César Ilabau, MEUBELS Nieuwe Koopwaren PAAMDEN V w d 2 August Souxdorf, MAATSCHAPPIJ BURGERWACHTEN Burgerstand Kemmel. West-Nieuwkerke. VERK O O PIN 6r extra schoone en zivare Openbare Verhooping Op Donderdag 28 Februari 1889, Koopdag RIJTUIGEN PAAKDETUIGEN, op Woensdag 6 Maart 1889, paybde^. eroote dansfeesten, die op zondag 10 Maart en zondag 31 Maart, balf-vasten) ten voor deelevan den Wereldlijken Schoolpenning dezer stad plaats hebben zullen, een buiten gewoon bijval. l, x Onnoodig er bij te voegen dat een buffet, waar er overvleod zijn zal van ververschin- gen van eerste keus. ter beschikking van het publiek zal gesteld zijn. Dat de liefhebers van een ferinen flikker dees iaar nogeens een sprongsken zullen mo gen doen dat bet de moeite woerd ,s kan men zien aan de reeks dansfeesten, die langs zijden gegeven worden. •s Zondags 3 Maart aanstaande dansfeest indegroote zaal van den Gouden Arend 0p de Markt en in deze van^het Bronzen HoofdRijselstraat, 's Maandags dansfeest in de Werkerslier, een feestje, dat de voor gaande nog in luister en genot zal overtreffen De dames worden vriendelijk verzocht zich allen te vermommen. 's Dinsdag dansfeest in de bvenzaaivan het Café de Commerce bij de W Hartee Hondstraat. Ook een bal dat telkenjare veel bijval heeft. Bij koninklijk besluit van 10 Februari 1889 is de heer Hubertz, Luitenant-kolonel- plaatsbevelhebber van IJ peren, militair lid van den soldatenlichtingsraad m het arron dissement IJperen voor de lichting van 1889 benoemd en de heer Van Iseghem majoor, bevelhebber der Rijschool van IJperen is bijgevoegd lid benoemd. Bij koninklijk besluit van 12 Februari 1889 zijn benoemd tot leden van den toezie- nersraad der krankzinnigen gestichten en voorloopige en voorbijtrekkende toevluchts oorden in het arrondissement IJperen De Heeren E. Struye, grondeigenaar te IJperen; L. Comyn, geneesheer te Passchendaele; J. Beesau-Syoen, geneesheer te IJperen, en E. Dusillion, rechter bij den rechtbank van eersten aanleg, te IJperen, uittredende leden. van IJperen. Schieting van Donderdag 21 Febr. 1889. Hoog getal. Vermeulen Henri, 25 Ligy Albert, 25 Deweerdt Charles 25 S wek els Léon, 20 Froidure Eugène 25 Bogaert Alph., 25 Joos Alphons 25 Vandermeersch E. 15 Beke Emile, 20 van den 15 tot den 22 Februari 1889. Geboorten. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 2. Huwelijken. Alfons Kerrenckx, kleermaker en Juliana Costenoble, kleermaakster. Desiderius Bollaert, meubelmaker en Maria Vienne, kleermaakster. Ovei-lï.j den». Albert Reynhout, zonder beroep, 72 jaar, weduwaar van Mathilde Velghe, Rijselst. Virginia Vandamme, zonder beroep, 81 jaar, weduwe van Amand Plouvier, Rijselstr. Coleta Lybeer, zonder beroep, 74 jaar, on gehuwd, Sterrestraat. Juffer Hendrika Iweins d'Eeckhoutte, zonder beroep, 20 jaar, ongehuwd, Meenenstraat. Amand Depoorter, herbergier, 62 jaar, we duwaar van Maria Louwiere, Meenenstr. Melania Cloet, vischkoopvrouw, 23 jaar, ongehuwd, Boterstraat. Apolonia Ciloor, zonder beroep, 77 jaar, weduwe van PieterBertier, Meenenstraat. Hendrik Messiaen, huurhouder, 36 jaar, echtgenoot van Maria Gonieau, Voort gangstraat. Franciscus Bernardus Cuvelie, koperslager, 76 jaar, echtgenoot van Lucia Marichal, Oude kleermarkt. Leonia Soetaert, huishoudster, 26 jaar, echtgenoote van Pieter Obyn, IJper bui ten. Karei Pauwelyn, landbouwer, 56 jaar, echtgenoot van Maria Noliet, St Jacobs buiten. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 2. Gallens' weldadigheid. Kent iedereen niet te Kemmel men- schen die den pastor vijandig waren en hunne vijandschap openlijk getoond heb ben en de weldadigheid van denzelfden pastor ondervonden hebben Tot nadere ophelderingen zullen wij het eerste deel van die zinsnede onbesproken laten omdat wij met zulke onbepaalde aan duidingen wel eens den bal zouden kunnen mislaan. Wij twijfelen er niet aan dat de brietma- ker de gewenschte ophelderingen in eenen volgenden brief zal gelieven te geven. Tot later dus ....en de weldadigheid van denzelfden pastor ondervonden "hebbent Daarbij willen wij wat stil blijven: 1. Callens schooit of doet jaarlijks twee opvolgende Zondagen binst vroeg- en hoog mis in de kerk rondschooien en daarenboven bedelt nog om zoo te zeggen van deur tot deur om de kinderen ter gelegenheid hunner eerste communie in 't nieuw te steken. Eene loffelijke daad, als dit maar recht ge schiedt. Daags vóór die plechtigheid mogen de moeders bij hem het pak van hun kind af halen. Bij hunne aankomst ligt alles gereed, en terzelfder tijd van een sermoentje over zijne groote bezorgdheid, zijne mildheid, enz. wordt het pak overhandigd. 2. Callens bij het afgaan van den preek stoel wacht halfweg den trap, den schaaldra ger af die eene omhaling doet voor eene arme vrouw waarvan de echtgenoot plotse ling dood viel; schiet in zijnen zak en laat een stuk van vijf frank met veel vertoon in de schaal vallen. 3. Callens leest jaarlijks eene mis voor de weldoeners der katholieke scholen. 4. Callens laat zes achtereenvolgende we ken een vierendeel koffij door een arm huisgezin in zekeren winkel halen omdat de man belooft voor het behoud der gemeen teschool niet te zullen teekenen. 5. Callens gedoogt van tijd tot tijd den werkende leden der katholieke koorzang maatschappij van de Sint-Laurents gilde" eenige pinten bier op zijne rekening te drin ken. 6. Callens geeft zijnen Magister (hond) lekkere brokken te smullen. 7. Callens, in zijn huishouden, laat het meesterschap aan zijne meid over. 8. Callens spaart wekelijks, tegenover ons, de scheldwoorden niet. 9. Callens geeftmaar neen, genoeg daarmeê Is Callens milddadig? Is Callens weldadig? In den schijn, jaIn de wezenlijkheid, neen! Hij geeft, doch enkel derwijze dat het van eenieder geweten is, derwijze dat wij ge noodzaakt zijn te gelooven dat hij enkel geeft opdat het zou geweten zijn. Bijgevolg, zouden wij niet dichter bij de waarheid zijn, met te zeggen dat Callens niet weldadig is? Wil hij het echter worden, dat hij zooda nig het goede plege dat het van niemand gekend weze, of minstens dat het van hem niet afhange zoo het gekend wordt. En kan hij weldadig zijn, zoodanig dat het publiek denke dat hij voor niemand niets heeft, zooals het gebeurt met den heer onderpastor, dan is het nog oneindig beter. Yan die priester wordt over 't algemeen gezegd dat hij een gierigaard is, zonder me delijden met den arme, ofschoon zulks on waar is. Alhoewel het schrijvers zijn van het slecht goddeloos, zedeloos vuilbladje die het bekennen, het is daarom niettemin echt. Ja, de heer onderpastoor doet het goede waar het mogelijk is, hij geeft aalmoesen en veel aalmoesen, waa> aalmoesen noodig zijn-, hij helpt en troost de armen voor zooveel het in zijne macht is, altoos de woorden van den Zaligmaker indachtig wezende: Geef, maar dat de linkerhand niet wete wat de rechter uitreikt, 't is te zeggen, Geef zonder vertoon. Wanneer Callens zich aan zijnen onderzaat zal spiegelen, niet alleen wegens het plegen van weldadigheid, maar onder alle opzich ten, dan zal hij zooals den heer onderpastoor door iedereen geacht en bemind worden maar Over korte dagen kregen wij toevallig de werken van Bossuet in handen. Daarin vonden wij eenen brief aan den Maarschalk van Bellefonds van den 22 Januari 1679 over de groote zachtmoedigheid van Jeremias eu van Jesus-Christus. Die brief trof ons te veel om hem hier niet eens onder des briefmakers oog te brengen. Wij vertalen Ik bid u, Mijnheer, mij tijdingen over u te laten geworden zonder te vergeten over uwe gezondheid te gewagen. Wat ons be treft. wij leggen altijd de heilige Profeten uit. Wij zijn tamelijk ver gevorderd in Jere mias: eu wij houden niet op zijne krachtige en tevens zachtaardige handelwijze te be vorderen. De zachtmoedigheid met welke hij zijne zaak voor de groote beraadslagende vergaderingen en voor het volk pleit, is wonderbaar. Hij is niet minder verbazend •wanneer hij aan den valschen profeet Ana nias antwoordt! Wat voorbeeld! Hoewenscht hij niet uit goederharte dat de voordeelige beloften van den valschen profeet mogen vervuld wordenMet welke ingetogenheid spreekt hij hem aan Van hem zegt hij niets kwetsend en durft hem niet berispen. Indien hij het eindelijk doet, 't is dat God hem er toe verplicht. God geve ons de gratie, wan neer wij zullen aangerand worden, in den zelfden zin te mogen handelen; alhoewel wij nog een grootscher voorbeeld hebben, namelijk dat van den Zaligmaker, die zich maar door zijn stilzwijgen verdedigt. Welke waardigheid, en welk gezag in liet zwijgen van Onzen Heerwelke straf voor deze aan wien hij niet gewaardigt zijne onschuld te doen blijken! en die wel verdienden dat hun het onderzoek door het woord geweigerd werd, zij die niet geloofd luidden aan zijne werken! Ziedaar, Mijnheer, een sermoen dat ik u doe, op dat gij....» Wij disschen den briefmaker dien brief niet op, opdat hij ons ook verpletteren zou door zijn stilzwijgen. Neen, want zulks ware ons buitenmate onaamgenaam, dewijl hij dan zijne laaghartigheid niet genoeg zou dóen uitschijnen; wij disschen hem enkel op, a titre de curiosité. Woensdag, 13 Februari 11., ontdekte men in den afgelegen hoek eener weide het lijk van eenen man die zich aan eenen wilg had opgehangen. De ongelukkige had niets bij zich dan eene ijdele geldtesch. een kam, een casse-tète en zijne papieren, waaruit bleek dat hij van Armentiers is. Wat die mensch tot die wanhopige daad heeft aangespoord is een raadsel gebleven. Maar wat wonderlijk voorkomt, is dit: Wanneer een rijke zich zelfmoordt, ver klaart men hem krankzinnig en diensvolgens bestaat er geen belet tot de kerkelijke begra ving, omdat er geld is, dat hij de kosten van een plechtig uitvaart kan betalen en dat er een oogje vet is voor al dezen die in de kerk verkeeren. Maar dat een arme duivel, door armoede en verdriet tot wanhoop gebracht, een einde aan zijn rampzalig leven stelt, niets dan eene ijdele geldbeurs achterlatende, dan, o! dan is die mensch verdoemd, de kerk blijft voor hem gesloten, de pastoor wil zijn graf niet zegenen en hij wordt gedolven als een hond. Zulks was het geval te West-Nieuwkerke, en dit bewijst nog eens te meer dat de kerk een geldwinkel is, de religie eene comedie en de pastoor een kwakzalver Eenige maanden gevang! Uit het land verdreven Al de door de fran- sche wet toegelaten straffen zijn reeds tegen de namakers dei Zwitsersche Pillen Hertzog van Parijs uitgesproken geweest; ondanks dat beproeven zij nog hunnen onnoemelijken stiel voort te zetten. Court-St-Etienne 14 October 1888. Ik verklaar dat de Zwitsersche Pillen Hertzog van Parijs mij volkomen van lendenpijn en beklemdheid genezen hebben. (Handteeken gewettigd.) J. Dubois. M. Pelerin, apotheker, 12, Schildknaap- straat, Brussel, heeft den waarborgband geteekend, die rond elke doos Zwitsersche Pillen moet zijn. H SJ w P3 H heeft de eer het publiek kenbaar te maken dat hij, ter herberg A IS C, bewoond door Edmond Delfosse, eene groote sorteering MASKERS EN KOSTUMEN bezit, welke hij aan zeer genadige prijzen verhuren zal. "KORTE MEERSCH, N* 11, TE IJPEREN. Heeft de eer aan het publiek kenbaar te maken dat men bij hem, ter gelegenheid van karnaval, met volle vertrouwen zeer schoone MASKERS en KOSTUMEN kan be komen voor beide geslachten, aan zeer genadige prijzen. Burgerlijke Godshuizen jjerstad IJperen. BEUKEN, ABEELEN door het ambt van den notaris "fflteca, te Yperen. 3° Op Maandag 25 Februari 1889, ook ten 1 ure namiddag, te Voorme- zeele, in den grooten en kleinen H. Geestbosch aan den westkant van het Kemmelstraatje bij de Kriek straat, 4-2 koopen. Door uitscheiding van bedrijf. ten huize van Mej. Louise Bailleul, Thouroutstraat, bij de groote Markt, tot Ypre. ten 2 ure namiddag, door het ambt van den Deurwaarder Louis-Franpois VERHAEGHE, te Ypre. Met gereed geld 10 °/0 voor on kosten. ter herberg Den Hazelaar, staande dicht de Meenenpoort, te YPER, en alle slach van zijnde (Asschen-Woensdag,) om 10 ure voormiddag. Bestaande als volgt Een Rijtuig, gezegd Coupé, 1 Til bury, 1 Camion, ter force van 5000 kilos, 3 Sleepwagens, gezegd Trique- Balle, 2 Draaikarren. Verders alle slach van Paardetui- gen in goeden staat, alsook Gereed geld en verhoog van 10 °/0 door het ambt van den Deurwaarder Alph. Itof, Dixmuidestraat, 8, te Yper. 'iPp- 25 20 25 115 25 20 20 115 15 20 25 110 20 25 20 110 20 25 20 110 25 20 20 110 20 20 25 105 25 25 20 105 25 20 20 105 O 00 00 a 3 S-. rQ <D CO cv Q5 os co GS S-4 rQ CO middenprijs per 100 kilo 19,25 14,50 14,25 19,25 19,25 8,50 310.00 2,60 S o 5 O 15,200 2,500 2,300 1,000 8,300 3,000 9,000 middenprijs per 100 kil. LOOOOOOOOO CVlOOOOlOOO (35 f lO O) O go" O N r—1—! r—I r—I-H O co Verkochtte Kwantiteit j 9,500 2,800 800 1,800 4,100 3,000 8,431 tsi W w £j tó O Tarwe Rogge Haver Erwten Boontjes Aardappels Boter Eiers de 25 VAN EN tun liüiEi VAN EN VAN Airi 01

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 3