STADSNIEUWS. Ylaamsche Ster. Kamermuziek. Onderscheiding. Willems-Fouds. Akelige toestand. Overreden. Gevechten. Posterijen. MAATSCHAPPIJ BIRGERMCHTEN Rechterlijke kronijk. treffelijke menschen bestempelen met dm titel van eerlooze wet »,van die wet welke ik zou noemen wetgevende gruweldaad moest ik mij niet onthouden door de bedie- ning„die ik bekleed. Ik zeg dat ik een slacht offer ben van de wet van 1884. En inderdaad, men heeft mij afgesteld. Ik ben slechts schoolmeester gebleven, dank zij de twintig vaders van familie. Ik zal u hier niet aanhalen al de moeilijkheden, al de beleedigingen welke ik tegengekomen en onderstaan heb, uw dagblad zou veel te klein zijn; doch ik zal er u een enkel aanha len, dat u de maat van ongerechtigheden ten mijnen opzichte zal betoonen: men heeft mijne jaarweide verminderd van fr. 1038. Tegenwoordig trek ik min dan over negen tien jaren, toen ik in 't onderwijs aanvaard werd, en nog ben ik zeer onregelmatig be taald. 't Is somtijds vijf maanden dat ik gee- ne centiem krijg en ik. heb vrouw en kinders te voeden en de noodwendigheden van het huishouden vermeerderen in evenredigheid dat de kinders opgroeien. In 1884 had ik eenige gespaarde oordjes en ik heb ze opgeëten. In 18S6 had ik het ongeluk mijnen vader te verliezen; te dien gevolge viel er mij nog een klein erfdeel te baat, erfdeel dat al verre geschoven is. Maar hadde ik nu noch gespaarde penningen noch erfdeel gehad om voirt te leven, wat had ik gedaan? En men zegt ons dat wij leven in een be schaafd land, in het midden der 19e eeuw, eene eeuw van verlichting, maar ik geloof er niets van. Gij legt terecht de schuld op den eersten fonctionnaris van 't land, die toelaat dat andere bedienden vervolgd wor den vcor de eenige reden dat zij hunnen eed getrouw bleven en eene wet van 't land hebben uitgevoerd. De koning had nooit zijn ha'ndteeken mogen zetten onder derge lijke deugnietswet, zooals deze van 20 Sep tember 1884. Doch volgens mij is er nog een ander plichtige: en die is de liberale partij. In 1879 heeft die partij ons, onderwijzers, gewikkeld in een gevecht tot ter dood, zij heeft ons in de weegschaal gesteld, zij heeft ons verloren. In 1884 zijn wij, handen en voeten ge bonden, aan onze eerste vijanden overge leverd geweest. Onze vrienden in plaats van zich te vereenigen om ons te beschermen, en tegenstand te bieden, zijn in onverschil ge komen en gescheidendie tweedracht heeft geduurd tot dat M. Janson afgevaardigde van Brussel is gekozen geweest. Ahhoe is 't mogelijk dat onze vrienden geen enkel gedacht van medelijden gehad hebben, voor deze die in de Vlaanders strij den en lijden voor de heilige zaak: de voor- uilgang Hoe hebben zij niet gedacht aan ons geween en onze knersoling van tanden Iloe hebben zij niet gedacht aan de bloe dige tranen die wij storten sedert de vijf jaren dat wij onder het hatelijk klerikaal juk gebogen gaan? Het is te hopen dat dit stelsel van ver volging een einde zal hebben. De dag der verlossing zal de schoonste dag mijns levens zijn. Aanvaard, enz. Een onderwijzer uit een dorp der Vlaanders. Wij brengen dezen brief in 't licht, om dat hij de gevoelens weerkaatst van vele onzer eerlijke en waardige landsche school meesters, ten opzichte dor liberale partij, die volgens hun, de onderwijzers gedurende verscheidene jaren, aan de schichten van den vijand zouden blootgesteld gelaten heb ben. Die gevoelens zijn eenigzins onrechtvaar dig. Trouwens, de liberale partij is altijd een parig vereenigd gebleven aangaande de kwestie van 't openbaar onderwijs, alsook nopens hare plichten jegens de slachtoffers van de wet van 1884. Maar de liberale partij heeft de gebeurte nissen onderstaan tegen dewelke geen bij zonder wilsvermogen op kan. Hedendaags is de eenheid hersteld en de heilige zaak van het onderwijs en van de onderwijzers, welke zich verkleefd gebleven zijn, zal welhaast de heilzame gevolgen er van genieten. Op Zondag, 10 November, heeft de too- neel- en letterkundige maatschappij De Vlaamsche Ster, mot de medewerking van Mevr. Bataille en Mej. Pereira van Brussel, hare eerste vertooning gegeven, bestaande uit de volgende stukken: A. De vrouw die haren man doet her bakken, kluchtspel met zang in één bedrijf, door H. Van Peene. B. Meirozeken, blijspel met zang in een bedrijf, door P. Kints. C. Jaakske, met zijn fluitje, blijspel met zang in twee bedrijven, door A. Schepens. Gelijk naar gewoonte was de zaal vol toe schouwers, die van alle kanten toegesneld waren om de talentvolle tooneelliefhebbers der Vlaamsche Ster in hunne vooruitstre vende en beschavende werkingen toe te jui chen. Dè vrouw die haren man doet herbak ken, is een zeer kluchtig stukje dat de lach spieren der menigte tamelijk wol heeft weten aan te roeren ook bevat het nog van het begin tot het einde schoone zedelessen, waar uit willekeurige en onbedachte personen veel nut trekken kunnen. De uitvoering ervan is zeer gelukt, de ge baren en houding der spelende leden waren volmaakt, de personnagiën goed afgebeeld, de vertolking juist; de uitspraak zuiver. Al len waren op de hoogte hunner taak. Eene bijzondere melding aan Mev. Bataille, voor de wijze waarop zij hare rol van op rechte eenvoudige boerenmeid vervuld heeft. Meirozeken, een lief stukje, heeft insge lijks veel bijval genotenhet was geschikt om de dwaze ikzucht van sommige ouders je bestrijden, die niet aarzelen het geluk hun ner kinders voor eenig geld op te offeren en hun alzoo een leven vol bitterheid voor te bereiden. De schrijver heeft op eene wonderbare wijze zijne personnagiën weten uit te kiezen; ook hebben de Sterrelingen de rollen ervan goed vertolkt en het stuk die waarde bijge zet, die het met recht verdient. De dames Bataille en Pereira hebben niet min bijge dragen tot het welgelukken dier uitvoering. Jaakske met zijn fluitje is een niet min zedelijk stuk, dat veel bijval genoten en uitermate behaagd heeft. Het stelt eene ver blinde stiefmoeder voor, iets dat men dage lijks ziet gebeuren, die alle oneerlijke mid dels beraamt en haren toevlucht tot de grof ste leugens neemt om het kind van het eerste huwelijk bij haren gemaal hatelijk te maken, ten einde haar eigen kind te kunnen bevcor- deeligen. Op eene zeer voldoende wijze heb ben allen gewedieverd om de rollen zoo volmaakt mogelijk te vertolken. De muziekafdeeling, onder het bestuur van den ieverigen heer Balmaekers heeft insge lijks het hare bijgebracht tot opluistering van dit feest, de stukken die zij uitgevoerd heeft zijn levendig toegejuigd geweest. Onze warmste gelukwenschen aan dezen heer en aan de moedige tooneclisten en mu ziekanten voorden iever welken zij aan den dag gelegd hebben tot het welgelukken van dezen avondstond. Een tooneelbewonderaar. Een eerste zitting van kamermuziek (quatuor-archets) zal morgen Zondag te mid dag stipt, in de zaal van den Gouden Arend plaats hebben. Programma 1° Fragments quatuor 2, Alexandre Boro- dine. a) Allegro moderato. b) Scherzo Allegro. c) Notturno Adante. 2° Fragments quatuor 2. P. Tschaï kowsky. A. Scherzo. (Allegroma non tante). b. Andante cantabile. De personen, die eene ingangkaart begee- ren, worden verzocht zich te wenden tot de Adolf Weckesser of Albert Ligy. Eene hoogst vereerende onderscheiding is te beurt gevallen aan M. Julius Goetinck, de wakkere voorzitter van den Beethovens- kring van Brugge, den ijverigen en talent vollen bestuurder van de symphonie der Société des choeurs te IJperen en in richter der merkwaardige concerten van Scandinaafsch muziek, die verleden jaar in Brugge en in Antwerpen zulken schit terenden bijval genoten hebben. Willende zijne voldoening te kennen ge ven over de prijsbare pogingen door M. Goetinck aangewend om het schoone noor der muziek ten onzent te leeren hoogschat ten, heeft Z. M. de koning van Zweden en Noorwegen hem het ridderskruis der ver maarde orde van Wasa geschonken. Ziedaar een eerlijke en verdiende be looning, die voorzeker M. Goetinck tot aan moediging zal strekken om standvastig de belangen der kunst te helpen bevorderen en verdedigeen. Wij wenschen hem hartelijk geluk en zijn overtuigd dat eenieder ons daarin zal bijtreden. De wakkere IJpersche Willems-Fonds- afdeeling zal haren leden en hun huisgezin op Zondag 17 dezer een nieuw en schitte rend feest aanbieden. De heer Van Wilder, een gekende Vlaamsche redenaar, van Mo- lenbeek-St-Jan, zal er eene voordracht ge ven over De Vaderlandsche Verdediging'. Voorzeker is dat eene kwestie van het hoogste belang voor hen allen, die de onaf hankelijkheid en het welzijn van hun vader land behartigen. Ook zal de ruime zaal van den Gouden Arend veel te klein zijn. Men zal er van een uitgelezen concert genieten en eene der nuttigste, belangwekkendste en leerrijkste voordrachten hooren. Wij raden onze lezers dus ten zeerste aan daar eenen namiddag op eene zoo aangename als prijzenswaardige wijze te gaan door brengen. Persoonlijke ingangkaarten zijn bij al de leden der afdeeling verkrijgbaar. Men zegge het voort. Verleden zaterdag werkte een werkman aan den St Pieterskerktoren toen eensklaps zijne ladder brak. Gelukkiglijk bevond de man zich op het bovenste deel der ladder, dat vastgeknoopt was, en zoo bleef hij daar heen en weer bengelen. Eindelijk gelukte men er in hem uitzijnen akeligen toestand te verlossen. Dat hij dan tevreden was kan men gemakkelijk raden. Ook moet hij daar alles behalve op zijn gemak geweest zijn. Als men te veel nat door de keel gegoten heeft, dan denkt men dat IJperen en eene parochie u toebehooren en dat men niets meer zwichten moet, zeiden zaterdag hier een paar Roeselaarnaarsen reden met hunne karre in dolle vaart een petroolleurder om- verre. Deze was erg gekwetst en zijne ketels waren zoo plat als eene zesse. De zatterikken vlogen de doos in, waar ze dan keken als uilenspiegel in eene muizenval. Zondag avond kregen een paar soldaten op de Veemarkt het maar moeilijk gedeeld met eenige burgers. In een ommeziens troef den zij al dooreen, dat het stoof. De soldaten kregen eene toetering van e;rste klasseen trokken er algauw van onder met een ge zicht als iemand die leelijke dingen ziet. In eene herberg der Kaaistraat hebben eenige rakkers het maar vuil laten liggen. Zij vlogen elkander in het haar en vlogen hals over kop de trappen af met het ongeluk kig gevolg dat de genaamde T... er met eene gebrokene hand van afkwam. Dat hij zulks nog min noodig had als water in zijne holle blokken spreekt als een open boek. Eerlang zal een wedstrijd uitgeschreven worden voor de plaatsen van klerk en hulp klerk in den postdienst. De jonge lieden, die de voorwaarden van dezen wedstrijd wenschen te kennen, worden verzocht zich tot de postkantoren te wenden. De aanvragen worden ontvangen tot 30ten der loopende maand November. van IJperen. o Schieting van Donderdag 14 Novem. Gewone schieting. BoedtLéon, 25 25 20 20 25 115 Bogaert Alph., 20 25 25 25 20 115 Swekels Léon, 25 25 20 20 20 110 Butaye Arthur, 20 20 20 20 25 105 Vermeulen Henri, 20 25 20 20 20 105 Froidure Eugène, 20 25 20 20 20 105 BüKGEÏtSTAND van den 8 tot den 15 November 1889. Sïeboorten. Mannelijk geslacht 6. Vrouwelijk id. 4 Huweli i ken. Gustave De Coninck, schoenmaker en Cle mentina Clement, breister. Aloysius Verly, daglooner en Helena Mas- scho, dagloonster. Hendrik Ghysel, schilder en Maria Galle zonder beroep. Arthur Messiaen, meesterknecht en Maria Depuydt, dienstmeid. O verlij tlens. Marie Gheskiere, kantwerkster, 39 jaar echtgenoote van Karei Wolters, Meenen' straat. Desiderius Vanhinderdael, bottenmaker bij de Rijschool, 29 jaar, echtgenoot van Elia Cnockaert, St Jacobstraat. Victoria Dedryver, zonder beroep, 73 jaar, weduwe van Benedictus üecaestecker, Ij. per buiten. Lucia Macverson, kantwerkster, 69 jaar, ongehuwd, Meenenstraat. Paulina Moreau, ongehuwd, 84 jaar, wedu we van Ludovicus Debuigne, St Jacobstr. Sophia Pelgrim, kleermaakster, 67 jaar, echtgenoote van Franciscus Liégeois, El- verdinghestraat. dementia Denudt, zonder beroep, 82 jaar, weduwe van Filiep Chevreuille, Meenen straat. Iiiiitlercw beneden de jaren. Mannelijk geslacht 0.Vrouwelijk id. 1. Wij lezen in het Journal de Liège: Te Achel, gemeente uit ons katholiek Limburg, schijnt men, den laatsten winter verscheidene goede avonden doorgebracht te hebben, waar de gepeperde gesprekken, bij lange niet uitgesloten waren. Tot groo- ten spijt der geestige gezellen der plaats zijn zij onderbroken geweest door twee vrouwen die door den handelsnaïever in twist geraakten. Eene van haar, de echtgenoote B... ge boren Maria C..., had te harent verteld, dat hare mededingster, binst eenen nacht ontkleed geweest was en dat men haar eon mannenbroek aangedaan had, - Dat feit, waarvan de echtheid in geenen deele bewezen werd, van mond tot mond rond gestrooid, kwam aan de ooren van de belanghebbende, die eene klacht indiende. Eene vervolging werd tegen de be- schuldigster ingespannen, maar bij gebre ke aan de ruchtbaarheid der gehouden gesprekken, sprak de rechtbank van Has selt haar vrij Tegen die beslissing komt men in be roep en het Hof moet zijn vonnis den 26 dezer uitbrengen. - Onnoodig te zeggen dat de achterklap volop aan den gang was te Achel, zoo veel te meer, omdat liet vervolg, waarvan sprake, een ander voor het Hof gebracht had. - Het geding dier tweede vervolging heeft met gesloten deuren plaats gehad. Wij knnnen er de bijzonderheden niet van me- dedeelen. Het zal ons voldoende zijn te zeg gen dat een genaamde Hubert B..., 31 jaren oud, zonder beroep, beticht geweest was van poging tot verkrachting, feit waarvan de echtgenoote B..., hooger genoemd, s-ich als slachtoffer voordroeg, en van openbare zedenschennis. De rechthank van Hasselt, bij vonnis van 13 Juli 1889, verzond Hubert Bvoor de poging tot verkrachting en veroordeelde hem tot 26 frs. boete, met uitstel van uit voering van 't vonnis gedurende drie jaren, voor de openbare zedenschennis, om in ver scheidene herbergen aan de dienstmeiden een zeker voorwerp getoond te hebben, waarvan hij het gebruik uitlegde. De betichte heeft die daden geloochend, voorgevende het voorwerp te zijn eener sa menspanning maar het Hof, na zijnen verde diger Mter Falloise gehoord te hebben, heeft het eerste vonnis bekrachtigd. En zeggen dat het de Zoon is van eenen kk. hoofdinspecteur!'t is proper I

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 2