STADSNIEUWS. Strijdpenning. Min politiek en beter bestuur. Hoe men beroemd wordt. Brevet. Moedige daad, lijhe kaart, maar eene famieljekaart, voor geheel hun huisgezin (art. 13 zelfde regiem.) 3° Wat de persoonlijke kaarten van 5 fr. betreft, die werden aan ongehuwde per sonen afgeleverd, die geene familieleden in de stad hadden en een kwartier bewoonden, zooals bedienden van postwezen en spoorweg leeraars, onderwijzeressen, en allerlei kleine beambten. Ziedaar de waarheid, zooals wij ze aan de beste bron geput hebben. Wie liegt er nu? Het Nieuwsblad, of Sur- mont? Wij willen het eerste niet beschuldi- genom den tweeden, niet wit te wasschen les deux /ont la paire 1 Het eerste is geen ziertje beter dan de tweede. En de leugen komt ons zoo waarschijnlijk voor bij het eene als bij den anderen. Wij betrappen een van beide op leugentaal Maintenant dé- brouillez-vous! -Er bestaat een spreekwoord: Een goed vader spaart de roede niet hetgeen de Franschman ook zegt: qui aime bien cha- tie bien! 't Is dus niet genoeg, onze vijan den aan te vallen en in onze bladen af te rammelen; wij moeten ook den moed hebben, daar waar het noodig is onze vrienden de waarhei 1 te zeggen, om ze tegen latere onvoorzichtigheden, fouten of flauwhertig- heid te waarschuwen. Men houde ons dus de volgende bemer kingen ten goede Een onzer liberale chefs kwam, tijdens de laatste kiezing, in de Associatie vertellen dat hij verontwaardigd was, omdat een pa ter, in het paterskerkje, over de kiezing ge predikt had en wel ten voordeele der papen, natuurlijk 1 Wel, Mijnheer toch, ga er niet; dan zult gij er niet moeten verontwaardigen! 't Is zelfs te verwonderen dat de Ypersche geestelijken en paters tot 1891 gewacht heb ben, om zich, op den kansel, met politiek te bemoeien. Het Weekblad heeft meermalen geschreven, dat de liberalen zelf grootendeels de schui l zijn, dat ze overal door het geld der papenpartij verpletterd worden; want zij heipen, onder voorwendsel van zoogezegd noo Izakelijken godsdienst, de kloosters en kerken rijk maken 1 En met dat geld onze eigene centen - worden wij bevochten 1 Die wezens, welke wij zoo liefhebben, onze moe der, onze vrouw, onze zusters hebben nog geen karakter genoeg om met al die prullen en vodden af te breken 1 Zij gaan ter kerk, waar alles geld kos 1 Men zegt, Bah 1 't Is maar één cent! Inderdaad; maar beekjes worden rivieren, en rivieren vormen stroo men: veel kleintjes maken een groot! Als er op eenen Zondag, in al de messen, vespers en lof,in deS' Maartenskerk,slechts 2000 liberale huismoeders, vrouwen, doch ters en kinderen tegenwoordig zijn (en dat is niet overdreven), die elk een cent betalen voor een stoel, offerande of in de schaal voor eenig christelijk werk, maakt dit 40 fr. ont vangst per Zondag of 2400 fr. 's jaars (aan 60 zon- en geboden heiligdagen) 2400 fr. liberaal geld in eene kerk van Yperen; zon der de drie andere kerkelijke theaters te tellen! De Schoolpenning, de Strijdpenning en an dere liberale goede werken zijn verre van zulke wekelijksche recette. En met dAt geld doen de papen het kies werk en worden wij bevochten door de schuld der mosselliberalen, die nog met den gods dienst niet afgebroken hebben, of daartoe niet aandrongen bij hunne vrouwelijke bloed verwanten, huismoeders, dochters of zus ters. Indien de liberalen eens wilskracht ge noeg bezaten en haar op de tanden hadden, om den brui van geheel dat boeltje te geven, met burgerlijk te trouwen, hunne kinderen niet te laten doopen, hunne eerste communie niet te laten doen, noch te laten vormen, zich burgerlijk te doen begraven, zoowel voor de vrouwen als voor de mannen, en dus de kerk en haren aanhang in alles buiten te schoppen, ge zoudt eens het spelletje zien veranderen en de verwaandheid der Room- sche drietikken zakken: hunne beurzen zou den platten, hun rijkdom op de helft smelten en hun wijnkelder insgelijks! Wij zouden de macht van 't geld zooveel niet meer moeten vreezen; de invloed der papen ware nul op de liberalen en hunne vrouwenwe zouden den schoolstrijd van 1879 en al die andere miseriën niet gekend hebben, waarin wij het onderspit dolven door de overmacht van 't geld. Maar ziet gij: wij, liberalen, hadden die klerikale kapitalen helpen bijeenbrengen cent voor cent; de liberalen zijn te goed, te toegevend, een hoop platbroeken en niet- durvers! Zoohaast de invloed der religie afneemt, zal de liberale partij in belangrijkheid toe nemen en 't zouden geen vijftig of honderd uitgekochte stemmen zijn, die het Ypersch liberalismus zouden geslagen hebben; waren er daarnevens geen zeven of acht honderd katholieken geweest, die kiezen uit overtui ging, princiep en convictie, omdat hun gods dienst het alzoo voorhoudt. De religie schenkt hun dat geloof (der on- noozelaars) en die princiepen, die ons doen in 't zand bijten. Bestonde de golsdienst niet, we zouden ook zijne trawanten en handlangers niet tegen over ons vinden, om onze partij te bevech ten. Ware er geen katholieke godsdienst, er ware ook geen klerikale partij. Ea dewijl deze staatspartij de onverbiddelijke vijandin is van al onze hedendaagsche vrijheden, be kampen wij haar met moed en soms met woede, zonder eens te denken, dat alles voorspruit uit de religie zelve, in wier naam al de klerikale snoodheden gebeuren, en op wiens bevel de ultramontanen, als één man opstaan. 't Is dus noodzakelijk, dat de liberalen, wanneer zij de klerikalen bevechten, ook het moertje van dat berooide volkje aantas ten en verwurgen, zoo mogelijkStikken wij eerst het monster en dan zijn jong! De oor zaak worde eerst uitgeroeiddan verdwijnen de gevolgen van zelf.' De liberaal, die met niemand moet afre kenen, hoeft vrij en vrank zijne kinderen naar de officieële scholen te zenden! Daarom keuren wij ten stelligste af, dat er vroeger in onze gemeenteraad een liberale schepe- ne en een liberaal raadslid zaten, die hunne meisjes naar eene k. k. school, gelijk de Rousbrugge-Damen, dorsten zenden. Weest toch met u zeiven konsekwent, Mijnheeren! En zóó zijn er menigvuldige zwakheden in veel liberale huisgezinnen, waar de man li beraal is en de vrouw hevig katholiek en aan de kinders hare begrippen inprent. Nog een voorbeeld van te verregaande toegevendheid Eene mijner vrouwelijke bloedverwanten ontving den 20n April 1886 een omzendbrief voor eene katholieke manifestatie, ten voor deele van een katholiek onderwijsgesticht. De twee eerste luidden als volgt:- L'in- stitut des Dames de Rousbrugge (ancienne Abbaye de la nouvelle Plante), célèbrera, le 21 Juillet prochain le 600e anniversaire de sa fondation, et le 3me centenaire de son établissement A Ypres. Les' anciennes élèves de cette maison d'éducation se proposent de lui offrir, a cette occasion une chaire de vérité. Elles espè- rent que vous voudrez bien cont. ibuer A l'achat de ce cadeau. enz. enz. En tusschen de namen der achtbare da- men, die hetcomiteit samenstelden, stonden de namen der damen onzer hierboven ge noemde raadsheeren! Is dat gelooflijk? 't Was stellig hun recht! Maar wat effekt maakt zooiets op de kleine menschen, een voudige liberalen, die werken en wroeten vo)r de zegepraal der partij, wanneer ze zien dat de vrouw onzer liberale opperhoofden van de inrichiings-commissie eener katho lieke manifestatie deelmaakt? De liberale partij heeft aan Yperen uitmun tende bestuurders of administrateurs gele- leverd; dAt bekent iedereen, zelfs de katho lieken. Maar onze partij zonderde zich lang zaam van het volk, van den kleinen burger en den werkman, af, door hare verstokte franschgezindheid. Het werd eene coterie, die door hare onwetendheid der taal, eene kloof daarstelde tusschen haar zelve en het volk. En toen het Willems-Fonds in 1884 helaas te laatl gesticht werd, om tot het volk in zijne taal te spreken, kreet een de hoofdman het uit als une société de mécontenls en de flaminganten van des tijds, de heeren De Veen, Saey, Dequéker, Verkest, Cordenier, Dewilde, enz. hebben al len om hunne vlaamschgezindheid te verant woorden gehad. Zelfs hebben de klerikalen dien toestand heel juist ingezien wanneer ze GolaertopM. Parsy hebben doen triomfee ren, onder den kreet In Vlaanderen VlaamschZij zijn slimmer en laten zich door het volk begrijpen: Wij plaatsten op onze poort (verleden jaar voor 't festival) het majestatischHonneur aux étrangers! (als of de talrijke Vlaamsche maatschappijen niet meetelden en niet mochten lezen, dat ook zij hier wèl gekomen waren), terwyl de pa gadders het hartelijke en milde Welkom (in de volkstaal) boven hunnen triomfboog lieten schilderen Geen enkel vlaamschgezind professor werd in 't Gemeente-college aanvaard, of hij kreeg vooraleer in dienst te treden, een sermoen over zijne liefhebberij zelfs een jong en geleerd professor, reeds voordeelig gekend om zijne bijdragen en geschriften over ge schiedenis, zoowel in 't buitenland als in België, de heer Julius Frederichs van Gent heeft hier zijne candidatuur ingetrokken, omdat men hem... zijne vlaamschgezindheid verweet, bij eenen liberalen schepene. Voeg daarbijaltijd fransche besprekingen in den gemeenteraad, altijd Fransche redevoerin gen op de prijsdeelingen, Fransche uitnoo- digingen, programmas, enz. Fransche toasten in de feestmalen,verfranscht college, Fransch in 't Bestuur niettegenstaande de taalwet van 1873, en gij zult begrijpen, hoe een be stuur zich van 't volk afzonderen kan. En om het tegendeel te bewijzen, zie in onze partij wie het popularist is, het zijn P. Ver meulen, de gebroeders Verschaeve, J. Onraet, A. Stoffel, O. Poupart, en twintig, dertig anderen, die tot het volk gaan en met hem in het Vlaamsch kunnen kouten Een andere zwakheid onzer partij was die soort van hostiliteit of geheime vijandschap der doctrinaire hoofdmannen tegen alles wat naar progressisme rook.Progressisme zei M. Carton, dat is herberg praaten daarmee werd elke edele gedachte of nuttige nieuwigheid ten voordeele onzer partij, ge kleineerd, van de hand gewezen of dood ge zwegen. Zelfs is daaruit zoodanige misnoegd heid ontstaan, dat de socialisten ons 'nen leelijken toer speelden met, in 1887, moed willig 26 stembriefjes ten voordeele van M. Parsy, slecht te stempelen. Men weet dat dit de balloteering van Colaert medebracht en dat de Poperingsche kei van de occasie profiteerde om binnen te sluipen Nog eene minderheid onzer partij is het gemis aan eene liberale Jonge wacht. DAt bestaat overal, om de jongelieden tot het politiek leven op te leiden. Zie eens de kleri kale jonge wachtzij heeft het jaar door bijeenkomsten, feesten, voordrachten, enz. en den dag der kiezing staat zij strijdvaar dig, terwijl het ons niet ontbreekt aan goe den wil, maar wel aan een voldoend aantal jongelingen die goeden wil bezitten. De liberalen praten te veel in plaats van te handelen, klappen zijn geen oorden. Als ge iets wilt doen, voert het uit en klapt er geen vijf of zes jaar over 1 Bij voorbeeld: Waarom moest dat zoolang duren, eer het standbeeld van Alfons Vandenpeereboom daar stond in arduin en brons? Waarom kon het niet gereed zijn vóór de kiezing van 1890? 't Zijn de kaloten niet die het zullen plaat sen, en eenmaal het er stond, zou het er ge bleven zijn, terwijl het nu nog lang zal wachten. Waarom langs eenen anderen kant, heeft de liberale gemeenteraad niet den naam van eenen geboren Yperling, wijlen Evarist Allewaert, schepene van onderwijs der stad Antwerpen, aan eene der stadsstraten gege ven, dewijl hij wel zoo goed Yperling was als Mgr. De Haerne Wij zouden nog meer voorbeelden kunnen aanhalen. Er zijn dus, gelijk men ziet, veel fouten te herstellen en er is veel te verbeteren of herin- terichten, maar vooral moet er voorzichtig heid gebruikt worden met het oog op later. Indien de liberalen niet omzichtig te werk gaan, zullen zij nog eenen heelen hoop stem-, men verliezen van kiezers, die tot heden toe altijd trouw onze partij ter zijde stonden, 't Is niet genoeg te zeggenPier of Sis is een kazak draaier of Judas, opdat dit voor klinkende munt doorga! Moest men dit alles letterlijk gelooven, dan zijn er in Yperen meer dan honderden verraders die den naam hebben, maar niet de daad. Zal men al die menschen uit de partij jagen, met hen den duivel aan te doen, ze te embêteeren in de cafés, ze te be- nadeelen in hunnen stiel als schoen- of kleermaker, in hunnen handel als herber gier, winkelier, slachter, enz.? Dat is een gevaarlijk spelletje en 't zou kunnen gebeu ren, dat de liberalen heel dikwijls in hunne lichtgeloovigheid bedrogen worden, op val- sche aantijgingen van sukkelaars of afgun- stigen. Als hun vermoeden nu ongegrond is en dat zij degenen voor vijanden aanzien, die altijd hunne vrienden waren, en dezer broodwinning afnemen met ze schandelijk te boycotteeren, verstaan die heeren dan niet dat er wraak zal uitvolgen, en dat de ver dachte liberalen zullen zeggen Ik heb den naam van kalote te zijn en de liberalen doo- den mijnen handeldaarop zal ik mij wre ken: Ik wil ook de da ld hebben, met nieuwe kalanten langs den anderen kant te zoeken. En zulke redeneering is zekerlijk te verschoonen, want 't is hard te moeten te kort gedaan worden in zijne stoffelijke be langen, op enkele aanklacht van nijdigen of kwalijk ingelichte overdragers en mouwva- gers. Dat de liberalen dus enkel handelen, met bewijzen in de hand en trachten te on derscheiden tusschen zwanspartij en par tijdaad Er is dus voor ons, liberalen, iets slimmers en beters te doen dan onze strijdgenooten te boycotteeren, naar eene ongegronde ver denking. Gaan wij met al onze vrienden ver broederen zetten wij alle lamlendigheid te gen over Kerk en klerikale werken ter zijde; bewerken wij de kiezerslijsten vooral om katholieken te doen schrappen, die geen recht hebben er op te staan; steunen wij de liberale gazetten; richten wij voordrachten in; verspreiden wij liberale schriften, mani festen en brochuren, en vergeten wij nooit Het klerikalismus is de vijand BERICHT. De stad komt voor tien duizend franken boomen te verkoopen, een sommetje waar mede men een deel der onkosten zou kunnen betalen, die de inhuldiging des burgemeesters en de plechtige intrede van den Gouverneur veroorzaakt hebben. Van die tien duizend franken, 6,100-00 fr. alle kosten afgerekend, komen voort uit de boomvenditie te Zillebeke. Welnu, 6,100-00 fr. aan 4 dit komt aan 244 fr. 's jaars. Dus, naar de meening van al de kooplieden die deze venditie heb ben bijgewoond, gingen die boomen, jaar uit, jaar in 400 fr. 's jaars opbrengen. Dit is dus een verlies van 156 fr. 's jaars. Dit komt overeen met de schoone verkoo- ping van 50 getouwen voor de belachelijke som van 100 fr. Het herinnert nog die merkwaardige aan besteding van honderden boomen, die in één lot verkocht werden, ten tijde dat Burge meester Surmont nog lid was van de Besten dige Deputatie. Indien een bijzondere zijn goed moest be sturen gelijk onze verlichte stadhuismannen het doen. men zou niet lang vertoeven hem zot te verklaren en in voogdij te stellen. En die mannen durfden in hun programma schrijven Min politiek en beter bestuur Wij vernemen uit het Journal d' Ypres dat M. Iweins d'Eeckhoutte komt gedeco reerd te worden met de reddingsmedaille van tweede klas. De heer Iweins wandelde op het zeestrand te Heyst, toen eensklaps de menigte die hem omringde een schreeuw van afgrijzen uit wierp Een man, een bader, kwam in het water te verdwijnen en op hetzelfde oogen- blik verscheen het reusachtige hoofd van eenen walvisch aan de oppervlakte van het water. Geen twijfel meer, de bader was door het schrikkelijk zeemonster ingeslikt. De heer Iweins, niets dan zijnen moed raadplegende, wierp zich in het schuimende water en in min tijd dan er noodig is om te schrijven, ging hy recht naar den walvisch en, met een vaste hand, nam hij hem bij zijnen staart en schudde hem geweldig heen en weder. Men weet dat de walvisch, ge lijk de hond wien men eene kasserol aan zijnen staart bindt, benauwd wordt en aan allen weerstand verzaakt als hij zich van achter vast gegrepen voelt. Aanstondsliet hij zijne prooi los en onze bader wer i uit geworpen op het strand van waar M. Iweins hem terugbracht onder de toejuichingen eener bewogene menigte. Meer dart 150 personen hebben dit aan doenlijk schouwspel bijgewoond, 't Is de eerste maal dat die kleine badstad getuige is van zoo een wonder, die als eene tweede uit gaaf der verrijzenis van Jonas mag aan schouwd worden. Nu, men zegge wat men wil, eene medail- lie van 28 klas, voor zoo eene heldendaad, dit is niet wel betaald. De heer Fl. Gouwy, kuiper buiten de Mee- nenpoort, komt gebreveteerd te worden voor de verbetering der boterkern, stelsel Waid. Men zegt veel goeds van dit tuig, dat on der alle opzichten zeer veel voordeel ople vert. Woensdag middag, had er op de Groote Makrt een ongeval plaats, dat de ergste ge volgen hebben kon. Het paard, aan een rij tuig gespannen, van den heer Jul. Burgo, 9 v Terwijl wij aan het jassen waren gezeten hebken wij den strijdpenning niet vergeten. 0.40 Omdat en baa la calotte eene groote injurië is voor 't Journal d'Ypres. 0.10 Laire, N. het is gemakkelijk van pinten enz. 0.10 Omdat E. M. burgmeester van de Potyze hem zoo goed verzet 's Zondags bij de dikke fèle. 0.10 Omdat hij de kolen niet gewegen heeft. 0.10 Omdat den bouilli van Pol uit de Statiestraat zoo diere koat. 0.10 En laat u niet bedriegen van F. 0.10 Parceque Emma se foue de Fritz. 0.10 Pourqu'Emma ne soit plus si insolente. 0.10 Pour que Julien n'aurait plus ce langage vulgarie avec Sidje. 0.10 Pour qu'ilneblagueraitplustant sur le comp- te de Sidje; vu qu'il l'aime a Ia folie. 0.10 Pour qu'il n'aurait plus cette sotte prétention de pouvoir seduire toutes femmes (sic) avec son charmant clin d'oeil que personne ne peut lui fcontester. 0.10 Omdat den Baron Azijnen beerput heeft moeten doen vergrooten. 0.20 Omdat me juffer A. A. wat min de lekkernijen zoude beminnen. Q.10 M. B. A. denkt eens wat meer aan mij. 0.10 Omdat den onder-offie. F. den Zondag avond op den steenweg naar Vlamertinghe niet meer zou wandelen. 0.10 Omdat den ingénieur uit de koperen kl.... ook een totje moet hebben. 010 Attention van de darmes zegde onzen pompier Craan eenen nabijzijnden persoon, terwijl de zoon van eenen anderen pompier Wriep, geef hem 'ne kaaksmeet. 0.10 Opdat dobbelen Ddat schaapram niet meer zou melken in den Casino. 0.10 Pulle, jonge Pulle gij moet opletten als gij verliefd zijt. 0.10 Omdat Palm... toch niet kwaad zou zynhet is haar schuld, zij moest het maar niet vragen. 0.10 Pourquoi Leontje V. est-il si chatouilleux. 0.10 Pompe n° 12 manuvreert zei den dikken, Zondag 11. aan den brand, en er waren geen darmen aan. 0.05 Omdat Baus de smids van Yperen zoo gene gen zy'n, zij maken zelve de bruggen voor Frankrijk, Brielan by Yperen. 0.05 I>e toegezonden correaponden- tlën met persoonlijkheden zul len niet overgenomen worden, het bedrog zal met eenige woor den van hunne correspondentie ingelijfd worden. Alle eorrepondentiën moeten vóór den Donderdag avond in gezonden worden, zooniet blij- veü zij tot 8 dagen later. Hex CoMtTBiT.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 2