De Vlaamsche Illustratie HERBERG TE PACHTEN KINDERVOITUURKEN SCHIETING SCHIETING JEU DE ÜUILLES a Kemmel. Zandvoorde. Amerika. YERSCHILLIGE TIJDINGEN. gekalante HERBERG, en al liet Herberggerief. OCCASIE Uit ter hand te koopen Gemeente Diclcebusch. G rTmTt e op Zondag 23 Juni 1889. Op Dinsdag 25 Juni Yille d'Ypres. le Dimanche 7 Juillet 1889, A.an de Kemmelsche jongelingen. Aan de Kemmelsche jongelingen! is het schrift van 's briefmakers voorlaatste schrijven. Dan noemde hij zich nog Zage man. Ware de plaats, waarover wij bier be schikken, niet zoo zeer beperkt, wij zouden wansch het artikel dat Zageman, de brief- maker den Kemmelsche jongelingen wijdt, overnemen, opdat onze lezers zouden kun nen oordeelen wat een genius hij is Deze zullen zich die derving moeten getroosten Enkel nemen wij het einde van voormeld schrijven over: u Als wanneer een dwaze kerel ons geloot en onze overtuigingen beschimpt, of ons in onze katholieke gevoelens krenkt, laat ons od denzelfden toon antwoordendat is ons recht en onze plicht! En wat zal er gebeu ren? Welhaast zal de aanvaller het spel moe zijn en zeggen wilt gij mij eerbiedigen, ik zal u eerbie digen. Geeft mij de hand, vriend. Ik vraag niets anders. Laat mij gerust en ik zal u ge rust latenen spreken wij van wat anders. Ja zoo zal het gaan en er zal vrede zijn, ware en oprechte vrede. Kemmelsche jonge lingen. gij die doorgaans zoo kristelijk en treffelijk zijt, durft dan meer spreken, gij hebt toch maar te doen met eenen handsvol aasten die de zolen van uwe schoenen niet waard zijn. - Zageman. En na die ophitsende taal beging de briefmaker nog eene Pourbaische daad, waarover wij reeds meermalen gesproken hebben, en daarmee rolde hij zijne schilde rij op. Moest hij het goede voorbeeld niet geven? Hij, die door ons gedurig aangevallen wordt, inoest hij ons niet verguizen? Een generaal die zijne soldaten wil moed geven, stelt hij zich niet aan 't hoofd van zijn leger? Volgens de briefmaker moeten de Kem melsche jongelingen, die doorgaans zoo kris telijk en treffelijk zijn zij zijn dus niet altijd kristelijk en treffelijk! daar. zou de briefmaker wel de waarheid kunnen gezegd hebben! zij moeten, zegt Zageman, meer durven spreken, zij die toch maar te doen hebben met een handsvol gasten die de zolen hunner schoenen niet waard zijnmaar hij houdt zijne knikkers uit de ronde! Wat een lafaard Dat de Kemmelsche jongelingen hunne tanden, ja zelfs hunne taatsenvoêten, hunne hamers, enz. enz. laten zien, dat kan geen kwaad, meenen wij, maar wij gelooven wel te doen met hun indachtig te maken dat zij zich altoos moeten in acht nemen van tegen geene vuisten te loopen, of met hun achter ste tegen geenen voet te botsen, of met geen doornenhagen en huisgevels kennis te ma ken. Zeer gaarne zouden wij den briefmaker en zijnen aanhang willen zich aan 't werk zien stellen. Bedenk eens, zij zouden geen spot, boeven meer zijn, zooals zij het tegenover ons eenen heugelijken avond in de Groote Polka warenneen, zij zouden op denzelf den toon antwoorden!.... Dit is ons recht- dit is onze plicht, zegt de briefmaker en in derdaad, het is hun recht, en willen zij voor geene platbroeken doorgaan, het is hunne plicht. Hoe lang zal de briefmaker, die zulks zóó wel schijnt te weten, nog zwijgen? hij, in wiens inktpot zóó veel rare dingen zatenhij, de Zageman, die ons beloofde te doorzagen hij, die ons voorspelde dat het druk tegen onzen gevel ging waaien, zoo wij voort met zijn persoon bezig bleven; ja, hoe lang zal hij nog zwijgen Men hoort toch rare dingen vertellen in ons dorpje sedert eenige weken van hier. Nu eens is er volop spraak van een zeker levend wezen, (tot welk slacht van dieren het behoort, hoefik niet te zeggen, iedereen zal het aan zijne eksteroogen voelen), dat in rare omstandigheden een gezwel opgedaan zou hebben, dat allengskens tot rijpheid kwam en eindelijk op zijnen tijd uitbrak. Jammer genoeg, zegde hier onlangs een welgekende flambeeuwlikker, een kwakzal- ver-alweter, dat ik het niet eerder geweten heb, ik wist wel raad voor zulk verdrietik heb geneesmiddelen voor alle kwalen en een gezwel voor zijnen tijd. zelf voor het ooit iemand te weet komt, doen uitbreken, dat is voor mij maar eene kleinigheid. En als ik iets, dat nog maar pas begint te verzweeren, doe uitbreken, dat kan toch door niemand eene moord genoemd worden, integendeel, het is een goed, verdienstelijk werk als men daarmede een wezen, dat er door lijdt of lijden zal, van pijn en kommernis kan vrij waren. 't Is waar ook, zegden de omstaanders, iedereen is op de wereld om zijn moeders kind deugd te doen en de kwakzalver-al we- ter is er om een ander deugd te doenhij bemint zijn naaste meer dan zichzelvennog eene schoone deugd. Die woorden overvielen den alweter als ijs eu azijn. Hij voelde den steek,wist seffens van toeten, noch blazen meer en hij trok er van onder zoo rap als een hond met eene pan aan den staart. Hij had geraden waar de muis in de val zat. Doch dat was water op den molen der kwa tongen, die nu op zijnen rug nog al dapper suiker kloppen en hem over den tand halen dat het niet gepermetteerd is, zooveel te meer daar ieder zijn koeken bakt, zooals hij ze eten wil en brandt hij zijn onderrugge aan de pan, hij moet op de blaren zitten. Dan weder zijn het de babbelkousen, die nauwelijks eenen duim breed weten en die seffens een el lang gaan rondbrieven. Zoo staken deze week al de praatzieke wijven het hoofd breen om het groot nieuws van de parochie rond te bazuinen. Volgens haar zou de heer pastoor eene zekere kerkratte te zijnent ontboden hebben om dezes geweten eens te onderzoeken nopens zekere geruch ten, die in omloop zijn op de rekening van eene deerne, die bij hem inwoont en die on langs tijdelijk weggegaan is om aan onze moeder de heilige kerk een nieuw lid te be zorgen. De goede herder vroeg hem of al die in- omloop zijnde geruchten waarheid of logen waren. Leugens en niets dan leugens zijn het, wedervoer de pilaarbijter, want ik wist alleenlijk niet dat die maagd bevlekt was of tot zoo iets in staat zijn kanik heb de ge woonte niet mij met een anders zaken te be moeien. Waarom neemt gij ze dan terug in uw huis, zegde de pastoor verder, dat geeft aan leiding tot allerlei zwanzerijen, die voor u niet al te lieftallig zijn. O 1 menheere paster, ik ben er uitnemend wel van gediendik ben onder alle opzichten meer dan kontent van haar, wat zou ik meer kunnen wenschen. En ook zij is over mij te vreden; in een woord, wij zijn samen als in een paradijs op deze aarde. En ik moet u afkeuren, antwoordde de herder, want dat alles laat lont gerieken en is voor vele mijner parochianen eene occasie van zonde, omdat men met al die dubbelzin nige praatjes verergenis geeft en de driften des vleesches opwekt. Ge moet ze toch doen verhuizen. Nooit van mijn leven, menheere paster. Wij passen veel te wel op elkander. En daarmee, zeggen de klappeien, was de kwezelaar op straat en de pastoor trad in zijne keuken met een gezicht als een uil met eene peperhol in de keel. De overstrooming Malaise-Lahulpe, 19 Juni 1888. Ik druk u mijnen vurigen dank uit voor uwe Zwitsersche Pillen Hertzog van Parijs, die mij in korten tijd van harteklop genezen hebben. (Handteeken gewettigd.) P. Kumps, pachter. Aan M. Pelerin, apotheker, 42, Schild knaapstraat, Brussel. Weiger de na maaksels Somzé is een barnum zonder weêrga Ons klerikaal gouvernement heeft van den Grand Concours al de houten barakken overgenomen, voor eene som van 310,000 frs In plaats van die barakken te moeten af breken voor zijne rekening, geven onze meesters aan M. Somzé, de kleinigheid van 310,000 franks, zegge drij honderd tien duizend frank, dat anders nog geen 50,000 fr. zoude opgebracht hebben, schrijven de groote gazetten. En zoo weet die Grand Concours zijn vermolmd hout en in puinvallende barakken, goed te verschachelen. 't Is waarlijk ongehoord dat ons ministerie derwijze ons geld uit deuren en vensters werpt, terwijl onze arme, afgedankte on derwijzers, van honger kwijnen en sterven. Wat moeten de lastenbetalers wel denken van zulke ministers, die 310.000 franks geven aan houten, klerikale barakken? Het Heissaizoen. LExcursion kondigt ons voor dezen zo mer eene reeks schoone reizen aan in de verschillende streken van Europa. Deze reeks begint den 2 Juli met Zweden, Noorwegen eu de streek van de zon bij mid dernacht, om opvolgentiijk daarop te bezoe ken Schotland, Engeland, Normandie en Bretanje, Zwitserland, Engadine en de Ita- liaansche Meeren, Oostenrijk-Hongarie, Con- stantinopel, enz., enz. Alle acht dagen heeft er een vertrek plaats naar Parijs en zijne Tentoonstelling, te be ginnen van 135 fr. en zij verzekert te Parijs het verblijf en den onderhoud aan de perso nen die verlangen alleen te reizen. Alle inlichtinhen desaangaande worden kosteloos gestuurd aan de personen die er de aanvraag van deen aan M. Ch. Parmen- tier, bestuurder der Excursion, boulevard Anspach, te Brussel. Wegwijzer en priester. Wat ver schil is er tusschen eenen wegwijzer en eenen priester? De wegwijzer toont den weg, doch blijft staan, hij gaat niet mede. De priester toont ook den zoogezegden weg van den hemel, doch gaat ook niet mede. Eene waarheid. Kennis is macht En daarom houden de papen het volk dom N* 38 3e jaar. zaterdag 15 Juni. IISnE-ÏOTTiD Platen: Het standbeeld van Jacob van Maerlant te Damme. Gezicht op Khar toem. Landverhuizers, naar E. Farasyn. Stanley op het Albert Nyanza-meer. Tekst: Onze platen. Eene bruid Bonder "tournure- (Vervolg O Nachte gaal! 's Konings doopkind. (Vervolg). De wilde kastanje als heelmiddel. De wraak eens letterzetters. Liefde en vriend schap. Neen, ja. De moord van Duin kasteel. (Vervolg). Men abonneert zich ten bureele van dit blad. Mijnheer Meier, tandmeester van Kortrijk, heeft de eer het achtbaar publiek en zijne talrijke kalanten kenbaar te maken, dat zijn kabinet voor kunsttanden verplaatst is ten huize van Mev. We Van Kemmel, Groote Markt, 5, te IJperen, waar hij, als naar gewoonte, alle Zaterdagen zal kunnen geraadpleegd worden van 9 ure 's morgens tot 2 ure 's namiddags. W N P3 H PS a 18,50 14,25 14,50 17,00 18,75 0,50 270.00 2,30 9,500 2,000 100 200 300 7,000 21,450 18,50 1 1,75 15,50 19,00 00,00 6,50 2,60 2,00 13,000 2,200 300 200 0)300 3,000 22,410 Tarwe Rogge Haver Erwten Boontjes Aardappels Boter Eiers de 25 om onmlddelijk in gebruik te komen EENE GOEDE genaamd DEN CURASIER, Tegelstraat, MET BILJARD Voor alle inlichtingen wende men zich ten bureele van dit blad. EEN ZOO GOED ALS NIEUW. Voor alle inlichtingen gelieve men zich te wenden ten bureele van dit blad. MET DEN HANDBOOG, gegeven door de Maatschappij Sint-Sebastiaan, 100 Fr. prijzen, verdeeld als volgt: Oppervogel nr 1. 40 franks. Zijdvogel nr 120 id. id. nr 2, 20 id. Kalle nr 1, 10 id. id. nr 2, 10 id. Totaal, 100 Franks. Oppervogel 15 fr. Zijdvogel 10 fr. GRAMD GOIVCOlJRg donné au local Au Prince Royal, rue des Bouchers, 13, PAR LES AMATEURS RÉUNIS. -»ö Francs de prïx. Haut total. ler 18 francs 2™ 12 n 3me 6 Bas Total. ler Prix 7 francs. 2me 5 - 2 Pour les conditions voir les affiches. Het water in de overstroomde streek der Veree- nigde Staten (Pennsylvanië) begint langszaam te vallen, en waar het wegtrok, kwamen oreral doode lichamen te voorschijn. Men heeft den brandenden puinhoop bij de Johnstownbrug ijverig met water bespoten. De geneeskundigen verzetten zich een stemmig daartegen in bet belang der openbare gezondheid, omdat het verbranden van de dooden het zekerst middel was ter voorkoming van smet- ziekten, maar hunne waarschuwing wekte veront waardiging en zij werd niet inachtgenomen. Men moet in het geheel ongeveer 20 dóodenbe- roovcrs betrapt en ter dood gebracht hebben. Sommige hadden afgesneden vingers met ringen in de zakken. De snelle en strenge straf van die ellendelingen heeft afschrikkend gewerkt. Het is onmogelijk het juiste aantal slachtoffers der overstrooming te bepalenvolgens de jongste berichten werd het nu weder op 12,000 geschat. Men is nu druk bezig met het wegruimen van de dooden: moeders die men vond met haar kind in de armen, echtgenooten, die elkaar omvat hielden, enz. Op de plaats van het schoolgebouw te John stown vond men 124 jonge dooden. Er komen van alle kanten groote bezendingen doodkisten. Ze staan er in hooge pyramiden opgestapeld. En overal hoort men het kloppen der hamers, die kisten in elkaar spijkeren. Het is volstrekt geen ongewoon schouwspel, dat men vaders dit droevig werk ziet verrichten voor het stoffelijk overschot van hunne kinderen. Mannen en vrouwen, die alles wat hun lief was verloren, ziet men doelloos ronddolen, als wezen loos. Eene vrouw, zoo verhaalt een berichtgever van Daily News, stond bij een modderpoel en scheen te beproeven een spoor van haar gezin te vinden. Toen een man op haar toetrad en haar zijne hulp aanbood, riep zij handenwringendZe zijn allen weg. O, God zij hun genadig 1 Mijn man en mijne zeven lieve kinderen zijn weggerukt en ik hen alleen geblevenWij werden, zoo ver haalde zij verder, door de overstrooming naar eenen zolder gedreven, maar het water kwam daar ook en steeg tot dat onze hoofden tegen het dak stieten. Het was gevaarlijk langer daar te blijven. Ik opende het dakvenster en zette mijne kleinen een voor een op eenige stukken drijvend hout. Toen ik den laatsten buitenzette: mijn kleinen jongen zei hijMoeder, ge hebt mij altijd gezegd dat God voor mij zou zorgen. Zal hij mij nu bewa ren? Ik zag hem wegdrijven, met zijn gezicht naar mij heengewend, en terwijl ik bad voor zijn be houd, was hij uit mijn oog verdwenen. Een oogen- blik later stortte het dak in en ik dreef vijftien uren op het water rond, tot ik gered werd. Als ik nog maar éen van mijn lievelingen kon vinden, zou ik kunnen buigen voor God's wil. Maar zij zijn allen weg Die arme vrouw is slechts een voorbeeld nit honderden dergelijke, waarbij het dichterwoord van't zoet, dat velen klagen als eene bespot ting klinkt. Door de overstroomingen zijn de steden South Fork, Mineral Point, Conemaugh, Woodvale, Johnstown, Cambria City, Morrellville en Sheridan zoo goed als geheel verwoest. Naar thans verzekerd wordt, had men reeds meer dan een jaar lang voor een onheil als thans plaats vond te Johnstown gevreesd, daar de groote dijk van den waterhouder bij die stad als zwak werd beschouwd. Voorts hadden de spoorwegbeambten het kort vóór de ramp aan waarschuwingen niet laten ontbreken- Maar men spotte er mede en lachte de anderen als lafaards uit. Door het inzakken van eene brug te Wiliams. port zijn40 menschen verdronken. o 00 GO C G i-s M CS 00 00 3 middenprijs per 100 kilo Verkochtte kwantiteit middenprijs per 100 kil. ra tf "35 o a fS GRANEN, ENZ. Inleg, 7 fr., terug 6 fr. voor eiken kleinen afge schoten vogel.— Inschrijving in 't Gemeeentehuis, van 1 1/2 tot 3 ure, om ten 3 ure stipt te begin nen schieten en te 7 ure te eindigen. Inleg 5,50, terug 5 fr. De oppervogels worden uit den algemeenen inleg genomen. Inschrijving in hetGemeente Huis, - bij Adriaen, van 1 1/2 tot 3 ure, om ten 3 ure te beginnen schieten en ten 7 te eindigen. De begonnen toer zal voleind worden. DE 3 me

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 3