De zedeleer en het openbaar ouderwijs. Valsche Munt. Een zonderling testament. STADSNIEUWS. Ongelukken. Fransch Theater. Malle-Poste. Bravo 'S LANDSVERDEDIGING GEWAPENDE NATIE, Concert. Vlaamsche Ster. In de val. Bals. Burgerstand Brievenbus. SI 2° Aan mij zeiven onbetamelijke din- gen gedaan te hebben, 2 maalmet jongens3 maal 3° Van onkuische dingen gesproken te hebben, 2 maal 4° Van vuile liedjes gezongen te heb- ben, 4 maal 5° Met behagen naar onkuische dingen gezien te hebben, 5 maal 6° Een boek tegen de zedenleer strijdend gelezen te hebben, 1 maal. Ik beschuldig mij gestolen te hebben, andere kinderen aangespoord te hebben om te stelen of er toe medegeholpen te hebben. Ik beschuldig mij1° Den wensch gehad te hebben vuile dingen te doen, 2 maal. 2° Vrijwillig vermaak genomen te lieb- ben in gedachten, strijdend met de zuiver- heid, 3 maal. «Wij willen niet aandringen,zegt deFlan- dre, betreurende dergelijke afschuwelijk heden onder de oogen onzer lezers te moeten brengen, 't Zou reeds eene laakbare onvoor zichtigheid zijn aan kinderen luidop zulke vragen te stellendezelve aan hunne over wegingen onderwerpen, de kinderen om zoo te zeggen prikkelen tot overweging, om de juiste beteekenis te verstaan, bij middel van drukwerk, vraagboeken, enz. is stellig de kinderen verprossen, 't is in hun jeugdig verstand het gedacht des kwaads in al zijne vormen doen binnen dringen, 't is de onzedelijkheid beschrijven. En dat is in onze oogen eene misdaad, gelijk het er eene is in de oogen aller eerlijke lieden. De Flandre heeft vruchteloos de klerikale bladen van Gent tot driemaal toe uitgenoo- digd over die srneerpoetserij hun gedacht te zeggen,- zij hebben niet gedurfd en de Bien Public, Impartial, Fondsenblad en de Vlaming aan vuuf Santiemenzou Soenen kwekken) bleven zoo stom als visschen. En nu, huisvaders en moeders, weest ver zekerd dat zulks aan uwe kinderen en vooral jonge meisjes in het bieelitkot gevraagd wordt; weest overtuigd dat daar de kiemen geplant worden van latere ondeugden in de harten uwer kinderen; gelooft stellig dat daar de oorzaak en 't begin van veel tegen- komsten, oneenigheid en verdriet in den huiselijken kring inoet gezocht worden. Houdt uwe kinderen daarvan af; verbiedt hun die geheime samenkomsten met smeer- jokkels, en toont dat gij waardige ouders zijt en 't geluk uwer lievelingen betracht. X. De lezers van het Weekblad en de gewo ne bezoekers der concert-voordrachten, wel ke door de Afdeeling van het Willems-Fon Is onzer stad ingericht worden, kennen reeds den heer Viktoor Vandewalle, letterkundige en ondervoorzitter der Vrijzinnige Vereeni- ging van Mechelen. Verleden jaar was hij in ons midden met zijne prachtige voordracht De twee Staatspartijen in België, stellig eene der schoonste conferentiën welke wij in het Willems-Fonds gehoord hebben. Dees jaar is de hr. Vandewalle te IJperen niet geweest en wij betreuren het. In ette lijke Vlaamsche en zelfs Waalsche steden is hij opgetreden met eene alom geprezen voor dracht: De Zedenleer in het Openbaar Onderwijs. Hij hield ze in het Viaamsch in de afdeelingen van het Willems-Fonds te Aarschot, Ninove, Rupeltnonde, Thienen en Tongeren, in de volksmaatschappij De Veld bloem te Brussel, in de Vrije Gedachte te Antwerpen, in de Toekomst te Mechelen, bij de bekwaamheidskiezers te Lier en te Leu ven. In het Fransch gaf hij ze te Luik, in den Cercle d'Emulation te Mechelen, in den Cercle d Engnemenl populaire te Doornik, in de Libre pensee te Brussel en eerlang zal hij ze ook houden in de IAgue Libérale der hoofdstad De verhevene denkbeelden des sprekers waren meer waard daa het verba volant de heer Arthur Demarteau, uitgever te Ton geren, heeft ze m eene brochuur willen be waren: scripta manent. De Vlaamsche en Fransche teksten zijn in een boekje vereeaigd van ongeveer 60 bladzijden en tegen den nederigen prijs van 30 centiemen verkocht. Er wordt een derde prijsvermindering toege staan aan de vrijzinnige maatschappijen en liberale Associatiën, die er een groot aantal bestellen om aan hunne leden uit te deelen. En dit zou moeten gebeurenin ieder huis zou een exemplaar dier degelijke voordracht moeten voorhanden zijn, waarin vader en moeder zooveel juiste en verhevene begrip pen zouden putten over zulk eene gewichtige zaak als opvoeding en onderwijs, helaas, veel te weinig gekend en overwogen. Deze kwestie der zedenleer kan overigens de een dracht in den schoot der liberale partij be werkstelligen, gelijk de redenaar het zoo overtuigend wenscht en aantoont in het laatste deel zijner voordracht. Velen zullen deze verhandeling koopen; maar het volk zal alv. eer van'die edele en schoone gedachten verstoken blijven. Zal men geene kostelooze uitdeeling van bro- churen, die voordracht bevattende, onder het volk doen? Of is er niet eene enkele vrij zinnige maatschappij in Ieperen, Liberale Associatie, Willems - Fonds, Vlaamsche Ster, Bekwaamheidskiezers of andere) die de taak op zich wil nemen, eene volks voordracht in te richten en den hr. Vande walle uit te noodigen, om in persoon zijne gedachten te komen vertolken en voordra gen? s. Over drie weken vergaderden de briefdra gers, ten getalle van 200, te IJperen om mid delen te beramen die hunnen toestand kunnen verbeteren. Zij hebben besloten van zich, om te begin nen, te richten tot den heer Surmont, sena tor, en dan tot onze volks vertegenwoor digers E. Struye en Colaert. Het is inderdaad het meest rechtstreeksche en het meest doel treffende middel, dat daarbij nooit zonder goeden uitslag blijft. Eene afvaardiging heeft zich dus bij den heer Surmont begeven en deze heeft beloofd hun verzoekschrift te on dersteunen. Vandaar gingen zij bij den heer Colaert, die op zijne beurt die nederige bedienden met zijn minzaamsten glimlach ontvangen en zich nagenoeg volgenderwijs uitgedrukt heeft: Ik erken het billijke uwer poging; gij zijt niet betaald in evenredigheid der moei- te die gij u getroost, noch der diensten, welke gij bewijst. Uw toestand moet ver- beterd worden en dat zal hijdat verzeker ik u. En als ik u iets beloof, gij weet dat gij op mijn gegeven woord rekenen moogt. Overigens het is u niet onbekend dat mijne ambtsbroeders van de IJpersche vertegen- woordiging van denzelfden deeg zijn als ik. Wij zijn het, die den zoon Brouwers tot het ambt van grefïier bij het vredegerecht van Meenen en andereplaatsen hebben doen benoemen; wij zijq het, die reeds twee- - maal en bijna driemaal van den advokaat Bouquet eenen vrederechter gemaakt heb- ben; en de advokaat Wyelandt ook; en anderen en anderen. Laatst nog deden wij den heer Vandermeersch tot notaris te Staden benoemen. In één woord, ze zijn ontelbaar de benoemingen, die wij voor ons arrondissement bekomen hebben. Ik heb maar te schuifelen en de heer Beer- naert danst op mijne maat. Alle dagen vraagt hij mij wat ik verlang. Als ik te Brussel afstap, hij staat daar op mij te wachten om te weten wat er tot mijnen dienst is. In de Kamer is er tusschen hem en mij een telefoon voor ons twee en ik telefoon hem alles over wat hij te zeggen heeft. Weest gerust, ik zal voor uwe zaak zor- gen; gij kunt vertrekken; vermaakt u wel en drinkt heden avond een glas bier op x mijne gezondheid. Vandaar op weg naar den heer Struye. Zelfde hertelijk onthaal. De heer Djeen voegt er bij: En ik zal meer doen; vooraleer mij naar de Kamer te begeven, zal ik naar het ministerie gaan en ik zal den minister eens goed uitkloppen, ik zal hem aan de voet- zool kittelen, zooals ik dat doen kan, en x hij zal zich wel moeten overwonnen geven.» Men verlaat onzen Djeen, men is verheugd, men is verblijd. Dat zijn ten minste verte genwoordigers Binst dezelfde week, eischt de heer Hou- zeau de Lehaie, een liberale volksvertegen woordiger, in de Kamer voor de briefdragers eene verbetering in hunnen toestand. Het was het oogenblik voor onze volks verte genwoordigers om hunne belofte te houden. De heer Beernaert bestrijdt de maatregel. De heer Colaert is welsprekend als een.... karpel. De heer Struye schrijft eenen brief aan den pastoor van B... Over de briefdragers niet een enkel woord. Men stemt over het voorstel van den heer Houzeau. De heer Colaert heeft de plaat gepoetst 11 De heer Struye stemt er... tegen Al de liberalen stemmen er voor 1 In den ketel, de briefdragers. De dankbare briefdragers zendën van 's anderdaags reeds eenen bedankingsbrief naar hunnen verdediger, den heer Houzeau van Berhen, en eenen anderen aan de heeren volks vertegenwoordigers van IJperen. Hoofd van den heer Colaert, hoofd van den heer Struye 1 Een gepensionneerd onderbestuurder der onrechtstreeksche belastingen, te Grenobel (Frankrijk) overleden, heeft een zonderling testament nagelaten. Hij geeft aan de stad St Marcelin een jaarlijksche rent van 600 fr. aan dejufvrouw te betalen, die, min dan 30 jaar oud zijnde, na eene regelmatige stemming van bare vrouwelijke stadsgenooten, van 18 tot 30 jaar oud, het grootste getal stemmen beko men heeft. Dezelfde persoon zal verscheidene keeren de rent mogen opstrijken, wanneer de jaarlijksche stemmingen haar gunstig zijn. Het is geenszins noodig een roosje van schoonheid te zijn om den prijs te behalen. Het is enkel eene kwestie van het meest stemmen te krijgen. En in geval dat die kiesters er niet in slagen zouden overeen te komen,iets wat niemand verwonderen zou, dan moet de prijs onder de 3 of 4 verdeeld worden, die hat meest stemmen bekomen zouden. Eene tweede, nog zonderlinger gifte werd aan dezelfde stad gedaan door denzelfden aardigaard. Eene som van 3000 fr. is in vollen eigen dom aan de stad gegeven op voorwaarde dat deze er enkel na 600 jaren van genieten zal, als wanneer de intresten gekapitalizeerd aan 4 ten honderd tot 49.700 miljards zullen gestegen zijn. Zegge 49 duizend 700 miljards! Wat zullen de inwoners van St Marcelin bij 600 jaar gelukkig zijn! Als de bevolking van nu tot toen niet vermeerdeert, elkeen der 3.400 inwoners zal over meer dan 14 miljards mogen beschikken. 1 Miljard in zilverstukken van 5 franks weegt 5 miljoen kilos of 500 wagons van 10 duizend kilos; in goudstukken zou 1 miljard 322 duizend 580 kilos wegen of meer dan 32 wagons van 10 duizend kilos, en in bankbrieven van 1000 fr. ware het 2000 boekdeelen van 500 bladen! Waar zal men eenen bankier vinden om de intresten der 3.000 fr. te kapitalizeeren, en met welke munt zal men de 49.700 mil jards aan de stad St Marcelin terug betalen De oplossing dier twee vraagstukken is nog al kiesch. Is men aambeeld, men moet verdragen als een aambeeld. Dat ondervond Zondag jl. de kleine Clarisse ook, toen hij, na zijne eerste communie gedaan te hebben, bij het uitgaan in de kerk viel en zijn been brak. Het is nu de tweede maal in korten tijd dat de onge lukkige knaap er met een gebroken been van afkomt. Maandag 11., gedurende de krijgsoefenin gen in de Rijschool, is de schutterijofficier Morciau van zijn paard gevallen met het ongelukkig gevolg dat het dier hem op het been trapte en dit beneden de knie gebroken werd. De lijder werd opgenomen, door de krijgsgeneesheeren verzorgd en naar zijne woonst overgebracht Zijn toestand is tamelijk goed. Met een waar genoegen zullen onze lezers vernemen dat de uitmuntende Troupe do- pér a van Doornik morgen, Zondag, om 7 1/2 ure 's avonds eene derde en laatste vertoo ning geven zal. Zij zal bestaan uit Don Pas- quale, opera in 4 bedrijven, en Galalhée, opera in 2 bedrijven. Tengevolge eeher on passelijkheid van Mej. Talbot, heeft het bestuur Le Chalet moeten vervangen door Don Pasquale. Doch de vertooning zal er niettemin puik om zijn, integendeel. Wij raden onze lezers dus ten zeerste a::n die laatste gelegenheid te baat te nemen om zich op iets heel moois te vergasten. De heer Anibal Bracqué, huurhouder in 't Zilveren Hoofd, Rijselstraat te IJperen, heeft de eer het publiek kenbaar te maken dat sedert den 1 April, de Malie-Post, rijden de van IJperen op Meesen en Waasten vice- versa vroeger in 't Bronzen Hoofd in zijne herberg standplaats heeft genomen. Vertrek uren uit IJperen; 's Middags om 11.30 ure, 'snamiddags om Sure, den zater dag om 12.30 ure 's middags, 's namiddags om 5 ure. Ten verzoeke van den liberalen Bekioaam- heidskiszersbond en de Willems-Fonds afdeeling zal de heer Raphael RENS, gemeenteraadslid van St Josse-ten-Noode, op Zondag 14 April, ten 3 ure namiddag, eene OPENBARE VOORDRACHT geven over door de in de groote zaal van HET ZILVEREN HOOFD, Rijselstraat. In den tegenwoordigen netelachtigen toe stand is de zaak van 's landsverdediging van allergrootste aangelegenheid. Het is uiterst dringend dat spoedige en doorgrijpende maatregelen genomen worden om de veiligheid en het voortbestaan van 't vaderland te verzekeren en de lasten zoo rechtveerdig en zoo zacht mogelijk te maken. Het ware te wenschen dat de bovenge melde volksmaatschappijen de verscheidene sprekers uitnoodigden die zich met deze hoofdzaak in het bijzonder ophouden. Het muziekfeest, Donderdag 11. in f te zaal van den Gouden Arend d0Q koorzangmaatschappij gegeven, mag r; welgelukt feest genoemd worden. De was wel bezet en die groote menigte heeft1 zich opperbest vermaakt. Ook was het t gramma een der puikste die men sament len kan en al de stukken, liederen, enz er op voorkwamen, zijn met evenveel taf vertolkt geweest en hebben allen een don? van handgeklap en bisgeroep doen l0sC sten. Het was, in één woord, een der moor- feesten, die wij ooit in de koorzangmf; schappij beleefd hebben. Een gul dankwo? aan de heeren inrichters en aan lien all., die hunne bereidwillige medewerking erf verleenden. Niets werd door hen verwas' loosd om den meesten bijval te bekomen dat edel pogen werd met een schitterend uitslag bekroond. Aan hen allen onzen besten dank I Donderdag 11. was hetzij de Sterrelinn, volop feest. De leden waren vergaderd om, ter gei, genheid van het naamdag huns voorzitter hem opnieuw een bewijs hunner ginege; heid en hoogachting te geven. Het feest duurde tot laat in den avond. Onlangs gingen een paar rekels op eet hoeve, toebehoorende aan de heeren Van. daele, buiten de Meenenpoort, om er 40 kgr. aardappels te halen op den naam va; den heer E. Vandaele. Do landbouwer gaf j hun bereidwillig. Maar over een paar dage; waren die vlegels wederom, en deze mai met eene karre, op die hoeve om zoo vai alles wat op den naam dierzelfde heeren i, halen. De boer, die ook precies van ges twee oude wijven gemaakt is, rook lont e; ging in 't duikertje de politie verwittigd terwijl de boerin de schurken op een eetmaa uitnoodigde. Eenige stonden later waren de heer onder commissaris en een agent ter plaats en d; kerels zaten in de val. Dat ze dan lachtei als een aap met eene peperhol in de keel, kaï iedereen aan zijnen elleboog voelen. Ze zul len in 't pensionnaat op 't einde der Elver- dingstraat wat ratatoe-verorberen en dtar- meê zullen ze misschien leeren dat het nie: deugt op een andermans rekening te leven De twee dansfeesten, gegeven ten voor- deele des wereldlijken schoolpennings, heb ben weêrom een goed stuiverken opgebracht Ontvangsten: le Bal 353.50 2" Bal 299.00 Uitgaven 652.5) 270.70 Zuivere winst 381,80 Dus blijft er eene zuivere som van 381 fr. 80 c. om het hulpzaam en verheven doel, door die loffelijke instelling beoogd, te helpen bereiken. Dank aan de heeren inrichters dier fees ten die met zooveel iever en onbaatzuchtig heid hunnen tijd en hunne moeite veil hadden om den schoolpenning te helpen en bijt# staan. van dan 5 tot den 12 April 1889. Geboorten. Mannelijk geslacht 5. Vrouwelijk id. 5. O verlij dens. Ludovicus Soret, gymnasiark, 31 jaar, echtgenoot van Maria Paillet, Groote Markt. Ludovicus Odent, kuiper, 45 jaar, echtge noot van Theresia Dejaegher, St Janstr. Cecilia Pannekoucke, zonder beroep, 64 jaar, weduwe van Pieter La.cante, Lom baard straat. Angelica Grau, kloosteringe-, 75 jaar, St Jacobstraat. Jan Reynaert, zonder beroep, 81 jaar onge huwd, lange Thourout?,traat. Maria Lamote, kantwerkster, 81 jaar, onge huwd, Meenenstraat Kinderen bene'Jen de T jar en. Mannelijk geslacht Vrouwelijk id. 5- Kemmel. Ins ons laatste nummer noemden vij Gallens handelwijze jegens den kerkwachter schandalig. Deze laatste onderteekende na derhand het volgende Kemmel den 9 April 1889. Heer Opsteller Uw briefmaker uit Kemmel houdt zich bezig inet mij. hij is letlijk gemist in al hit 1 II M U „1

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 2