De geheimen van 't groot complot. De kiezing van Brussel. Kieskroniek. Dubbele lafhartigheid. De wet op liet vlaamsch. De geboden der Heilige Kerk. De Nederlanden. STADSNIEUWS. Paardenloopstrijden. Kiezing in de Burgerwacht. De rechterzijde heeft er geen lelang bij mannen aan 't bewind te houden, die zich aldus in opspraak gebracht hebben. Gij kunt ze er aan houden, doch 't ware de grootste misslag welken gij zoudt kunnen begaan. Gij rnoogt u laten besturen door de man nen der bisschoppenda regeering zal haar aanzien en in den vreemde verbeurd hebben: nooit zal België zulk eene vernede ring ondergaan hebben, want nooit, se dert 1830. zag men eene regeering onschuldigen aan het assissenhof overleveren en trachten ze te doen veroordeelenLangdurige en luid ruchtige toejuichingen, links). Ziehier de namen der klerikale volksverte genwoordigers die partij voor de mouchards hebben gekozen De hoeren Ancion. Beeckman, Begerem, Biiaul, Carbon, Cartuyvels, Colaert, Coo- man. Coremans, de Borchgrave, de Briey, De Clereq, De Decker, de Favereau, de Haer- 11e, de Hemplinne, de .Jonghe d'Ardoye, De- laet, De Larttsheere, Delcour, de Liedekerke, De Malander, de Mêrode, de Moreau, De Neeff, de Pitteurs-Hiegaerts, De Sadeleer, de Smedt, de Smet de Naeyer, De Winter, Dierickx, Dobel, Eeman. Fris, Guyot, Iialf- lants, Jacmart, Jacobs, Kervyn de Lettenbo- ve, Loslever, Meeus, Mélot, Mesens, Meyers, Nerincx, Noël, Nothomb, Parmehtier, Pas- tur, Po vis de TenbosscheRaemdonck, Raepsaet, Reynaert, Schaetzen, Scbollaert, Simons, Slingeneyer, Snoye, Struye, Tack, Thibaut, Tienpont, Van Cleempuiu-, Van den Bomden, Van den Steen, Van der Brug gen, Van Hoorde, Van VVambeke, Verbrug- ghen. Vercruysse, Verwilghen, A. Yisart, L. Visart en Woeste. Dë kiezers zullen de namen niet vergeten dezer volksvertegenwoordigers die, uit slaaf- sche onderwerping aan het ministerie dei- bisschoppen, het parlij belang boven de na tionale eer hebben gesteld bij d'eerste gele genheid dat zij naar de stembus gaan, zal het zijn onderden kreet Weg met de partij der mouchards Wat M. Bara daar zoo verpletterend in 't midden bracht heeft voor het gewone publiek nog eenige ophelderingen noodig. Die geeft de Eloile Beige onder titel van M. Peclier, voorzitter van het Assisenhof van Henegouwen, heeft geklaagd, dat men het parket niet bekend had gemaakt met de geheimen van deze schandelijke zaak. Wie kan er zich op beroemen die gehei men geheel te kennen? Het hoofd van het Gouvernement, M. Beernaert, en het hoofd van het complot, de deftige Pourbaix. Maar als wij al de geheimen niet kennen, dan kennen wij er toch eenigen van. Men herinnert zich de verklaringen van M. Notelteirs, bekrachtigd door die van M. Gaulier de Rasse» waarin gesproken wordt over de verslagen van M. Pourbaix met. M. Beernaert. Deze verslagen, zegden de getui gen, dagteekenden van voor den tijd dat Pourbaix in dienst kwam der Openbare Vei ligheid. Zeker verslag van Pourbaix was verklaren de getuigen vergezeld van eene nota geschreven door de eigene hand van den Minister. Deze nota, die niet in het proces is voor gekomen en welke het Journal de Bruxetles moet gelezen hebben. Vermits liet verklaard heeft dat het al de stukken van het dossier- kende, deze nota bestaat. Wij hebben ze gezien. Zij is geheel door de hand van M. Beernaert geschreven. Zij is gericht aan M. De Volder. Zij eindigt als volgt Zaterdag, 21 Mei 1887. Die heeren zijn van La Louvière naar Erquelinnes vertrokken, om er den druk- ner van Le Combat aan te treffen. Zij hebben er Minne ontmoet. Minne heeft ons gezegd dat wij adder volg d werden. IVij zijn weer in den trein gestopt en afgestapt le Maubeuge. Van daar naar Sous-le-Böis waar een b> oecler woont van den drukker Cambier. Cambier kwam weldra aan uil België. Wij zijn samen naar Maubeuge gegaan. Het is daar dal Loor de'bneven van Befuisseauoo ging halen. Wij vielen in den Bazar Dan sten, waar Alfred Defuisseaux sedert dvij dagen vernacht. Wij hebben mei hem gesproken. Hij overhandigde ons den brief die aan M. Beernaert moest overhandigd worden door den eenen of anderen werkman. Zij zullen hem doen onderteekenen door Onklette, van Bt- Vaasl. Dinsdag zal men mani festen uitgeven, waarin de werk lieden verzocht worden naar Brus sel op te rukken. En in een hoek van het stuk, altijd ge schréven door M. Beernaert, bevindt zich deze verbazingwekkende nota: Te zenden per expres. MM. Rompf, broeders, drukkers le La Louvière. Uit deze nota welke wij M. Beernaert uitdagen te loochenen blijkt: 1° Dat het hoofd van het ministerie Pour baix wachtte, zeer goed wetende met wien hij ging te doen hebben 2° Dat hij zijnen collega van justicie, M. De Volder, verwittigd had van de komst van den agent aanhitser 3° Dat Pourbaix niet alleen was, die heeren, - zeg M. Beernaert beleefd, spre kende van zijne agenten aanhitsers; 4° Dat het manifest, 's nachts door Pour baix en zijn handlanger aan M. Beernaert gebracht,door den eenen of anderen werk man moest onderteekend worden, een ongelukkige die de erge beteekenis van deze daad niet zou begrepen hebben; 5° Dat MM. Beernaert en De Volder zeer goed wisten dat Coureur de schrijver van 'het manifest niet was 6° Dat zij wisten hoe en in welke om standigheden Conreur het geteekend had 7° Dat de ministers Conreur hebben laten vervolgen voor het assisenhof-, en hem zouden laten veroordeelen hebben tot de doodstraf of tot eeuwigdurenden dwang arbeid 8° Dat het M. Beernaert was, die het adres der drukkers aanduidde enz. enz. Dit stuk is verpletterend voor het gouver nement. Nu zijn de listen en lagen van M. Beernaert en Pourbaix niet meer te betwis ten. Het groot complot werd op stapel gezet door de agenten aanhitsers van het gouver nement, in samenwerking met MM. Beer naert en De Volder, die al de draden der zaak in handen hadden. En zij hebben het parket laten hobben en tobben in het jam- merlijkste rechterlijk avontuur dat zich ooit heeft voorgedaan De tegenwoordigheid der heeren Beernaert en De Volder in den raad der Kroon is een schandaal zonder weerga en eene roekelooze uitdaging aan het openbaar geweten, 't Is eene schande voor Belgie tegenover Europa en die schande moet uitgewiseht worden. Onze nationale eer hangt er van af. q t Janson 4.818. Graux 4.211. De Becker 6.410. De uilslag van die kiezing was voorzien, hij verheugt ons. De kiezing van heden had hare bijzondere beieekenis, de uitslag moest zijneene ver oordeeling of eene vrijspraak voor het minis terie door het kiezerskorps van het arrondis sement Brussel. En die uitslag, dien wij hoopten en ver wachtten, is geene eenvoudige afkeuring of veroordeeling, maar eene verplettering. Niet alleen hebben vele liberalen afstand gedaan hunner persoonlijke voorliefde voor Graux, den kandidaat der hooge finantie, om hunne stem uit te brengen op den vooruilstrevenden advocaat Janson; maar een groot deel der katholieken, die nog een greintje eergevoel in 't hart hebben behouden, hebben den ka tholieken De Becker, die geen woord van afkeuring wist te vinden tegen de misdaden van het ministerie, in den steek gelaten, verontwaardigd over de eerloosheid van de mouchards der Wetstraat en de kliek niet willende vergrooten der medeplichtigen, die de daden van Beernaert, Devolder en Lejeune hebben goedgekeurd. Bij de kiezing van 13 Juni 1888 kreeg Somzée 8191 stemmen; dit getal is nu op 6000 gesmolten, zoo dat de Regeermg afschuwe lijk genoeg heeft gehandeld om 2000 katho lieke cijnskiezers te doen walgen voor haar (vooruit). Ook zal die kiezing het sein der verbroede ring zijn tusschen de gematigde en de voor uitstrevende liberalen, en misschien de oor zaak van eene toekomstige verlossing van het papenjuk. Eene gedeeltelijke gcmeenlekiezing had zondag te Pecq plaats. Mijnheer Bagage, liberaal werd gekozen met 135 stemmen tegen 103 aan zijnen klerikalen tegenstre ver, den heer Thay, gegeven. Het Klerikaal ministerie is nog niet vol daan met het schandaal te Bergen verwekt, het wil nog meer van zich doen spreken en aan de bevolking bewijzen, dat het meester is en noch wetten, noch eerlijke handelwijze erkent. Ziellier de schandelijke daad, de ongehoor de broodrooverij die het ministerie komt te plegen, ten nadeele van eenen onderwijzer, die liet zijne plaats ontnomen en op wacht geld gesteld had. De heer van Ootegem, hoofdonderwijzer, in beschikbaarheid gestold, is zijn wachtgeld ontnomen welke de gemeenté Waarschoot verplicht was hem te betalen. Het ministerieel besluit legt als volgt die beslissing uit Aangezien sieur Yan Ooteghem eene belangrijke vrije school te St-Amandsberg - bestuurt Dat hij uit dien hoofde zich voldoende hulpbronnen heeft moeten aanschaffen Besluit, enz. Dat is niet alleen eene verfoeilijke leugen, maar eene overtreding der wet. De heer Van Ootegem beroofd van zjne plaats in het openbaar onderwijs, door het klerikaal bestuur, heeft te vergeefs gevraagd terug in het openbaar onderwijs te mogen keeren neen, men verkoos liever klerikale onbekwame mannen en men liet den kundi- gen onderwijzer in onwerkzaamheid. In afwachting kon men niet eischen dat hij van verveling verkwijnde hij besteed de zijnen tijd aan het bestuur der scholen van St-Amandsberg, ten einde in het vak te blijven waaraan hij geheel zijn leven heeft gewijd. Het is geheel valsch dat hij daardoor zich nieuwe hulpbronnen heeft verschaft. Het is geweten van iedereen en zelfs van klerikale kopstukken, dat het uit verkleefdheid is en zonder hoop van vergelding dat M. Van Ootegem het bestuur der liberale scholen te St-Amandsberg heeft aanvaard. Zaterdag, 11 Mei, is eindelijk in den Mo- niteur de wet verschenen betreffende het gebruik der vlaamsche taal in strafzaken. Zooals men weet, regelt de nieuwe wet het gebruik der vlaamsche taal in strafzaken 't is te zeggen, in alle kwesties van proces sen voor de rechtbanken van enkele policie, de boetstraffelijke rechtbanken en de assisen hoven. Ziehier, in 't kort, de voornaamste bepalingen der wet le In de vlaamsche gemeenten worden de processen verbaal opgemaakt in het vlaamsch. De verklaringen der getuigen worden opgenomen in de taal, waarin zij afgelegd zijn. 2e In de provinciën West- en Oost-Vlaan- deren, Antwerpen en Limburg en in het arrondissement Leuven, geschieden de pro cessen in het vlaamsch, (ondervraging van betichten en getuigen, rekwisitorium van het openbaar ministerie en verdediging.) tenzij wanneer de betichte, onder zekere voorwaarden, vraagt dat de fransche taal zou gebruikt worden. 3e Processen-verbaal opgesteld in het fransch zullen enkel dienen als inlichting. 48 De betichte mag zijnen advokaat laten pleiten in het fransch of het vlaamsch. 5e De dagingen en beteekeuingen der deur waarders moeten opgesteld zijn in het vlaamsch. 6e In liet arrondissement Brussel wordt er vlaamsch of fransch gebruikt, naarvolgens elke zaak vereischt. 7e De magistraat, die het assisenhof van Braband voorzit, moet de vlaamsche taal machtig zijn. De geboden der Heilige Kerk gaan Lng- zaam om zeep. Over 100 jaren waren de heiligdagen zoo talrijk, dat er bijna g.ene week voorbijging of er kwam eene, waarop bet verboden was te werken. Op den buiten heeft men daar nog staaltjes van. In de stad is het zoo verre gekomen dat wij nog alleen weten dat er feest in de kerk is, door liet vele klokkengelui dat toch niemand meer van zijn werk afhoudt en ter kerke lokt. Des zondags zelf zijn de kerken die eertijds zoo vol waren bijna ledig. Volwassen mannen gaan er slechts naartoe, wanneer zij zich gedwongen voelen. Wat vasten betreft, hoeveel zijn er nog die weten wanneer het vigilie of quatertem perdag is Hoevelen zijn er nog die niet alle dagen, dat zij vleesch hebben, er eten en moeder naar den duivel wenscben met 1 aren stokvisch, siropboterhams en mos- taardsaus En liet te biechte gaan danDie bot nog doet, doet het beschaamd weg en alleen uit vreeze van in zijne belangen te lijden. Nie mand anders nog dan kwezels en eenige dompelaars durven zeggen, dat zij met een geloovig hart er nog naartoe gaan. Over twintig jaar zou een boer des zondags geen paard verkocht hebben uit vreeze van doodzonde te bedrijven. Tegenwoordig komt er geen enkel meer op de nierkt, dat de boer weigert te loven en te verkoopen, zoo hij zijnen keur heeft: het gebod van's zondags geene koopmanschap meer te doen is ook al versleten. 't Zal niet lang meerduren ofdemensclien zullen vergeten hebben, dat deze geboden eens bestonden. Met den dag za) het gevoelen meer veld winnen hoe betreuriijk het was dat de Ne derlanden in 1830 werden gescheiden voor de tweede inaal. Een onzer officiëele geschiedschrijvers, geen orangist, geen flamingant nochtans, o neen, zekerM. Theodoor Juste heeft het zeer uitdrukkelijk gezegd Les Beiges onl deux malheurs dans - leur lxistoirel'un eest de n'avoirpu suivre les RoUandais au XVD siè - rautre c'est d'avoir dü les quitl - XIX'. - 'Vj- Dit is zeer waar. Bij elk gevaar 4 ons bedreigt, Hollanders en Belgengevoel wij hoe zwak en machteloos wij ^ijn v elkander gescheiden. Bij eiken stap voopnq1 dien wij doen op de baan van voorspopH rijkdom en ontwikkeling, gevoelen wij 0 u boe de Nederlanden liet benijdbaarste |a°5 der beschaafde wereld zouden zijn. indien *7 vereenigd gebleven waren; hoe machtig al spoedig weer zouden worden, indien v' weer hand in band t i zamen dezelfde wee mochten volgen. °ei1 Verleden Zondag waren onze koersen met een uitmuntend weder begunstigdde weer maker had zijne beste zon uitgehangen eu het volk had er van geprofite erd. Het krioei de van menschon in onze s tad en er werd niet weinig gezweet op het Minneplein. Alles is goed gelukt en de koersen mogen een welgelukt feest heeten, Doch er zija geene roosjes zonder doorns. Binst den twee. den loopstrijd is de jockey van den heer de Lichtervelde van zijnen klepper gevallen ea hij bleef levenloos liggen. De heeren doktoors Poupart en Delie waren oogenblikkelijk ter plaats om de gevallene de noodige zorgen ie dienen. Zij gelukten er in hem algauwtot t het bewustzijn terug te roepen en hij mag zich gelukkig achten er zoo goed koop van af te zijn. Na dat ongeval gingen de loopstrijden hunnen gang en hoewel het garnizoen dit jaar niet daar was om de orde te handhaven moeten wij ronduit bekennen dat onze flnke pompiers zich meesterlijk van die taak ge kweten hebben. De heeren officieren haalden eere van hunne mannen, die bewezen dat zij de kneep kennen om goede orde te houden. Wie ook veel lof verdienen zijn de heeren leden der kommissie en bijgevoegde kommis sie, die zich allen met evenveel talent, takt j en zelfsopoffering van hunne plicht wisten te kwijten. Wanneer die heeren zich zoo belangloos als ijvervol in 't harnas steken om het feest te doen wellukken valt er niet' te vreezen dat er iets zal op af te dingen vallen. Zij worden er zeer over gedankt 1 De koersen hebben aan onze neeringdoen- ders de gelegenheid verschaft om een stui vertje te verdienen. Gansche drommen vreemdelingen waren naar onze stad ge stroomd en allen hebben er iets verteerd,. Moeste men de som zien die Zondag in onze stad gebleven is, men zou stom staan. Daar om zien wij dergelijke feestje graag plaats hebben. Zondag 11. had er in onze Burgerwacht eene gedeeltelijke kiezing plaats. De kapitein der 2" compagnie moest gekozen worden, daar de heer Myle zijn ontslag gegeven had, De heeren Fraipont, le luitenant, en Wer- rebrouck, wacht, betwisten elkaar den graad van kapitein. De heer Werrebrouck werd gekozen. Ook heeft hij er genoeg voor gezweet. Hij heeft de zolen van al zijne schoenen versleten met de wachten te gaan de keel uithang en otn hunne stem te krijgen. Hij be loofde aan alwie het maar als klinkende munt aanvaarden wilde dat hij verlof met., volle grepen uitdeelen ging. Met hem zouden- de wachten den baas en de kapitein den ne- derigen dienaar zijn; met den heer Fraipont zegde hij zou de Burgerwacht in een waar' soldatenspel ontaard worden met hem zul len de wachten al doen wat ze willen; wel zijnen tegenstrever zullen diezelfde wachtel mogen dansen gelijk de piotten voor een sergeant Hij is de nederigheid in persoon; zijn tegenstrever is een die van zijnen Jan maakt en och heere toch Dat alles heeft de nieuwe kapitein door eenige mannen van de 2° compagnie - doen schrijven en aan de wachten sturen. Het riekt een beetje naar klerikale kiesbe* loftenen.... rotte appelen. Zou hij dat aan Surmont, Colaert en tutti quanti geleera hebben? En dat allemaal om wat zilver op muts- schouder en arm te mogen dragenWaar dat de hooveerdij toch nesten gaat? Ja, ja, het tipje der ooren steekt er nog2' verre boven uit. Vroeger werd dat heerschap tot kaporaal gekozen en het weigerde dij grade.... uit ootmoodigheid. En nu l'eeI1 hij volop appelen voor citroenen verkol om den kapitein te mogen uithangen en de blaaskaak te kunnen spelen. Zonderling ootmoedigheid. Nu wij kunnen ook lijden dat de zon1' den heer Werrebrouck's vijver schijnt en ut

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 2