STADSNIEUWS. Strijdpenning. BERICHT. De vlaamsehe vertooaing. Trouwloosheid. Bij de Kozakken. Maatschappij die zullen deel nemeu aan de Militieloting vao 26 Januari 1892, te Yper kooplieden te zamen, niet tegen de verdien ste van dien man konde opwegen en niet sterk genoeg zouden wezen om de triomf van den candidaat der kleine burgerij te beletten. De beteekenis der kiezing ligt dus voor de hand. De clerikalen hebben hunne leus van ge hechtheid aan Vorst en Vaderland, aan het hooger belang eener kieso ver winning opge offerd, omdat in de tegenwoordige omstan digheden eene neerlaag de voorbode ware geweest van hunnen deflnitieven ondergang in Jnni. Zij bben feitelijk, uit kies- en parlijbe- nne goden verbrand en zich op w laten nemen door een man, die I s gelooft, bei int en haat wat be- vijf-en-twintig jaren geloofde, nde en haatte. Nooit, heeft eene partij met zooveel onbe schaamdheid haar grondbeginselen verloo chend. De drukking der nieuwere gedachten moet wel onweerstaanbaar zijn, dat zelfs de ge- duchtste tegenstrevers er door medegesleept worden. En de moraal van de kiezing van Antwer pen is, dat de clericale partij aan duigen valt en het princiep van Algemeen Stemrecht eene groote overwinning heeft behaald. Daar het getal onzer abonnenten talrijk aangroeid, zal de redactie van heden af de abonnementsprijzen vaststellen als volgtvoor een jaar in stad 2.50 fr. Voor den buiten 3.00 fr. D'abonnenten nemen deel aan de jaarlijksche trekking, be staande in een 50tal boekwerken, printen en 5 abonnementen aan 't blad. i Wij vernemen dat/de vlaamsehe vertoo ning, verleden Zondag door de Katholieke Wacht in sladstóoneelzaal gegeven, veel volk heeft uitgelokt. De zaal, zegt men, was proppensvol en dat lijdt geen twijfel als men denkt dat geheel de Katholieke Wacht, sa. mengÜVeld, volgens 't Nieuwsbla i uit drie honderd en zoovele leden (1) er kosteloos toe gelaten werd. Daarenboven, verzekert men ons, ieder tooneeiist mocht nog beschikken over vier kaarten ten voordeele van zijne vrienden en kennissen. De vertooning was samengesteld uit een drama in drie bedrijven, en een blijspel in één bedriif Het drama getiteldLage ziel, moet zeer veel bijval gehad hebben, indien, gelijk men ons verzekert, de hoofdrol vertolkt was door een kerel die al de gewenschte hoedanighe den bezit om voor eene lage ziel te mogen doorgaan. Niets is noodzakelijker dan de natuurlijk heid om eene goede rol te vervuilen en nie mand kan natuurlijker spelen^ dan deze wiens rol in zijnen aard past. Dus onder dit betrek moet het drama veel bijval gehad hebben. Het blijspel De Pruisen zijn daar heeft niet weinig de lachspieren in beweging gebracht, niet om de koddigheid van het stuk, maar om de koddigheid der tooneelis- ten. Waarachtig, als men de kunst niet meer eerbiedigt dan de tooneelisten die Zondag het tooneel beklommen, zou men beter zijn hoofd in eenen zak steken en de wereld be danken. En toch zal 't Nieuwsblad durven roepen en schreeuwen dat de vertooning allerbest gelukt is, dat de tooneelisten meesterstukken verricht hebben en dat de heer voorzitter dezer tooneelafdeeling een man is die alles zou opofferen voor de kunst. Nu als men zich zeiven beboft is men verzekerd niet on geprezen slapen te gaan. Nu mogen de Sterrehngen de ladder op trekken en het publiek van Yperen zal er niets bij verliezen. Henritje zal wel zorgen dat de werklieden van Yperen vermaak vin den in de katholieke vlaamsehe vertoonin gen. In ons nummer van Zondag laatst vertel den wij hoe een onderwijzer met God een klein kind zoodanig afranselde dat geheel zijn lichaam met kneuzingen overdekt was. Het Nieuwsblad rept geen woord over die onmenschelijke handelwijze, maar het Jour nal d' Ypres integendeel springt te paarde om den onderwijzer op zijne manier te ver dedigen. Het loochent 't feit niet dat wij hebben aangehaald, omdat het wel weet dat wij da waarheid gezeid hebben en dat wy bewijzen hadden om zijne loachening te logenstraf fen. Het zegt dat de onderwijzer ernstiglijk gehoond was geweest Alsof een kleine bengel iemand ernstiglijk honen kon ea dat hij het kind de straf zijner vermetelheid had opgelegd Men kastijdt geen kind met slaande argumenten, men berispt het en men doet hem het onbetamelijke van zijn ge drag verstaan. Wat meer is, eene berisping mag gegeven worden in de tegenwoordig heid der andere kinders en het is niet noodig zich met hem in eene bovenkamer op te slui ten om er zijne woede op zijn gemak bot te vieren. Maar het Journal dYpres, om een uit- vluchtsel te vinden en den betichte te ver- schoonen, randt de onderwijzers eener onzer gemeentescholen aan, zegt dat zij dagelijks de kinderen gewapenderhand aanvallen en ze daardoor verplichten jaarlijks deze school te ontvluchten om eene schuilplaats te zoe ken in de domperscholen (waar men de kin deren half dood slaat). Dit is eene eerloos heid en eene lafheid, want wij dagen den trouweloozen schrijver dezer woorden uit een enkel feit aan te halen dat deze beschul diging verrechtvaardigt. Wat meer is, indien hetgeen 't godvruch tig pondpapiertje wil doen gelooven, den minsten schijn van waarheid had, sedert lang reeds zou het over die mishandelingen geschreeuwd hebben, maar het is laster, vuige laster, eerloosheid en trouwloosheid, waartoe een broodschrijver van het Journal d' Ypres oi van het Nieuwsblad alleen be kwaam is. In een volgende nummer zullen wij eenen brief mededeelen, waarin de Bestuurder der Gemeenteschool voor knechtjes protest aan- teekent tegen de valsche beschuldigingen van het Journal d' Ypres. Wij gaan er goed naartoe. Wellicht hebben wij niets meer aan het somber Rusland te benijden. Over eenigen tijd stonden twee eerlijke brave medeburgers, Beulens en Br"-'-- .Jin, te zien naar de print»- aan de vitrien van onzen uitgever ten toon gesteld. Op een al- manach waren daar twee kindjes en een oud vaderken afgebeeld. Het vadertje reikte, zoo wat van ver, wat speelgoed tot de onnoozele bloedjes, die maar trachten het in handen te krijgen. Beulens zegde luid op: Allo! kleene, pakt 't maar. Eensklaps gevoeld Bruynsteen zich gewel dig bij den kraag gevat 1 Hij zag om, en zag daar een wreede gendarme en dat wel nog een brigadier, die verklaarde vol toorn, dat hij een proces-verbaal ging maken en vroeg den naam. Verwonderd v?"oeg men na de reden. De brigadier, vol woede, zegde Gij hebt pakkeman gezeid dewijl ik achter u voorbij ging en dat is eene belediging voor de gendarmerie. Beulens zei raarop, dat Bruyn steen zijnen mond niet bad geopend, maar dat bij tot de kinderen op de print gezeid had, zonder acht te nemen Allopakt 't maar en dat hij alleenlijk niet gezien had dat er gendarmen voorbij gingen. Maar niets hielp. Beulens en Bruynsteen hebben voor 't tri bunaal van enkel policie verschenen en zijn vrijgesproken geweest. De brigadier die aan zijn debut niet is van zulke heldendaden, heeft de zaak versteken voor den recht bank van eersten aanleg. Beulens en Bruynsteen hebben natuurlijk ook vrijgesproken geweest. Is die handelwijzenu belachelijk of schan delijk Alle twee om ter meest, is onze ant woord. Nu, dat is het natuurlijk gevolg van het schandelijk gouvernement die België outeert. De scholen worden gesloten en de brave onderwijzers worden broodeloos de straat opgeworpen. Beernaert-Pourbaix regeert bij middel van mouchards, verklikkers en huurlingen. Men bouwt gendarmeriën en de groefste brutaliteit en willekeur zijn aan het orde van den dag en worden aangemoedigd en beloond. Riekt dat niet naar 't einde van een re giem f ter bevordering van het onderwjjs door aanschouwing Yperen. Maandag 25 Januari, ten 8 uren 's avonds voordracht met oxyhydrisch licht. Onderwerp Reis door Zwitserland i de Rhóne- Valiei. door R. GORDENIER. Namens hel bestuur, Eug. Veulemans. Angillis Arthur Arfeuille Ernest Bagin Maurice Barbez Francois Bendel Emile Berten Auguste Billioeu Jules Blondeel Acbille Bommers Richard Bonduwe Jules Borreman Francois Boudry Henri Braem Cyrille Bruynooghe Camille Burggraeve Edouard Burgho Léon Buseyne Fidéle Cardinael Camille Castel Camille Casteleyn Edouard Cerf Henri Cerf Theophlle, Ceriez Constant Claereboudt Leopold Cocle Aimé Coene Arthur Cooren Hector Coppin Norbert Cornillie Jules Couvreur Henri Craye Alphonse Gredis Felix Creus Arthur David Achille Debreyer Jean Debruyne Camille Debruyne Léon Debuigne Auguste Debusschere Théoph. Decaesteker Alphonse Deckmyn Emile Declein Frangois Declercq Robert Deconinck Jéróme Dedeurwaerder Arth. Degryse Evariste Dehaene Henri Dehollander Valère Deltombe Camille Demey David Demey Emile Dépoorter Henri Depuydt Cyrille Derous Henri Desmedt Emile Desramault René Dethoor Marcel Deuninck Emile Pevos Alphonse Devos Arthur Deweer Jules D'Ooghe René Dondeyne Joseph Dondeyne Pierre Dubois Achille Ducorney Charles Dumortier Hilaire Duprez Hector Eeckhout Arthur Eelbo August Ferrand Emile Foor Henri Francken Francois Gheysens Alphons Ghyselen Arthur Gisquiere Henri Gouwy Gustave Gruwez Achille Gruwez Emile Grymonprez Jean Heughebaert Henri Hof Jean Houtekiet Emile Huberty Eugène Hüstinx Désiré Huyghe Leopold Huygebaert Emile iweins d'Eeckhoutte An Kerrinckx Félix Kesteiyn Léon Lesage Arthur Libbrecht Eugène Loosbergh Edmond Luyckx Jean Maegerman Arthur Maerten Polydore Maertens Emile Mahieu Julien Masscheleyn Joseph Maxy Firmin Melsens Philippe Mesure Emile Michiels Lcuis Moerman Achille Moniez Gustave Moniez Loi.is Nevejans Arthur Nevejans Edmond Percque Léon Pertry Henri Petillion Arthur Priem Julien Provost August Prum Gaston Rabau Hippolyte Robaeys Auguste Rommens Georges Roscamp Achille Salomé Rodolphe Scheire Albéric Segers Aimé Segers Camille Segers Guidon Six Valère Slosse Louis Souxdorf Henri Spilleboudt Herman Struye Emile Struy ve Cyrille Talon Julien Traens Henri Tresy Charles Treve Théophile Vandecasteile Leon Vandenbulcke Arthur Vangheluwe Henri Vanhaecke Arthur Vanhove Théodore Vanoost Henri Vanoverbeighe Jos. Vansevenant Justin Vanspranghe Gustave Vansuypeene Victor Vantroeyen Camille Vanwynsberghe Arth. Verborgh Jules Ver Eeeke Henri Verheyde Emile Verhoest Philémon Verhulst Odillon Vermeersch Emile Versaevel Emile Verschoore Pierre Viaene Alois Victoor Gustave Vinken Cyrille Vlaemynck Arthur Vlaemynck Emile Weckesser Maurice Wenes Emile Wolters Leopold Wousssn Jul eg !i pietje den pruis miek toch zulk schoon ffekt in liet concert. 0.10 udat de damen die het opleidde zoo tevre den zijn. 1 0.10 >mdat den timmerman zou zijn muile scha ven. 0.10 Omdat het zou wel gaan met den muilezel van Emelghem die bijkans nauwkeurig zijn fransch schrijft. 0.10 Omdat den grooten huurhouder van het plein hem wat meer met zijne zaken zoude be moeien en wat min zwart aan de voeten van zijn vaders paarden zoude smouten maar metr haver inden bak geven. Snuif. 0.20 Omdat M. B. A. zou gaan schaverdijnen Zon dag aanstaande. 0.10 Omdat Alfons 't gat van Lucifer gekust heeft in 't Roostertje, hij weet het wel dat zijn haringniet zalLJaden. 0.10 Omdat de dochter van het reusje enz. 0.10 Omdat den schelen geen zulke leelijke ge zichten meer en zou trekken als hij 90 ki los voert. 0.10 Omdat zij den disch kwijt zijn. 0.10 Heeft don Brusselschen stoefl'er ook mede ge daan den 7 September. 0.25 Zou den langen onder-luitenant ons daarover geene inlichtingen kunnen geven. 0.25 Dat Mden Congo mint, Staat hier geschreven in zwarten inkt. 0.10 Mieltje, wat is het toch zoet met het Rood- rokje schaatsen te rijden. 0.10 Maurice Inderdaad, heb toch wat mede lijden met Jan. Die heeft geweend omdat gij met Jeanne zoo galant geweest zijt0.10 .Tan, jongen let op, gij gaat te dikwijls naar de vischmarkt zonder visch te koopen. 0.10 Een rnullestopper voor Prosten de nagelbak. 0.10 In het concert was er veel volk van 't einden de Rijselstraat't lief van 31 was er ook met geheel de familie. 0,10 Jultje miste van zeggen. De pruisen komen, riep hij, in plaats van: de deurwaarder komt. 0.10 Voor den armen Pros die niemand heeft. 0.10 Van wege de ontbonden maatschappij de drie drinkebroers. 0.10 Jan zou meer pintjes moeten drinken toe Romtjes. 0.10 Omdat Ghysel niet meer zoudet krijsschen omdat hij de solo niet alleen mag blazen en Angillis hem niet meer zoudet helpen. 0.10 Omdat Angillis zooveel geen pretentië niet meer zoudet hebben en Ghysel zooveel domme glorie. 0.10 Omdat de vrouw dan den doktor alleen gevon den heeft dat haren hond eenetev-e was 0.10 Pour que Mne patine plus avec Jeanne. 0.10 De la part du président, trésorier et secrétaire de la bonne compagnie. 0.1C Reponds a mon amour Sidje je t'aimerai tou- jours Sidje tu sera marekande de P. Sidje si tu voulais m'aimer Sinje plutót que de préfércr Sidje la galanterie des hommes marié V. V. II. n° 11. 0.10 Omdat Prosten zoolang achter Emma en Ju lienne geloopen heeft en nu achter Marietje gaat. 0.10 Omdat Julienne haar lief te veel bemind om met Prosten te gaan. 0.10 Omdat de Oostendsche jufvrouwen zoo graag den strijd lezen. 0.10 Ciment et platre, tu es un vrai descendant d'ignace de Loyola. 0.10 Tu connais si bieu le truc de gagner les coeurs 0.10 Avec une grande goutte ont 't adore sukke laars. 0.10 Omdat Lisa verliefd is op het lieflijk smoeltje van den commandant. 0.10 Bravo 1 M. C. gij bezit een bjj'.onder talent om bloedling te maken, 0.10 Omdat wachtmeester R. zoo dikwijls naar den D. B. niet meer zou gaan. 0.10 Omdat 't schoenmakertje niet begrijpt dat men hem voor den aap houdt. 0.10 Omdat Nestje niet veel rapper is. 0,10 Allons, Staftje en Nestje, een beetje meer eigenwaarde, geeft uw ontslag, en maakt plaate voor la gloire de la Belgique. 0,10 Allons, muziekanten, stemt maar voor de ka- loten, dat volk zorgt voor d'Yperlingen. 0.10 Omdat wij in de kaarting van den A. B. C. den stryd niet vergeten hebben. 1.56 P. S. Maatregels zullan genomen worden om de zaal behoorlijk te verwarmen. Personen geen deel makende der Maatschappij betalen een inkomgeld van 70 centiemen.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 2