VAN IJPËREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. DE PRINSES MARIA Zaterdag 28" September 1889. De Kiezingen in Frankrijk. Zoo gaat het. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. 50 voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncen: 15 cent. per drukregel. Rechter lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 csntiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100.Alle berichten van verkoop:ngen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede ,lie voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en ouderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Men is heel kalm en rustig gaan stemmen Geen enkel belangrijk voorval is aan te stip pen. Om 8 ure juist begon de stemming overal ea do bureelen waren onmiddellijk samengesteld, dank aan de voorzorgsmaatre gelen door de meiers genomen en de dienst vaardigheid der komiteiten. De politie is op hare hoede. De politie- kommissarissen zijn bestendig in hunne wijken. Al de agenten zijn te been en in de 20 omschrijvingen van Parijs verspreid. Strenge bevelen zijn gegeven om aan de dag bladen te verbieden de uitslagen bij middel van doorschijners te laten kennen. Om 10 ure 's avonds is de begeestering groot, De menigte groeit alle oogenblikken aan. Bijna overal was de stemopneming om 8 en half ure geëindigd. De uitslagen te Pa rijs zijn aan de repnbliekeinen veel voordee- liger dan men het gehoopt had. Er is in bijna al de omschrijvingen ballotteering, maar die ballotteeringen zullen alle ten voordeele der republiekeinen tegen boulangisten uitvallen. Verscheidene schermutselingen hadden 's avonds plaats, doch alle zijn van weinig be lang. Van weerskanten werden tal van muilperen uitgedeeld en sommigen kwamen er af met gebuilde hoeden en blauwe oogep. In de 10" omschrijving huilde een dagblad- verkoopor wat te luide ten voordeele van Boulanger en een 200 tal personen zetten hem in zijne kleine schoentjes terwijl zij - Leve de Republiek! riepen. Maandag werden de uitslagen offlciëellijk door het ministerie van inwendige afgekon digd. Op 576 waren 560 uitslagen gekend. 224 republiekeinen zijn gekozen, waarvan 161 gematigden en 57 radikalen. 159 vijanden der republiek zijn gekozen, Tweede deel. f21* Vervolg.) Heu, heul Gij, ja, gij! zei de andere. Gij zijt de koningin naar Parijs gevolgd. Gij zoekt u als 's konings raadsheer op te drin gen. Heü, heu Gij zijt de rijkste ridder van Brabant; gij kunt ginder machtig en prachtig leven. Wat komt gij hier doen? Heu, heul Eerwaarde broeder, gij zijt verliefd op de koningin. Wie heeft u dat gezegd? vroeg angstig de pliclhvergeten broeder. Ik weet het, zei Bayeux, doch zwijgen kan ik. Ik moet wel, dacht hij, anders verklikt hij mij. Heu, heul gij ziet dat wij elkaar dienst bunnen bewijzen, niet waar? ging hij voort. Luister, bisschop, fluisterde behoed zaam Van Wezemaal. Gelukt gij erin mij te -helpen om de koningin te doen vallen, ik zal de tienduizend pond van La Brosse verdrie dubbelen. Heu, heu 1 Gij moet het goud op hoop jes hebben Verstaan wij elkander? Heu, heu! Voorzeker, maar hoe gedaan? Alle middelen zijn goed. Wij zullen daar ister over handelen. Ik heb mijn plan. Doch zweer dat gij mij in alles blindelings zult helpen. Bayeux nam het bisachopskruis, in goud waarvan 86 koningsgezinden, 51 bonapar- tisten en 22 boulangisten. Er zijn 177 ballotteeringen, waarvan er gewis 135 den republiekeinen gunstig zijn zullen en de 42 andere zullen aan vijanden der republiek te beurt vallen. Voegt men bij de gewonnene zetels de 10 koloniale kandidaten, alle republiekeinsche, men vindt dat de nieuwe Kamer 369 repu bliekeinen en 201 tegenstrevers tellen zal. Nog 6 uitslagen zijn ongekend, doch kunnen aan de macht der partijen bitter weinig wijzigen. De republiekeinsche dagbladen hebben dus gelijk, wanneer zij zeggen dat de dag van Zondag eene zegepraal voor de republiek geweest is. Wat het boulangism betreft, welke neder laag! 22 zetels op 576. 't Is waar de zwansgeneraal is in eene omschrijving te Parijs gekozen, hoewel hij niet kiesbaar was. De schuimende baren zijn der zee noodza- lijk, zegt men, om hare waters tegen beder ving te vrijwaren. Het is soms ook zoo op politiek gebied. De ontzaggelijke golving die zich in Frankrijk komt voor te doen, zal de zuivering van den dampkring voor uitwerk sel hebben. De stilte zal na de beroerte vol gen door het gezond verstand der kiezers en door de wijsheid der republiekeinsche ge zindheid. De koningsgezinden, bonapartisten, bou langisten en andere isten rekenden eerder op de verdeeldheid der republiekeinen dan op hunne eigene krachten om te gelukken. Hunne hoop was ijdel. De samenwerking heeft de achteruitkruiperij den kop verplet terd eh eene overwinning die tijdvak maken met edelgesteenten, dat op zijne borst hing en dat hij vroeger in een geplunderd klooster had geroofd. Ik zweer het, bij Godsprak hij met belachelijken ernst. Neen, verbeterde Van Wezemaal, wien bij zooveel boosheid de laatste sporen van eergevoel en godsdienst in den boezem in oproer kwam, neen, zweren wij niet bij God, die op onaardig moet nederzien. Zweer mij bij uwe godheden Bacchus en Venus. Heu, heu! Welnu, ja, bij Bacchus en Venus! zwoer even schaamteloos de ellende ling. Een dienstoflïcier trad nu de groote voor zaal binnen en kondigden iuid aan Zijne Majesteit de Koning! De soldenieren zetteden zich in 't geweer, en in nederige gebogen houding ontvingen Bayeux en Van Wezemaal hunnen suzerein en gebieder. De vorst was vergezeld van zijnen kamerheer La Brosse en ging hen lachend te gemoet. Alles toonde aan dat hij in eene zijner zoo zeldzame goede luimen verkeerde, Bayeux en Van Wezemaal zoenden 's ko nings hand, negen zich nog dieper voor hem neder en stamelden nederige woorden. Ik groet u, mijne heeren, sprak Philips. Voorwaar, Sire, sprak La Brosse, het toeval brengt juist den Ridder Van Weze maal in uwe tegenwoordigheid. De koning knikte goedgunstig in en zei Nader, broeder templier. Onze beminde kamerheer komt ons in uw voordeel eene bede te doen. zal, is aan de republiek ten deel gevallen, gelijk zulks steeds het geval zijn zal met hen, die het algemeen belang boven den par- tijenstrijd stellen. De zinsnede van den heer Thiers: De Republiek is het Staatsbestuur dat ons bat minst verdeeld is voor Frankrijk eene wezentlijkheid geworden. De samenwerking, die zich in Frankrijk voorgedaan heeft en die, met de republiek te redden, onze zuiderburen, minstens voor een zekeren tijd, van de koningsgezinde kui perijen bevrijden zal, is een goed voorbeeld voor ons. Wij hebben reeds hare weldaden kunnen naar waarde schatten in gedeeltelijke toe passing er van tijdens de laatste kiezingen, toen wij zegepralend de eendracht der ver- schillige liberale tinten tegen de inrichting onzer tegenstrevers in de weegschaal legden. Van ons en van ons alleen zal het afhan gen van die overwinningen te vereeuwigen, te vermeerderen en uit te breiden door de paalvaste en rechtzinnige vereeniging onzer strijdkrachten. Vermijden wij de punten, die ons het meest verdeelen, verdagen wij er de bespre king van, en wij zullen het echte middel bij de hand hebben om den grond te heroveren, zoo behendig door onze tegenstrevers uitge baat, welke enkel onze meesters gewor den zijn, omdat wij ons tegen den klerikalen dwang niet hebben kunnen vrijwaren. 't Wordt October. Kleine George is zes jaar. Hij moet op school. Ja, maar welke school De dichtste is verre genoeg, zegt mama Van Wezemaal wist reeds halvelings waarvan er sprake wezen zoi. Ik ben den kamerheer zeer dankbaar, Sire, prevelde hij. Dat moogt gij ook. Het zal u niet onbe wust zijn dat onze liefste raadsheer de Tem- pleneuve kortelings overleden is. Zijne vroomheid en zijne wijsheid waren ons steeds zeer nuttig. De kamerheer stelt ons voor den raadsheer de Templeueuve door u te vervangen.... Gij zegt niets? Ik ben de nederige dienaar mijns ko nings. Wij weten, dat uw geslacht in Bra- band met buitengewone macht en aanzien bekleed is, en hoewel de Fransche edelen niet graag vreemdelingen aan het Hof zien ge hecht, zouden wij toch niet aarzelen des kamerheers voorstel te volgen, want gij hebt veel gereisd, sher Van Wezemaal, en hebt vorsten en volkeren gezien. Edoch, eene overweging houdt ons tegen; wij moe ten er eerst met de koningin over onderhan delen, Met hare Majesteit de koningin? vroeg La Brosse. Welja, zij is immers ook uit Braband, en kan mij over het geslacht en de deugden van sher Van Wezemaal het best inlichten. In dat geval ben ik verlorendacht de tempelheer. Ik zal de vrijheid nemen uwe Majesteit te herinneren, merkte La Brosse op, dat nooit gedurende het leven der overleden koningin- zaliger, dergelijken stap door mijn koning gedaan werd. - want ik heb geen tijd om mij gansch den dag bezig te houden met hem naar school te leiden en hem weer te halen. 't Is waar antwoordt papa, die als libe- raai gekend staat, maar de papenschool gaat mij niet. Wat zullen de geburen wel denken? Och, de geburen, weerlegt mama; heeft Mijnheer X u de toelating gevraagd om zijnen zoon naar het Jesuitencollegie te - zenden en zendt Madame Y hare dochter naar de Nonnenbosschen niet? Om te lee- ren lezen en schrijven zijn al de scholen goed. Binnen twee of drie jaar als er sprake zal zijn van serieuse studiën, ja, dan zeg ik niet.... En de kleine is naar de papenschool ge zonden. Hij zal er blijven tot hij elf jaar is om zijne eerste communie te doen, dat is gemakkelijker zoo. En na dien tijd trekken zijne kleine mede leerlingen naar het Jesuitencollege in de Savaanstraat en hij zal papa en mama sinee- ken om te mogen medegaan. O, papa wil daar niet van liooren, maar mama zaagt en herzaagt: Ons kind heeft tijd genoeg om 't geen gij prullen noemt x te verleeren. Ten anderen hij zal daar zoo x goed zijn latijn en al de rest studeeren als x in 't athenée. Wat meer is, voor de édu- x catie is toch het Jesuitencollege de beste school, x Sapperloot, denkt de man, de katholieken zijn aan 't bewind 't Is misschien niet slecht een beetje met de wolven te huilen. Ten anderen de liberale partij zal niet gewonnen of verloren zijn met een knaap meer of min in 't atheneum te hebben. Het is waar, Mijnheer, de regels der spraakleer en de rekenkunde zijn overal de zelfde. Ik geef u zelf toe dat uwe dochter Philips bezag hem streng van het hoofd tot de voeten, als verwonderd over zooveel driestheid. Ik verbied u die taal, La Brosse, zei hij streng. Sedert wanneer verstout zich een minister het heiligste en beste gevoel zijns konings te verminderen? Ik ben de eerbiedige dienaar uwer Majesteit, zei hij zacht en nederig. Doch die les, in tegenwoordigheid dier twee misprezen schepsels hem toegediend, deed zijn bloed koken. Op het volk zal mijn wrok nederkomen. Ik moet de koningin doen vallen; hij onder gaat haren invloed, dacht hij. Ik mag mijn heer en koning verzeke ren, sprak Van Wezemaal, dat geen keus aan mijne doorluchtige prinses van Braband meer zou behagen dan deze, welke de ka merheer komt voor te stellen. Zijt gij daar zeker van? vroeg Philips. Volkomen zeker. In dat geval, raadsheer Van Wezemaal, zÜt gij heden af in den dienst van ons huis. Van Wezemaal boog de knie ter aarde en terwijl de koning hem mat zijn zwaard den nek aanraakte ten teeksn van inhuldiging, riepen alle omstaanders en soldenieren het gebruikelijke: France! France! Monfjoie! Montjoie 1 Ik dank uwe Majesteit uit den grond mijner ziel§! zegde Van Wezemaal, op staande. (Wordt voortgezet.) HET WEEKBLAD aHHHBBHBpanHHBBBaaaaaBnBnaniBBa

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 1