Werkerslier. Benoemingen. Bevordeing. Sterfgevallen. Burgerwacht. Willems-Fonds. DE VRIJE KRUISBOOGSCHUTTERS. Burgerstand Te goed zijn, deugt niet. Westroosebeke. Twee gewichtige zaken voor Dixmfdo Het feest dat de Werkerslier hare leden verleden Zondag aanbood mag alleszins een der puikste genoemd worden die wij daar ooit beleefden. Koorzangen, liederen, mu ziekstukken, alles is opperbest gelukt en de kunstenaren, want zij allen die hunue mede werking verleenden, verdienen volop dien naam, hebben allen gewedijverd om te be vallen. Oorverdoovende toejuichingen en herhaalde terugroepingen vielen hun te beurt en het uitgelezen en talrijk publiek, daar aanwezig, is meer dan voldaan heengegaan met de overtuiging in het hart dat de Wer kers immer vooruitgaan op den weg der geestveredelende kunst. Eere en dank dus aan de werkers en vooral aan hunnen talentvollen bestuurder, den heer Balmaekers, die geene moeite, noch zelfopoffering te lastig vindt om hen onver poosd voort te helpen. Het danspartijtje, dat op het muziekfeest volgde heeft niet min bijval genoten. Menig lustig paarke deed er een fermen flikker en de beste broederlijkheid, de oprechtste vriendschap heerschte er binst gansch den duur van het feest. Dat men aan vreugde en begeestering vrijen teugel liet hoeft niet gezegd te wor den en dat de kleine uurtjes daar waren vooraleer iemand aan scheiden dacht dat spreekt als een open boek. Dat puik avondfeest heeft bij alle aanwe zigen den besten indruk nagelaten en ieder een is huiswaarts gekeerd met het hart vol van die gemoedelijke opwellingen, die den mensch opbeuren en nieuwen moed geven om zich van zijne dagelijksche taak met ver dubbelden ijver te kwijten. Wij wenschen nog menig zulk genotvol feest te mogen bijwonen. De heer Vanlatum, ontvanger der recht- streeksche en verbruiksbelastingen, te Ley- sele, is in dezelfde hoedanigheid te Zillebeke benoemd. De heer J. Decoster is ontvanger der tol rechten te Abeele benoemd. De heer R. Beauvignet, kapitein in 2e bij het 3e Linie, is tot Bataljon-adjudant-majoor, benoemd. De heer Vandëcasteele, kondukteur van Bruggen en Wegen van 28 klas is tot den graad van kondukteur van le klas bevor derd. IJperen heeft eenen barer achtbaarste burgers verloren door het afsterven van den heer Pieter Nolf, op 12 October laatst alhier overleden. De heer P. Nolf, te Wervik ge boren, was zijn 82 jaar ingetreden. De begrafenis van dien eerbiedwaardigen grijsaard heeft jl. dinsdag onder den toeloop van eene overgroote volksmenigte plaats gehad. Dinsdag is te Gent overleden de heer Hendrik Gardinael, gepensionneerd kapitein van het belgisch leger. I)e overledene was te IJperen geboren en genoot de achting en genegenheid van alwie hem kende. Zijne begrafenis heeft donderdag om 3 ure namid dag plaats gehad. Het schijnt dat de officieren der Ypersche Burgerwacht besloten hebben dat zij, dees iaar, 's Koningsfeest niet zullen mogen vieren op St-Leopoldsdag, omdat de 15 November op een Vrijdag, dag van vleeschderving, valt. Alleluia! Het heilig vat, dat zijne bovenkamer met zulke prullen opgevuld heeft, kent zeker zooveel van de godsdienst- en krijgsvoor- schriften als eene koe van safraan eten I Im mers zoo ons nederig verstand niet aan het falen is, meenen wij te weten dat de soldaten van allen graad en alle slach, in werkelijken dienst zijnde, alle dagen vleesch eten mogen, behalve op goeden vrijdag. Een burgerwacht die in zijne kleedij steekt en om dienstredens zijn burgerspak aflegt, mag dus 's Vrijdags, met gerust geweten, de lekkerste vleesch- brokjes oppeuzelen. Ten ware dat de heereD, die zoo vaak met hun reglement te peerde zitten en in alles en overal het puntje op de i willen zetten, zouden durven beweren dat de Burgerwacht in krijgskleedij niet onder de krijgslieden kan, noch mag gerekend worden. Wat peist ge er van, heeren officieren der Burgerwacht? De heer J. Demazière is gemachtigd om den eeretitel van kapitein te behouden, dien hij in de Burgerwacht van IJperen be kleedde. De eerste Concert-Voordracht, ingericht door de stedelijke Afdeeling van het Willems- Fonds, zal plaats hebben morgen Zondag 20 October, ten 3 ure namiddag stipt, in de groote zaal van den Gouden Arend, Groote Markt. (Er is een bijzondere ingang tot de zaal). PROGRAMMA 1. Wie daar! muziekstuk voor vier handen, door de hh. J. Taccoen en Alb. Van Egroo. 2. Hoop op Wraak, te zingen door M. E. Coffyn. 3. Lied Ohne Worte, voor cello, door M. Alf. Wauters, leeraar aan de middelbare school, te Blankenberghe. 4. VOORDRACHT. Spreker M. Paul Frede- ricq, leeraar aan de Hoogeschool te Gent. Onderwerp De Kieshervorming in Vlaanderen. 10 minuien rust. 5. De Jodin, fantasia voor piano, door M. Alf. Van Egroo. 6. Naar mijn Vlaanderen, gezongen door M. Alf. Duflou. a) Liefdelied uit het ballet Milenka j voor b) Sérénade badine j cello, door M. Alf. Wauters. 8. Moeders Schapraai, kluchilied, door M. G. Mailliard. Opening der deut en: 2 1/2ure. Begin 3 ure stipt Een gedeelte der zaal zal voor de leden en hunne familie voorbehouden worden. Uit vrees voor plaatsgebrek, zouden de kinderen beneden de 12 jaar ongaarne toe gelaten worden. Personen, der Maatschappij vreemd, moe ten drager zijn van hunne persoonlijke uit- noodiging. Deze uitnoodiging zal als ingangskaart dienen. Maatschappij Schieting van Maandag 14 Oct. 1889 Naar de hoepel. Laag getal. Pinteion Lambert, 3 5 3 4 15 Hoog getal. Devleeshouwer Henri, 10 11 12 11 44 Schieting van Woepsdag 16 October. Veranderlijk blazoen. Hoog getal. Bafcop Henri, 25 20 10 1/2 20 75 1/2 Laag gelat. Mahieu Léon, 10 1/2 111 13 1/2 van den 11 tot den 18 October 1889. Geboorten. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 3. Huwelijken. Emiel Slembrouck, bakker en Maria Spot been, zonder beroep. ©verli.j «lens Nathalia Desodt, winkelierster, 66 jaar, weduwe van Augustinus Mispelaere, Ster restraat. Pieter Nolf, eigenaar, 81 jaar, echtgenoot van Eugenia Denys, Groote Markt. Geraard Cornet, metser, 69 jaar, echtgenoot van Rosalia Vallaeys, Weduwenstraat. Mannelijk geslacht 0. Vrouwelijk id. 1. Dit is eene spreuk die toepasselijk is aan zekere goedzakkige menschen, wier mede lijden of vertrouwen tot het uiterste gedre ven wordt. Ziehier een voorbeeld Over drie jaren was Francis Walgraeve, van Deurle, bij Gent, een hofstedeken ko men bewonen te Brielen, toebehoorende aan eenen eigenaar van IJperen, die hem alle voordeel toebracht. Hij was 1200 franken verschuldigd en nooit werd hem geld ge vraagd. In den nacht van zaterdag tot zon dag laatst ontblootte Walgraeve zijne doening van beesten, vruchten, allaam en al wat zich daar bevond. Twee dagen na die diefte heeft hij de stoutheid gehad daar weder te keeren. De proprietaris, die altijd zoo wel gedaan had met zijnen pachter, dit vernemende, is hem gaan vinden en heeft hem zijne manier van handelen verweten. Weet gij welk ant woord hij gaf? Ik betreur niet wat ik gedaan heb, want wanneer men kan eenen proprietaris bestelen is men zeker eenen ze tel in den hemel te hebben. Hoe vindt gij het antwoord van zulk on eerlijk man, die wil christen zijn en alzoo spreekt van den hemel? Francis Walgraeve had nog de stoutheid te zeggen aan zijnen te vertrouwenden pro prietaris Ik zal uw hofstedeken verlaten wanneer gij mij eene volle kwijting zult gegeven hebben. Ik wil niet van eenen dief een eerlijk man maken, was het ant woord; en u helpen om andere menschen te gaan bedriegen. Ik heb liever de wettelijke middelen te gebruiken om u op straat te zetten. Hij heeft niet lang moeten wachten om verzekerd te zijn van dat gezegde, want gis teren heeft hij het bezoek ontvangen van den deurwaarder en van twee gendarmen, hetgene hein heeft doen besluiten zoohaast mogelijk te vertrekken. Is het niet waar dat men nooit te goed mag zijn? Gij ziet welke belooning men ont vangt. Ik haast mij UEd. een ongehoord feit te melden, dat zondag hier plaats had; feit dat men diene te betitelen De gekruincle Politie-kandidaat. (1) Het was Zondag en de volgende dagen kermis op de Vijfwege (Statie), eene volkrij ke wijk, ten meerendeele afhangende van de gemeente Westroosebeke. Daar deze kermis, door hare menigvuldige verlustigingen, zooalsduiven- en persschie- ting, trabolling, enz., alom bekend is, was het tevens te voren gekend dat er ging of mocht gedanst worden; er werden sierlijke tenten opgericht en ruime danszalen geopend. Een schoone dag begunstigde dit feest: een vijftigtal opgepropte rijtuigen, overlaste spoortreinen en duizenden nieuwsgierigen kwamen herwaarts gestroomd. Met groote verwondering ziet men onder de menigte een smoelig onderpastoorken heen en weêr wandelen, draaien en omzien; doch op eens sluipt het de danstente binnen, betaalt eene ingangkaart, schiet tot de kop peltjes vrijers, staroogt op zijne gekende congreganisten, wil ze met geweld en be dreiging naar buiten hebben. De eenen, be vreesd en beschaamd, zwijgen maar blijven; de anderen antwoordenGij moet niet peizen ons uit de congregatie te jagen, wij zullen er niet meer komen. Dan springt hij tot de speellieden en wil hen, zooals een politie-agent, doen zwijgenalles is te ver geefs!... men speelt voort. Eindelijk geraakt hij tusschen de dansers, dezen omsingelen het zwart manneken, (zijne voorgaande pro- fetieke predicatie bevestigende: in alle dansvergaderingen danst de duivel in 't mid den Welk tooneelü overrompeld, moest het zwart duiveltje zich tusschen de flikke rende beenen naar buiten spoeden, doch niet zonder het einde van zijnen staart te laten. Dan ijlde hij naar eene tweede danszaal, bij Thereseke. Eene tweede ingangkaart vra gen begint kostelijk te vallen; hij staart door de vensters, wil zijdelings of langs achter binnen, doch, door het gedrang belet, pos teert hij zich een groot kwartier uurs aan de voordeur om de in- en uitgaande te be zichtigen en te bespieden. OchHeerelmen roept, men tiert, men schuifelt tot dat het manneken,; door het gerucht verdoofd en het gedrang overvallen, naar eene derde dans zaal sneltbij Lava (statie). Overwegende wat hij bij dansers en speel- lieden tegenkomt, wendt hij zich recht na-, de bazin en wenscht haar alleen te sprek' Deze, in hare verwarring of bij vergissi.,7 draagt een glas bier. De aanwezigen worj,7 verwijderd, de deur toegeschoven, en wat i' daar besproken wordt blijft een geheim, na dansen houdt stil om onverwijld na zijn ver trek te herbeginnen. Een goed gedacht, moet hij bij zich zelv.ri gezegd hebben; men moet zich eerst en vo al tot het vrouw (flauw) geslacht wenden, u wil herbeginnen. Daarop ijlt hij terug naar de bazin bij de tente en verzoekt insgelij haar alleen te spreken. Maar deze, lont ii0. kende, antwoordt: Mijnheer de onderpastoor, ik heb nu geen tijd, gelief morgen te komen. Hoe! gij hebt geen tijd?... De tijd zal wel komen dat gij zult blijde zijn eeac,, priester te hebben. Die belediging werd seffens en gepast be antwoord door: Dan zullen er nog en te veel priesters overblijven zonder u. Hoe het manneken weggespoed is weet men niet, wellicht heeft het geseind of gete lefoneerd naar de brigade van Westroose beke, want korten tijd nadien waren er twee h drie gendarmen ter plaats. Des andereu- daags is de Burgemeester een gerechtelijk onderzoek komen doen; eerst den naam van den meester speelman vragende. Deze antwoordde Ik ken u niet, vriendje, ik zeg mijnon naam niet. Wat er verder uit dit onderzoek gevolgd is weet men niet. Ziedaar een feit dat ons zeggen moet wat wij te verduren zouden hebben, moesten de drietippen eens overal en volop den baas mogen spelen. Dan ware het gedaan met vrijheid, onafhankelijkheid, vreugde cn vermaak. Hetmenschdom ware algauw ver pletterd onder den hiel van het zwarte ge spuis. Alwie nog aan recht en vrijheid zou durven denken, ware allicht aan eenen boom opgeknoopt en zou daar te spartelen han gen, tot dat de raven met zijn geuzenvleescli hun buikje eenezielmis gedaan hebben. Moord en folteringen, brandstapels, dat alles zou wederom als paddestoelen oprijzen om de langrokken hunne wraaklust in mensclien- bloed te kunnen laten koelen. En met de verbeurd verklaarde goederen hunner on schuldige slachtoffers zouden die gewijde vaten hunne bodemloozegeldkoffers opvullen. Wij zouden tot de tijden terugkeeren, waar op de bloedige en eeuwig gedoemde inkwsitie de wreedste en ijselijkste gruwelen pleegde. Gelukkiglijk dat die rampzalige tijden lang voorbij zijn en nimmer terugkomen zullen. De macht der zwarten is nog groot maar dagelijks verliezen zij terrein en de dag is niet verre meer waarop wij van dat duivcls- gebroed voor altijd zullen verlost zijn. Men schrijft ons uit Dixmude: Aan de kiezers van stad. Dank aan den ijveren den invloed van onze provinciale raadsheeren De Groote en Yermeesch van Dixmude en baron Fredenk de Crombrugghe van Vladsloo, wordt de hengstenkeuring, die sedert hare inrichting te Dixmude plaats had, naar veurne overge bracht. Dezelve heeft plaats op maandag 25 November, om 10 ure voormiddag, op de Groote Markt te Veurne. Proficiat neringdoeners en herbergiers van Dixmude! Van eenen anderen kant vernemen wij uit goede bron dat de Koophandelsmaatschappij van IJperen zich in betrekking gesteld heeft met de Handels- en Nijverheidsmaatschappij van Oostende, om samen te werken tot liet bekomen van eenen staatsijzerenweg van IJperen op Oostende door Dixmude. Gansch de streek zal diesaangaande de voetstappen toejuichen en wij verhopen dat senator de Coninck en representant Delantsheere beter dan onze provinciale lichten voor de intres ten hunner lastgevers zullen zorgen: Wij, IJperlingen, vragen ons af of de Koophandelskring niet beter zou gedaan hebben eenen buurtspoorweg van Iperen op Armentiers te betrachten. Dit zou wellief meer voordeel bijgebracht hebben. Eün<3ei*cis beneden do T jaren. (1) De veldwachter brigadier is verledene week gestorven en begraven; de gekruinde stelt zich als eerste kandidaat.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 2