Groote Paardenloopstrij den Rechtspleging. STADSNIEUWS. op Zondag 2 Juni 1889, BERICHT. Diefte. Malle-Poste. Benoeming. Burgerstand MAATSCHAPPIJ BURGERWACHTEN Boekennieuws. Kemmel. ministerie woelingen en onlusten oproeren "werden door minister (Baron Beernaert de la Moucharderie) op touw gezet bij middel zijner verklikkers en uitgekochte schelmen Eene wezenlijke verontwaardiging heerscht door en door 't land, en waarachtig niet zonder reden. De spioenen Pourbaix, Laloi en G°, die de aanslagen pleegden en de woe lingen in gang staken, klaagden ongelukkige vaders van familie aan, die nu, na langen tijd in 'i gevang gezeten te hebben, daar nog voor 't gerecht staan. Doch laat ons hopen dat men de ware plichtigen zal weten te onderscheiden van de slachtoffers. Het ministerie wist dat zijne uitgekochte verklikkers de grootste plichtigen en de eenigste uitdagers waren, die schier alleen hadden moeten voor het assisenhof ver schijnen, in plaats van vele brave werklieden die alleenlijk het werk staakten omdat ze het noodwendige niet wonnen voor hun huisgezin. Is het oprecht niet schandalig voor het ministerie? Eu het had eerlijke koolmijnwerkers laten veroordeelen tot lange jaren dwangarbeid, hadden de advo- katen de ware plichtigen niet op tijds kunnen ontdekken Zulk Ministerie boezemt afkeer in, en wordt te recht, het schaudig ministerie der mouchards genoemd. Schouwburgen Gemeente verorde- dening. Onwettigheid. Verbreking zonder verzending Is onwettig de gemeenteverordening die, op eene volstrekte wijze, verbiedt eene ver tooning van tooneelstukken te geven zonder voorafgaande bemachtiging. Besluit van hel voorloopig bewind van 21 October 1830, art. 1 en 2 Gemeentewet art. 97 Belgische grondwet art 107. Van den Branden Voorziening te gen een vonnis der boetstraffelijke recht bank van Antwerpen, beslissende in be roep, van 22 Juli 1883. Arrest Het Hof, op den eersten ver weermiddel, genomen uit de schennis dei- art. 1 en 2 van het besluit van het voorloo pig bewind van 21 October 1830 en van art. 107 der grondwet, omdat het beroepen von nis niet geweigerd heeft toepassing te maken van art. II 2 der policie verordening van Berchem van 14 October 1853, die onwettig is. v Angezien art. II 2 der policie verorde ning van Berchem van 14 October 1853 me debrengt dat niemand, zonder bemachtiging van den Burgemeester of van den Schepen met de policie gelast, eene openbare vertoo ning in zijn huis of zijne woonst, geven mag. Aangezieu het besluit van het voorloopig bewind van 21 October 1830 medebrengt, dat het aan iedereen vrijstaat eenen openba ren schouwburg op te richten en er tooneel stukken van alle slach voor te stellen, mits vóór de oprichting des schouwburgs, zijne verklaring te doen aan bet gemeentebestuur der plaats en dat de vertooning van een stuk niet zal mogen verboden worden Dat art. 97 der gemeentewet zich be paalt, aan het kollegie van burgemeester en schepenen, de politie der schouwburgen over te laten, en het zelve slechts het recht toe kent alle vertooning te verbieden, in buiten gewone omstandigheden, om het behoud der openbare rust te verzekeren. Dat uit deze wetsbepaling volgt dat eene politie verordening niet mag verbieden, op volstrekte wijze, eene vertooning .te ge ven, zonder voorafgaande bemachtiging. Dat daaruit blijkt dat artikel II 2 der policieverordening van Berchem van 14 Oc tober 1883 onwettig is, en dat den vrager veroordeelende voor overtreding aan deze schikking, beroepen vonnis art. 107 der grondwet geschonden heeft En aangezien de daad den vrager ten laste gelegd in zijne herberg, zonder voor afgaande bemachtiging, eene openbare too- neelvertooning gegeven te hebben, onder de toepassing van geene strafwet valt. Om deze redenen, verbreekt het vonnis in zake uitgesproken door de boetstraffelijke rechtbank vaD Antwerpen, zegt dat er geene reden bestaat tot verzenden. Van 15 October 1888. 2e Kamer. Voorzit ter M. den ridder Hyndrickx; Raadsheer verslaggever M. Casier; eensluidende be- slaitsels, M. Melot eersten algemeenen advo caat. Pleiter M. Heyvaert. Paracrisie van 1888 lle aflevering. TE IJPEREN, om 2 1/2 ure 's namiddags. Lengte der renbaan 827 meters. Handicapeurs, trot, MM. Vandenboogaerde et Le Fevre. o PROGRAMMA: 1° Prijs van den Landbouw. Inge- gespannen drafloop, 190 fr. waarvan 100 fr. aan den eersten, 65 fr. aan den tweeden en 25 fr. aan den derden, voor alle paarden uit het rechterlijk arrondissement IJperen, nog nooit eenen prijs gewonnen hebbende in een ofliciëelen loopstrijd. Inleg 10 fr. ten voordeele van het wedrennenfonds. Ge wicht 100 kilogr. Afstandomtrent 2,600 meters. 2° Prijs der Beschermende Leden, (Weiter Handicap) 600 franks.j Voor alle paarden die sedert den ln Januari 1889 nog geene som van 1000 fr. gewonnen heb ben in een of verschillige prijzen. Koste- looze inschrijving; verbeurgeld, 15 franks verbeurgeld aan den tweede. Afstand omtrent 1,200 meters. 3° Prijs der Yperlée. Internationale bereden drafloop. Handicap par distance 800 franks, waarvan 500 fr. aan den eer sten, 200 fr. aan den tweeden en 100 aan den derden voor alle paarden. Gemeen gewicht70 kilogr. Afstand ten minsten 3.000 meters. Inleg: 40 fr.; verbeurgeld 20 fr. ten voordeele van het wedrennenfonds. 4° Prijs van de stad. (Platte Vluchtloop met eisching) 600 franks. Voor alle paar den van 3 jaar en daarboven te eischen voor 2000 fr. Inleg: 30 fr.; verbeurgeld: 15 fr. Gewicht: 3 jaren, 65 kilogr.; 4 jaren, en daarboven, 72 kilogr. Het paard aan geduid in het verbintenisschrift als te eischen zijnde voor 1,500 fr., zal 5 kilogr. ontlasting ontvangen; voor 1,000 fr. 10 kil. Afstand omtrent 1,600 meters. 5° Prijs van het Plein. Internationale ingespannen drafloop. Handicap par dis tance). - 800 franks, waarvan 500 fr. aan'jden eersten, 200 fr. aan den tweeden en 100 fr. aan den derden voor alle paarden. Gemeen gewicht van rijtuig en ruiter: 100 kilogr. Inleg, 40 fr.; verbeurgeld, 20 fr. ten voordeele van het wedrennenfonds. Afstand, ten minsten 4,000 meters. ALGEMEENE VOORWAARDEN. Voor den eersten loopstrijd, prijs van den landbouw, zal de kommissie het recht be houden deze af te schaffen, als er niet min stens 5 loopers zijn. Men zal het belgisch reglement volgen, en de jury zal, zonder beroepsreclit, over al de onvoorziene gevallen beslissen. Het gewicht en de afstanden zullen den 20 Mei bekend gemaakt worden. Den aangever van eene aanklacht zal op voor hand, in de handen van den commissaris- weger, de som van 50 fr. storten. Deze som zal niet teruggegeven worden als de com missarissen vinden dat de klacht ongegrond is. Het is uitdrukkelijk verboden in de loop baan te loopen, vóór het sein van eiken loopstrijd, en eiken mededinger is verplicht op straf van uitsluiting, aan de jury te zeg gen, of hij deel neemt aan den loopstrijd zoohaast deze door de klok aangekondigd is. De Kommissarissen A. Brunfaut J. Onraet-Parret en T. Male- veys. 7. Diva. Het Bestuur van den Sport-Hippique dezer stad, heeft de eer het publiek van IJperen kenbaar te maken, dat het tot Zondag 26n Mei tot 's middags, bij den heer J. Onraedt- Parret, de gesloten soumissiën zal aanvaar den, voor de vier drankkantinen die zich mogen plaatsen op het Minneplein den dag der paardenloopstrijden van 2 Juni aanstaan de. Voor het bestuur De Sehretaris, J. ONRAET-PARRET. Het Bestuur van den Sport hippique de zer stad heeft de eer het publiek kenbaar te maken dat het tot Zondag 26 mei, te mid dag juist bij den heer J. Onraet-Parret, ge vangenisstraat de gesloten soumissiën zal aanvaarden voor het bijzonder buffet dat, op den dag der paardenloopstrijden, op het Minneplein moeten ingericht worden. Voor het bestuur de secretaris, J. Onraet-Parret. Woensdag, omtrent 6 ure 's avonds, zijn er dieven gebroken in de woonst van R. salie Vienne, 'bij de Ster. De vrouw was eten gaan dragen naar haren man, die machinist is aan den ijzerweg en de dochter deed den dienst aan het bareel bij de Hooge Brug. De schurken zijn over de beek gesprongen en langs achter in het huis gebroken. Juweelen, 100 fr. geld, alles wat niet te zwaar ofte heet was hebben zij medegenomen en zijn vertrokken zonder hun adres te laten na eerst al de eiers binnen gespeeld te hebben, die zij in het huis vonden. De politie, die in zulke gevallen nogal de kneep kent om dergelijke rekels in de val te krijgen, doet ieverige opsporingen. Dat zij maar gauw gelukke en de deugnieten eens goed loon naar werken geve Nadere bijzonderheden zeggen ons dat die diefte wel het schoonste blauw bloemeken zijn moet, dat men het menschom opspeten kan. Toen de politie bijna gansch den nacht achter de dieven op loer geweest was, ver nam men 's morgens dat de bestolene naar de paters was geweest en haar door een kaalkop had laten of doen belezen en dat, bij hare we derkomst te huis,al het gestolene reeds in het koren !ll teruggebracht was, uitgenomen een 30talfr.,die zeker reeds in derde hand waren?! Dat men ons zulke pil denkt te doen slik ken, gaat toch wat te verre. Het volk is nog wel bijgeloovig, maar niet dom genoeg om aan zulk lokaas te bijten. Van twee dingen ééne: of de diefte was enkel een uitvindsel om aan de paters, wier actiën waarschijnlijk wat te zeer gedaald zijn, wat prestige!? bij te zetten en eenige nieuwe klanten te bezorgen, ofwel de dieven zijn ergens te weet gekomen dat de vrouw de macht der paters was gaan inroepen en, in de vrees alles publiek te moeten weerdra- gen, hebben zij zich gehaast al wat zij van de diefte nog in bezit hadden, terug te dra gen, iets wat heel wel mogelijk is ook. De heer Anibal Bracqué, huurhouder in 't Zilveren Hoofd, Rijselstraat te IJperen, heeft de eer het publiek kenbaar te maken dat sedert den 1 April, de Malie-Post, rijden de van IJperen op Meesen en Ploegsteert vice-versa vroeger in 't Bronzen Hoofd in zijne herberg standplaats heeft genomen Vertrekuren uit IJperen: 's Middags om 11.30 ure, 's namiddags om 5 ure, den zater dag om 12.30 ure 's middags, 's namiddags om 5 ure. Er zal ook te beginnen van heden een Gesloten Rijtuig met 2 paarden vertrekken van Meesen naar Ploegsteert, des avonds om 6 1/2 ure, om terug te komen den Zaterdag morgend, om 6 1/2 ure, van Ploegsteert naar IJperen. Alle gemak voor de reizigers die zich willen naar de markt van IJperen begeven. Maatregelen zullen genomen worden voor het opladen van pak- ken, korven, enz. Julius Vuylsteke. de wakkere voor zitter van 't Willems-Fonds te Gent, is briefwisselendlid benoemd van de konink lijke Akademie van België, klas der letteren. Onze hartelijke geluk wenschen. van den 17 tot den 24 Mei 1889. Geboorten. Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id. 5. Huwelijken. Ignace Vangheluwe, landbouwer en Barbara Baert, naaister. Overlijden*. Angelica Willaert, zonder beroep, 67 jaar, ongehuwd, Kloosterpoort. Melania Gesquiere, kantwerkster, 58 jaar, echtgenoote van Lievinus Danse, Meenen- straat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 3. van IJperen. Schieting van Maandag 20 Mei 1889. Ligy Albert, 6 3 8 7 5 29 Vermeulen Henri, 4 3 7 6 7 27 Vantholl Henri, 1 2 5 9 7 24 Lesaffre Auguste, 5 7 2 7 22 Bogaert Alphonse, 5 2 4 1 7 19 Deweerdt Charles, 3 4 5 6 I 19 Leroux Gaston, 0 8 5 2 3 18 Ten bureele van ons blad zal eerlangs ver schijnen Humoreska, avondvertellingen, door Emiel Callant, prijs bij inschrijving 80 centiemen. De lieer Callant is op letterkundig gebied geen nieuweling meer; hij wordt door alwie eenigzins op de hoogte onzer letterkunde is, reeds als een talentvol schrijver en dichter geroemdal zijne geestesvoortbrengselen genieten een ongemeenen bijval en worden met de meeste gretigheid gelezen. Het werk, dat nu bij ons onder pers ligt, mag onder de beste boeken gerangschikt worden en zij allen, die liefhebbers zijn van boertige en gezonde, geestontwikkelende lezing, en wie is het niet, zullen zich gelukkig achten op dat zoo goedkoop als degelijk boekwerk in te schrijven. Het zal eene eereplaats verdie nen in alle vlaamsche boekerijen en iedereen zal het met veel genoegen lezen en herlezen. Dat de uitgaaf onder geene opzichten zal te wenschen laten, daarvan getuigen de wer ken, die vroeger in ons bureel verschenen. Het zal nogeens een echt juweeltje van een boek zijn. Wij kunnen dus niet nalaten al onze lezers aan te raden zich dat uitgelezen werk aan te schaffen, zooveel te meer, omdat bet in het bereik valt der kleinste beurzen. Men kan dit werk bekomen ten bureele van dit blad en bij den heer Callant, Kluys- kensstraat, Gent. Redactie. In ons vorig artikel zegden wij dat het wraakroepend is dat Callens geld van men- schen die geheel en al door het bureel van weldadigheid onderhouden worden, zooge zegd voor de katholieke universiteit, aan vaardt. 1. MM. A. Verstraeten, (Lanterne) St Julien. 2. (Boulanger) id. 3. Jean Fol, (Fox) IJperen. 4. L. Van Doorne, (Vitesse, id. 5. Desmedt, (Boulanger Jules) Oost-Nieuwkerke. 6. Decoeke Jules, (Laure) id. 7. Soenen, (Peyriotte) Hooghlede 8. Léon Versafel, (Ralph) id. 1. MM. B00 Van Loo, Tabatière. 2. de nichtervelde, Lully. 3. de Lophem, Idylle. 4. Liénart, Perijant. 5. Sir Frank, N. de Truth. 6. Little Miss Werlock. 1. MM. Dillies, Varvar. 2. Verkinderen, Syra. 3. Herbau et Bouequey Engineer. 4. id. Montjoie. 5. id. Fil d'acier. 6. Cnudde, Almaviva. 7. D. de Meydts Hasty. 8. Mestdagh, La Mecque. 9. Van Ackere, Uriël. 10. Leclercq, Monarque. 11. Coddens, Malinois. 12. Callaert, Navette. 13. Vanderhaege, Estella. 14. Lauwers, Destinée. 15. Callaert, Oubliette. 16. C. Bethune, Glaneur. 17. Lambert, Priesta III. a réclamer. 1. MM. B0» Van Loo, Lowna 1,500 fr. 2. de Lichtervelde, Lully, 1,000 3. de Lophem, Idylle, 2,000 4. Liénart, Pergant, 2,00# 5. Sir Frank, N. de Truth, 2,000 6. Little Miss Werlock. 2,000 1. MM Dillies, Varvar, 2. Lambert, Pas de Chance II. 3. Herbau et Boucquey, Engineer. 4. Verstraete, Lanterne, h. b. 5 a. 5. Poelman, Pulandy. 6- Van Ackere, Uriël. Leclercq, Monarque. 8. Callaert, Navette. 9. Dassonville, M"« de Mahéru, 10 Van Canneyt, LULJB»€KB>&-m I I li i

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 2