaar onderwijs van den laagsten graad onderwijzer en regent in de Staatsmiddel bare scholen, sinds 23 September 1863, bestuurder van diezelfde gestichten, sinds 17 November 1876, lieden voorloopig be stuurder der Staatsmiddelbare School voor jongens in deze stad, sedert 29 September 1888, is voor goed tot deze laatste bedienin gen benoemd. Morgen, Zondag, om 6 ure 's avonds, biedt onze werkzame Willems-Fonds-aideéling haren leden on hun huisgezin een feest aan, dat, onder alle opzichten, puik mag genoemd worden en dat voor de voorgaande geenszins zal moeten onderdoen. Uitgelezene zangers, alomgeroemde muzi kanten hebben bereidwillig hunne mede werking beloofd en stellen hunne talenten ter beschikking van het Willems-Fonds om dat feest den meest mogelijken bijval te ver zekeren. De heer It. Cordenier zal ons een kijkje laten werpen in Rome en Pompei, terwijl hij, bij het vertoonen van een dertigtal zich ten, bij middel van oxliydrisch licht, den noodigen uitleg geven zal. Een feest, zooals men ziet, dat iedereen naar het Willems-Fonds lokken zal om er eenige genoegelijke en tevens leerrijke uren te slijten. Programma. 1. Openingstuk: De lTtalienne hAlger», voor piano en harmonium, door de heeren T. en X. B. de Yilbac. 2. Kerelslied, gezongen door den heer Emiel Coffyn. Wybo. 3. Kluchtlied, door den heer K. Deweerdt. 4. Voordracht, door den heer R. Cordenier. 5. Duo voor twee pistons, door de heeren V. Masschelein en Th. Van!Eegroo. 6. De Ridder en de Heremijt, door de heeren E. Coffyn en K. Woets. 7. Dragonders van Villars, voor bandonium door den heer A. Igodt. N. B. Door eene onverwachte om standigheid zal het feest maar om 6 ure plaats hebben, in plaats van om 5 ure. zooals het programma aan kondigt. Maatschappij Schieling van Maandag 7 Januari 1883. Hoogste getal. Bafcop. Laagste getal. Mahieu L. Schieting van Woensdag 9 Januari. Hoogste geta'. Deweerdt Ch. Laagste getal. Pinteion Félix. vertegenwoordigers waren, dat zij hunne borst aanraakten, zij wenden zich van zelfs af en de soldaten gingen, met eene eenparige beweging tusschen de vertegenwoordigers door, zonder hun het minste letsel te doen. Schoelcher alleen had zijnen frak op twee plaatsen doorstoken, en, in zijne overtuiging, was het eerder onhandigheid dan meening. een der soldaten,die recht op hem aankwam, wilde hem van den kapitein verwijderen en raakte hem met de bajonnet. De punt kwam op een adresboek der vertegenwoordigers te recht, dat Schoelcher op zich droeg, en door boorde enkel het kleedingstuk. Een soldaat zei tot de Flotte: Burger, wij willen u geen kwaad doen Een soldaat nochtans kwam bij Bruckner en legde op hem aan. Hewel, zei Bruckner, geef vuur. De soldaat, ontroerd, liet zijn geweer neer en drukte Bruckner de hand. Treffende zaak: spijts de bevelen door de oversten gegeven, kwamen de twee gelede ren opvolgentlijk tot de volksvertegenwoor digers met gevelde bajonnet en keerden zich af. Het wachtorder beveelt, maar de geest heerscht; het wachtorder kan de misdaad zijn, maar de geest, 'tis de eer. De bataljons- van den 4 tot den 11 Januari 1889. Geboorten. Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id. 4. Huwelijken. Pieter Huyghe, smid, en Rosalia Coolzaet, dagloonster. Sterfgevallen. Leopold Bouchaert, daglooner, 16 jaar, Mee- nenstraat Eugenia Dierick, zonder beroep, 51 jaar, on gehuwd, Rijselstraat. Maria Louwiere, herbergierster, 53 jaar, echtgenoote van Amandus Depoorter, St Pieters buiten. Josefina Carpentier,grondeigenares, 84 jaar, wed. van Druon Spillebout, Groote Markt. Suzanna Pingué, rondleurster, 53 jaar, on gehuwd, M eenenstraat. Polydoor Vandenbulcke, schoenmakersgast, 32 jaar, ongehuwd, Veemarkt. Virginia Vandenkerckhove, zonder beroep, 77 jaar, weduwe van Eduard Lucassen, St-Jans hospitaalstraat. Amelia Hoorelbeke, zonder beroep, 61 jaar, echtgenoote van Pieter Roelens, Meenen- straat. Eduard Deryckere, zonder beroep, 78 jaar, echtgenoot van Victoria Doolaeghe, Diks- muidestraat. Kinderen beneden <3e 7 jaren. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 2. Te beginnen met ons aanstaande nummer zullen wij, zoo regelmatig mogelijk, de les sen voortzetten van den Catechismus van het boerinnekendat 1000 fr. 's jaars wil verdienen met hare hennen en kiekens, en waarvan wij de eerste les reeds medege deeld hebben. van de lichting van 1889. Nr 47 eerste nummer. overste P heeft later gezegd Men had ons gezegd dat wij met straat- roovers zouden te doen hebben, wij hebben met helden te doen gehad Op de barrikade, nochtans, was men ver ontrust, en, ze omringd ziende en ze willende ter hulp komen, schoot men een geweerschot: dat ongelukkig schot doodde eenen soldaat tusschen de Flotte en Schoelcher. De officier, die het tweede aanvallende peloton kommandeerde, ging bij Schoelcher voorbij toen de soldaat viel. Schoelcher toonde den officier den geval len man. Luitenant, zei hij, zie. De officier antwoordde met een wanhopend gebaar Wat wilt gij dat wij doen? De twee gelederen beantwoordden het ge weerschot met eene algemeens losbranding en liepen storm op de barrikade, de zeven vertegenwoordigers, geheel verbaasd nog levend te zijn, achter hen latende. De barrikade gaf een geweervuur; maar zij kon het hoofd niet bieden; zij werd over meesterd. Baudin werd gedood. Hij was rechi op zijne strijdplaats op het rijtuig gebleven. Drie ballen troffen hem. Een koninklijk besluit machtigt de gemoen- te Hooglede om, desnoods bij middel der ont eigening, uit oorzaak van openbaar nut, zich de noodige gronden toe te eigenen voor de verbetering van den weg, die den steenweg van Staden op Kortemark, door het gehucht S' Jozef, aan de statie van Hooglede ver bindt. Eene trof hem van omlaag naar omhoog in het rechterroog en drong in de hersens. Hij viel. Hij kreeg het bewustzijn niet weder. Een half uur later was hij dood. Men bracht zijn lijk naar het Sinte-Margareta-gasthuis over. Ziedaar het treurig verhaal van Victor Hugo. 's Anderdaags werd het lijk van het Sinte- Margareta-gasthuis naar Baudin's huis, in de Clichystraat, 83, overgevoerd. De kamer was in orde en juist gelijk Bau din ze den 2n 's morgens verlaten had. Het bed, waarin hij don voorgaanden nacht niet geslapen had, was niet ontmaakt. Een boek, dat hij aan 't lezen was, was op de tafel opengebleven op de bladzijde, waar hij opge houden had te lezen. Men ontvouwde het doodlaken en met eene schaar sneed men het hemd van den doode af. Men waschte het lichaam. De bal was langs den hoek van de oogholte van het rechteroog ingegaan en langs het achterhoofd uitgekomen. De hoofd wonde had niet gebloed. Er was eene soort van gezwel ontstaan; het bloed was met stroomen uit het gat van het achterhoofd gevloeid. De begrafenis had 's anderdaags plaats. o ~n-— .wajjiiaiMHMfr* wt 1 Alleman Emile Edouard 2 Alleman Emile Théop. 3 Ameloot Eugène 4 Baillievier Charles 5 Bartier Florim. Emile 6 Bartier Jean 7 Beun Prosper 8 Blomine René 9 Cailliou Emile 10 Oardoen Auguste 11 Casier Charles 12 Ceuninck Julien 13 Chevalier Arthur 14 Claerebout Charles 15 Claeys Gustave 16 Clarisse Julien 17 Coffyn Joseph 18 Colion Auguste 19 Cool Théuphile 20 Coutelle Maximilien 21 Credis Félix 22 Debal Marcel 23 Deboucq Valere 24 Declercq Alphonse 25 Deconinck Polydore 26 Decreus Arséne 27 Decrock Emile 28 Demeyer Léon 29 Deporte Louis 30 Depuydt Edouard 31 Deramoudt Gustave 32 Desot Henri 33 Devos Cyrille 34 Devos Eugène 35 Dubois Gustave 36 Dufo'ir Alphonse 37 Dumortier Alphonse 38 Dmoulin Emile 39 Duprez Eugène 40 Eeckhout Cyrille 41 Gadeyne Cyrille 42 Geldhof Alphonse 43 Ghekiere Jules 44 Ghesquière Gustave 45 Ghyselen Emile 46 Gillebert Arthur 47 Gobin Emile 48 Gouwy Emile 49 Gruwez Camille 50 Hardy Emile 51 Hoornaert Emile 52 Hugebaert Auguste 53 Hynneman César 54 Impe Gustave 55 Indevuyst Henri 56 Justice Joseph 57 Keppel Henri 58 Kerrinckx Jules 59 Laoante Hector 60 Lagrange Victor 61 Lamote Francois 62 Langbeen Ernest 63 Leboucq Ernest 64 Leclercq Louis 65 Legein Emile 66 Lesage Alphonse 67 Loosbergh Joseph 68 Louf Victor 69 Maelfeyt Alphonse 70 Mahieu Alois 71 Mahieu Camille Achille 72 Mahieu Camille Auguste 73 Mailliard Arthur 74 Marseloo Henri 75 Maxy Arthur 76 Melsens Jean 77 Mervaillie Pierre 78 Moerman Pierre 79 Moreau Alphonse 80 Mortier Julien 81 Nevejans Julien 82 Nevejans Polydore 83 Odent Jules 84 Ossieur Polydore 85 Pannecoucke Polydore 86 Philips Arthnr 87 Pollée Alphonse 88 Rabau Henri 89 lliftlet Arthur 90 Room Emile 91 Roosebeke Joseph 92 Rosseel Alphonse 93 Rouzeeuw Arthur 94 Salome Arthur 95 Salocué Emile 96 Sanctorum Henri 97 Schacht Alois 98 Sinave Emile 99 Sinave Julien 100 Smets Charles 101 Stecken Guillaume 102 Talon René 103 Tlieys Ple.re 104 Timmerman Ch. 105 Treve Jean 106 Trioen Henri 107 Vandamme Jules 108 Vandelanoitte Georges 109 Vandenbilcke Théop. 110 Vanderbrecht Théop. 111 Vandercruysen Ernest 112 Vandevelde Leopold 113 Vandevyver Maurice 114 Vanholst Jules. 115 Vanhove Gustave 116 Vanhove Jéróme 117 Vanspranghe Georges 118 Verborgh Arthur 119 Verhoest Joseph, 120 Vermeersch Julien, 121 Versaevel Prosper 122 Versaevel Tliéophile 123 Verslyp Henri 124 Verstraete Henri 125 Vietoor Théophile 128 Vlaemynck Casimir 127 Warlop Auguste 128 Waterbley Edmond 129 Woussen Gustave 130 Wyckaert Charles i t »«i*n

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 2