KAARTSPEL De Vlaamsehe Illustratie HET HOTEL DE ZON, SALON DE COIFFURE w veC^ Vseys .tttifll KI110 Eerherstelling van| jan Goucke en Pieter Goethals, martelaars van liet gerecht. Kemmel. Kunst- en Letternieuws. Lambert Thiury. (8) Uit oorzaak van vertrek. OYER TËNEMEN op de Groote Markt, ijti*ei*ehi. OUVERTURE STAD IJPEREN. op Zondag 17 November 1889. Lever Brothers, Brussel. Antwerpen, 9 November 1S89, Heer Hoofdopsteller, ie verhaast mij ter uwer kennis te bren- llat ik lieden de eer had een document ff ontvangen om te verschijnen den 16 No- tmber 18S9 - verjaardag der. halsrech- l a van Jan Coucke en Pieter Goethals martelaars VAN het gerecht - ten ver- v, ore der boetstraffelijk rechtbank van Charleroi, beticht als hebbende, in Fon- taine-l'Bvêque, den 23 juni 1889, in eene openbare plaats, boosaardig aan wijlen den procureur generaal bij het hof van be- .oep De Bavay, waarvan de kleinzoon, Gustave de Géradon klacht heeft neergelegd, bepaalde feiten van aard om de eer van de- zen oud-magistraat te bevlekken of hem aan de openbare verachting bloot te stellen en waarvan het wettelijk bewijs niet is geleverd. Dezelfde voordracht heeft plaats gehad den 16 juni te Kortrijk, den 23 juni te Fon- taine-l'Evêque, den 15 September, te Ware- gem, den 27 October te Couillet, den 3 No vember te Blankenberge. Voorbereidingen Zijn gemaakt om ze in verscheidene andere gemeenten te houden. De inhoud ervan werd uitgedeeld en ik heb de eer u een afdruk er van te sturen. Sinds negen-en-twintig jaren dat ik de zaak van eerherstelling der lioee marte laars pleit, heb ik nooit eenen tegenspreker gevonden; er blijft slechts nog de verant woordelijkheid van hun onrechtvaardig sne ven te doen uitspreken, 7 gene gaat ge schieden. Ik zal u zeer verplicht zijn deze regelen te willen opnemen en bied u, Heer Opsteller, de uitdrukking mijner hoogachting. Bij volmacht van: W* Pieter Goethals, Alfried Goethals, Mathielde Goucke, echtgenoote Dhayer. Harrij Peeters. Groot nieuws! djing 1 boum Wij ontvangen deze week uit Kemmel eenen brief van zekeren Vandenbroucke Emile, die zich door ons artikel van jh Zon dag aangewezen vindt. Dat epistel zouden wij in de scheurmand geworpen hebben, waren wij niet te weet gekomen, dat het opgesteld werd door eenen schoolmeester met God. Nu om onze lezers een gedacht te geven van de grrroole ge leerdheid en uitgestrekte en grondige taal- kennis dier godgewijde schoolmannen, zullen wij het in gansch zijne oorspronkelijkheid overdrukken. Leest en oordeelt Kemmel, den 13 November 1889. Uitgever van het Weekblad, Gelief/? dezen briefin ut blad van Zon- dag den 17 November over te nemen om "kenbaar te maken alsï dat den brief van den 10 November in u blad gansch en geheel leugenachtig is. Welken brief? mijn goede sukkel. Wij hebben geene briefschrijvers, maar wel een opstelraad te Yperen gevestigd. De opsteller uws briefs, droomt van brief schrijvers gelijk een liefdebroertje van vet- lapperij, sinds hij met zijn briefschrijvers ambt ridder van'f droevig figuur geworden is. Hij kon het niet volhouden en moest de plaats poetsen gelijk een hond met eene pan aan den steert. Dat belet hem tot op heden aog gerust te slapen en 't is al briefschrij ven dat uit zijnen bekrompen bol komt. Ik die mijn brood verdien/? met heilige u vaten 1 (wij schreven dingen) te verhande- len (wij zegden behandelen) en met te bengelen voor de zielen in den hemel (en zielljes in den hemel te bengelen, zegden wij) ben klaarlijk aangewezen 'en daarom hen ik verplicht deze zaak op mij te ne- men.» Des te erger voor u, mijn beste. Doch laat 0ns toe te doen opmerken dat wij niet ge zegd hebben dat het den klokkenluider van Kernmei was. Het feit is te Kemmel gebeurd, dat is vast en zeker en dat weten veel Kem- ^elnaars zoo goed als wij, maar dat wil n'et zeggen dal de dader een kemmelnaar z'jo moet. Vindt de genaamde Vandenbulcke Emile nu dat hij duidelijk aangewezen is als wij schrijvenVerbeeld u een heilig man neken, dat veel voor God, kerk en hemel doet en dat als een heilige ingetogen langs de straal loopt en Ons lieer den eenen vlassen baard na den anderen aan doet. Hij verkeert in de kerk (is er maar te Kemmel alleen eene kerk?) wint zijn dage lijks brood met heilige dingen te behande len en zielljes in den hemel te bengelen. Men zou hem de II. Hostie geven zonder biechten, zoowel kan hij iedereen wassen neuzen opdraaien en den godvruchtige uithangen. Maar wanneer hij ergens met eene mollige deerne tusschen vier oogen is, dan is t een ander paar mouwen, dan bekreunt hij zich nog om den hemel, den godsdienst en de goede zeden, gelijk een krokodil om eenen trekplaaster Ziet hij daaain zijn eigenzelven afgebeeld, dat is zijne zaak; hij moet het beter weten dan wij. Doch dat hij het niet euvel opneine als wij zeggen dat wij hem in dat geval geen proficiat wenschen. Wie zich in zulk portret herkent, moet een zonderling gedacht over hem zeiven hebben. Wat meer is, het is ons recht hem hier de spreekwoorden te herinne ren, die zeggen: Wie niet besnot is, moet zijnen neus niet vagen, en hij, wien 7 schoen/jen past, die trekt het aan, hebt ge 't beet? mijn brave. Snuif het dan maar pp. Den schandaliger artikel, die op mij geschreven is (pardon! hij was op papier geschreven) door den briefschrijver van u weekblad, die binst de week van den 3 November tot den 10n zooveel rare dingen en zooveel nieuws vernomen heeft, (een artikel, dat nieuws en rare din- gen verneemt, daar kunnen wij niet wijs uit worden) is leugentaal van 7 eerste tot laatste woord, en daarbij mij betich- ten van schandalige werken te begaan - (begaat liever de straat, jongen,) is genoeg om mijne faam en mijne broodwinning te ontnemen, daarom bevind/ ik mij ver- plicht u dezen brief te sturen, omdat gij hem in u blad van den 17 november zoude overnemen. den ondergeleekene Vandenbroucke Emile. Hum! hum! waar hebben wij u beticht van schandalige werken, zelfs in de veron derstelling dat gij het waart, dien wij in ons artikel aanduidden? Wij schreven: Hij was bezig met aan eene poezelige meid den polka te leeren op eene plaats, waar zijne majesteit te voete gaat. Als er daar iets schandaligs in is, dan doen al de dansmeesters niets anders dan schandalen. Of zijn 't misschien de woorden aan 't tabernakeltje werken en 't kelkje storten, die volgens u schandalige werken aanduiden? De priesters en al de kerkdienaars zullen u dan voor die meening eens eventjes bij uwe japneuzenooren trek ken. Of weet gij misschien 't fijne van de zaak en is 't daarom dat gij zoo stout weg van schandalige werken spreekt, (waar wij en kel van een po/Aadansje gewaagden? Wat het broodrooven betreft, waarop gij zinspeelt, dat is nooit ons doel. De liberalen zijn te eerlijk om iemands brood te ontnemen en 't is enkel bij de klerikalen, de japneuzen, de kadodders, de pagadders, waarvan gij deel maakt, dat men lieden bij lieele hoopen vindt, die onmenschelijk genoeg zijn aan brave lieden, vaders van famielje, het stukje brood uit den mond te ontnemen. Bij uwe partij alleen vindt men zulke ondieren, want ze zijn den naam van mensch niet waard. Uit dat alles zouden wij allichte opmaken moeten dat genaamde Vandenbroucke zijn vinger in zijn eigen oog komt te steken en eene zeer schoone gelegenheid gemist heeft om.... te zwijgen. N° 8, 4e jaar, zaterdag 16 November. HNTJrlOTTID Platen: Willem Dom Luiz, koning van Portugal. Te Lisbonne bij de begra fenis des konings. De glijdende spoorweg. Gezicht op St-Pauwel-de-Loanda (Afrika). Tekst: Onze platen. Maria van Braband (Slot). Vriendschap. Een slag in 't aangezicht. (Vervolg.) Gevecht tus schen vogelen. Allerlei. Leven om le ven. Eene hoogst merkwaardige luchtreis. Mijnheer Meier, tandmeester van Kortrijk, heeft de eer het achtbaar publiek en zijne talrijke kalanten kenbaar te maken, dat zijn kabinet voor kunsttanden verplaatst is ten huize van Mev. We Van Kemmel, Groote Markt, 5, Ie IJperen, waar hij, als naar gewoonte, alle Zaterdagen zal kunnen geraadpleegd worden van 9 ure 's morgens tot 2 ure 's namiddags. Hoedt u voor namaaksels die geene de minste waarborg aanbie den! Monsuy (Luxemburg), S Januari 1889. Ik had pijnen in den buik, opslaan der maag en leed aan slechte spijsvertee- ring; de eetlust was ton vollen verdwenen. Sinds ik de Zwitsersche pillen Hertzog van Parijs gebruik, is de eetlust teruggekomen, het opslaan der maag is verdwenen, despijs- verteering laat niets te wenschen. Ik machtig u mijn schrijven af te kondigen. (Handteeken gewettigd). S K H 5S5 P3 Ai H P-j O g§ a 18,37 14,50 15,25 19,00 18,50 5,50 2.80 2,50 18,200 900 500 400 300 5,000 16,525 1 s 18,50 13,75 15,50 17,00 18,00 6,00 280,00 3,64 14,000 3,100 300 200 1,100 8,000 17,965 a Tarwe Rogge Haver Erwten Boontjes Aardappels Boter Eiers de 25 GELEGEN DU DE MONSIEUR AMAXI) Allewaeet, RUE DE LILLE, 53, YPRES. LUISTERLIJKE PRIJSKAMP gegeven door de Maatschappij De Groo e Eters, gevestigd in de herberg Salon d'Apollon,™ bewoond door Edouard Vandendriessche, Hondstraat, HvS franks prijzen in gelde. rX& eifc TMmmJZ M emi sül m u pq O m w pq ONTVANGEN SSo Vlaamsehe Kunstbode, maan- delijksch tijdschrift voor kunsten, letteren en wetenschappen, uitgegeven onder redactie van Jan Bouchery19e jaargang, 9e en 10e aflevering September-Oktober 1889. Onderhavige aflevering bevat ongeveer 100 bladz. met zeer degelijken inhoudVerbrokene liefde door R. Millecam, Nacht aan't strand, door A. Sauwen, Het kleintje door P. Leflot, 's morgends als de zonne rijst door A.-P. Van As- sche, Loon naar werken door K. Delmotte, en De laatste nacht eener gevallen grootheid door J.-F. Buerbaum, bekleeden, voor hetgeen de letterkundige bijdragen betreft, de eereplaats met de studie van Fr. de PotterDe zeden en gebrui- kon van ons volk in de 13e en 14e eeuw volgens de gedichten van dien tijd. Aangaande Letter- en Kunstkroniek lezen wij het Verslag over den 3-jaar- lijkschen prijskamp der Nederlandsche Letterkun de, het verslag over de VI. Landdagen te Kortrijk (18" Aug. '89) en te Gent (28" Aug. '89) alsmede ean overzicht der Driejaarlijksche tentoonstelling van Schoone kunsten te Gent. De aflevering besluit met een paar boekbeoordeplingen door E. Van Lan- genhoven over Harpetonen door G. Rens en Vlaam sehe Beelden door A.-V. Bultynck. Eerstdaags wordt aan de leden van het Willems fonds een Liederboek gezonden, bevattende eene bloemlezing van Oude Noord- en Zuid-Nederland- sche liederen en eene keus van hedendaagsche zangstukken. Wij twijfelen niet of het werk zal alom welkom zijn. Eerlang zal ook verschijnenMolleke, eene nieuwe reeks novellen van Isidoor Teirlinck. De bundel, op lief papier en met nette letter gedrukt, zal den inschrijvers aan den zeer gematigden prijs van 1 fr. 30 geleverd worden. Dit laatste gewrocht van den [heer Teirlinck zal evenveel bijval vinden bij het letterminnend Nederlandsch publiek, als zijne vorige werken. Men teekent in bij den schrij ver, Hovenierstraat, 31, Brussel-Molenbeek. Gedurende de twee laatste weken hebben wij, zoowel in fransche als in vlaamsehe kranten, zeer vleiende artikels gelezen over den betreurden Karei Miry, den schepper van het schoone lied De Vlaam sehe Leeuw. Geen blad herinnerde te dier gelegen heid (voor zooveel wij 't zelf konden nagaan) hoe die strijdzang tot stand kwam. Ziehier wat wij desaangaande lezen op bi. 94-96 van Mijn Gedenk boek door Edm. Lauwers ....Inde eerste dagen van Augusti 1848, bevond ik mij zooals 't dikwijls gebeurde ten huize van Van Peene. Onder vrieudelijken kout spraken wij over Marseillaise, Brabangonne, God save the Queen, Wien Neêrlandsch bloed, enz. Toen eens klaps Paul Van Loo, schoonbroeder van den on- sterfelijken Van Peene, uitriep Wat jammer dat wij, Vlamingen, nog geonen nationalen zang heb ben!... Van Peene luisterde met aandacht ter wijl hij zooals 't zijne gewoonte was zijn bok- k enbaardje streelde. Drie dagen nadien kwam hij naar't lokaal van "Broedermin en Taalijver nam K. Ondereet die alsdan nog eene schoone barytonstem bezat ter zijde, en beide trokken naar boven in de repe titiekamer. Eenige oogenblikken later hoorden wij bovengenoemde, onder de begeleiding van Van Peene die op zijne viool aan 't krabbelen was, zooals hij hetzeide, het lied beproeven. Wij luisterden naar dien in den beginne onver- staanbaren zang Van Peene speelde de viool, ja, maar niet zoo als Vieuxtemps of Paganini die ons al langs om meer begon te bevallen. Door nieuwsgierigheid aangedreven, trokken wij met eenige leden naar boven: Is er geen belet?» Vroeg de oude P. Erfelinck. Binnen, antwoordde men. Wat is hier gaande sprak vriend Gustaaf Ver- haeghc Hier is gaande, antwoordde K. Onde reet, dat Van Peene eenen volkszang gedicht heeft met muziek van zijnen neef Karei Min', een lied dat binnen eeuwen nog de Vlamingen in geestdrift brengen zal Een uur later deden wij met ongeveer 20 leden, en voor de eerste maal, De Vlaamsehe Leeuw met volle stemmen in de lucht weergalmen. Den 13 derzelfde maand, was het Van Peene's naamdag St Hippoliet. Broedermin en Taal ijver ging 's avonds naar de Wijngaardstraat, 14, haren sekretaris-opgever, te dier gelegenheid, met eene serenade vereeren. Men zong onder anderen De Vlaamsehe Leeuw die door de toegeloopene menigte met eenen onbeschrijfelijken geestdrift, onder donderend handgeklap herhaalde malen werd toegejuicht en gebisseerd. Van Peene en Miry verklaarden zich gelukkig, zij hadden en 't publiek had zulks bekrachtigd een vlaamsch nationaal gezang voor de Vlamingen alléén, geschapen, 't is te zeggeneen gezang noch voor katholieken noch voor liberalen, maar een gezang buiten alle politieke denkwijze... een gezang voorde vlamingen in 't algemeen Eer aan Van Peene Eer aan Miry Jammer dat de katholieken de krachtige muziek van den Vlaamschen Leeuw om zoo te zeggen onteerd hebben, met daarop hunne schoone ziel van 't kind te vijzen ener aldus een partijlied van te maken. S. OS oo 00 o Ï3 M O AD CU O middenprijs per 100 kilc Verkochtte kwantiteit fl <- 2 Verkochte Kwantiteit S3 W fcf w O MET HET O O rH O M W

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 3