s LAUR IERS SCHIETING De Vlaamsche Illustratie Beau benefice accessoire. Esscbe en Eiken Boomen a Geknipt. Schooue onderscheiding. Wiilems-Fonds. Meesen. Wjtsckete. West-N ieuwkerke. Burgerstand VEISTIDITXE OLME BOOMEN LARYXEN OP ZATERDAG NOVEMBER 1889 le Dimanche 6 Octobre 1889, Oleandres, Laurestines, BUIS UM ET A GA VE. Gemeente Dickebusch. op Maandag 14 October 1889. vrouw stond Zaterdag op onze markt een kraam te kijken toen een behendige °*aLdief met haren porte-monnaie, waarin gf franks schoon weer spelen ging. Al de noen om den schurk te ontdekken ofte Sper, bleven vruchteloos. Maandag 11- stond de £ansche Kal/vaart vereind door het geroephoudt de dief- ne Eene vrouw kwam de kalsei opge lucht zoo rap als een liefdebroertje die de wenmutsen op de hielen heeft. Zij was a eenige personen achtervolgd, die zien- V k op haar veld wonnen. Nu eens wierp Seenen mantel weg, dan weer een ander v eedingstuk, met de hoop, waarschijnelijk hare vervolgers te vredente stellen en de ver volging te doen staken eens dat zij al het ge- stolene terug hadden. Doch het baatte haar weinig, want voor dat zij het voorzien kon, vatte bakker Craye haar bij de kraag en le verde haar in handen der politie, die haar opzocht. Dat zij dan te kijken stond als iemand, die eene vieze pijp te smooren heeft, spreekt als een open boek. Zij was schoon vvcer gaan spelen met een anders gouden zakuurwerk en kleederen en zal daarvoor vrat het knoppendraaien mogen leeren. Ook is het de eerste maal niet dat zij op 's staats kosten ratatoe in haren molen draaien mag. Meermaals reeds hadden wij het genoegen onzen lezeren den bijval mede te deelen, dien onze vriend Emiel De Cock, meester zadel maker bij het 2° gidsenregement te Brussel, in menige tentoonstelling genoot. Wij zijn gelukkig heden hier nogmaals te mogen af kondigen dat hij, in de wereldtentoonstelling van Parijs, twee gouden eermetalen behaald heeft. Dat hij onze rechtzinnigste gelukwenschin- gen ontvange en zich steeds met evenveel beleid als iever op de verbeteringen van zijn vak toelegge Het bestuur van het Willems-Fonds heeft d« eer het lezend publiek ter kennis te bren gen dat de boekenzaal der afdeeling, van heden af, eiken Zondag zal open zijn van 111/2 tot 12 ure 's middags. De boekenzaal blijft als vroeger gevestigd in het lokaal der afdeeling Gouden Arend Groot» Markt. De ingang tot de boekerij is langs het Yioolstraatje (gezegd Stoffelsstraatje. Het bestuur heeft zich een aantal nieuwe boeken weten aan te werven, die gevoegd bij de reeds bestaande, eea allerschoonste keus laten tot geestesontwikkeling, bescha ving en ontvoogding van het vlaamsch# volk. De kataloog der boeken is bij den heer boekbewaarder verkrijgbaar tegen betaling van 10 centiemen. Zaak Joufvrouw De Poorter. Aan den heer opsteller van het Weekblad. Mijnheer, Diep getroffen over uwe gegronde gevolg trekkingen, voor wat de zaak van Joufvrouw Genoveva De Poorter betreft, maken wij het ons eenen plicht u behulpzaam te zijn om, ware het mogelijk, eenig licht te versprei den daar waar ondoordringbare duisternissen beerschen. Mochten wij het onze bijbrengen om een hoekje van dien sluier op te lichten, zoo zou den vrij ons gelukkig achten iets ten voor- elegie eener arme onterfde familie gedaan te hebben. Vooraleer onze bemerkingen uit te brei den, gevoelen wij ons als gedwongen, heer opsteller, u onze dankzeggingen toe te zwaaien voor de wijze, rechtvaardige en gegronde bemerkingen, waarin gij met zoo veel juistheid den talentvollen heer Beaulieu beoordeeldet; met meer kracht, met meer netheid zullen wij onze denkwijze kunnen uitdrukken, wanneer de briefwisseling van wijlen M. Beaulieu zal ruchtbaar gemaakt Worden. Gaarne zouden wij de levenswijze, het karakter van Joufvrouw De Poorter afschet sen, doch zekere inlichtingen ontbreken en daarom verschuiven wij het tot het naaste nummer, om met des te meer kracht de aan dacht van het publiek te boeien. Enkelijk weten wij dat de vader van ge zegde Joufvrouw Genoveva De Poorter zoon was van Michiel en van Isabella Mote, een der aanzienlijkste lintenfabrikanten der pro vincie, gelijk oude IJperlingen, of desnoods hunne kunnen bevestigen. Dat Joufvrouw De Poorter afkomstig is van eene voor dezen welstellende familie, is nog bewezen door de goede werken die zij gesticht hebben, zooals: de twee beurzen in het Nazareth, idem in de weezenschool (sloetsen), in het gesticht der arme meisjes en eindelijk de twee we- duwschappen, waarvan de familie De Poor ter tot den 7n graad de collaches behoudt. De duisternissen zullen plaats maken voor het licht en de menschen zullen tot besef komen. Een beweenlijk ongeluk heeft ons dorpje in opschudding gebracht. Woensdag arbeidde het huisgezin Derouck aan het inoogsten der aardappelen. Toen het etenstijd was gingen allen huiswaarts om het eetmaal te nemen. Een dochterken alleen bleef op het aardap pelveld om hetzelve te bewaken en daar het nogal koud was, had men het droog aard appelloof op een hoop gelegd, en het vuur aangestoken, opdat het kind er zich kunne bij warmen. Het meisje heeft zich aan den overkant des winds geplaatst om al de warmte op te vangen en een wat te feilen wind heeft haar in het bereik der vlammen gesteld. Hare kleederen vatten vuur en in een oogwenk stond het arme schaap als een fakkel te branden. Het slaakte vervaarlijke smartkreten, doch niemand was daar om hulp te bieden. Men heeft het ongelukkig meisje in een betreurenswaardigen toestand gevonden en naar het gasthuis overgebracht, waar het nu verpleegd wordt. Het verkeert in een bedenkelijken toestand en lijdt de wreedste pijnen. Wat ik hoorde en zag- in eenen droom. Ik droomde.. en daar ik sinds ruimen tijd met eene ongemeene belangstelling en hersenspanning de wisselvalligheden der fransche staatkunde had gevolgd, was het geheel natuurlijker wijze van Boulanger en zijnen veldtocht, van Rochefort en zijne vlugschriften, van Cassagnac en zijne rede twisten, van Ministers en Kamers, van Kiezingen en tweegevechten, en wat al meer uit de fransche wereld 1... Ik droomde... en, zonderling feit! al de politieke figuren die voor mijne geslotene oogen hunne rollen speelden waren mij teenemaal bekendBoulanger, le général de la revanche, scheen mij een pas ont groeide schoolkameraad; Rochefort was mij hoegenaamd niet vreemd, de graaf Dillon kwam mij vrij gemeenzaam voor; de Minis teries had ik zoo vaak doorloopen, de Kamers waren mij als het ouderlijke daken, nog zonderlinger! alsof voor droomende geesten noch tijd noch ruimte bestonden, verhief zich voor mij, in zijne majestatische schoon heid het roomsche Vatikaan! Ik droomde dus..., van Frankrijks toe komst en van Frankrijks grootste mannen! Althans speelden mijne helden in Parijs niet, want Parijs heb ik nooit gezien; maar de plaats waar ik de handeling vervolgde, was mij innig lief, want die plaats was... Nieuwkerke Ja, droomen is soms zoo aanlig! Achter de kerk, verrees het vatikaan met zijne duizende kamers en zijn vochtig stroo, en op dat stroo rustte de Paus! Zijne heilig heid voor de kwezels en voor de schoone dames, Leo Maar die man had die zoete gelaatstrekken en dien eenvoudigen glimlach niet die den H. Vader kenmerken evenmin had hij zijn spitsen neus en zijne sneeuwwitte haar- vlokken. Het was, integendeel, een lijvige vent, met ruw geboetseerde lijnen, met zenuwachtige gebaren rondom zijne dikke, wulpsche lip pen en zij-ne krachtige ademhaling liep niet zelden in een hakelig gesnork over. Een poos bezag ik dien man, ik herkende hem: 't was Vervoet! En hij droomde, Vervoet!... En terwijl hij met zijne forschgespierde armen de ruimte bedreigde alsof hij schaduwen wilde bekam pen, ontvlogen hem in zijne koortsige aan vallen, gehakte zinsneden, ja zelfs eenzame woorden, als: Scrutin... Boulanger... Victoire... Ré- publique..: Misérables!... Bij dit woord wrong hij zich geweldig en nam schier historische houdingen aan. Kort nadien kwam echter de kalmte en dan luidde het zoet! zoo verrukkelijk zoet Lieve... lieve... engel... kussen... Ma En in zijne keel, die door de hevigheid der driften verdord was, smachtten de twee laatste sylben van het laatste woord! En eene rilling, die hem vurig over het lijf liep, deed door het gansche vertrek eene hevige schudding onttaan. Ik, verstomd door hetgeen ik droomende hoorde en zag, schoot ten slotte in eenen spotlach uit. die misschien lang zou geduurd hebben, hadde men niet juist op dit oogenblik aan het Vatikaan gebeld. Vervoet... Z. Heiligheid dus sprong in eenen wip uit zijn bed; trok ijlings zijnen broek aan, hing zijn zwart kleed over de schouders en snelde den trap af. Juist toen hij aan de deur kwam werd door den ongeduldigen bezoeker oen tweed» maal geseind. Er werd geopend en een slanke, mager, bleeke gestalte sloop, zonder den H. Vader meerdere eerbetuigingen te bewijzen, het Vatikaan binnen. Bij de schemeringen van een droevig vonklend nachtlicht, herkenden zich gast en bezoeker en het was, met eene slordige handgreep tusschen beiden gewisseld, dat het volgeDde gesprek aanving: Tiens, c'est vous, général? Quel bon vent?... En Boulanger, een baardloos ventje van ongeveer drie en twintig jaren in schijn, viel hem aldus in de rede J'viens, S' Père, v'faire un 'claration... d'naissance. V'ci! En hij reikte een briefje waarop te lezen stond Le soussigné, général Boulanger, né et domicilié a Neuve-Eglise en vue de la Revanche, résidant Ypres, declare... - Wat? mijmerde ik in mijne verwon dering. «Général Boulanger? né A Neuve-Eglise? maar die man is gek of de duivel hale mij Vervoet herlas en een vreugdevuur ontstak en verlichtte zijne gretige oogen: «Hum! Hum! domicilié a Neuve-Eglise, résidant a Ypres!... Hum! un peu raide, général... maïs pas si béte quand même! En zich tot den bezoeker hoffelijk afwen dend en hem heide handen reikend: Tope-lit, général, vous êtes notre hom- me! Maar inwendig mompelde hij Notre homme, ne filt-ce qu'un hoinme de paille. Hoe het kwam dat het laatste woord hem met halve stem ontsnapte, weet ik niet; maar het klonk als eene beleediging aan de ooren des generaals Paille? vous dites huilde Boulanger toornig, paille? scrogneugneupaille vous même, 's pèce de pékin de non de d...l En de H. Vader, eerbiedig Excusez, général, c'est un malentendu. C'est de la paille du Vatican que je pariais et dont votre héroïsme saura me délivrer. En Boulanger, stralend van geluk ...Faitement, ...tend'vous! ...demain... un manifeste! En op dit oogenblik verdwenen plots paus en generaal van mijnen droomenden geest, ofschoon de laatste weldra weder, doch in andere omstandigheden te voorschijn kwam. (Wordt voortgezet.) van den 20 tot den 27 September 1889. Geboorten. Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk id. 3. Overli.f dens. Emerentia Lamote, kantwerkster, 52 jaar, ongehuwd, Onze Vrouwestraat. Adela Deneckere, zonder beroep, 79 jaar, echtgenoote van Pieter Markey, Nieuwe Houtmarkstraat. Kindeeen beneden de jaren. Mannelijk geslacht 0. Vrouwelijk id. 2. H NJ ft H P3 s "H- CO S 18,00 13,75 14,50 00,00 18,00 6,00 310.00 2,40 8,300 3,100 1,600 000 500 6,000 17,902 39,300 8,000 600 400 200 8,000 18,556 Tarwe Rogge Haver Erwten Boontjes Aardappels Boter Eiers de 25 Eischt wel de echteChappelle a Watinnes (Henegouw), 9 November 1888, Sinds ik de Zwitsersche Pillen Hertzog ge bruik, heb ik meer dan eens moeten doen komen voor vrienden, die er, even als ik, tot goeden uitslag mede geraakten, betzij in gevallen van slechten eetlust en verdu wing, verstopping, enz. Ik heb dus alle reden om dezelve warm aan te bevelen, zoowel om het gemak van ze te nemen als om het goed dat zij doen. (Handleeken gewettigd.) Désiré Gossart, (l) Handelaar in dranken. N* 1, 4e jaar, zaterdag 28 September. IJNTYTOXTID Platen: Het Rijksmuseum te Amster dam. Een blaadje wit papier. («Ha't is gevonden De blinde, naar J. L. Dyck- mans. Edison. Tekst: Onze platen. Eene zonder linge oorlogsverklaring. Kronijk. De egyptische ezels. Zuinigheid. Baas bo ven baas. Ter overweging Een slag in 't aangezicht. Het achtste wonder der wereld. Gefopt. Noord en Zuid. Sleufje's spook. Raadsel nr 1. Men abonneert zich ten bureele van dit blad. Un fabricant allemand qui sera dans cette ville le mois prochain désire engager pour la vente de son article, une dame de bonne familie qui peut déposer dans une maison de banque 1000 francs de cautionne- ment, S'adr. a Rudolf iosse Berlin 8. W. sous chifire J. V. 3336. DOMEIN VAN WYNENDAELE THOUROUT. MERKWAARDIGE VAN 1 ®tt x.ware van 0,90 m. tot 1.87 dikte, SBO zware van 1 meter tot 1,50 meter alsook SO zware ten 9 1/2 ure 's morgends voor de olme boomen en voor de laryxen en andere ten 1 ure's na middags, stip telij k Voor verdere inlichtingen ziet de plakbrieven. "Vente I*ul>2i<|S].e A YPRES aucafédit§z\\mm,tenupar M. Salomé A MIDI, d'une belle collection de Ait cooptant, augmentè de 10 °/0 par le ministère de l'huissier /i. HOF, d Ypres. A VOIR TOUS LES JOURS AU DIT CAFÉ. GROOTE MET DEN HANDBOÖG- gegeven door de Maatschappij St Sebasliaan Oppervogel, 15 jr. en een haas. Zijdvogel n° 1, 10 jr. en 1 koppel kiekens Zijdvogel n° 2, 10 fr. id. ld. Inschrijving in ons Giidhof, bij Henri Adriaen, van 1 tot 2 1/2 ure, om aanstongs te beginnen schieten tot 5 1/2 ure. Inlei fr. 5-50, terug 5 franks. os 00 00 M A-i .O O* o> oo 00 «O Cu Cfl GO middenprijs per 100 kilo Verkochtte kwantiteit middenprijs per 100 kil. OOOOOOO O lO O O O O O iO CO^IOU^OOCOO cvf r—1 r-1 r—r—4 r—t O co Verkochte Kwantiteit GRANEN, ENZ. IW WH III

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 3