Prijsdeelingen. Muziek. Briefwisseling. Brand. In 'fc water. In de klem. Burgerstand Rechterlijke Kronijk. Boekennieuws. Letternieuws. Boekenaankondiging. Staden. Zonnebeke, LangemarckDeynze. Rond Eecloo, St. Denys, Gent, Bottelaere, Charle roi, Lodelinsart, Roux.Marcinelle, Montigny, Jumet, Gosselies, Dampremy, Ath, La Lou- vière, Chapelle-lez-Herlaimont, Godarville, La Hestre, Morlanwelz en Fayt, zijn ook zwaar geteisterd. Het onweder van Vrijdag 7 Juni is een der rampen welke nooit uit het geheugen ge- wischt worden. Naar wij vernomen hebben, zullen de prijsdeelingen der stadsonderwijsgestichten dit jaar plaats hebben als volgt, telkenmale ten 10 ure des voormiddags. Maandag 5 Oogst voor de leerlingen derscholed bestuurd door Jufvrouw Vander- haegen Dinsdag 6 Oogst voor de leerlingen van het stadscollegie en de staatemiddelbare- scliool Woensdag 7 Oogst, voor de leerlin gen der scholen bestuurd door M. Verduyn Donderdag 8 Oogst voor de leerlingen der scholen bestuurd door M. D'Haeseleire. Ons potnpiers-muziek zal Zondag 30 dezer een Concert geven in het Park, van 12 tot 1 ure. Nopens de kiezing van den heer Wer- brouck als kapitein der 2" kompagnie onzer Burgerwacht, ontvangen wij den hiernavol- genden brief, dien wij graag opnemen, om dat onze lezers daarin eens te meer het bewijs zien zullen dat klerikale beloften en.... rotte appelen evenveel waarde hebben Yperen, 19 Juni 1889. <- Mijnheer den uitgever van 't Weekblad, Gedoog dat een wacht der 2° kompagnie zijne zienswijze laten kennen over de kiezing van zijn nieuwen kapitein. Naar ik kom te vernemen, is er een onderzoek gedaan ge weest over de wijze, waarop de heer Wer- brouck zijne kandidatuur gesteld had. Uit dat onderzoek is gebleken dat de heer Wer- brouck niets kwaads gedaan noch gezegd had, dat alles moest op den nek vallen van een zijner vrienden (eene soort van belache lijke poesjenel). Dus de heer Werbrouck wist van niets; vérre van de wacht en hare in richting vijandig te zijn (volgens de uitdruk kingen van het schimpschrift) zal hij er zich ernstig mede bezighouden en zal nooit aan eene les van theorie, noch aan eene oefening afwezig blijven. Verre van aan de Maat schappij der onder-officieren vijandig te zijn, is hij heel geneigd om er zich te doen aan vaarden en zelfs van aan dezer leden eenen prijs aan te bieden bestaande in een prach tig kunstvoorwerp. Hewell Mijne Heeren de 40! wat zegt gij van uwen kapitein Hij lacht u fijn uit, nu dat hij gekozen is, en zijn eerste daad zal getrouwheid zweren zijn aan den koning, aan de Grondwet en aan de wetten van het Belgische volk. 't is te zeggen, gansch het tegenovergestelde van het programma, door het schimschrift opgesteld. Is de heer Wer brouck de schrijver van dat schimpschrift niet, hij had den moed moeten hebben, niet vijftien dagen na zijne kiezing, op 't oogen- blik zelve van te zeggenMijne Heeren, het schimpschrift, dat dezen nacht versche nen is, keur ik af en verwerp ik. Dat is mijn programma niet. In dat geval zouden de wachten niet bedrogen geweest zijn en de heer Werbrouck ware kandidaat geweest tegenover den heer Fraipont, 't is te zeggen, dat de strijd man tegen man, zonder valsche kuiperijen zou geweest zijn. Onder dat op zicht is de houding van den heer Fraipont feilloos geweest. De wachten, mijne kame raden, zullen zich het verschil kunnen herin neren. Wanneer ik de openhartigheid en de handelingen van mijnen nieuwen kapitein naga, kan ik enkel den heer Fraipont geluk- wenschen zijn ontslag gegeven en gehand haafd te hebben, voorbeeld, dat waarschijn lijk door de andere officieren der kompagnie zal gevolgd worden. En ziedaar dengenen die de feesten bijwo nen en met de heeren officieren verbroederen zal 1 Maar zal dat waar zijn dat de officieren hem aan hunnen tafel zullen ontvangen en dat zij een echten kameraad zullen laten varen hebben om een valschen broeder een gul onthaal te jonnen Ik heb moeite om het te gelooven. Aanvaard, Heer uitgever van 't Week blad, de verzekering mijner hoogachting. Een wacht der 2<1" kompagnie. Vrijdag, rond 4 1/2 ure namiddag, werd gansch onze stad in rep en roer gesteld door het kleppen der blandklok. Een brand, die eene schrikwekkende uit breiding had kunnen nemen, was door eene ongekende oorzaak in de werkplaatsen van den hoedenkoopman, Liegeois, Boterstraat, uitgeborsten. Door de aanwezigheid van licht ontvlambare stoffen, stond het dak in een oogwenk in laaie vlam.Gelukkiglijk dat. als naar heilzame gewoonte, onze wakkere brandweer in een handendraai voltallig daar was en dapper aan 't blusschen ging. Men was het vuur aldra meester, en toch waren de aanpalende huizen reeds min of meer be schadigd. De helft onzer bevolking was daar en de politie, geholpen door gendarmen, had spel genoeg om de orde te handhaven. De schade is niet aanzienlijk in vergelij king van 't gene, waaraan men zich ver wachten mocht. Hulde dus aan onze uitgelezene, welinge richte en onversaagde brandweer! Officieren en mannen hebben allen evenzeer onder op zicht van spoed, moed en zelfopoffering ge wedijverd. Eere en dank zij hun! Zij hebben ons zoo van eene ijselijke brandramp ge vrijwaard! Vrijdag avond, om 4 1/2 ure, speelden de knaapjes Phlypo bij de statie aan den boord der stadsgrachten, toen het vijfjarig Kareltje eensklaps in 't water viel. Zijn broêrtje vluchtte weg en Boertje Bossaert tegenko mende, zegde het dat Kareltje onder water gegaan was en niet meer weêr boven kwam. Bossaert, niets dan zijnen moed raadplegen de, sprong het knaapje achterna en gelukte er in het nog bij tijds te redden. Het zal er nog van af zijn met een koud bad en eenige dagen bedlegerig te blijven. Heden morgend, rond 6 1/2 ure, hebben onze politie-agenten Sierens en Samyn, in de herberg de Getemde Leuwen, drie kie kendieven in huune netten gevangen, die hunne buit op de markt te koop waren ko men aanbieden en daarenboven nog in bezit waren van eene dozijn hemden, die zij in de omstreken van Zillebeke gestolen hadden. Een van hen ontsnapte, maar het duurde niet lang of de agent Samyn vatte hem bij den kraag en bracht hem achter de grendels. Dat die guiten er verwonderd uitzagen moet niet gezegd worden. van den 14 tot den 21 Juni 1889. Geboorten. Mannelijk geslacht 7. Vrouwelijk id. 4. Pieter Boudry, z. b., 89 j., wed. van Ma ria Van Isaac, Dixmudestraat. Rosalia Desmeier, huishoudster, 55 j., echtg. van Lodewijk Marquette, Bukkersstr. Evelina Gillioen, scholierster, 17 j., onge huwd. St. Niktaasstraat. Eulalie Slembroeck, kantwerkster, 23 j., echtg, van Desiré Leroy, Meenenstraat. Alfons Dewaeghenaere, bottinestekker;, 36 j., ongehuwd, Korte Meersch. Kinderen beneden de ~3 jaren. Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk id. 1. Assisenhof van West-Vlaanderen. Lijst der heeren gezwoornen, aangewe zen om te oordeelen over de zaken die in de eerste reeks van het 3e kwartaal zullen opgeroepen worden. Opening maandag 8 ju li, onder voorzitterschap van den raads heer Van der Haeghen. Onlangs hebben wij onzen lezeren eene volkskundige verhandeling over St Niklaas en St Maarten, door M. Verkest, aanbevolen. De schrijver schijnt het zich ten euvel te duiden dat hij niet aangevangen heeft met zijnen achtbaren patroon Saind Médard Li fameü pichard, en ter gelegenheid van den grooten dag diens heiligen heeft hij eerst in ons bijblad van 8n Juni en nu in onzen boekhandel, met meer dere uitweidingen en verbeteringen, eene nieuwe folkloristische studie uitgegeven, die voor leitmotiv de volgende volksspreuk heeft Valt er op sint Medards dag water Dan regent 't veertig dagen later, Ten ware Sinte Barnabas Alles terugbracht op zijn pas Daarop is 't dat de schrijver de twee hei ligen uitkleedt, ze den lezer zoowel onder geschiedkundig als volkskundig oogpunt tot in de kleinste bijzonderheden voorstelt en maar schieten laat, wanneer er volstrekt niets meer op hunne rekening te zeggen valt. Het kluchtigste en eigenaardigste deel is welzeker het laatste, waarin ernst voor luim en fantazij verbannen en de pen aan gril en inval overgelaten wordt. Hij bidt den lezer vooraf om verschooning over de ana chronismen en de zonden tegen historie en wezenlijkheid die hij neerschrijven gaat. Onder andere stelt hij ons Sint Medarclus en Sint Barnabas voor, die beide in de Brood- nijdstraat wonen, gezworen vijanden en wederzijds kooplieden zijn, de eene in regen schermen, de andere in zonneschermen. Hunne gewoonten, hunne doenwijs in den huiselijken kring, hunne grillen en hunne kleine tegenheden zoowel in den liemel als hier op aarde - dat alles is er op eene boertige, humoristische wijze in verteld en doet ons hartelijk lachen. Laat ons hopen dat de heer Verkest zijne opzoekingen in dat slach van studiën voort zetten zal en dat hij, na mannelijke heiligen, ons ook vrouwelijke zal doen kennenmis schien zullen wij 't hem mogen danken in koor te kunnen herhalen .- En Sinte Cecilia die slaat er de maat.... Verleden Zondag 16 Juni, verscheen te Brussel het eerste nummer van De Beiaard, een weergalm der wereldpers, alle Zondagen verschijnende. Dit blad richt zich vooral tot de volksklas, die enkel eenen dag per week heeft, den Zondag, om zich na eene week slavelijk zwoegens, aan eenigen geestesar beid over te geven. Door een onpartijdig overzicht der pers zullen zijne lezers op de hoogte gehouden worden van al wat het maatschappelijk leven, politiek, handel, nij verheid, letterkunde en tooneel aangaat. Bij middel van dit blad zullen de lezers er van alle weken een reisje rond de wereld kunnen doen en zij zullen in den geest bij die volke ren en in die landen gebracht worden, wier bestaan hun om zoo te zeggen onbekend was. Het zal hun de streken doen kennen, waar hunne stamgenooten den strijd om het zelfbestaan hebben opgevat, waar zij strijden en lijden om die vrijheid en die taal, die aan ons allen zoo dierbaar zijn, onge schonden en onverbasterd te behouden. De Beiaard, heeft zich eene schoone en verhevene taak afgebakend. Dat hij ze met bijval en gewetensvol nakome i Dat hij dap per, koen en onversaagd te velde trekt tegen geestesverstomping, dwang en v i bastering en hij zal in ons midden heeten! Dat hij lang en in voorspoed leve 1 Komt te verschijnen bij A. DEMARTEAU, Uitgever te Tongeretl rB^V *£E W.W'r K)\ in een follrloristischen tabbaard door M. Verkest, Eene volkskundige studie over St-NIKLAAS en St-MAARTEU Dit werkje, netjes op geel getint papjjr gedrukt, telt ongeveer 50 bladz. en werj gunstig beoordeeld en aanbevolen door ei groot aantal vlaamsche dag- en weekbladen Het boekje bevat eene menigte bijzonder heden over St-Niklaas en St-Maarten, name lijk hun leven en de meest gekende hunne vereering; de feestviering en gebruk ken welke plaats hebben in verschillige stre ken en landen de rijmpjes, spreekwoorden liedjes en gebedekens aan den naam dier hei ligen verbonden en door de jeugd gekend. Deze bijdrage wordt allen liefhebbers van volkskunde aanbevolen, alsook aan de ouders I die hunnen kinderen eens veel over deze Twee Santen willen vertellen. Prys50 centiemen. Te bekomen ten bureele van dit blad. Verleden Maandag was de tooneelmaat- schappij Kunst en Broedermin volop in feest. Om 2 ure had een prachtig banket plaats, waarop al de leden genoodigd waren en dat vereerd was met de tegenwoordigheid van Mevr. Cuvelier, die altoos bereid is wanneer het er op aankomt hare hulp te bieden en hare beurs ten dienste der Maatschappij te stellen. 's Avonds had eene puike vertooning plaats die gevolgd werd van een bal. Op het programma kwamen De vrouw dit haren man doet herbakkenblijspel met zang door VanPeene; 'k Bieb de kramp in mijn been, volkstafereeltje met zang door Vandesande afgewisseld door een paar aria's voor bandonium en een tweetal kluchtliede ren. "Wanneer men daarbij luidop zeggen mag dal alle optreders uitmuntend hunne rol ver tolkten en goed de toestanden, ,door de schrijvers geschapen, wisten weer te geven, dan moet iedereen wel bekennen dat men weinig feestjes van dien aard te beleven heeft. Wat men daar gelachen heeft kan in geene woorden weergegeven zijn. Men moet daar geweest zijn om er zich een gedacht van te kunnen vormen. De heer Igodt, een echt kunstenaar op den bandonium, werd ook telkens op een oorver- doovend handgeklap en bisgeroep onthaald. Niet min bevielen de kluchtliederen, en wij mogen zeggen nooit woonden wij een feest bij dat meer bijval genoot en waar er meer genoten, gevoel en vooral gelachen werd. Het dansfeest volgde op het tooneelfeest, en daar ook heerschte gestadig volop ver maak en vreugdemen flikkerbeende er dat het een plezier om zien was. Iedereen is vergenoegd heengegaan met de vreugde in 't hart en volkomen tevreden over de vermakelijke en genoeglijke uren, die men daar beleefd had. Een hartelijk proficiat voor de spelers, speelsters, zangers en muziekantzij hebben zichzelven overtroffen, en eens te meer ge toond dat zij voor geene vakmannen hoeven achteruit te gaan. Eere en dank aan Kunst- en Broedermin en vooral aan de heeren Voorzitter Em. Cu velier en schrijver G. Meersseman, die niets ontzien, geene moeite noch kosten sparen om ons op het schoonste der feesten te ver gasten. Aan hen onzen besten en rechtzinnig'*11 dank. Wat wij echter niet vergeten mogen,18 onze bewondering uit te drukken voor de edelmoedigheid waarmede Mevr. Cuvelier de maatschappij ondersteunt; ook is haar lof10 aller monden. Overlij (lens. Titelvoerende gezworenen MM. G. Huyghebaert, grondeigenaar te Brugge. K. De Busschere, notaris, id. C. Doutreligne, gemeenteraadslid, Waregem. P. Van de Woude, landbouwer, Caaskerke. A. De Foere, raadslid, Sint-Kruis Van Canneyt-Van den Berghe handelaar, Roe- selare. P. Liebaert, heelmeester, Yper. P. Laigniel, koopman, Kortrijk. J. Onraet, brouwer, Poperinghe. J. Van Glabbeke, handelaar, Oostende. R. Van de Venne, notaris.Sweveghem. F. Depuydt-Sabbe, koopman, Lichterrelde. MM.E. De Langhe, handelaar,Oostende. A. Nys, fabrikant, Kortrijk. J. Van de Casteele, tingieter, Brugge. G. Sioen, rentenier, id. A. Van der Svp, kunstschilder, Blanken- berge. De Jonck-heere-Van Isackcr, rentenier, Hoog lede. D. Camerlynck, handelaar, Proven. J. Dugardyn, handelaar, Brugge. H. Vuylsteke-Vandenberghe, burgemeester, Gheluwe. A. Van de Putte, fabrikant, Sint-Michiels. D. Van den Kerckhoove, rentenier, Brugge. V. Biebuyck, id. te Kortrijk. A. Van de Walle, grondeigenaar, Brugge. H. Damon gemeente-ontvanger, Ooslcamp. J. De Gryse, restaurateur, Kortrijk. A. Tant. grondeigenaar, Staden. A. Berlemont, behanger, Kortrijk. D. Petyt, gemeenteraadslid, Watou. Bijgevoegde gezworenen MM. A. Moulaert, brouwer, Brugge. A. Van Neste, id., id. J. Van Nieuwenhuyze, beeldhouwer, id. A. Verstraete, handelaar, id.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 2