Vaarwel. Onderscheidingen. Handwerken. Exaam. Gevechten. Val. Feesten. Prijsschieting. GEMEENTE-KERMIS Burgerstand Meesen. le afdeeling, officieren onderi ichters. RuiterijLuitenant Bocquetvan 't 2® jagers te peerd. Schutterij. Luitenant 7?ollin, van 't 3® schutterij. 2' afdeeling, officieren-leerlingen A. Ruiterij. Onder-luitenant Bourgeois, van't le jagers te peerd. b. Schutterij. Luitenant Richard van't 4® schutterij. c. Officieren, voorwaardelijk als Ruiterij aangenomen. Onder-luitenant Harzé. D. Bijgevoegde des stafs. Luitenant Godts, van 't 2® jagers te voet. 3e a fdeeling onderoffcieren-onderrichtgevers. Ruiterij. De heer Balisaux, van het 2e gidsen. Schutterij. De heer Delmotte van 't 3" schutterij. 4e afdeelingonderofficieren-leerlingen. Ruiterij. De heer Steviénart, van 't le lansiers. Schutterij. De heer Philippart, van 't 1® schutterij. 5e afdeeling, onderofficieren en brigadiers-leerlingen. Ruiterij. De heer Nyssens, van 't 2e gid sen. Schutterij. De heer Neylemans, van het 3e schutterij Dinsdag avo id hebben de heeren officieren van den rijleergang hun vaarwel aan de stad gezegd door eene wandeling met venitaan- sche lantaarnen, bengaalsclie vuren, spring- bussen, luchtballetjes en dies meer. Er lieerschtte onder hen eene begeestering de mannelijke jeugd kenmerkende. De leergang, klas 1889 heeft Woensdag morgend, ongeveer om 8 ure, onze stad ver laten, in afwachting der komst van de klas 1890 in October naastkomende. De heer A. Boudry, onze uitgelezene kunstschilder, heeft in de tentoonstelling van schilderijen, te Mechelen, het zilveren eermetaal behaald. Onze rechtzinnigste heilwenschen aan den kunstenaar wiens vernuft dagelijks meer en meer uitschittert door vasten en duurzamen vooruitgang. De tentoonstelling der handwerken van de kostelooze lagere stadsschool voor meisjes, bestuurd door Mevr. D'Haeseleire, is volgen derwijs vastgesteld Woensdag 7 en Donderdag 8 Oogst, van 9 tot 1 ure en van 3 tot 5 ure. Die tentoonstelling heeft op het stadhuis, Blauwe Zaal plaats. Met vreugde vernemen wij dat de heer O. Nolf, oud-leerling van ons stadscollegie, met onderscheiding voor de jurij van Luik zijn exaam heeft afgelegd van kandidaat in de rechten. De heer Eug. Dehollander van IJperen heeft bij de muziekschool te Gent twee eer volle onderscheidingen behaald. In den wed strijd der blaasspeeltuigen bekwam hij voor den Hobo den eersten prijs, en voor den Engelschen Iloorn den tweeden prijs. Voor dit laatste speeltuig werd de eerste prijs niet toegewezen. Een gul proficiat voor dien jongen kunste naar Zondag avond kwamen eenige brikkenbak kers en de genaamde P. in den Voerman in stokke. Na elkander wat grove woorden naar het hoofd geworpen te hebben klopten zij elkander wederzijds het stof uit de vest met al wat zij onder de hand kregen. De ge naamde P.,een werkman uit de Cartonstraat, had nogal erge slagen op het hoofd, bij mid del van eenen bol toegebracht, gekregen en mocht eenige dagen met omwonden hoofd loopen. De andere kwamen er met bescha digde kleeren van af en allen beklaagden 's anderdaags hunne kitteloorigheid. Dienzelfden avond ondernamen een paar onderofficieren, in gezelschap van hun ka toen, een plezierreisje in huurrijtuig naar den buiten. Bij hunne terugkomst op de Kalfvaart, kregen zij twist met den koetsier nopens het regelen der betaling. Zij meenden hem eens ferm het vel uitte kloppen, toen de burgers het voor den armen jongen aan trokken en op hunne beurt de sabelslepers eene poeiëring nummer een toedienden. Dat deze dan een gezicht trokken 'lijk een ver- vrozen teen, behoef ik niet zeggen. De genaamde Ganne, gewezen soldaat, kwam Dinsdag avond van Boesinghe terug, toen hij op de Nieuwe Houtmarkt een val- schen stap deed. viel en zijn been brak. Men heeft hem naar het gasthuis overgebracht, waar hij verzorgd wordt. De feesten jl. Zondag door Ridder G. de Stuers in zijn lusthof gegeven zijn opperbest gelukt en, door een mooi aangenaam weder' bevoordeeligd, hebben zij eene overgroote me nigte uitgelokt. Uit IJperen en uit de omlig gende gemeenten trokken gansche drommen wandelaars derwaarts en allen keerden van die genotvolle wandeling zeer tevreden, als verheugd en welgemoed terug. Van af de Rijselpoort tok aan den lusthof wapperde de vaderlandsche vlag boven tal van huizen en boven het kasteel ook was de driekleurige vaan geheschen. Eene uilgelezen troep onzer beste muzie kanten gaf er een echt lief concert, dat des te zoetklinkender was, omdat men het genoot terwijl men tusschen de frissche boschjes, het zacht groene gras en de lieflijk lachende bloemperken heen en weerwandelen kon. Een wedstrijd met trappelwagens genoot ook den meesten bijval en hielp rnede om de vroolijke gemoedsaandoeningen in stand te houden. Doch de pret en de uitbundige gees tigheid der menigte steeg ten top toen de be- drevene muziekanten en na hen de leden der St. Sebastiaansgilde van Zillebeke waarvan Ridder de Stuers hoofdman is, door den ruil den edelen en volksminnenden feestgever op een lekker maal genoodigd, zich in het zicht van iederen aan de rijk opgedischte tafel zetetden en mes en vork hanteerden dat het vermakelijk om zien was. Men deod er zijn buikje eene ferme zielmis terwijl men de lekkere spijzen met menig glaasje van de fijnste wijnen begoot. Ook menige omstaander watertandde van lust en zou wel graag voor een half uurke zich in de schoenen dier gelukkige genoodigden wil len gesteken hebben. Na de eetmalen had eene prijsschieting aan de pers plaats en binst de uitreiking der prijzen, wist de heer Ridder de Stuers deze telkenmale met eene vlaamsche gepaste toe spraak nog meer waarde bij te zetten en de luidruchtige bravo's der omstanders te doen losbarsten, terwijl een lief muziek deuntje dat alles kwam opluisteren en nog aangena mer maken. Ook kwam er menigwerf aan het geroep hip! hip! hoera! Leve de heer Ridder de Stuersom zoo te zeggen geen einde. De velen, die aan die prachtige, welgeluk te en smaakvolle feesten deelgenomen hebben of er ooggetuige van geweest zijn, en er dus ook in ruime mate van genoten, moeten be kennen dat de heer Ridder de Stuers op geene moeite, en nog veel minder op kosten ziet om feesten in te richten, waarvan de weerga niet te vinden is. Eere en dankaan hem voor de gelukkige en genotvolle uren, die duizenden onzer me deburgers met ons daar gesleten hebben. Dank! innigen dank! aan den milden en weledelen heer Ridder de Stuers De Maatschappij De Koninklijke karabi- niers van Roeselare heeft onlangs eene prijs schieting uitgeschreven voor de burgerwach ten van 't land. Vier leden onzer Maatschappij namen deel aan die prijsschieting en twee onder hen bekwamen de volgende beloonin gen B. Eere schijf. 4e prijs. M. Albert Ligy. 4, 5, 5, 4, 4 22 B. Vrije schijf. 5e prijs. M. Albert Ligy. 4,5,4,4,5 22 10® M. Alf. Masschelein. 3, 4,5,4,4 20 Eenen schoonen uitslag voorwaar die be wijst dat onze Maatschappij onder hare leden knappe schutters telt, welke met de beste van 't land wedijveren mogen. Een hartelijk proficiat voor de bekroonden. STAD IJPEREN. T U I M D A Programma der openbare vermakelijkheden. Het Collegie van Burgemeester en Sche penen Gezien de beraadslaging van den Gemeen- eraad, van den 6 Juli 1889 Besluit Zaterdag, 3 Oogst, Om 6 ure 's avonds, zal de Beiaard het Gemeentefeest aankondigen. Om 8 ure, op de Groote Markt, Goncert door het Muziek der Pompiers. Zondag, 4 Oogst, Prijskamp voor het Vinkengezang. 's Middags, Concert, op de Groote Markt. Groote Schieting met den Handboog, ge geven, met de tusschenkomst van het Stads bestuur, aan de liefhebbers van het land en den vreemde door de Maatschappij Sint- Sebastiaan. Prijskamp voor het Gaaibollen, in de her berg A la Station bewoond door August David. Om 8 ure, Concert op de Groote Markt. Maandag 5 Oogst. om 10 ure 's morgens, Uitreiking van Prijzen aan de leerlingen der lagere betalende meis jesschool en der bijgevoegde bewaarschool. Prijskamp voor Reisduiven, ingericht, met medehulp van stad,door den Duivenbond. 's Middags, Concert, op de Groote Markt. Om 3 ure, op de Beestenmarkt, Volksver makelijkheden. Om 8 1/2 ure, Fakkeltocht. Dinsdag 6 Oogst. om 10 ure 's morgens, Uitreiking van Prijzen, aan de leerlingen van het Stads Collegie en der Staats-Middelbare school. Om 2 ure, kostelooze Vlaamsche Vertoo ning, gegeven, in de Tooneelzaal, door de dramatische maatschappij De Vlaamsche Ster. Om 3 ure, in de Boomgaardstraat, Volks vermakelijkheden. Om 8 ure, Concert, op de Groote Markt. Woensdag 7 Oogst om 10 ure 's morgens, Uitreiking van Prijzen, aan de leerlingen der kostelooze knechten- school. Ten 3 ure, Volks vermakelijkheden, op het Zaalhof. Donderdag8 Oogst, om 10 ure 's morgens, Prijsuitreiking, aan de leerlingen der kostelooze lagere meisjes school en der kostelooze bewaarscholen. Zondag, 11 Oogst, te middag, op de Groote Markt, Grooten Duivenvlucht en onmiddelijk daarna Coi.cert. Groote Schieting met den Kruisboog, gege ven met de tusschenkomst der stad, door de Maatschappij Vrije Kruisboogschutters. Prijskamp in het Bolspel, ter herberg Den Voerman, bewoond door E. Deheere. Prijskamp in 't Lijnvisschen, op de Kaai, ingericht door de Maatschappij De Dappere Lijnvisschers. Om 8 1/2 ure 's avonds, op de Vandenpee- reboomplaats, groot Volksfeest. Panorama's en diorama's door oxydrisch licht. Om 10 ure 's avonds, groot Volksbal, in de Benedenzaal der Halle. (De koer zal ver- lichtworden met electrisch licht). Donderdag15 Oogst. Feesten op het gehucht Kruisstraat. Zondag, 18 Oogst, Feesten op het gehucht - De Kalfvaart. - Zondag, 25 Oogst, Feesten aan de Rijselpoort. Zondag, 1 September, Feesten op het gehucht de Potijze. Zondag, 8 September. Feesten op het gehucht Verloren Hoek.» ALGEMEENE SCHIKKINGEN. Gedurende de Gemeente-Kermis, zullen de zalen van het Stadhuis en der Halle, geschil derd door de heeren Guffens, Swertz en Pauwels, voor het publiek open zijn. Het Muzeum zal open zijn van 10 ure 's morgens tot 5 ure 's avonds. De prijskampen en feesten door verschilli- ge Maatschappijen ingericht zullen door bij zondere omzendbrieven en programma's nader bekend gemaakt worden. Tentoonstelling van werken der leerlin gen van de Akademie, in het lokaal der Akademie, van den 4 tot den 11 Oogst, van 9 uren tot 's middags en van 2 tot 5 uren. Gedaan in zitting, teYperen,den 8 Juli 1889. De Burgemeester en Schepenen, H. BOSSAEUT. Door Bevel: De Secretaris, M. GORRISSEN. van den 26 Juli tot den 2 Augusti 1889 Geboorten. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id 7 Overïi jtlens. Adolf Duflou, zonder beroep, 48 jaar, echtge noot van Justina Parein, Meenenstraat° Anna Alleman, zonder beroep, 82 jaar, du we van Karei Logier, Meenenstraat. Jan Michiel, zonder beroep, 82 jaar, wedu waar van Catharina Desnick, Diksrnuidest Jozef Fertinel, lintenwever, 74 jaar, echtge noot van Catharina Declercq, Meenenstr Karei Logie, zonder beroep, 68 jaar, on»^ huwd, lange Thouroutstraat. Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht 0. Vrouwelijk id. 0' Ter gelegenheid der gemeentekermis zul- len de bureelen van het stadhuis ten 11 Ure des voormiddags gesloten worden, den 5 g 7 en 8 Augusti. Verkrijgbaar in den boekhandel van ons blad: 1° TWEE SANTEN in een folkloris- tischen tabbaard (Volkskundige studie op Sint Niklaas en Sint Maarten, door M. Ver- kest). Prijs50 cent. 2® FOLKLORE en FANTAIJ (Volkskundige studie op Sint Medard en Sint Barnabas, doorM. Verrest.) Prijs: 30cent, Beide werkjes, onder stoffelijk oogpunt zeer verzorgd, worden ten warmste als uit- spanningslectuur aanbevolen. Ons dorp heeft dezer dagen een dier ge beurtenissen gezien, die verre zijn van onze priesters ter eere te verstrekken. Een huis gezin zag het getal zijner leden met een vermeerderen en de vader ging meneere den priester verzoeken de kleine om 11 1/2 ure 's voormiddags te willen tot lid onzer moeder de H. Kerk doopen. De priester, die zeker niet gaarne op dat uur zijne mollige kussens verlaat, weigerde en vroeg den vader 's na middags op het gewone uur. te willen komen. Deze bracht in dat zulks onmogelijk zijn kon, daar peter of meter enkel om 111/2 ure beschikbaar waren. Doch de drietip bekreun de zich daarover als een uil om een trek- plaaster en hield staan dat hij enkel op het gewone uur doopen ging. De vader drong verder aan, toch te vergeefs. Niets kon helpen. De priester bleef halstarrig volhouden. De vader, die zich ook niet al te graag laat op de teenen trappelen, werd gram en zegde den zwartrok, dat, zoo hij zich koppig toon de. het nu wel eens een anders beurt zou kun nen worden. Ik zal mijn kind zelf' doopen, voegde de gestoorde man er bij en mij van uwe kerken bedieningpasseeren. Zoo gezeid, zoo gedaan. Hij ging huis waarts, doopte den nieuweling, hield volop feest en voelde er zich niet te min gelukkig om. Jamaar, zulk een voorbeeld zou navolgers kunnen vinden, en dat ware geen water op den molen der drietippen. Ze spanden nu alle middelen in om den vader met het kind ter kerk te krijgen om dit op hunne beurt te doopen. Doch dat hielp zooveel als pissen tegen eenen bierwagen. De man weigerde zoo halsstarrig als de drietip het eerst ge daan had. Of hij gelijk heeft. Dit zal de zwartrokken leeren wat meer meêgaande te zijn en niet meer te zeggen: eerst ons gemak en dan onze zendings plichten. De Meesenaars vetten daar een duimken in en wij ook. P. Vakantiereizen. Ter gelegenheid der Tentoonstelling van Parijs kondigt Ex cursion ons eene reeks reizen aan van 8 de gen te Parijs, aan den prijs van 135 fr- waarin begrepen alle kosten van verblijf» voedsel, gidsen, rijtuigen, den ingang in alle openbare gebouwen en in de Tentoonstelling» enz. Het vertrek heeft plaats eiken Zaterdag, te beginnen met 3 Augusti aanstaande. VExcursion kondigt insgelijks de pro* grammas af harer vakantiereizen naar Zwe- den en Noorwegen, Engadine, Zwitserland, Londen, den Tyrol, de Pyreneën, Lourdes en Constantinopel. Zij geeft eindelijk tegen begin September» eene reis aan verminderden prijs voor ganscfr GEZEGD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 2