BOOMEN w 'Z 00 Referendum te Mechelen. Poperinghe. Allerhande Poperingscli Nieuws. Burgerstand der stad Poperinghe. RENINGHE Op Woensdag 6 Januari 1892, kenen. Verstaat gij nu?... K. Baus. 't Is met dit inzicht dat ik het bevelhebberschap aanvaard heb. Ik twij fel er niet aan of de heeren Iweins, Angloo en Ceriez zullen mij terzijde staan nm het doel te bereiken dat onze achtbare vriend Colaert beoogt. Des te meer dat de Pompiers niet enkel meer zullen dienen als brandweer, maar dat zij eene krachtige medehulp zullen zijn der politie. Tot nu toe waren wij ver plicht, wanneer de liberalen hunne ontevre denheid over onze handelwijze lieten blijken, er tusschen te komen met onze stokken en ons bloot te stellen aan rechterlijke vervol gingen, die ons deden liegen gelijk zakke- dragers om onzo vrienden uit de klem te helpen. Voortaan zullen wij ons mogen be perken met de minoegde geuzen door onze pompiers te doen aanhouden en in den bak te duwen. Struye. Zullen uwe pompiers daarin toestemmen? Iweins. Zij zullen er toe gedwongen worden, 't Ware nogal te zien dat ik luite nant, mij niet zou kunnen doen gehoorzamen, Struye. Maak u geene hersenschim men, Henri, gij zijt nog jong en bezit weinig ondervinding. Henritje. Dobbelen, gij zijt onbetame lijk, ik verzoek u te zwijgen of anders zal ik verplicht worden u weg te zenden. Dobbelen rosten. Mij wegzenden! Maar ,denkt gij, vervloekt, dat ik gaan zou? Ten andere, waarom spreekt hij eene taal die ik niet versta? Henritje. Genoeg I het incident is ge sloten. Baus. Ik zei dus dat wij in de Pom piers ieverige medehulpen zullen vinden, des te meer dat ik alles zal aanwenden om daar in te gelukken. Ik behoef slechts de mede werking der heeren officieren mijne collega's en de volmacht van het schepenkollegie om te handele naar goeddunken. Surmont. Gij weet dat gij ons volle vertrouwen bezit. Baus. Welnu, als Kapitein-Komman- dant, zal ik trachten de sympathie te win nen der nieuwe Pompiers, die ditmaal geene revolutionnairen meer zijn; ik zal mijne be velen geven aan den luitenant en de onder luitenanten, die dezelve door de manschap pen zullen doen uitvoeren, en ik kom er maar tusschen als het er op aankomt ons gezag te doen eerbiedigen. Langzamerhand zullen die heeren de pompiers naar hun handje leeren en, in korten tijd, hebben wij hen geheel aan onze koord. Angloo. Zeker, zeker! Men kan geen vliegen vangen met azijn en ik wil u verze keren dat ik een onfeilbaar middel ken om met hen op den besten voet te staan. Iweins. En welk is dit middel Angloo. De gemeenzaamheid en de vriendelijkheid. Iweins. 't Is mogelijk, maar denkt toch niet dat ik mij zou willen encanailleeren met die kerels. Ten ander, adel verplicht 1 Angloo. Adel, adel! Gij moet zoo hoog niet oploopen met uwen adeldom; hij dag- teekent toch van de kruisvaart niet, en gij moet niet trotscher zijn dan uw vader. Ceriez. Neen, het ware niet gepast men moet altijd kunnen meêdoen met het volk waarmede men zich bevindt. Dobbelen Rosten. Ja, gij hebt het den 7 September te Brussel getoond Duivels met kpolbranders, zeidet gij alsdan, en ge sloegt op de kaloten gelijk de duivels op Geeraart. Ceriez. Dat is niet waar, en ik zal niet dulden.... Henrietje. Mijnheeren, ik verzoek u malkander te verstaan; wat gedaan is, is gedaan, het geldt nu maatregelen te nemen voor de toekomst en elkander in de hand te werken om onze partij te Yperen altijd te doen zegepralen. Het woord is aan M. Co laert. Colaert. Met al die onderbrekingen ver lies ik den draad mijner aanspraak. Ik wilde u slechts doen begrijpen dat, dank aan mijne pogingen, wij langzamerhand meester wor den van al de besturen der stad. Discb, hos- picen, onderwijsgestichten, pompierskorps, enz., enz., dit alles zal ons helpen iedereen verplichten ons te ondersteunen, en moet het land eene totale verandering ondergaan wij toch blijven onze zetels op liet stadhuis behouden, en wij spelen voirt heer en mees ter. Iedereen, hoop ik zal het zijne bijbren gen om dit doel te bereiken. Berghman. Ja, ja, en als het noodig is zal ik er wat gendarmen bijbrengen. Begerem. Daar hebben wij het zingende L'Echevin, avec ses pandores, L'Echevin a toujours raison. Surmont. Mijnheeren, het is'niet mo gelijk ernstig met u te redeneerenik ben niet tot vroolijkheid gezind en ik verlaat u. Henrietje. Als het zoo is, verklaar ik de zitting gesloten. Acht duizend en acht en vijftig inwo ners der stad hebben zich verklaard tegen de 30 opcentiemen die de gemeenteraad, samengesteld uit papen wil heffen. Enkelijks negen hebben er voor gestemd. Het getal kiezers met algemeen stemrecht in de aartsbisschoppelijke stad Mechelen zal ten hoogste maar elf duizend bereiken. De les die daaruit volgt, is dat met alge meen stemrecht, de volksverdrukkende papen overal, zelfs in Mechelen de nederlaag zullen bekomen. Nieuw Jaar. Bij het intreden van 1892 roepen wij onze lezers toe een goed heilHet jaar dat voorbij is, heeft den toestand in Vlaanderens gewesten niet of weinig verbeterd, het volk blijft onder het juk gebogen dat dagelijks zwaarder wordt en het dreigt ten gronde te brengen. Dvrijheid is voor den Vlaming een ijdel woord geworden, want hoeveel zijn er alhier nog die vrij zijn Iedereen hangt van de geestelijken af en durft niet aangaan wat hun zou mishagen. Ja, zij zijn het die het vroegere roemrijke en fiere vaderland der Breidels en der Artevelden verslaafd en verbasterd hebben. Eertijds bloeiden onze steden en dorpen, er was weelde en rijkdom maar nu is handel en nijverheid verdwenen en de ellende heerscht overal. De voorspoed is slechts onder kloosters en gestichten, als paleizen rijzen ze overal uit den grond en zijn zooveel bloedzuigers aan Vlaanderens zijde gehecht. De laatste vrije steden verdwijnen, want de paap is hebzuchtig en voelt zijn gebied nooit te groot, daar waar hij niet natuurlijk overwinnen kan, gaat hij tot vervalsching en omkooperij over tot dat hij eindelijk overwinne. Zoo hebben wij dit jaar nog het liberale Yperen in hunne han den zien vallen. Alles wordt hun toege laten, de regeering zelfs maakt zich hunne medeplichtige. Wanneer zal zulken toe stand veranderen, hij doet ons onvrij willig- lijk de gebeurtenissen van over honderd jaren herdenken en wie weet of dit alles op dezelfde wijze van in 1791 niet eindigen zal Wat er ook van zij, het vervlogen jaar laat ons het genoegen den plicht volbracht te hebben en het geweten gerust, zooals overigens aan de gansche liberale partij want zij is de schuld niet van Vlaanderens ondergang en het ongeluk onzer stad. Uit alle besturen is zij gesloten, overal zetelen slechts de poesjenellen der geestelijken en zij alleen dragen de verantwoordelijkheid van het gebeurde, Zij weten immers dat het Weekblad niet zonder reden hun zoo dikwijls over den hekel heeft gehaald hunne maskers heeft onttrokken en de waarheid over hunne han delwijze heeft ontsluierd. Overigens onze medeburgers wijten ons dank de klerikale geld verbrassers niet te sparen welke men door den wil der geestelijken aan het hoofd der stad gedulden moeten. De gunst waarmee zij ons blad onthaald wordt is een klaar bewijs der publieke goedkeuring. Ook zullen wij de taak getrouw blijven misschien is de redding meer bij dan wij wel denken, want het jaar welk wij ingaan be looft gewichtige gebeurtenissen mee te bren gen, de herziening der grondwet, het algemeen stemrecht zijn misschien de wapens die het volk zal gebruiken om zich van zijne verdrukkers te verlossen. Iets propertjes. Was het uitzicht van den K. K. Kring den dag naar het Jubelfeest welk onlangs aldaar heeft plaats gehad om de 25jarige stichting van dit noodlottig kraam te vieren. Men moet er wel gesmuld en menige flesch den hals ge kraakt hebben want 's anderendaags was den trottoir en het onderste gedeelte van den voorgevel walgelijk om zien en nog meer om rieken. Geelkleurige ijskaarsen liepen de muren af en den trottoir was in ijsbaan van den zelfden aard veranderd waarover menige voorbijganger- de beenen kon breken. Hoe zijn de verstootende vuilnissen daar gekomen zijn er dan geen W. C. in dit ge- benedijd lokaal aanwezig, en moeten de be zoekers hunne noodigheden langs buiten gaan doen Oh Schokking Bericht aan den reinigheids dienst der stad, opdat hij in het toekomende wat kalk of chlorure zou gereed houden om den K. K gevel en zijnen omtrek des noods te zuiveren De slagrechten op het vleesch. Onze bestuurders moeten toch van al hout pijlen maken om wat zaad in het baksken te doen komen, want daar hebben zij nog een nieuwen maatregel ingebracht die hun eenige duizende franken s jaars zal ver schaffen maar die onze beenhouwers en slachters van allen aard in den 3den hemel van gramschap brengt. Een veearts is aangesteld om voortaan al het vleesch dat te koop gesteld wordt te onderzoeken,... mits betaling van zekere taxe wel verstaande Den maatregel eigentlijk vinden wij niet ten minste te beknibbelen, hij schijnt van algemeen belang te zijn, doch zijne uitvoe ring kunnen wij niet ten minste goedkeuren en nog veel min den taxe waaraan men de belanghebbende heeft onderworpen. Wij vinden het nog min nog meer dan eene nieuwe belasting welke men komt in te voeren. Inderdaad onze slachters zijn voortaan verplicht een bepaald geld per ge- slegene beest te betalen welke voor menig onder hen een sommetje van 100 tot 150 franken 's jaars uitmaakt. Dit wil nog al iets beduiden en gezien het getal slachters welk de stad telt moet het voor onze be stuurders een jaarlijksch inkomen van rond de 3000 franken opbrengen. Zij moeten wel is waar daarvan den veearts betalen maar misschien trekt deze geen 300 frs jaarwedde, het overschot is nog het in palmen waard. Voor de beenhouwers is het echter zoo gemakkelijk niet gewonnen, ook heerscht er onder deze belangwekkende klas van medeburgers eene opschudding dat veel gelijkenis heeft met deze van den duivel in het wijwatervat. Stemt dan nog voor uwe katholijke stads bestuurders, maar houdt den zak gereed open De stadbeiieerders en deze die van hunne geheimen onderricht zijn, zeggen dat het niet de stad maar wel het gouvernement is die de slagrechten heeft ingebracht. Wel mogelijk, alhoewel het twee hoofden zijn onder eene dompersmuts maar waar om kan de stad den taxe op haar niet nemen? Pas een jaar geleden heeft zij onze con- tributiën verdubbeld, en verleden maand nog eene nieuwe leening van honderd dui zend franken aangegaan, het kan dan nog op geen 3000 franken'min of meer komen, of met recht mogen wij vragen wat zij .met al dit geld hebben gedaan Daarenboven de maatregel is slecht uit gevoerd en bevoordeeligt de vreemde vleeschverkoopers tegenover de stadsbeen- houwers. Daarom zou onze gemeente raad zich tegen zulken maatregel moeten verzetten. Inderdaad de slachters uit de stad moeten het vel van het beest voorbren gen willen zij hun vleesch hebben goedge keurd, terwijl vreemde vleeschverkoopers op de vrijdagmarkt stukken van allen aard .mogen te koop stellen mits 10 centiemen per stuk voor de keuring te betalen. Nieuwe belasting op de honden Helaas! de arme beestjes zullen wel een medalje mogen dragen, maar hun meester zal ook voor hun 10 franken 's jaars meer moeten betalen, Wat hebben de honden dan misdaan om zoo in ongunst bij onzen gemeenteraad te zijn gevallen Ziedaar wat v ij-zooeven komen te verne men. Het jaar begint niet slecht, de eene taks verwacht de andere niet. Wanneer zal er eene op het mandaat van gemeente raadslid komen, deze zou zeker de onrecht vaardigste niet zijn. In alle geval, de honden zullen er meest tegen vliegen, 10 fr. per beest is genoeg opdat de twee derden de eeuwigheid inge zonden worden. 'heer R De maat£t ^0eijssclie Bar- baristen jr ranand ha re 4Ï ?iflS£% lln en 12i van het teven 60 5<le Vei'~ tooning? kleine Jacoi,P °°U'ig tooneel- Busnaeh 1 boeie«d drama dezer stl"' d°0r d V. D. Bróucn vertaald zal door haar-<7f[ worden. Het is een allerbeste keus, ens<if.9t de Barbaristen voor geen moeilijkheden acuu,. uit wijken. De kleine Jacques is een stuk dat tot heden sleclis op de groote schouw burgen van Brussel en Antwerpen vertolkt is geweest, het is een aangrijpend heden- daagsch drama dat voorzeker niet min in druk dan de Brooddraagster van verleden jaar zal nalaten. Wij durven van nu af voor lln en 12" Januari een groolen toeloop tot onzen stads schouwburg verzekeren. Aan Cesar wat Cesar toekomt In het verslag der prachtige yertooningen onlangs door de Langhoirs Victorinen gegeven, zien wij met spijt dat er van het orkest, uitgemaakt door een twalftal leden der Philharmonie niet een woord gezegd is geweest. Wij sturen hier een krachtig en gul bravo aan die jongelingen die hun werk daar lateh om de vertoouingen der maatschappijgpyvan^ Rhetorica te helpen opluisteren. Onder de fijne muziekstukjes der tusschen- poozen melden wij de puike en welgeschre- vene dansen en solos van den heer R. Duflou jonge componist, die met groote schreden in de toonzetkunst vooruitgaat. van den 24 tot den 31 dezer maand GEBOORTEN. Mannelijk. 3 Vrouwelijk. 4 STERFGEVALLEN. Van Elstlande Rosalie, oud 60 jaren, Re- iigieuse, Overste der Peniventen, Brugge- straat. Dequidt Fidelis, oud 71 jaren, werkman, echtgenoot van Gatharina Alos- terij, Wijk I. Gijkiere Lijdie, oud 15 jaren, Wijk E. Papegaey Amelia, oud 81 jaren, zonder beroep, weduwe van Ivo Pan- necoucke, St Michielsstraat. Vandooren Petrus, oud 52 jaren werkman, echtgenoot van Fidelia Natalia Gruwier, Wijk B. Pittellioen Louise, oud 9 1/2jaren, Wijk B. Einders beneden de 7 jaren. Mannelijk. 4 Vrouwelijk. 3 W CS i-s M P3 Pi H P3 a $<2,50 20.25 15.75 00 21,25 8,50 315,00 3,25 500 2500 A 2300 p 2000 300 912 22.75 20,25 16,00 2500 22.00= 9,0 315,G 3' 4900 2500 1600 400 800 1000 9095 Tarwe Rogge Haver Erwten Boontjes Aardappels Boter eiers de 25 KOOPDAG ter hofstede gebruikt door Jan Merlevede om 1 ure namiddag 23 zware en langstammige abeelen 20 harte en zoete iepen, waaraf verschei dene twee meters dik 2 esschen van rond de twee meters dik 1 eik 1 schoonen keirselaar Tijd van betaling, en onder gewone voor- waai den door het ambt van den Deurwaar der Alph. HOF, te Yper. Chocolat Baron Antwerpen is overal gevraagd IJe suis jeune, il estvrai, mais faux ames bien nées Le casque nattend pas le nom- [bres des années. r'. bobbelen rosten. Wat zegt hij, ane bien - Is het nu van zijn kegge en zijne ooren dat hij spreken wil? O 00 <D -O Cü O <D P CO <M Ol o> 00 a g G a <tt middenprijs per 100 kil. Verkochtte kwantiteit middenprijs j per 100 kil. Verkochte Kwantiteit GRANEN, ENZ. TE gelegen op 5 minuten van het dorp en op 150 meters der kalseide leidende van Reninghe naar Oost-Vla teren. VAN WAARONDER

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 3