De Kunsfczanger Blauwaert. STADSNIEUWS. Liberale Vereeniging. Bekwaamheidskiezers. Ylaailische Ster. Schelmerijen. Eene beet. DE VRIJE KRUISBOOGSCHUTTERS. MAATSCHAPPIJ BURGERWACHTEN Sint Maarten! Papiergeld. van den Transvaal heeft Zondag, zooals was aangekondigd geworden, het banket van het Willems-FoncLs bijgewoond. Er waren ruim 200 tafelgasten in de zaal der maat schappij voor Nijverheid en Wetenschappen vereenigd. De heer Du Toit heeft er in het nederlandsch eene zeer merkwaardige rede voering uitgesproken, na den heer Vuylsteke die het banket voorzat en den heer professor Alb. Fredericq hem in warme bewoordin gen hulde hadden gebracht. Ook de beroemde vlaamsche zanger Blau- waert werd op het banket vereerd. De heer professor Sabbe deed in gespierde taal uit schijnen wat Blauwaert al voor het ver spreiden van den vlaamschen zang in het buitenland had gedaan en overhandigde hem onder daverende toejuichingen, eene lier van bloemen en de werken van Bach, prachtig ingebonden, een geschenk van het Willems- Fonds. Om half zeven uur begaven de meeste ta felgasten zich naar het concert, ingericht door het comiteit van het Willems-Fonds ter verspreiding van nederlandschen zang en dat in het lokaal der koormaatschappij plaats greep. De zaal was proppensvol met toehoorders vervuld en het concert had veel bijval. De heer minister Du Tuit heeft de gastvrij heid aanvaard bij den heer Hon. Goosens, provinciaal raadslid. Zondag 11. vierde het Willems-Fonds van Gent feest ter eer van den kunstzanger Emiel Blauwaert. Wat Blauwaert voor de muziekkunst, in 't algemeen, en voor den Vlaamschen zang in 'i bijzonder gedaan heeft, wordt als volgt door de Koophandel herinnerd Sedert 25 jaren is Blauwaert de schepper geweest van de voornaamste barytonrollen in bijna alle oratorios en cantaten der Vlaam sche school. Van eenige dier rollen heeft hij scheppingen gemaakt, die nimmer kunnen overtroffen, misschien zelfs nooit meer geëve naard worden. Wie hem gehoord heeft als Spotgeest in den oorlog, zal stellig het aan grijpende sarcasme niet vergeten, waarme de hij de poëzie van Van Beers, door Peter Benoit zoo treffend en eigenaardig in klanken weergegeven, heeft weten te vertolken. Het zou ons te ver leiden, indien wij al de groote werken moesten opsommen, waaraan Blauwaert de muzikale begaafdheid heeft verleend. Stellen wij enkel vast, dat zijne verdienste erkend en gewaardeerd wordt, niet alleen binnen de grenzen van ons land, maar ook verre daarbuiten. Eenige feiten zullen dit duidelijk staven. Het was na de uitvoering van den Lucifer te Parijs, dat de beroemde concertmeester Ch. Lamoureux Blauwaert liet optreden in zijne abonnementsconcerten. Na de uitvoe ring van hetzelfde werk te Londen, werd hij onmiddelijk aangeworven om aldaar in de engelsche oratorios de zwaarste rollen te vervullen. Rubinstein ontbood hem in 1887 naar Sint- Petersburg, om aldaar zijne medewerking te verleenen aan de historische concerten aan het Keizerlijk hof. Eindelijk werd Blauwaert in 1889 door Mevrouw Cosima Wagner ge last met de zoo belangrijke als moeilijke rol van Gurnemanz in den Parsifal, kvan Ri chard Wagner. Zoowel te Bayreuth als te Petersburg, te Weenen als te Parijs, te Lon den als te Buda-Pestb, overal waar hij op trad, behaalde Blauwaert eenen bijval, waarvan de geestdriftige lofartikels, hem door alle organen der politieke en muzikale pers toegewijd, de welsprekende getuigen waren. Wat nu echter daarbij bijzonderlijk ver dient aangestipt te worden, is dat hij overal ook zijn talent en zijnen bijval heeft dienst baar gemaakt aan de verspreiding onzer Vlaamsche kunst. Indien men thans in Frankrijk en in Engeland, in Holland en in Duitschland, in Rusland en in Oostenrijk bekend is met de werken onzer Vlaamsche meesters, met de oratorios, de liederen en melodiën van Peter Benoit, van Jan Blockx, van Huberti, van Gevaert, van W. De Mol, Jos. Mertens en zoovele anderen, dan is dit voor een goed deel aan Blauwaert te danken. Terwijl hij voor zich zeiven lauweren in- oogstte, verspreidde hij ook alom den roem onzer jonge, maar reeds zoo vruchtbare en rijke Vlaamsche muziekschool: Daarom komt hem lof en dank toe, niet alleen van wege de componisten, wier werken hij vertolkte, maar van alle Vlamingen, die fier zijn op hunne eigene kunst. Daarom wenschen en hopen wij, dat de aanstaande betooging te zijner eer waardig zal zijn van den man, waardig van de zaak die hij voorstaat, waardig van het volk dat hij heeft doen kennen en eeren in de schep pingen zijner kunst. Gisteren, Vrijdag, had de Liberale Ver- 'eeniging in den Gouden Arend eene verga dering van bekwaamheidskiezers belegd, die eene eivolle zaal aanwezigen aangelokt heeft en niemand zal zijne moeite noch zijnen tijd beklaagd hebben, want nooit zagen wij tus- schen de leden van den Bestuurraad en de aanwezigen de broederlijkheid en de gulle genegenheid in zulke hooge mate beerschen. Ook was de begeestering en de opgewonden.-* beid grenzeloos, iets dat veel belooft. De heer Voorzitter nam het woord in het vlaamsch en wees op de hevigheid van de aanstaande kiesworstelingen en de voorzor gen, die wij te nemen hebben, willen wij voortdurend blijven zegepralen. Daarvoor is het vooral noodzakelijk ons leger in getal te doen toenemen en het is voor iedereen een plicht dus een handje bij te steken om jonge lingen op te sporen en aan te prikkelen om ie de leergangen voor het bekomen van het kiesrecht te doen bijwonen. Als wij ons allen eenige moeite willen geven, zal het getal groot zijn en het is altijd zooveel op den vijand gewonnen. Verder heeft hij alle bekwaamheidskiezers aangewakkerd om zich bij de Maatschappij te laten inlijven, waar zij voor eenen niet, 20 centiemen in de maand, aan nuttige, leerrijke en aangename vergaderingen en feesten deelnemen kunnen en zoo.den vriend schapsband tusschen al de leden van het liberaal bekwaamheidskiezerskorps nauwer en nauwer toehalen. Herhaalde en daverende salvo's onderbra ken menigmaal den spreker en bewezen eens te meer dat de liberalen willen wat is recht en winnen zullen wat zij willen. Het is aanstaanden Dinsdag, om 8 ure 's avonds, dat de leergangen voor het beko men van het kiesdiploma in de kostelooze stadsjongensschool aanvang nemen. Het is overbodig aan te dringen op de noodzake lijkheid om alle vrijzinnige mannen, die nog geen kiezer zijn of wier kiesrecht door het hatelijk ontwerp Devolder bedreigd is, te zien bijwonen. Alwie het met de belangen van stad en land wel meent, meet het zich ten plichte achten ook zijn woord in de aan staande kiesworstelingen te zeggen te heb ben. De bekwaamheidskiezers zijn geroepen om de groote meerderheid in het kiezers korps uitte maken en moesten de liberale jongelingen zich aan het heiligste aller rech ten onverschillig toonen, zij zouden zich aan eene schuldige nalatigheid en aan een niet te verontschuldigen plichtverzuim plichtig maken. Dat mag, dat kan niet zijn. Zij allen, die nog niet beelemaal verbasterd zijn en die nog het vlaamsche bloed onzer heldhaf tige voorouders in de aders voelen vloeien, zullen .nooit dulden dat 's pastoors sleppe- dragers onze schoone instellingen komen vernietigen om ons het onverdraaglijk kle rikaal juk op de schouders te laden. Zij zul len allen op hunnen post zijn, zich voorbe reiden om bet kiesrecht te veroveren en zich dan bij de onversaagde liberale strijders aansluiten om de klerikale domperspartij eene trommeling te helpen geven, die haar allen lust tot herbeginnen benemen zal. De handen uit de mouwen dus en allen aan 't werkl Het geldt er het welzijn van geboortegrond en vaderland! Dat iedereen het zijne aanbrènge en alles zal als op wiel- kes loopeh. Wij vernemen met genoegen dat onze moedige Vlaamsche Ster zich ijverig bereidt tot het geven harër eerste vertooning van het tooneeljaar 1889-1890, die vastgesteld is op Zondag, 10 November aanstaande. Volgens men ons verzekert zal het pro gramma zeer aantrekkelijk zijn en is samen gesteld uit de volgende stukken: Meirozeken, blijspel met zang in één bedrijf; Jaakske met zijn fluitje, blijspel met zang in twee bedrijven; Eene vrouw die haren man doet herbakken, kluchtspel met zang in één bedrijf. Inderdaad, met zulk programma en ver tolkers zooals men er onder de Sterrelingen vindt, bijgestaan door Mevrouw Bataille en Mejuffer Pereira van Brussel, is er middel om een vermakelijken avond door te bren gen. Deze week hebben zekere rakkers van de hunne uitgemeten. Buiten de Rijselpoort, nabij het gehucht De Drie Koningenstaan eenige staken, dragers van eenen telefoon draad. Dat was hun te veel en zij konden maar niet meer gerust slapen totdat zij er eens hunne lichaamskrachten aan beproefd hadden. Op eenen morgen lagen de draden langs den grond gebroken en de staken wa ren verdwenen. Men vorid ze in nabij gele gen hovingen terug. Een anderen keer stond er een wagen na bij de beek, bij de Smisse, en men dacht het rechte briefken gevonden te hebben met de zen om te kantelen en hem in de diepte te doen rollen, 's Anderendaags vond de eige naar zijnen wagen nog al beschadigd in de beek liggen. Men moet toch mondje pek in 'tlijf heb ben om zich daarmede te kunnen vermaken. Te Zillebeke was er deze week levering van suikereiën, en de heer schepen Lefever had eenen man aangesteld om ze te wegen. Bakker P., die zegt dat er maar eene baat is, waaraan iedereen trekt, wilde telkens dat zijne suikereiën gewogen waren er een deel van weernemén. De weger, die er aanhield zich gewetensvol van zijne laak te kwijten, kwam daartegen op en de bakker hield vol. Van daar gekrakeel en van woorden ging men tot daden over. De beide mannen gingen elkander te lijve en de bakker, die een ge zicht trok alsof hij Parijs in eene flesch ging steken, meende dat hij eene ovenkoek in de handen had. Hij beet er tot over zijnen neus in met het ongelukkig gevolg dat hij de onderlip van zijnen tegenstrever opslokte. Deze, die nu eenlippig is en er niet te zeer meè gediend is, heeft een proces-verbaal tot schadevergoeding ingespannen tegen den al te gulzigen bakker. Wie nu met de handen in 't haar zit kan men gemakkelijk aan zijnen elleboog voelen, want dat brokje menschen- vleesch zal hem duur te staan komen. Nu, die wat verdient moet wat hebben. Maatschappij Combatscliieling voor de3maatschappijen Maandag 28 October 1889. Oppervogel. Malbrancke, Bronzenhoofd. Zijdvogel. Vancompo, id. Schieting van Woensdag 30 October. Veranderlijk blazoen. Hoog gelal. Mailliard. 1 25 25 10 1(2 61 1/2 Laag getal. Bafcop. 1 10 1/2 1 1 13 1[2 van IJperen. Scliieting van Dondèrdag 31 October Naar de Kartons. Boedt Léon, 25 25 15 .20 20105 Ligy Albert, 20 15 ,20 20 20 95 Vermeulen Henri, 10 10 20 20 20 80 Masscheleyn A., 20 20 10 15 15 80 Swekels Léon, 20 15 10 25 15. 75 Mailliard Gust., 10 15 25 10 15 75 Den lln November aanstaande is het feest dag van Sint Maarten die te IJperen, te Kortrijk en op andere plaatsen in 't Zuiden van Vlaanderen, als weldoener der kinderen gevierd wordt. Te dier gelegenheid kunnen wij niet nala ten de aandacht der ouders te trekken op het werkje Twee Santen in een folklori tiscken tabbaard-, door M. Verkest, waari" de schrijver alles opzoekt wat er met de twee groote kinderheiligen, Sint Niklaas en Sint Maarten, onder opzicht van leven ie genden of Sagen, feestviering, vereerin? gebruiken, kinderrijmpjes, liedjes en gebede' kens, in verband staat. Dit alles is in eene klare en eenvoudige taal gelijk het overi- gens bij zulk een werkje past verteld en is dus voor kinderen vatbaar. Wij raden dan de ouders aan, het aangename met het nut tige te paren, en bij de geschenken of sUj. keren mannekens, waarmede zij hunne lie_ velingen gaan verrassen, het nuttig en aangenaam werkje van den heer Verkest te voegen. Voor groote lieden zelfs is het boekje niet van belang ontbloot en kan gemakkelijk een paar uurtjes uitspanning verschaffen. Het boekje, netjes op geel getint papier gedrukt, is ten bureele onzes blads verkrijg baar. In ons land heeft alleen de Nationale Bank het recht om papiergeld te doen maken en uitgeven; de weerde van dit papiergeld is gewaarborgd door den Staat en mag ten allen tijde in gouden of andere geldspeciën gevraagd worden. Zeer natuurlijk is het bijgevolg dat de verveerdiging der bankbrieven met alle mogelijke voorzorgen en omzichtigheid ge- geschiedt ten einde zooveel als 't zijn kan het nabootsen te beletten, of ten minste zoodanig moeielijk te maken dat het de stoutsten afschrikt. De Nationale Bank beschikt over eene gansche drukkerij waarin dagelijks een veer tigtal werkgasten bezig zijn met bankbrief jes te drukken. Als het wit papier uit de fabriek aankomt wordt het door een toeziener bezichtigd en daarna aan den bestuurder van de drukkerij overhandigd, die hetzelve op zijne beurt 'naziet en het in pakjes van 500 bladen ver deeld, ieder van vier bankbrieven groot, en 'die viermaal onder de pers moeten, twee maal al den voorkant en tweemaal al den achterkant. Na elk drukken worden de bladen met zorg nagezien en als'het drukwerk voleind is geeft men alle de briefjes aan den toezie ner die er twee pakken van maakt, een van de mislukte, welke terstond verbrand wor- "den, en een van de goed gelukte welke door den gouverneur der Bank geteekend en genummerd worden. Dan draagt ze men bij den bestuurder-schatbewaarder die er zijn handteeken op doet drukken vooraleer ze in de schatkist te storten. De bankbrieven zijn genummerd'van 1 1000 in 'afdeelingen van 25 volgens de 25 létters van het abc (men laat de I weg om- dat die letter te veel aan de J gelijkt). Deze afdeelingen van 25.000 noemt men alphabets en zijn genummerd volgens de rangschikking door het tijdstip der uitgaaf vastgesteld; liet nummer van den alphabet staat nevens de letter der eerste verdeeling. Een derde nummer toont hoeveelste bet biljet is volgens de algemeene optelling van alle de uitgegevene briefjes. In de veronderstelling dat een bankbrief links van ónderen rechts van bóven V 390 draagt, en links van boven en rechts van onder 473, dit biljet rnaakt deel van den 390" alphabet; en, in dit alphabet, behoort het tot de afdeeling V waarvan het n° 473 is. Om nu te weten hoeveelste briefje dit is in de algemeene volgorde van alle deze die door de bank uitgegeven zijn, vermenigvul digt men door het cijfer 389'het getal 25.000 om te weten hoeveel biljetten de 389 alpha bets bevatten dié den 390" alphabet zijn voorafgegaan, dus; 9.725.000; daarbij voegt men zooveel maal duizend als er letters zijn die in den alphabet dé V voorafgaan, del zooals hooger geMd is, niet mederekenende dus 21.000; eindelijk voegt men er nog bij het getal eenheden der afdeeling V waarvan bedoeld biljet het 4738 is, en deze optelling geeft als uitslag n° 9.745.473. Dit briefje is bijgevolg het 9.745.373s" door de-Bank uitgegeven en draagt dit num mer in kleinere letter midden het biljet, onder de woordenpayable a vue. Do briefjes welke men inhoudt en vernie tigd worden aanstonds aangeteekend, °P zulke wijze dat dezelfde nooit tweemaal ter betaling kunnen aanveerd zijn. Om een gedacht te geven van het verba- -nn 008 - --1ISiT^§HguSgTiT--i-

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 2