VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad Vierde jaar. Zaterdag 23" November 1889. Nummer 4T. BERICHT. Bij de katholieke bekwaamheidskiezers. Zaak Pourbaix en Rouhette Zoo zou het in andere landen ook moeten zijn. Van verre en bij. Kieskronijk. Eene nieuwe republiek. Opening der wetgevende Kamers. STADSNIEUWS. Willems-Fonds. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. 50 voor den buiten. Per (5 maanden: 1 fr. 75. Annoncen: 15 cent. per drukregel. Rechter- eel'iierstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100.Alle berichten van verknopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede ,iie voor liet buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en uderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. De personen die een abonnement zullen nemen aan het Weekblad voor 890, zullen, van af den dag hun ner inschrijving tot den 1 Januari, het blad gratis ontvangen. Niets is welsprekender dan een cijfer en met dat gezegde sterk halen onze sukke laars van klerikale leiders hun hartje op om hunne godgewijde toehoorders lange ooren aan te naaien. Laatst op de vergadering der katholieke bekwaamheidskiezers door examen heeft men met cijfers gegoocheld, dat het waarlijk prettig is om de redenaars van die heilige plaatsen te bewonderen, en een sterke onder de sterken is wel M. Iweins, altijd dezelfde, altijd in ruzie met Barrême, Newton en hen allen, voor wie twee en twee vier zijn. Het is lange reeds dat wij zegdengelooft M. Iweins niet, wanneer hij met de wiskun de ominespringtvoor hem is de wiskunde eane muskaat en men ziet nooit klaar, wan neer hij met zijne dobbelarij bezig is. Het ligt in zijnen aard, hij zal niet veranderen en het kluchtigste van al is dat hij de overtui ging in zich draagt dat men zich door zijne vossenstreken zal laten om den tuin leiden. Maar dat lukt niet omdat hij maar een slecht leerling van Bosco is. Zijne vingers zijn te stijf en hij heeft de vereischte vingerensuel- heid niet om een handig goochelaar te kun nen heeten. Zoo heeft hij schoon te zeggen dat er door de wet Devolder 103 kiezers voor de provin cie en {xwoor de gemeente behouden blijven en dat er werkelijk maar 50 kiezers hun recht verliezen, dat is heelemaal valsch en onwaar en in tastbaren tegenstrijd met dat gene wat men alle dagen waarmaken kan. De waarheid, zie ze hier Van de 1857 gemeentekiezers zijn er 340 bekwaamheidskiezers van rechtswege. Van deze 340 bekwaamkeiskiezers van rechtswe ge betalen 191 minstens den provincialen cijns, 7 betalen maar den gemeentecijns en 142 betalen hoegenaamd geenen cijns. Dus 7 142 149 kiezers voor de provincie verloren uit hoofde van den cijns, wel te verstaan. Van die 149 behoudt het wetsont werp er 57 uit hoofde van hun diploma. M. Iweins zegt 103. Een kleintje! Het wetsontwerp slachtoffert er voor de Provincie 149 57 92. Van die 92 zijn er 87 die niets betalen en 5 den gemeentecijns. In 't geheel 87 uitget schrabde. M. Iweins zegt 50. Nog eens een kleintje? Men ziet dus dat de berekeningen van M. Iweins gekenmerkt zijn door de stiptste •n onbetwistbaarste onjuistheid. En wat hij •r had kunnen bijvoegen en wat hij zorgvul dig verzwegen heeft, hij, die op geen woord- je ziet, is dat er onder de 92 bekwaamheids kiezers van rechtswege, 39 officieren zijn (onwetenden, waarschijnlijk) waarvan twee der Burgerwacht en niet een godsdienaar. Hal Wat wist de heer Devolder wel wat "'j afschafte zoo de klerikale papiertjes of M. Iweins ons niet gelooven, bieden wij hun aan de iijst der afgeschafte bekwaamheids- kiezers af te kondigen, men zal er rare zien, buiten de afschaffing der officieren. voor liet Assisenhof van Bergen. UITSPRAAK: Do debatten der beruchte zaak Pourbaix werden een kwartier uurs voor zés gesloten. Dertien vragen werden den Juryleden ter beantwoording voorgelegd; 1° Is Pourbaix plichtig, dynamiet achter gehouden, vervoerd en uitgedeeld te hebben met het inzicht, misdaden te verrichten of te doen verrichten 2. Is Rouhette aan dezelfde feiten plichtig? 3. Is Pourbaix daarenboven nog plichtig dynamiet bewaard te hebben, met inzicht eene misdaad te plegen 4. Dezelfde vraag voor Rouette. 5. Heeft zich ten minste Pourbaix mede plichtig gemaakt van inbreuk en achterhou ding van dynamiet met een misdadig inzicht? 6. Zelfde vraag voor Rouette. 7. Is Pourbaix plichüg aan de misdaad. 8. Zelfde vraag voor Rouhette. 9. Heeft Pourbaix, in de moetingen door geweld en bedreigingen uitdagingen veroor zaakt met inzicht tot verhooging van loon te dwingen, enz.? 10. Heeft Pourbaix door druksels en plak brieven misdaad uitgelokt 11. Ten minste tot misdrijven aangezet 12. Ten minste heeft hij tot bedriegelijke achterhoudingen aanleiding gegeven 13. Heeft hij de vernieling van den eigen dom van anderen uitgelokt Rond 8 ure komt de jury terug de gerechts zaal binnen. De jury-overste leest, het ver dict, dat ia is met 7 stemmen tegen 5 op de eerste vraagja voor de tweede en neen voor 10, 11, en 12, 13 vragen. Na een 25tal minuten beraadslaging brengt het hof een besluit uit, waardoor het zich bij de minderheid aansluit. De voorzitter zegt dat de jury opnieuw moet beraadslagen, daar de eerste vraag neen beantwoord wGrd door de verklaring van het hof. Ten 9 ure komt de jury terug. De vijfde vraag wordt neen beantwoord. Veroordeeling. Pourbaix en Rouhette zijn elk tot twee jaar gevang en honderd frank, boet ver wezen. Gij moet weten dat in Frankrijk er een eindje wet bestaat, dat verbiedt aan de priesters zich met de kiezing te bemoeien. Verschillige pastoors en onderpastoors had den, in de laatste stemming voor de Kamers, die wet overtreden. Een onderzoek werd ingespannen en 54 priesters werden afgezet. De Paus, die Carnot gelukwenschte over den uitslag der stemming, moet daarover tevre den zijn. Van cenen anderen kant zal die maatregel leeren dat de priester zich te bemoeien heeft in zijne kerk en met het evangelie en den burgemeester baas moet laten op het stadhuis. Laat ons hopen dat wij welhaast ook zul ke wet in Belgie zullen hebben. Men schrijft uit Namen dat de onderzoeks rechter Dury een heilig broederken heeft doen aanhouden, 't Isonnoodig te zeggen dat het zwijntje beticht is van de walgelijkste daden. Wij zullen onze lezers later zeggen hoo het gerecht de zaken zal opnemen. Wij vragen intusschentijd met den Meenenaar dat het volk veel eerbied zou hebben voor die zwarte wangedrochten. Een trappist met name Pradel werd over eenige dagen veroordeeld tot 20 dagen kot en de onkosten van het proces door de recht bank van Kamerijk in Frankrijk. Die heilige man was plichtig bevonden van aftroggelarij. En het Nieuwsblad vindt dat deze die de slechte daden der zwartjes kenbaar maken slecht doen. Al de zwartgerokten zijn onge lukkiglijk geene heilige mannen, het scheelt nogalvelel Het volgende geval bewijst het eens te meer Boudes, gewezen priester te Tawinnes, (Frankrijk) oud 55 jaar, werd door de gen darmen aangehouden. Als men hem vroeg of hij wist waarom men de hand op hem legdet dan zegde hij dat het voor kinderach tigheden uit te meten was. Ilewel, die priester is belicht van schriftvervalsch'ingei), van dieften, van verkrachtingen en van aan slagen op de zeden. Daarbij moet nog gevoegd worden eene poging tot vergiftiging door hem gepleegd op den pastoor van La Garde, waarvoor er prescriptie is en de moord van den pastoor van St Cyre die hij 15 jaar ge leden gepleegd had. En die brave pastoor noemt dat al kinderachtigheden! Als den dien van 't rechter bedde niet is, dan zijn er geene De heer Lippens, burgemeester van Gent, werd verleden donderdag tot kamerlid ge kozen.De kaloten hadden den strijd ontvlucht, zeker dat zij waren van eene groote buis te krijgen. De heer Lippens zal de voorlooper zijn van de liberale kamerleden van Vlaan deren. Nu is hij er alleen; docli alles laat hopen dat hij er niet lang alleen zal blijven en dat de vrije Vlamingen bij de eerste de beste gelegenheid nog liberale kamerheeren zullen kiezen. De stemmingen van Brussel, Virton-Arlon Doornijk en Gent hebben achtervolgens het kalote ministerie veroordeeld. Er was zondag 11. stemming te Roux, een nijverig stedeken van Henegouw. Daar waren de kaloten reeds 20 jaar meester van het stadhuis. De liberale kandidaat werd met eene groote meerderheid gekozen en heeft voor gevolg dat de liberalen de meerderheid inden raad krijgen! 't Zijn de bekwaam- heidskiezers, die, willende protesteeren tegen het wetsontwerp Devolder, die de liberale kandidaat hebben doen zegepralen. Gelukkig Roux Gansch Noord- en Zuid-Amerika bezat van over lang reeds slechts éen gekroond hoofd meer, [en dit was Dom Pedro, keizer van Brazilië, een zeer uitgestrekt rijk van Zuid- Amerika. Op het onverwachtst is er in de hoofdstad, Rio de Janeiro, een oproer uitgeborsten, die den troon ver\allen verklaard en de Repu bliek uitgeroepen heeft. Dom Pedro was nochtans een goede vorst, van iedereen geacht en bemind, en die over cenigen tijd, den zoo mensclilievenden maat regel, de afschaffing der slavernij, genomen heeft; maar de Amerikanen willen van geenen geboren meester weten; alle macht zeggen zij moet en zal uit het volk komen, van den grootsten tot den kleinsten ambte naar worden er door het volk be noemd en ontslagen. De oude onttroonde keizer is op weg naar Europa en zal zich waarschijnlijk in Portu gal vestigen, daar hij nauwe bloedverwant der aldaar regeerende vorsten is. In verwisseling van zijnen troon ontvangt hij 12 millióen franks en eene jaarlijksche lijfrente van twee millióen franken. Dinsdag der verledene week heeft de opening der wetgevende Kamers plaats gehad. 's Morgens zijn een deel der fanatieke kle- rikalen eerst ter kerke geweest om den hei ligen Geest zijnen bijstand af te smeeken, als ze bezig zijn met aan het land appels voor citroenen te verkoopen. Anderen smeekten om toch niet verplicht te zijn het woord |te voeren. Pourbaix was er niet; hij had [belet. Den namiddag hebben de klerikalen gebruikt om voorzitter, ondervoorzitters, secretarissen en questeurs te kiezen en, na zulk een lastig werk, zijnde klerikale bazen uiteengegaan, zich een verlof van acht dagen toekennende; hetgeen hun niet zal beletten hunne 400 ballen per maand op te strijken. M. Leo Visart is questeur benoemd. Denzelfden dag had de betooging plaats der studenten, die aan de Kamers een pro test tegen de schandige partij wet Devolder overhandigden, 't Schijnt dat geen enkele klerikaal zich aan de menigte durfde toonen. Immers die mannen zijn te Brussel ook zoo gaarne gezien als een hond in een kegelspel. Op Zondag, 17 November laatst gaf de Willems-Fonds afdeeling van Yperen haar tweede Concert-Voordracht. Als in elk dergelijk feest, bestond dit ook uit twee deeleneen muzikaal deel en eene voordracht. Wat het muzikaal deel betreft, het was waarlijk schitterend.Deheeren VanElslande, vader en zonen hebben ten volle bewezen dat de kunst voor hen geene geheimen meer heeft, en kenners beweren dat de twee kna pen met rasse schreden naderen van het doel door den vader beoogt. Hier ook onze beste gelukwenschen aan de heeren Taccoen en zijnen leerling R. B., aan de heeren Deweerdt, Wouts, Igodt en aan den heer Dufiou, die onvoorbereid, en op het laatste oogenblik gevraagd, zoo be reidwillig zijnen zieke vrieiid Delnottc ver- WEEKBLAD rriï——a» .111-1» Qifrq Cgl— 1

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1889 | | pagina 1