De Vlaamsche Illustratie César Rabau, PAAMBEN a Kemmel. Wulverghem. Catechismus van het Boerinnetje VERSCHILLIGE TIJDINGEN. Burgerstand van Poperinghe. August Souxdorf, Koopdag RIJTUIGEN PAAKDETUIGEN, op Woensdag 6 Maart 1889, van Hazebrouck naar Poperinghe. Ten einde in ons schrijven wat af^ssehng te brengen en omdat wij ondervonden dat de briefmaker nog al van zingen hou laten wij heden een liedje volgen dat wij natuurlijk geheel nederig aan dezen op- drRÊ?6fl sffiDe smachtingen naar vermaak van den SKXri—de, twijfelen »««- aan dat de dames en keeren maskers hem innig genoegen zullen verschaffen met dit S eenige malen ter eere van den zageman af te zagen. Van maskers sprekende, bidden wij de liefhebbers het schromelijk proces van over twee jaar te gedenken. 2. 3. 5. 7. In den nacht tusschen Maandag en Dins dag j.l. werd alhier een veulen toebehooren- de aan Fr. Lagache, landbouwer, gestolen. Dat veulen liep in eene weide niet verre van de hofstede. De dief of de dieven zijn nog niet gekend. Bij het ter pers leggen vernemen wij dat: Het veulen dat hier gestolen werd, is teruggevonden. Zekere René D... van Locre, die reeds meer dan een ei met het gerecht te pellen heeft gehad, had het dier ontvreemd en reeds verkocht aan den slachter Opsomer van Dranoutre voor 253 fr. Het heeft eene waarde van 500 fr. dat ÏOOO fr. 'sjaars wil verdienen, met hare hennen en kiekens. (Vervolg). VIERDE LES. 1. Wat doet men als een of meer klok hennen verloren gaan Daar dit kan gebeuren door sterfte, onge val of lust der hennen om opnieuw te leggen, is het altijd goed een of meer kapoenen op 't voorhof te hebben, om de wees-kiekentjes te geleiden en te bezorgen. 2. Wat moet men voorafgaandelijk doen De opvoeding der kapoenen bewerken. 3. Hoe gebeurt dat Men begint met den kapoen in een zeer engen en diepen bak te sluiten; men neemt den vogel verscheidene malen daags uit, om hem in eene kooi met eten en drank te verplaatsen. 4. Wat doet men na eenige dagen? Men geeft den kapoen, in zijn bak, 't gezel schap van twee of drie van de grootste kiekentjes; men neemt hem met die diertjes uit, verschillige keeren daags, om ze in de kooi, hierboven genoemd, te verplaatsen. 5. Wat doet men, als de kapoen de kiekentjes mishandelt Men scheidt hem ervan, en herbegint 's anderendaags zooals reeds gezegd is, zorg dragende de kiekentjes met den kapoen verscheidene malen daags in de eet- en drankkas te zetten. 6. Welk is 7 gevolg dier handelwijze? De kapoen gewent zich aan de kiekentjes, bedekt die met zijne vleugels, geleidt die met evenveel zorg als de klokhen, en toont zich zelfs voldaan, wanneer men het getal zijner beschermelingen vermeerdert. 7. Moet men den moed verliezen wan neer de kapoen eenige kiekentjes doodt of verminkt Geenszins, want dit is de prijs zijner op voeding. De volgende keeren zal dat niet meer gebeuren, want eens dat de kapoen aldus geleerd is, blijft hij dat voor heel zijn leven. 8. Kan men oude hanen ook alzoo lee- ren Ja, men heeft ze enkel te behandelen als de kapoenen. 9. Hoe wordt een jonge haan tot kapoen gemaakt? Door het snijden, hetwelk gewoonlijk ge beurt op den ouderdom van vier maanden. 10. Is dat een zeer moeilijke operatie? Geenszins, wanneer men oplettend en voorzichtig te werk gaat. 11. Welkeisde best gepaste tijd daarvoor? Des morgens heel vroeg, nog voor de vogelen iets hebben geëten; ook best in de lente en in den herfst, want des zomers geneest de wonde moeilijker. 12. Waarom wordt die operatie gedaan? Ten einde het vleesch der vogelen vetter en smakelijker te maken. Een gesneden dier, onzijdig zijnde, wordt trouwens ook veel gemakkelijker en sneller vet_ gemest. 13. Hoe geschiedt die snijding? Deze, die den snijder helpt, houdt het dier op eene schuinsch liggende plank, met den kop naar beneden. Daardoor zinken de inge wanden naar voren in het lichaam, en zijn moeilijker kwetsbaar. De snijder plaatst zich langs achteren. De rechter bil wordt voor waarts tegen het lijf geplooid. De linker bil plooit men achterwaarts, zoodat de buik bloot wordt aan den linkerkant. 14. Wat gebeurt na deze voorbereiding? De snijder rukt de pluimen van de linker zijde uit. Hij heft het vel omhoog, links, tusschen het aarsgat en den bil. In dit vel maakt hij, met een zeer scherp mes, eene sneê, groot genoeg om er den vinger in te brengen, dewelke met fijne olie vet gemaakt is. Hij zoekt met den vinger, langs den rug- gegraat, de twee zaadballetjes en trekt ze één voor één uit. 15. Hoe wordt de wonde gestopt Men naait ze onmiddelijk toe, met eene zeer fijne naald, in olie gedoopt, en een goeden ingewasten draad. Daarmede is de operatie voltrokken. 16. Waarop moet men wel letten? Dat men de ingewanden niet kwetse. Daar om moet men ze instoppen, wanneer ze dreigen uit te drijven. 17. Waarmede moet de wonde gewas- schen worden Na ze toegenaaid te hebben, zal men ze met kamfer - en - brandewijn afwasschen. 18. Hoe moet men versch gesneden ha- poenen bezorgen? Men plaatst ze op versch strooi, in eene kooi, zoo dat ze niet omhoog kunnen vliegen, en men geeft hun gedurende vier-en-twintig uren goed eten, zooals meel, zemelen en dergelijke. Na drie of vier dagen mogen ze met de andere vogels loopen en terug in het kiekenkot roesten. 19. Wat moet men doen indien de won de dreigt te bederven Men moet ze.eerst met lauw wateren daarna met kamfer-en-brandewijn afwas schen. 20. Worden de kinnetjes ook gesnedent Ja, op denzelfden ouderdom als de hanen. 21. Hoe gebeurt die operatie? Men legt het dier, evenals voor de kapoe nen. Men rukt de pluimen uit tusschen den stuit of stiet (in den loop schuppen aas genoemd) en den staart. Daar bevindt zich eene kleine verhevenheid, die voortgebracht wordt door de eïèerslok, daaronder gelegen. Mea snijdt dwars eene opening en haalt den eierstok met den vinger uit, waarna men de wonde met een gewasten draad toenaait. 23. Waarmede bestrijkt men de wonde Met olie en daarna met houtassche. 24. Wat doel heeft heeft het snijden der hennen Het gemakkelijk vetmesten en het voort brengen van vet en smakelijk vleesch. 25. Is dat volstrekt noodig Voor de hanen is er altijd veel voordeel meè te doen, doch voor de hennen is dat voordeel twijfelachtiger. 26. Hos heet men eene gesneden hen? Een poelarde. (Wordt voortgezet.) Merkwaardige uitslag! Vergeet niet dat de Zwitsersche Pillen Hertzog van Parijs de eenige zijn die dergelijken uitslag geven. St-Hubert, 15 September 1888. Ik be vind me zeer goed bij het gebruik uwer Zwitsersche Pillen, sedert 3 jaren had ik jichtpijnen, ik kon niet slapenal die on aangenaamheden werdwenen na het gebruik uwer Zwitsersche Pillen. (Handteeken gewettigd). Zimmermans. Aan M. Pelerin, 12, Schildknaapstraat, Brussel, wiens haadteeken op den band van waarborg, rond elke doos, moet staan. Een tweegevecht in de groote kle rikale wereld. Dinsdag heeft in het Soniénbosch een tweegevecht met de pistool plaats gehad tusschen twee leden der brus- selsche aristocratie prins Louis de Ligne en burggraaf Albert de Jonghe. De redens van het tweegevecht navolgens de Chronique verhaalt is eene vrouwenkwestie. Zondag bij het uitgaan der mis, zou M. de Jonghe, ondanks het verbod van prins de Ligne, eene vrouw aangesproken hebben. Een hevige twist is gevolgd, met uitdaging in twee gevecht. Koningin Victoria is van plan in het park te Windsor een ruiterstandbeeld voor Keizer Frederik te doen oprichten, tegenover de prins Albert. Nederland. In den Groetpolder, nabij Kolhorn, staat nog haver te veld, iets zeer zeldzaams. Feitelijk kon ze niet eerder worden geoogst, omdat zij niet rijp was, een gevolg van den guren, kouden zomer, 't Is 't geval van te zingenBoereleven dat is plezantIn veel streken van het katholieke vlaamsche land dreigen de boeren door hon ger te vergaan, en de priesters stikken in rijkdom. van den 7 tot den 28 Februari 1889. Geboorten. Mannelijk geslacht 12. Vrouwelijk id. 11 Hu weli j ben. Vandelannoote Julius Joannes, 32 j. land bouwer te Oostvleteren, en Vandenberghe Emerentia Florentia, 31 j. bijzondere. Pinceel Franciscus Cornelius, 30j.strooi- dekker te Watou, en Huyghe Idonia Stephania, 20 j. werkster. Debyser Henricus Cornelius, 29 j. schoen maker en Brabandts Julia Lucia Cornelia 24 j. werkster. Dewancker Petrus Cornelius. 32 j. hove- niersgast en Lacante Ludovica Cornelia 26j. dienstmeid. Delava Renatus, 24 j. metsersgats en Vanhee Celestina Maria, 22 j. naaister. Bentin Medardus Henricus, 28 j. dienstbode en Derycke Emma Leonora, 24 j. dienst meid. Overlij dons. Wydoot Cornelius Ludovicus Francisus, 65 j. werkman, weduwaarvan Bollengier Maria Theresia. Boutez Bernardus Franciscus, 81 j. zonder beroep, weduwaar van Carton Barbara Sophia. Gesquiere Julia Sophia. 34 j. landbouwster, echtgenoote van Bossaert Julianus Corne lius. Glorie Pieter Jacobus, 70 j. landgebruiker, weduwaar van Provoost Virginia. Bulteel Maria Theresia Regina, 77 j. zonder beroep, ongehuwd. Delanghe Cesar Carolus, 75 j. landbouwer, echtgenoot van Dewancker Sophia de mentia. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 4. N® 23 3ejaar. zaterdag 2 Maari. ITSTTÏOTTID Platen:Aartshertog Rudolf van Oos tenrijk. Aschwoensdag, teekening van Oswald Levens. Arme vogeltjes, naar Cazals. Een tooneel uit de franscbe om wenteling. Tekst Onze platen. De grootvader, vertellingen aan den haard. Onthoofding van Anneessms. 's Konings doopkind. (Vervolg). Een bruidegom in nesten. Kronijk. Over het guillotineer en. De moord van Duinkasteel. (Vervolg). Men abonneert zich ten bureele van dit blad. W si s 1 19,25 14,50 14,25 19,25 19,25 8,50 310.00 2,60 15,200 2,500 2,300 1,000 8,300 3,000 9,000 19,50 14,50 15,00 20,00 19,00 9,00 330,00 2,70 1 12,500 4,000 13,000 2,000 4,500 4,000 8,719 Tarwe Rogge Haver Erwten Boontjes Aardappels Boter Eiers de 25 heeft de eer het publiek kenbaar te maken dat hij, ter herberg A. H C, bewoond door Edmond Delfosse, eene groote sorteering MASKERS EN K0STUÜ3EN bezit, welke hij aan zeer genadige prijzen verhuren zal. KORTE MEERSCH, N' 11, TE IJPEREN. Heeft de eer aan het publiek kenbaar te maken dat men bij hem, ter gelegenheid van karnaval, met volle vertrouwen zeer schoone MASKERS en KOSTUMEN kan be komen voor beide geslachten, aan zeer genadige prijzen. ter herberg Den Hazelaar, staande dicht de Meenenpoort, te YPER, en alle slacli van zijnde (Assenen-Woensdag,) om 10 ure voormiddag. Bestaande als volgt: Een Rijtuig, gezegd Coupé, 1 Til bury, 1 Camion, ter force van 5000 kilos, 3 Sleepwagens, gezegd Trique- Balle, 2 Draaikarren. Verders alle slach van Paardetui- gen in goeden staat, alsook 3 PAARDEK. Gereed geld en verhoog van 10 °/0 door het ambt van den Deurwaarder xUpia. ïlof, Dixmuidestraat, 8, te Yper. BIJZONDERE WINST FABRIEK VAN KUNSTBOTER Hazebrouck, vertrek om 6 u. 46's avonds. Abeele, vertrek om 7 u. 50 's avonds in plaats van om 7 u. 40. Poperinghe. aankomst om 8 u. 00. N B _Te rekenen van den zelfden datum, zul ten er rechtstreeksche biljetten voor Kales afgele verd worden, door de Treinen en Correspondentie te Hazebrouck, voorYperen, Kortrijk, R°"ssel^e en Brugge en, wederzijdsch, aan deze laatste bu- reelen voor Kales. M- mi llr 1. Eer Hinten Kalekop ons kwam bestieren hier, Ging alles er in rust, in vrede en pleizier; Men kende er geen haat, Men hoord er van geen smaad, En elk was met zijn' buurman beste kameraad, Sur l'air du tra la la la la Elk was er naar zijn goesting liberaal, katholiek, Men twistte nog men schold er over politiek. Men deed er al te gaar, Menlmindeji.er malkaar En Kemmel was Hemel, jongens is 't geen waar? Sur l'air du tra la la la la.... Maarkijk! hoe jammer toch, ons Hinten komt [er snel Verandert hij ons Kemmel in een ware hel 1 Hij doet de nering dood, Ontneemt den armen t brood Al wie zijn'wil niet doet. die wordt doorhem gekl... Sur l'air du tra la la la la 4. De vrede die is heen, de vreugde die is uit, Het spel hier op ons dorpjen is geheel verbruid De man die slaat zijn "wijf En Pier valt Jan op 't lijf Men hoort er of menziet er niets meer dan gekijf! Sur l'air du tra la la la la Maar het zal niet blijven duren, o het zal niet [neen! Wij worden weere vrienden allen onder een Wij zullen hand in hand Het lieve Kemmelland Beschermen tegen Hinten, onzen dwingeland Sur l'air de tra la la la la Welhaast dan komt de dag dat Hinten ons verlaat Omdat liethierte Kemmel, naarzijn' zin niet gaat; Ja, hij trekt weg, de man, Ik bea er zeker van Zoo deerlijk als een hond, die vlucht met eencpan? Sur l'air du tra la la la la •-5 W Ph Pi H pp O CO OO rQ 2> CC CV CP 00 00 a c3 cv o» O :Zf r=! ■- £L •o 5 Verkochtte kwantiteit middenprijs per 100 kil. w 2 0 "S GRANEN, ENZ. VAN Buiten de huidige zaken, der personen met goede betrekkingen, door gansch België, biedt men de gelegenheid aan zich eene bijzondere winst aan te schaffen door den verkoop van een loopend artikel Met zijnen huidigen toe stand en bezigheid aan te duiden, is men ver zocht zich te bevragen bij S. R. 500, Office de Publicitè, Brussel. i NAAMLOOZE MAATSCHAPPIJ BEHEERDER Z II. BECK te ENSIVAL (België)

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 3