STADSNIEUWS. Schietingen. Exaam. Brand. Burgerstand Zaak Juffer De Poorter, van Meesen. Boekenaankondiging. Folkloristische praatjes. de Samber en de Maas en langs den rechter oever der Maas. De jacht, bij middel van hazewinden, is nochtans maar toegelaten te rekenen van den 20 september en de jacht op de fezanten en op het groot wild (herten, damherten, reebokken) te rekenen van den 1 October. Art. 2. Wanneer bij sneeuw het wild op het spoor kan gevolgd worden, wordt de jacht in open veld opgeschorst; zij blijft ech ter toegelaten in de bosschen alsook op het waterwild, langs de zeekust, in de moeras sen en op de stroomen en rivieren. Art. 3. De patrijzenjacht is gesloten na den 30 november; alle soort van jacht is verboden na 31 december 1889. Art. 4. Bij afwijking van voorgaand artikel, is Je klopjacht op groot wild, alsook de konijnenjacht in de bosschen toegelaten tot 31 januari 1890; de konijnenjacht bij mid del van beurzen en fretten, is altoos toege laten; de jacht op waterwild langs den oever der zee, in de moerassen, alsook op de stroo men en rivieren, blijft in alle provinciën open tot op den 15 april 1890. Art. 5. De jacht met meuten an zonder vuurwapens is toegelaten tot den 15 april in de provinciën Brabant, West- en Oost- "Vlaanderen, Henegouw en Namen, uitgeno men het kanton Gedinne, en tot den 30 april in de kantons Arendonck, Brecht, Mol, Turnhout en Zandhoven, in de provincie Antwerpen en in de Limburgsche kantons Beeringen, Bilsen, Bree, Hasselt, Mechelen en Peer, in het gedeelte der provincie Luik, gelegen op den rechteroever der Maas, in de provincie Luxemburg en in het kanton Ge dinne. De prijsschieting op Zondag jl.door de Koninklijke Maatschappij der- Vrije Kruis boogschutters, in haar lokaal het Bronzen Hoofd, uitgeschreven, heeft veel liefhebbers derwaarts gelokt en is opperbest gelukt. Er waren 137 schutters, die aan de prijs schieting deelnamen en alles is regelmatig, zonder de minste storing et tot ieders genoe gen afgeloopen. De prijzen zijn volgender wij behaald geweest: Eere vogels. le prijs Vogel nr 1 Desbonnets Gust., Peeq 40 fr ge prijsnr 2 Hof Alphonse, IJperen 20» 3e prijs nr 3 Dejonghe Henri, Meenen 20 4e prijs nr 4 Deswarte, Godewaarsveld 10 5e prijgn1'5 Vaneaille Pieter. Meenen 10 Vogels aan 5 franken. In de schieting van Donderdag 11., jaar lijks met eene gift van den betreurden heer Eric Bouckenaere gegeven, waren er 229 deelnemers. Nog nooit zagen wij daar zoo veel mededingers naar de prijzen, die hevig betwist werden. .Binst den ganschen duur der schieting heerschte er wederom niets dan vriendschap en tevredenheid. Wij vernemen met veel genoegen dat Soux- dorf Hendrik, oud-leerling onzer stedelijke scholen, vrijwilliger bij de regimentschool van 't 3e Linie, zijn ihgangs-exaam bij de krijgsschool te Brussel met onderscheiding afgelegd heeft. Onze beste heilwenschen aan den jeug digen soldaat Vrijdag namiddag was een werkman, die aan de opmaking van den nieuwen vaart, bij den Verbranden Molen te Zillebeke werkt, bezig met ijzeren riggels te lossen, toen hij er eenige op de beenen kreeg met het onge lukkig gevolg, dat deze gebroken waren. De ongelukkige werd opgenomen en in een na- bijzijnde huis gedragen, waar men hom de eerste zorgen toediende. De wijk het Iloogebosch, te Watou, stond Dinsdag middag gansch op sprieten. De tweewoonst, aldaar bewoond door Jan Gil les, timmerman, en Pieter Vandewynckel, landwerkman, stond eensklaps in laaie vlam. De geburen daagden langs alle zijden op, doch aan blusschen viel niet te denken. De wind blies te hevig en er was geen water aan de hand. Het meerendeel van het huis gerief, de meubelen, kleederen, hout, al het timmerallaam, enz., zijn de prooi der vlam men geworden. De twee huisgezinnen zijn heelemaal van alles ontbloot en gansch op strooi. Het vuur schijnt in een kleinen stal aan vang genomen te hebben. Men kent er de oorzaak niet vanniets was verzekerd. van den 9 tot den 16 Augusti 1889. Geboorten. Mannelijk geslacht 8. Vrouwelijk id. 3. Hu wellj ken. Maurice Gorrissen, secretaris der stad IJperen en Catharina Colignon, brouwster. Gustaaf Santy, bediende van het bureel Weldadigheid en Rosalia Vitse, dienstmeid. Overli j den®. Victoor Morlion, herbergier, 45 jechtg. van Florence BonteVandenpeereboomplaats Basiel Bonte, zb.82 j., wed. van Maria Van Gheluwe, Dixmudestraat. Anna De Groote, kantwerkster, 51 j., on gehuwd, Meenenstraat. Amelia Herman, zb., 82j., wed. van Karei Leuridan, Rijselstraat. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 1. Doodaankondiging Een dagblad uit Montréal (Canada), in zijn nummer van 6 Oogst 1889, kondigde de dood aan van eenen Belgischen religieus, Euse- bius De Poorter. Geboren te IJperen den 17 Maart 1817, hij werd bij de broeders van liefde aangenomen den 27 Maart 1842 en werd het volgende jaar geprofest. Met de broeders Edmondus, Se- bastianus en Lin, was hij de eerste zijner congregatie die in Canada aankwam, den 22 Februari 1865, en hij nam het bestuur in handen van het Sint-Antonius gasthuis, gesticht door den liefdadigen heer Berthelet. Acht jaren werd hij aan het hoofd geplaatst van het verbeteringshuis en God alleen weet al de genegenheid die hij die instelling schonk alsook al het goede dat hij er deed. In 1870 werd hij naar België geroepen en hulp-over ste benoemd van een der voornaamste krank zinnigenhuizen. In 1881 vinden wij hem te Boston drie jaren later werd hij stichter gekozen van het huis Détroit. Men ver trouwde hem gaarne de nieuw opkomende of moeilijke goede werken. De eenvoudige opsomming, die wij komen te doen, getuigt van het vertrouwen dat zijne oversten stelden in zijne wijsheid, in zijne bekwaamheid van bestuur, en van de ge wichtige plaats die hij in zijn gesticht ver vulde. Overal waar hij zich begaf bewonderde men zijne voorzichtigheid, zijn oordeel, zijne overgroote liefdadigheid. Het jaar 1886 zag hem naar Montreal terugkomen. De schuilplaats van de Lange Punt Longue Pointe), beschikt voor val- zieken en krankzinnigen, kwam opgebouwd te worden; broeder Eusebius werd er de overste van. Hij droeg wel zijne zeventig jaren en niets liet zijne vrienden een zoo aanstaande einde vermoeden. In de maand Juli bereidde hij zich tot het ondernemen eener reis naar België, voor zaken betrekkelijk de gemeenzaamheid. Hij had reeds eene plaats besproken aan boord van den Parisian en moest zich den avond van den 27" inschepen. Het was den morgen van denzelfden dag dat hij schielijk door den dood getroffen werd, zonder dat men hem eenige hulp kon brengen of hem de laatste sacramenten kon toedienen. Maar de rechtvaardige was bereid; altijd geleefd hebbende voor God, broeder Eusebius mocht hem alle uur te gemoet komen. In plaats van naar zijn vaderland te gaan, is hij vertrokken naar zijn eeuwig vaderland. Hij rust heden aan de zijde van andere broeders, in den schoot van deze stad Montreal, die hij door zijne deugden gesticht heeft, en nabij de verbeteringsschool, waar zijne gedachtenis inzegening blijft. Met hem zijn ook zijne nalatenschappen begraven. Dezelfde Eusebius De Poorter was zoon van Ivo en van Josephina Tyberghein, bijge volg eigen rechtzweer van jufvrouw Geno- veva De Poorter, overleden te Meesen den 2 Juni 1885. Zijne terugreis naar België had ook voor doel hulp en onderstand te verleenen aan de leden zijner familie tot het bekomen hunner rechten voor wat de erfenis aangaat van voornoemde joufvrouw Genoveva De Poor ter, daar zij allen gebroeders kinderen waren en het reeds drie jaren was dat de zaak vóór de rechtbank opgeroepen werd. Volledigen uitleg, nopens de nalatenschap pen van jufvrouw Genoveva De Poorter, zal in volgende nummers gegeven worden en door conclusiën, genomen door wijlen Mr Beaulieu, advokaat bij het hof van beroep, te Brussel bekrachtigd. Daarenboven zullen zijne menigvuldige brieven ter beoordeeling van het publiek ruchtbaar gemaakt worden, die de zaak tot in hare geringste deelen zullen doen kennen. Komt te verschijnen bij A. DEMARTEAU, Uitgever te Tongeren, TWEE SAIVXEHï in een folkloristischen tabbaard, door M. Verrest, Eene volkskundige studie over St-NIKLAAS en St-MAARTEN. Dit werkje, netjes op geel getint papier gedrukt, telt ongeveer 50 bladz. en werd gunstig beoordeeld en aanbevolen door een groot aantal vlaamsche dag- en weekbladen. Het boekje bevat eene menigte bijzonder heden over St-Niklaas en St-Maarten, name lijk hun leven en de meest gekende sagen hunne vereering; de feestviering en gebrui ken welke plaats hebben in versehiilige stre ken en landen de rijmpjes, spreekwoorden, liedjes en gebedekens aan den naam dier hei ligen verbonden en door de jeugd gekend. Deze bijdrage wordt allen liefhebbers van volkskunde aanbevolen, alsook aan de ouders die hunnen kinderen eens veel over deze Twee Santen willen vertellen. Prijs50 centiemen. Te bekomen ten bureele van dit blad. (5° vervolg en slot.) Sint-Donatus, vernamen wij nog over eenige dagen, wordt ook te Villers-le-Peu- plier (prov. Luik) bijzonderlijk vereerd. Men ziet er zijn bijna levensgroot houten stand beeld in eene kapel. De Sant heft een lang zwaard omhoog, als hieuw hij eene onweers wolk in tweeën. Ook houden de boeren dier gemeente staande, dat het sedert 's men- schen geheugen te Villers le-Peuplier niet gehageld heeft, omdat alle hagelwolken door den schutsheilige doorgehakt worden, en dat de wind de eene helft links en de andere rechts afdrijft. Over eenige jaren viel die kapel, met nog twee andere op eenen zelfden eigendom gele gen, door erfenis aan eenen onzer vrienden ten deel, die ze binnen en buiten in 't blauw ste blauw liet schilderen, 't Was juist in den tijd dat de twee groote Staatspartijen voor 't eerst in blauwen en rooden verdeeld wer den volgens de stembriefjes Malou, en al de kruisbrave menschen geraakten bijna de kluts kwijt op het zicht eener.... liberale kapel1 Ook de reizigers van den ijzeren weg tusschen Landen en Hoei hadden er veel pret bij, en toonden lachend aan elkaar die blau we bidplaats, welke langs de spoorbaan lag. Het geloof verflauwt overal, en dat onder vond ook onze vriend. In den beginne daag^ den de Sint-Donatus vereerders er talrijk op en de offerblok der kapel ontving jaarlijks tusschen 2 en 300 frs! Nu zijn de kaarten gekeerd de onnoozelaars gaan er nog zeer veel bidden.... maar ze geven weinig of niets meer en als de offerblok geopend wordt, vindt men er, na aftrek der oude knoppen, beroeste nagels en versletene medaaljen, zoo'n anderhalven frank centen in De hr. de Bom zegt dat het onweder door geen kinderlied begroet wordt, gelijk regen en sneeuw en dat is licht te begrijpen. We mochten van onzen kant er ook niet in gelukken eenige onweerrijmpjes te ontdek ken; maar daarentegen vonden we in j>Ud Over den bliksem bevat hooger gemtljj werk geen raadsels. 't Daghet in den Oosten, een folklorig. tisch tijdschrift van Hasselt, vermeldt bl. 10, 1" deel, dat het bidden van den Huis. zegen als een onfeilbaar middel tegen den Donder gekend is. Wij waren zoo gelukkig de hand op dit.... document te leggen en laten hier den tekst volgen. Die gele huis. zegen het papier namelijk is niet groo- ter dan een dubbel blad propatria en draagt twee gekleurde zantjes links hetMi- rakuleus beeld van O. L. V. te Scherpenheu- vel en rechts een Lieven Heerke aan 't kruis. Teekening en kleur zijn al even slecht als primitief. Nevens het Vlaamsch gebed staat ook de Fransche tekst, as-je blieft. Het stuk komt uit de werkhuizen Brepols en Dierckx, zoon, te Turnhout Oef! Met dat gebed en n'en zak steenen, b10' ge eene heele vrachtDegenen onzer lezers' die bovenstaande regelen eene vereisd"* attentie leenden, zullen daarin echte pareltjes van stijl, naïeveteit en dwaasheid geronde5 hebben. Wij dringen niet verder aan. 1 Lootens Jan 11 Lepére Karei 2 Gallois August 12 Spinnewyn Jules 3 Libbrecht Hendrik 13 Goethals Bruno 4 Vandamme Karei 14 Hennequin Leon 5 Delplancq Karei 15 Hoyghebaert Leopold 6 Desbonnets Gustave 16 Dejaegher Arthur 7 Deweerdt Karei 17 Willems Philippe 8 Gallois August 18 Mahieu Leon 9 D'heegher Lodewijk 19 Van Campo 10 Comein Bertin 20 Depachter Josef Kinderen beneden de V jaren. SELS VAN HET VLAAMSCHE VOLK, Verzag door Amaat Joos, het volgend drietal betrek kelijk den donder. 1. Holderdebolder Liep over de zolder Er is geen timmerman Die holderdebolder maken kan. (Uit Rond den Heerd 2. 'k Maak meer gerommel Als een trommel 'k Verschijn niet zonder vuur En sterf op mijne geboorteuur. (Gekend in 't Land van Waas 3. Verre boven de drieschen (1) Hoorde ik een peerdeken brieschen- Daar is noch wijf noch man Die dat peerdeken breidelen kan. (Bestaat in de omstreken van Aalst en inde proy Antwerpen, Brabant en West-Vlaanderen.) DE GODZALIGE HUISZEGEN Van den zoeten naam Jezus en zijne lieve Heiligen, O allerheiligste Heer Jesus-Christus, God dei Hemels en der Aarde, koning van Nazareth, Davidi zoonOntferm u over dit huis, in welk wij u reeds lang aanroepen en gebeden hebben. O gekruisten Heer Jesus-Christus! Wij bidden u bewaar dit huisvolk. O II. Kruis, daar Christus aan ge- stoiven is, geef dit huis den zegen Gods, engebe- nedijd de menschen die er binnen zijn. De zegen des Allerhoogsten van God den Vader, God den Zoon en God den H. Geest, gebenedijde dit huis, en al wat daarbinnen en buiten is menschen en vee, alle eten, spijs en drank, en al wat daar dakdrup pelen ontvangt, dat zij gebenedijd en gezegend! De allerheiligste naam Jesus zegene alle menschen die in dit huis uit en ingaanDat de H. vier Evangelisten dit huis bevestigen en bekrachtigen! opdat nooit eenig ongeluk daar in kome of geene besmettelijke krankheden van pestilentie, koortsen en booze ziekten, die de menschen en vee beschadi gen kunnen de vrede van Jesus-Christus zij met dit huis dat de H. Drievuldigheid, God den Vader, God den Zoon en God den H. Geest van dit huis den behoeder gewaardigde te zijn den aartsengel Mi chael met zijn gezelschap gelieven van dit huis wachters te zijn opdat alle tooverij en dpivelsge- spuis daar niets vermogen. De twaalf H. Apostelen willen dit huis beschermen en bewaren, opdat allt zaken in dit huisten besten worden aangewend, Dat het H. Kruis van Jesus-Christus zij het dak van dit huis de nagels van Jesus-Christus de huisgrendels en de sloten aan de deuren de doornenkroon van Jesus-Christus den schild van dit huisAlzoo moet dit huis gezegend zijn methet H. Woord Gods. O Heer Jesus van Nazareth! Ont ferm u onzer; en behoud dit huis voor vuur, hagel, onweders, winden en watervloedenbewaar ook onze landen van oorlog, dure tijden en andere ram pen O heilige Maagd Maria, hemelsche Koningin' bid uw lief kind Jesus voor ons, arme zondaars, opdat wij rein worden van alle zonden. O Gij door luchtige H. Drie Koningen, Gaspar, Melchiorei Balthazar! Helpt met deze H. Schaar voor ons bidden. Onzevader. Wees gegroet. Onder uwe bescherming staat dit huis, Jesus, Maria, Joseph, Die u zoeken aan het kruis, Jesus, Maria, Joseph, Behoed dit huis voor pest en brand, Jesus, Maria, Joseph, Voor tooverij, onheil en schand, Jesus, Maria, Joseph, Geef ons zegen fallen tyd, Jesus, Maria, Joseph, En hierna de zaligheid, Jesus, Maria, Joseph, Steek uit uw' rijke, milde hand En zegen ons Maria Behoedt ons in genadestand, Bid God voor ons, Maria. Amen. Gebed. O Heer Jesus-Christus, Uw dierbMf bloed, uw lijden, kruis, nagelen en bittere dooii uwe lans, geeseien, tranen en wonden, moeten mijn' ziel in haren uitersten nood troosten, als ik debJ' tere dood zal sterven. Amen. (1) Weide, weiland.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 2